Velkolepý projekt Mela Gibsona vypráví o starobylé říši Mayů a jejím zániku. Původ této kultury, její moudrý život a náhlá destrukce, je dosud opředena mnohými tajemstvími. Jde o vůbec první filmové zpracování této neobjasněné záhady. Hlavní hrdina Jaguáří tlapa se vydává na zběsilý útěk ze zajetí, aby zachránil nejen svůj život, ale i milovanou rodinu... Uznávaný, přesto nebo právě proto aférami obklopený, světoznámý režisér, scenárista, herec a producent v jedné osobě Mel Gibson při natáčení Apocalypta opět riskoval. Pro zvýšení autenticity se po celý film mluví neznámou řečí, původním mayským jazykem Yucatec, podobně jako v Umučení Krista. Na filmu se podíleli špičkoví tvůrci, jako je kameraman Dean Semler, držitel Oscara za film Tanec s vlky/Dances with Wolves (režie Kevin Costner), střihač John Wright a hudební skladatel James Horner (Titanic/Titanic, režie James Cameron). Výpravu filmu měl na starosti Oscarem několikrát oceněný Tom Sanders. Snímek Apocalypto byl již mimo jiné nominován na cenu BAFTA v kategorii nejlepší neanglicky mluvený film. (oficiální text distributora)

baclajean

Nakoniec sa z toho vykľul skvelý film. Prvú polhodinu som pozeral dvojnásobnou rýchlosťou, keďže domorodým jazykom nerozumiem a predpokladal som, že to tak skrátka má byť. Potom mi napadlo, či predsa len niekto nespravil titulky, a hľa - spravil :-) ()

clonex

Technicky aj vizuálne bravúrne zvládnutý film, ale chýba mu príbeh, resp. príbeh je veľmi jednoduchý. Koniec ma príjemne prekvapil, ale neprekvapil ma Mel Gibson. Ďalší zbytočne brutálny film po Kristovi.. MG asi na viac nemá.... ()

sus

Neuvěřitelný vykreslený příbeh bájných Máyů. Od začátku do konce jsem polykal každý okamžik, hlavně útek se zajetí byl napínavý od začátku až dokonce a Mel dokazuje, že je nejen výborný herec, ale umí i točit ()

Rorie

Nevím na začátku jsem jen nevěřícně koukala jak si dává gibson záležet na krvavých detailech a kolik prostoru tomu ve filmu dává..druhá půlka filmu je ale strhující ()

Nerajohn

Tak tady dávám za pět i přes pár výhrad (historické nesrovnalosti, hrdina běhá druhý den po zranění šípem jako nic, co se stalo s dětmi s vesnice ?). Strhující, napínavý a vizuálně velmi hezký film s překvapivě věrohodnými výkony neznámých herců. Kromě hlavního hrdiny si tuhle charakteristiku určitě zaslouží náčelník kmene lovců, ze kterého přímo čiší autorita a posléze snaha po pomstě. Hlavně druhá polovina je naprosto vynikající, scénou v aréně počínaje se člověk nudit prostě nemůže. A ještě jedna věc. U filmů z historie mimo České království je prostě hodně znát, když je film v originálním jazyce. Kdyby na sebe ti Indiáni v pralese volali anglicky, bylo by mi zle. Tady ne. ()

Dexter666

Gibsonovo Apocalypto ma v mnoho prekvapilo. Z toho, čo som počul (a čo sa nedalo prepočuť) som rád, že sa mnohé nenaplnilo. Predovšetkým sa jedná o akčnosť - áno, snímka sa dá označiť za akčný film, avšak tento aspekt je vyvážený v správnej miere. Keby som sa na to pozeral ako na "akčňák", tak by som film ale musel riadne vychváliť. Uznajte, také kulisy sa nevidia každý deň (napadá ma iba Dutchov súboj s Predátorom). Ťažko mi je hodnotiť historický rozmer filmu. Je mi jasné, že Gibson išiel do projektu predovšetkým s dôrazom na túto stránku. Pokiaľ však divák nie je expert na kultúru starých Mayov, je mu ťažké niečo takéto hodnotiť. Stáva sa z neho pasívny prijímateľ, ktorý si utvorí názor na základe videného a pomyslí si, že to boli asi riadne zvery tí Mayovia a určite by neprežili, aj keby ich nenavštívili kolonizátori zo Starého kontinentu. V Umučení Krista nám stačilo byť "iba" uvedomelým Kresťanom alebo mať aspoň prečítané Evanjeliá (pričom oba spomenuté predpoklady sa samozrejme nevylučujú:-). V prípade Apocalypta mi bolo ťažké opierať sa o niečo, keďže mnohé veci o zániku tejto kultúry sú záhadou aj pre súčasnú vedu. Ak to však vezmem pragmaticky, film nám ponúka interpretáciu, čo sa mohlo stať. Za najväčšie negatívum filmu považujem pre mňa až prehnanú brutalitu a niektoré naturalistické scény ako také. Škoda takisto plážovej scény, ktorú by som asi zostrihal svižnejšie, keďže pozorný divák už vie, čo ho čaká. "Sečteno a podtrženo" musím však povedať, že sa mi film páčil a určite si ho pozriem znova (snáď na nejakej nemeckej free TV, ktorá s určitosťou povystrihujú všetky brutality z filmu) ()

