Let číslo 93 aerolinek United Airlines startoval kvůli čekání na ranveji o něco později. Když letadlo dosáhlo letové výšky, už byly dostupné zprávy o unesených letadlech. Piloti dostali textovou zprávu: "Pozor na vpád do kokpitu, dvě letadla narazila do Světového obchodního centra." O chvilku později do kokpitu vtrhli únosci, z rádia se ozvalo dvakrát Mayday, pak se řízení zmocnil únosce. Pravděpodobným cílem letadla měl být důležitý objekt ve Washingtonu, spekuluje se o sídle Kongresu nebo Bílém domě. Pasažéři uneseného boeingu se telefonicky spojili s policií, linkou United Airlines i svými blízkými na zemi. Dozvěděli se o únosech letadel a jejich nárazech do budovy Světového obchodního centra. Podle rekonstrukce událostí se pak pasažéři odhodlali k odporu. (TV Nova)

NGP

Zkrátka jenom Američané jsou hrdinové, ostatní jim nesahají ani po kotníky. Leda tak v kinematografu, protože točit filmy umí. Skvěle zrežírované, Greengrass si s filmy takového typu poradí, a to na jedničku. Vytáhl si z kapsy svoje eso, a donutil diváka uvěřit v tak absurdní věci jako je tento příběh United 93. Dokázal režií skvěle zastínit nedostatky scénaře (resp. celého "příběhu podle skutečností"), a proto dávám skoro plný počet. Bylo to napínavé, bylo to v duchu "rychle, rychle, unášejí nám letadla před nosem", a asi to bylo přesně to co jsem v tu chvíli potřebovala. ()

mala_kea

Jako film je United 93 naprosto bez ambicí a potenciálu. Nemá příběh ani zápletku, která by mohla obstát a něco mi dát. Možná jde o vyrovnání se s 911 nebo ilustraci neflexibility administrativy letové dopravy, ovšem jelikož nejde o dokument, nedovedu si představit, že by výsledkem mohl být dobrý film. Nabízí se ovšem řada možností, jak z toho udělat více než nepříjemný zážitek, což hezky ilustroval Flight 93. Tady se ovšem výsledek zdařil o poznání lépe. Především U93 neřeší životní příběhy jednotlivých aktérů (sousloví "I love you" tu mimochodem zazní 15x), ale soustředí se jen na samotnou nešťastnou událost a já si tak připadal spíše jako její pozorovatel, než oběť nucená vybrečet proudy slz nad osudy ubohých zkonavších bytostí. Kvůli nedostatku po obsahové stránce se však nevyhne nudě - obzvlášť v části, která se odehrává na zemi. Poslouchat sled názvů a čísel letů skutečně není moc zábavné. Události na palubě pak sledujete očima velmi roztřesené a poletující kamery, takže sice skoro nic nevidíte, na zážitku to rovněž nepřidá, ale tato milosrdně skrývá veškeré potenciální chyby, které by se při "rekonstrukci" údajně skutečných událostí mohly naskytnout. Snímek ale oceňuji za velmi povedený a vkusně provedený závěr, za něj zaokrouhluji nahoru. ()

SidneyP

První polovina taková oddychovka, oťukávání. Ale druhá půlka měla takové grády, že jsem nestačil sledovat. Hltal jsem každé slovo, které ve filmu zaznělo. V hloubi duše jsem měl úžasem otevřenou držku dokořán a přál jsem si, aby to nakonec nedopadlo tak, jak to skutečně dopadlo. Navíc tak intenzivní soundtrack jsem už dlouho neslyšel. Vážně nádhera. 100%. ()

Isomut

Neopísateľný film, nerád to vravím, ale to by asi bolo treba zažiť takú situáciu, aby sa o tom dalo dobre porozprávať. Držalo ma to v napätí po celý čas plynutia od únosu až po konečný pád, kedy pri čiernej ploche mi nabehla zima po celom tele. Čo mi vadilo na filme bola scéna posielania informácii ďalej dozadu, čiže moc opakovaní. Ďalej som si všimol, že terorista v modrom tričku mal jednu scénu šatku tak a v druhej scéne zase onak. R.I.P. všetkým. Filmy s leteckou tématikou sú vlastne na jedno kopyto, keby to nebol opísaný "skutočný príbeh", asi by to bol odpad ako každý takýto film. No mali sme možnosť vidieť ako to "celé prebiehalo." Ale vážne....Pravda je úplne niekde inde a nie v tomto snímku. ()

Pr4d3d

Upřímně moc nevím jak mám popsat pocity, které mě provázely posledními minutami tohoto mistrovského díla. O letu 93 jsem zhola nic nevěděl, takže jsem až do konce doufal v něco co nepřišlo. Výsledné myšlenky nelze asi se zdravým rozumem popsat, kdo neviděl neuvěří. Nic podobného jsem ještě u filmu nezažil. ()

RedDuck

Nesrovnatelně lepší a důstojnější film než odpadový WTC, stále však jen průměrný film těžící z nešťastné události. Většina času je to totiž nudná, byť řemeslná, rekonstrukce. Je zvláštní pouze ruční kamerou, která tak dává divákovi pocit že je na daném místě. Teprve závěr se dostává do vyšších vod, ale hodnotím film jako celek. ()

Elbarto08

Nemám ani slov na to popsat tento film....Nemohu ho nazvat nejpším katastrofickým, možná tak nejvíce emocionálnější film, který jsem viděl. Terorismus je pro mě nesmírně citlivé téma a prožívám to trochu jinak než normální člověk. Vyvolal ve mně otázku, co bych dělal, kdyby bylo moje letadlo uneseno? na co bych myslel? Jak bych se choval? Zažíval jsem podobné pocity jako pasažéři v tomhle filmu... ()

Hapretor

Zas tak moc to se mnou nepohnulo. Působilo to více dokumentárně, než "filmově". Napětí mi tudíž nepřišlo takové, že by se dalo "krájet". ()

Mahoney.

