Série(4) / Epizody(26)

Prvních sedm dílů oblíbeného loutkového seriálu viděli malí diváci televize už v roce 1987. Už tehdy přijali dva malé kluky, jejich dědu Lebedu i lakomého souseda Krkovičku velmi dobře. Animované loutky výtvarníka Jana Tippmanna je příjemně překvapily a jednoduché příběhy s nenásilným výchovným posláním je zaujaly. Do roku 1998 přibyly další příběhy i jedna postavička, sestřenice Míla a šestadvacetidílný seriál se ve vysílání České televize zařadil mezi ty úspěšné. Typickou tvář mu vtiskl režisér Lubomír Beneš, který bohužel během natáčení zemřel. Režie se proto ujal animátor František Váša za přínosné režijní supervize Břetislava Pojara. Literární scénář napsali Stanislav Havelka, Petr Chvojka, Lubomír Beneš a později i Marek Beneš. Všem těmto tvůrcům se podařilo vytvořit postavičky s vyhraněným charakterem, ať už to je malý a trochu nešikovný Jája nebo rozvážný děda Lebeda, bývalý námořník. Ovšem nejvyhraněnější je lakomec Krkovička, na kterého naše trojice svým vtipem a umem vždycky vyzraje. Také vypravěči, byli na celém seriálu celkem tři, František Filipovský, Petr HaničinecVáclav Postránecký významným dílem přispěli ke zdaru seriálu. (Česká televize)

Luisis

Zlatý a nesmrtelný klenot našeho loutkového umění. Vyrůstal jsem na tomhle seriálu (rozuměj večerníčku:-). Krkovičku jsem jako záporáka miloval. Budou se dívat a žasnout i děti mých dětí.Timeless - 97% ()

jiriks

Jako nositel stejného příjmení nemohu dát nic jiného než pět hvězd. Nejvíce mi v mysli utanul díl s masožravou orchidejí...nejstrašidelnější zaručeně ;-) ()

Kritik.

Snáď najkrajšia z večerníčkových rozprávok. Lapajstvá dvoch bratov, krásne prostredie a veľmi príjemná atmosféra. V poslednej časti sa divák dokonca konečne dočká...ale neprezrádzajme :) ()

Luxocculta

5 hvězdiček si určitě zaslouží prvních 13 dílů, které namluvil František Filipovský. Pak nějakého vola napadlo vykleštit Krkovičku a udělat z něj neškodného ťulpase, kterému je třeba spíše pomáhat nebo s ním soucítit, čímž se ztratilo to základní, o čem Jája a Pája byl. Největším zlem už bohužel není řezník, kupec a sedlák v jedné osobě, jehož záludnost byla redukována na úroveň batolete, ale pitomost a nudnost nových příběhů, které nenabízejí myšlenku, pointu, ponaučení ani zábavu. ()

Haller

Spojení zlaté klasické animace, jednoduchosti a prvotřídního dabingu pana Filipovského. I s několika málo postavami se dá stvořit večerníček, který netratí na oblíbenosti ani s plynoucími léty, a to právem. Nejsympatičtější postavou je pro mě lakomý Krkovička. Je sice záporák, ale ale právě na tom se staví neopakovatelné komické situace, zatr sakr :-) Pokračování namluvené panem Haničincem (jinak mimořádným hercem) je slabým odvarem, chtějícím přistavět k hotovému domku podkroví, do kterého ale zatéká. Příchod nové postavy na scénu bývá předzvěstí konce dobrých nápadů. Poslední ránu zasadil Krkovička, který v pokračování není už zdaleka tak lstivý, čímž se vytratil základní efekt. ()

Tiiso

Líbilo se mě na tomto večerníčku loutkové zpracování. Dále pak i samotné příběhy dodržovali únosnou výši kvality. Nikdy nekončící boj chlapců se sousedem Krkovičkou. ()

Rodin

Tohle jsem poprvé viděl už jako slušně dospělá osoba a i přesto - nezapomenutelné. Moje děti to milovaly. Všechny. Navíc jsme je díky tomu donutili ráno "skočit do kalhot", což nebylo marné. ()

topi80

Když chtěl Hollywood znásobit ničivý efekt při invazi mimozemských civilizací, neváhala dát do jednoho filmu Vetřelce s Predátorem. Pokud bychom chtěli znásobit vychcanost, závist a milion dalších špatných vlastností, nebylo by špatné udělat celovečerní film a narvat do něj Krkovičku a Trautenberka. Ti dva si jsou až neuvěřitelně podobní a efekt takových padouchů v jednom filmu by mohl dosahovat absolutních hodnot. Každopádně máme čest rozjímat zde o jednom z nejlepších večerníčků, pohyby loutek jsou skvostné a o dabingu Františka Filipovského snad ani nemá smysl se rozepisovat. Krkovička každopádně patří mezi 5 největších večerníčkových celebrit. ()

Al Majda

Jaká z dnešních pohádek vám řekne to, co třeba Jája a Pája? Jak ráda na to vzpomínám, když jsem se těšila každý večer na večerrníček nebo v neděli ráno na pohádky. Dnes jsou to samý turbo extra sci-fi zvířátka, mluvící dodávky, pokémoni a jaký ještě blbosti. Jsem zvědavá, co z takové generace vyroste... ()

xxlch

Taky jste chtěli skočit do kalhot a papučí naráz?Na tohle kouknu kdykoliv a kdekoliv a určitě se u toho nedá hluboce hloubat!Nádherná loutková animace!!!!! ()

maoc

Scénář je sice místy řidší a až příliš orientovaný na různé polní prace, občas modifikované do qvazizemědělství (pěstování párků, prasat z ocásků atd.), ale všechno dohání vizuální zpracování, výborná hudba, skvělý dabing a dětská poetika. Plné hodnocení však nemůžu dát, vzhledem k nucené propagaci "těch správných" myšlenek a postupů. Není to až taková agitka, ale... ()

yaqwsx

Jája a Pája mě už odmala fancinovali svou animací. Má svůj styl, své určité kouzlo. I kdyby tam nebyl žádný příběh, tak by člověk tento seriál sledoval. ()