Zrsch3

Nevím no, ale asi nesdílím s panem Gibsonem názor, že surovost bude zaručenou metodou, jak docílit úspěchu. V Umučení Krista dejme tomu, ale tady už jsem toho trochu přejezen. Film je určitě vyprávěn velmi zajímavě a poutavě, ale nejsem Američan a dějepis ve škole mě docela bavil, takže jsem nebyl šokován a dokoukal jsem to s chladnou hlavou, ani dracování vesnice a zabíjení nenechalo na mém názoru plusové body. Proč? Dyť to se v Africe děje i dnes skoro v každé zemi (Hotel Rwanda, Shooting Dogs), takže nic originálního. Příběh zajímavý tak až od třetí třetiny, kdy se Indián vrací džunglí za svou rodinou (ale to už je na dvouhodinový film trochu pozdě). #### Shrnuto podtrženo: výpravné, koukatelné, vcelku i napínavé (důkazem mohou být tři nominace na oskara) ale i přes originální místo a čas děje nic, co by stálo za velkou pozornost. ()

Trinculo

Jak bylo Umučení Teologický Thriller, tak je tohle Antropologický akční film. Máme tady možnost během krátké chvíle oslavit vznešeného divocha a jeho souznění s přírodou, kterou městská moderní a zhýralá společnost už ztratila. A jako vznešeného divocha vyvolal Bílý muž, zde ho Bílý muž zachrání. A to hned dvakrát - prvně v ději nepřímo, tím že zaujme Městské lovce a dovolí Jaguar Pawovi odejít; druhý zachránce je sám Gibson, který oživí tohoto autentického muže přírody ze sutin a marasmu do kterých ho uvedl rovněž Bílý muž. Film je tak oslavou očištění, které naštěstí nikdy nepřijde a nekonečné radosti ze zachovávání ostrůvku "domorodého" života pro pobavení měšťáků všech ras a národů. V podstatě i toto je náboženský film, ale Mel nahradil křesťanství vznešeným divošstvím a sekulární touhou po návratu k BIO. Zde je ale nutné upozornit, že i to navrácené BIO je dosti umělé. Každopádně Running Man 2: Tentokrát v pralese je jeden z nejlepších akčních filmů uplynulých let. ()

`barocco

Zacnem od konca filmu. Niekto sa pozastavi preco zaber konci vylodovanim Spanielov.... Odpoved je jednoducha. Spolu so Spanielmi prisli aj misionari (vid napriklad film Misia) a hoci spanielski dobyvatelia rozvratili povodnu kulturu indianov, co je minus, plusom zostava to co priniesli misionari, odstranenie zivych obeti ktore povodni obyvatelia starocia obetovali svojim bohom. Takze zaver Gibsonovho filmu je uplne logicky, prichodom dobyvatelov skoncil svet Jaguara Pawa, skoncil vsak aj svet krvavych obiet ktore boli sucastou vtedajsej civilizacie. Preto aj nazov Apokalypto. "Apocalypto" comes from the word "apocalypse."In Mel's own words: "Apocalypto ... just expresses so well [ what] I want to convey. I think it's just a universal word. In order for something to begin, something has to end." Proste nieco konci a nieco nove zacina. Gibsonovi mozme vycitat prilisnu realisticnost v prevedeni scen, avsak nemozme mu upriet zmysel pre hlbsiu symboliku, uz Umucenie Krista je symbolikou priam prespikovany. Navyse Mel vysiel z Hollywoodskej megavyrobne a tak vie sklbit myslienku, svojsky umelecky pohlad s dokonalym hollywodskym rutinerskym prevedenim. A takto sa zaradil k reziserom, hercom ako napriklad Robert Redford ci Clint Eastwood ktori hollywoodsku vyrobnu masineriu ukocirovali vo svoj prospech. PS: Viem si zivo predstavit po poslednych oficialnych hustorickych megasnimkoch hollywoodskej produkcie ako by asi vyzerala kasicka hlwd rozpravocka o Mayoch, vid napriklad posledny Emerichov film 10 000 BC o praveku.... O to viac Gibsonovi klobuk dole, zvlast ked produkcny budget bol len 40 milionov, ak by mal 100 milionov, asi by sme vsetci padli na rit a dockali sa aj tej kritizovanej vymeny digitalenej kamery za klasicku filmovu kameru Panavision.... ()

