Série(4) / Epizody(26)

Prvních sedm dílů oblíbeného loutkového seriálu viděli malí diváci televize už v roce 1987. Už tehdy přijali dva malé kluky, jejich dědu Lebedu i lakomého souseda Krkovičku velmi dobře. Animované loutky výtvarníka Jana Tippmanna je příjemně překvapily a jednoduché příběhy s nenásilným výchovným posláním je zaujaly. Do roku 1998 přibyly další příběhy i jedna postavička, sestřenice Míla a šestadvacetidílný seriál se ve vysílání České televize zařadil mezi ty úspěšné. Typickou tvář mu vtiskl režisér Lubomír Beneš, který bohužel během natáčení zemřel. Režie se proto ujal animátor František Váša za přínosné režijní supervize Břetislava Pojara. Literární scénář napsali Stanislav Havelka, Petr Chvojka, Lubomír Beneš a později i Marek Beneš. Všem těmto tvůrcům se podařilo vytvořit postavičky s vyhraněným charakterem, ať už to je malý a trochu nešikovný Jája nebo rozvážný děda Lebeda, bývalý námořník. Ovšem nejvyhraněnější je lakomec Krkovička, na kterého naše trojice svým vtipem a umem vždycky vyzraje. Také vypravěči, byli na celém seriálu celkem tři, František Filipovský, Petr HaničinecVáclav Postránecký významným dílem přispěli ke zdaru seriálu. (Česká televize)

Džejkop

"Slyšíte ho jak z hluboka hloubá"....kdybych měl sestavovat nějaký zlaty fond českých krátkometrážních filmů, tak bych tam tenhle večerníček rozhodně zařadil. Už jenom kvůli povedenému obchodníkovi Krkovičkovi, kterému tohle jméno sedne jako ulité. ()

blackrain

Děda Lebeda co by vysloužilý námořník je velmi moudrý muž. Krkovička je závist sama. Je moc dobře, že jsou zde charaktery jasně dané. ()

dr.Orlok

Můj oblíbený loutkový věčerníček. Má všechno, co by měl mít: postavu mentora -děda Lebeda, záporáka-řezník Krkovička a dvojici hlavních hrdinů ("Já,já já už dávno skáču") ()

Trevor

Jajo a Pajo, dedo Pohoda a mäsiar Krkovička - do capa, aj by som tomu dal plný počet, ale predsa len nebolo to až tak dobré ako A je to, avšak plavčíci a ich príbehy boli v detstve povinnosťou. ()

balba

Nejlepší loutkový večerníček.Nejlepší příběh je s prasečím ocáskem , který mají zasadit do země.To jim řekl soused Krkovička.Oni ho poslechnou a přes noc jim tam vyroste malé prasátko. ()

Nuala

Pro mě jeden z nejkrásnějších večerníčků, co se týče příběhů i animace. Škoda, že v dnešní době úroveň pohádek pro děti docela hodně klesá. :( Kde jsou ty naše zlaté časy?:) ()

rakovnik

Kluci trochu ňoumové, děda Lebeda mě občas štval. Hlavní hvězdou seriálu je totiž řezník, kupec a sedlák v jedné osobě, lakomý Krkovička. Večerníček jsem neviděl snad 30 let, ale stejně si jej stále pamatuji. ()

Attta

Výborný večerníček jak po vizuální stránce tak po stránce dabingu. Krkovička nemá chybu! PS: Těším se až se naučím oblékat tak rychle jak ti dva! :) ()

Rodriguez

Nezapomenutelný "luxusní" večerníček mého dětství. Hrozně se mi líbil řezník Krkovička, i když byl záporákem na každém kroku. 100% ()

starbrejkr

Jeden z mých nejoblíbenějších večerníčků. Zejména jsem miloval postavu řezníka Krkovičky, což je jeden z mnoha mých oblíbených záporáků. ()

tomtomtoma

Jája a Pája je dnes již klasikou českého loutkového filmu i dětského večerníčkového cyklu. Za jeho vznikem stojí v první řadě Lubomír Beneš. Hned za ním je Stanislav Havelka s Petrem Chvojkou. Příběhy jsou krátké, svižné a laskavě výchovné. Energičtí chlapci jsou vedeni otevřenou myslí a zkušenou moudrostí přes nástrahy života. Každá činnost se za pomoci dostatečné dávky fantazie dostává do roviny omamného dobrodružství neznáma a překonává ubíjející nudu stereotypu. Nejvytrvalejší překážka v podobě lidské závisti a lakoty sice ve druhé dekádě navazující tvorby obrušuje své ostří, svůj švih a účinek celek přesto neztratí. Předností je detail i stylizovaná podoba postav. Zajímavostí je obdobná, a přesto odlišná atmosféra v rozlišném zabarvení mluveného doprovodu. František Filipovský, Petr Haničinec a Václav Postránecký představují záruky kvality a citlivě hladí dětské duše při jejich objevování světa. Píle, skromnost a poctivý zápal do práce nejsou špatným prostředkem při určování směru. A příběhy přinesou i usměvavou tvář. ()