Verím tomu že sa toho osudného dňa niečo takéto dialo na palube lietadla. Česť pamiatke všetkým hrdinom ktorí zahynuli pri katastrofe. Film bol perfektný, videla som ho niekoľko krát a aj keď som vedela ako to skončí, držalo sa vo mne napätie. ()

katzo

Film sa doslova ťahá, venovaná je prehnaná pozornosť chaosu v riadiacich centrách a všetkým technickým údajom, ktoré bežnému divákovi veľa nepovedia. Herecké výkony pokrivkávajú riadne, réžia ma od dokonalosti na míle ďaleko a chýbalo tu absolútne napätie. Naviac som film videl v katastrofálnom českom dabingu, ktorý tým hereckým výkonom len "prilial do ohňa". Ikeď pozerať film v pôvodnom znení by bol asi ešte väčší zažitok... čítať titulky pri tom chaose na riadiacih vežiach by nestihol snáď ani číslo 5 . A po všetkých prítomných komentoch som čakal famózny záver... nedočkal som sa. ()

kacirek_

Snímek, u kterého předem víte jak dopadne, ale zíráte na něj s otevřenou pusou. Soucítíte se všemi lidmi na palubě letadla a je vám z toho všeho špatně. Trochu mi vadil pohled do všech těch řídících center, člověk v tom měl bordel, ale to oni ostatně taky :-). ()

P.J.2

Oceňuji kvalitu filmu ale k srdci mi to nějak nepřirostlo, asi to bude tím dokumentárním stylem, což je ovšem moje chyba a ne filmová, proto se to v hodnocení nepromítá. ()

BeranSon

-- V RÁMCI FILMOVÉHO ÚTERKU -- United 93 je velice slušný film mapující události odehrávající se 11. září 2001. Žasnu nad provedením teroristů, jak to měli promakané a jak ochromili celý svět, jenomže tento film mě neochromil zdaleka tak jak měl. Je tu velký potenciál událostí které se stali, to že je film založen podle skutečného je skvělí odrazový můstek. Jenomže i přes to, že jsem od počátku filmu cítil, že to bude něco, jenomže nebylo, děj mě nedokázal vtáhnout a pro mé plné ukojení bych potřeboval moment, který by mě srazil na zem, nepřišel ani ke konci a tak se mé očekávání nesplnila. - 7/10 - ()

Joey(1)

Žádný patos, žádné kudrlinky, jen správně chladný popis reality, po kterém zřejmě málokomu bude do řeči; jedenácté září je jeden z nejvýraznějších momentů 21. století, který nese své následky dodnes, čest památce všem, kteří si byli nuceni projít tímhle peklem. ()

Rockerman

Klobouk dolů! Postavit takové drama za tří čtvrtin jen na telefonátech, aniž by tím utrpělo napětí a spád filmu, je umění. Osud pasažérů letadla, které naštěstí nedosáhlo 11.září 2001 svého cíle je natočen mistrně. Ty poslední chvíle v letadle jsem protrpěl! ()

Shredo odpad!

Myslím, že problém nebude len v sci-fi scenári, ktorý podporuje neuveriteľnú konšpiračnú teóriu a najväčšie klamstvo v dejinách. Problém je aj v hercoch, kamere, prostredí a budovaní napätia, nezvládnutie charakterov záporných postáv, ktoré sa ťahá ako sopeľ. Nuda, striktné odmietnutie opakovného pozretia a odchádzam rýchlo z tohoto filmu nechápajúco krútiac hlavou nad veľmi nadpriemerným tunajším hodnotením. ()

Wargoo

Na začiatok musím priznať, že som film (BOHUŽIAĽ A SO SEBAZAPRENÍM) videl s českým dabingom, a pravdepodobne kvôli tomu dávam len 4*, pretože bol katastrofálny. Verím, že si niekedy tento film pozriem znova v originálnom znení, tak ako to mám najradšej, lebo tento film si to zaslúži. Natočený skvelou Greengrassovou roztrasenou kamerou, real-time poňatie tomu sedí absolútne dokonale, len ten dabing... Zatiaľ 4****, snáď to potom pôjde hore. 77,119% ()

Rathalos

Paul Greengrass natocil tento film podla skutocnej udalosti skvelo,na let cislo 93 asi nikto nezabudne,aj v dnesnej dobe su este ludia,ktori sa neboja a stanu sa hrdinami...:-) ()

Lyžař

Tak tohle je na mě trochu moc. Je tomu už řada let, co se tragédie stala. Ale tenhle film a tím pádem tenhle úhel pohledu jsem dodnes neviděl...zajímalo by mě, jestli to takhle v reálu opravdu bylo. Na základě čeho tento film vznikl. Ale jestli ano, byl to silný příběh o silných lidech. A skončil..no..vlastně dobře, z hlediska celého národa. Režie: *****; Scénář: *****; Hudba: *****; Herci: ***** ()

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

Co nového chystá režisér Paul Greengrass?

30.11.2023

S Greengrassem pod Berlínskou zdí

S Greengrassem pod Berlínskou zdí

26.10.2014

Noční můra s DiCapriem

Noční můra s DiCapriem

12.09.2014

Britský režisér Paul Greengrass s oblibou rekonstruuje skutečné události. A po Krvavé neděli, Letu číslo 93 nebo loňském Kapitánu Phillipsovi si našel další projekt, s nímž se ohlédne do minulosti.… (více)

Greengrassův neuvěřitelný špión

Greengrassův neuvěřitelný špión