geedee

To je ono! Chce se mi zvolat po shlédnutí tohoto filmu. Ubylo krve a přibylo nápadů. Sice to nemá nic společného s dějinami a jako oddychovka na nedělní odpoledne je to až příliš tvrdé, ale jinak báječně strávené dvě hodiny u Gibsonova dalšího režisérského počinu. Bravo, Mr. Gibson! ()

Horác

No tak moment. Jaguar Paw vypadá jako ten fotbalista z obalu hry Fifa07. A jeden z těch zlejch zase vypadá jako Jan Kraus. A celý je to vlastně akční vyvražďovačka, kde předem víte KDO, ale nevíte JAK a v jakém pořadí. A těch náhod, pane jo, těch náhod, které zachraňují hlavnímu hrdinovi krk. Tak proč se mi, hrome, tenhle prostinký příběh tak líbil, že jsem na něj civěl pomalu s otevřenou pusou? Zjistím to možná z nějakého dalšího promítání. Zatím musím dát plnej počet. Asi pod vlivem nějaké magie. (A taky za propagaci porodu do vody). ()

kanalek

Po dlouhý době jsem se k tomu vrátil a zanechalo to ve mě úplně stejnej dojem jako poprvé.Po prvních pár minutách jsem si říkal: Tohle tě přece nemůže bavit.V půlce filmu to začalo bejt zajímavý a na konci jsem hltal každou vteřinu filmu.Je to hodně osobité a zvláštní. ()

Alfonso198

silný příběh, krásná příroda, dle mýho výtečný herecký výkony.... vizuálně mi to chvíli připadalo jako telenovela, ale na to sem si hned zvyknul a fakt sem si to užil. skvělé... ()

Sintiroma

Mel Gibson u mě zase zabodoval mám pro jeho filmy slabost nejspíš.Film je okouzlující,je pravda že některé scény jsou docela hodně přehnané,ale vždy to přebíjí jiné,ať už třeba herci bo v tomto filmu nečekaný konec.No takové já můžu. ()

brasek

Akčná indiánka... naháňačka v pralese a nič viac. Takže ak chceme hovoriť o nejakom veľkolepom projekte pána Gibsona, tak sme asi na nesprávnom filme. Bohužiaľ zase ostalo len pri rečiach a sľuboch. ()

E.T.Martin

Hodně nevšední indiánka, která v první hodině udivuje dosud neviděným prostředím a silným vizuálním dojmem a v druhé půlce jede na zběsile akční vlně. Dívalo se na to dobře, nevadila ani brutalita, ve které, jak se zdá, si Mel Gibson libuje, ale jakýsi nejasný pocit, že to jaksi nemělo hlavu a patu, mě odradil od toho, abych dal více než tři body. ()

ElFifo

Velmi sugestivně natočený snímek, který ke své škodě staví víc na zobrazování brutality než na autentičnosti. ()

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

25.06.2014

Gibson už možná nebude režírovat

Gibson už možná nebude režírovat

16.03.2010

Ale až poté, co konečně natočí svůj vysněný projekt. Už jsme o něm psali – půjde o prozatím nepojmenovaný historický velkofilm o Vikinzích, ve kterém by si měl zahrát Leonardo DiCaprio. Zdá se, že to… (více)

Mel Gibson: Mexikáni nebo Vikingové?

Mel Gibson: Mexikáni nebo Vikingové?

17.12.2009

Vypadá to, že obojí. Mel je definitivně zpátky, jako herec (napjatě čekáme na zlehka problémový thriller Edge of Darkness) a brzy opět i jako režisér. V březnu se vrátí do Mexika i s většinou štábu,… (více)