Pád

• USA The Fall (více)

Zraněný kaskadér, který leží v nemocnici v Los Angeles, vypráví pětileté Alexandrii fantastický příběh pomsty pěti dávných hrdinů z Indie. Chce však za to protislužbu a dívenka, toužící uslyšet příběh až do konce, mu za to nosí ukradené morfium.  Filmaři na železničním mostě natáčejí starý němý film, při němž se těžce zraní kaskadér. Tak začíná koprodukční film Pád, zasazený do fascinující nádhery indických paláců, jehož děj se odehrává ve dvacátých letech minulého století v nemocnici v Los Angeles. K lůžku ochrnutého kaskadéra Roye Walkera přichází pětiletá dívenka Alexandria s rukou v sádře. Kaskadér jí začne vyprávět fantastický příběh o pěti dávných hrdinech, kterým ublížil zlý guvernér Odious, a oni se proto vydávají na cestu pomsty. Do těchto postav promítá Roy sebe, lidi z nemocnice i mrtvého Alexandriina otce. Když je vyprávění nejnapínavější, přestane a pokračuje dál jen tehdy, když mu holčička prokáže „službičku“ a přinese mu ze skladu s léky morfium, jímž chce Roy vyřešit svůj tragický osud. Koprodukční dobrodružné fantasy drama natočil indický režisér Tarsem Singh. (oficiální text distributora)

plooter

Úžasná pohádková paralela. Pro mne neznámý Tarsem Singh mě doslova oslnil. Výborný film. Od hereckých výkonů po samotnou podstatu příběhu je to vynikající. Dojemný příběh malé holčičky, která naletěla jednomu zhrzenému herci (kaskadérovi). Teprve na samém konci dostane rozum a dožene ho svědomí. 5* za velice hezký příběh. ()

tata22

Je mi líto ale kromě fascinujích záběrů na plovoucího slona mi to neoslovilo. POřád jsem čekal, že něco přijde a ono nějak nic. Po výtvarné stránce pěkné ale to samo o sobě nestačí. Děj byl příliš prvoplánovitý a nějak nepřekvapil, nepřesvědčil, nedojmul... ()

Pavlo

Režisér Tarsem Singh spája takmer bezchybne reálny svet so svetom predstáv a snov. Vizuálne je veľmi krásny, hýri rôznymi farbami (isto inšpirácia čínskymi filmami) a svetmi. Našťastie to nie je samoúčelne a veľmi presvedčivo záverom filmu týmto všetkým zobrazí stret detskej naivity s realitou. Okrem toho super herecké výkony a hudba takisto vtiahnu do deja a divák si tak užije každú minútu. Lenže pozor, tento film nie je určený pre široké publikum, ale hlavne milovníkom netradičných až podivných filmov. ()

Venus7

Viděla jsem Tarsemův předchozí film Cela, takže tím bude můj komentář ovlivněn. Především: režisér se poněkud opakuje. To bylo patrné již od prvních záběrů příběhu, který vypráví pacient v nemocnici. Režiséra zřejmě fascinuje poušť (písečné duny), koně a lidi topící se v bazénu. A že budou oba filmy ve své "fantazijní" části končit tím, že někdo někoho topí v bazénu, to už je skutečně do očí bijící. To, co mě fascinovalo ve filmu Cela, mě tady už nudí. Tarsem umí natočit vizuálně poutavé scény, ale minimálně v těchto dvou filmech si v některých záběrech jsou tak podobné, jako by je točil na stejných místech, jen s jinými herci. Vše výše jmenované mělo za důsledek to, že mě víc zajímal děj v nemocnici než vyprávěný příběh. Na konci filmu se vyprávěný příběh jakýms takýms způsobem spojí s realitou postav v nemocnici, ale mé zklamání z filmu to příliš nezmírnilo, možná tak ze dvou hvězd na tři. Docela mě překvapilo, že Pád je na ČSFD hodnocen lépe než Cela (tam se člověk aspoň mohl dívat na pohlednou Lopezovou místo na žvatlající dítě, když už nic). Nejlepší stejně byla Beethovenova hudba pod titulky na začátku a na konci filmu. ()

foils

Lesk a bída Hollywoodu, vymýšlení a natáčení pohádek pro děti i dospělé. Zraněný kaskadér jako paralela tvůrčí krize? 8 1/2 ve fantasy hávu? Názorná instruktáž, jak napsat hollywoodský scénář? BTW shodou okolností jsem teď o víkendu viděl hned dva filmy o motýlech, nebo chcete-li lepidopterofilii (ten druhý byl Američan s Georgem Clooneym). ()

Africanus1

Tohle se mělo jmenovat spíš "Pád na hubu". Všem těmhle paňdžábským Synkům a Nočním Šalamounům by prospělo, kdyby desetkrát přeplavali Gangu, následně si dali půlroční detox podle ayurvédy a teprve pak začali krabatět čelo nad scénářem. Zatím totiž vyrábějí takovou šmíru, že by je za to měla bohyně Kálí nakopat do prdele. Třeba tady u téhle chujoviny není vůbec poznat, pro jakou cílovku byla určená. Až na pár vzácných okamžiků jsem se nudil jak vibrátor v šuplíku a že by to u fakanů mělo spustit nadšený jekot si fakt nemyslím. Cesta za pomstou je vděčný téma, ale napřed to musí dostat do pazourů někdo, kdo je aspoň na stejném levelu jako průměrně talentovaná měňavka. Plahočení tlupy divně oháklých mamrdů je neskutečně natahovaný a nezajímavý, a surrealistické motivy, co by mohly a hlavně měly příběh osvěžit, nějakej vocas zaměnil za sterilně líbivý vizuál. Paradoxně o něco lepší jsou konverzační pasáže mezi malou holkou a ochrnutým elfem. Jenže to už by mi bylo milejší ty dvě hoďky strávit v rikše kodrcáním po kočičích hlavách, než s další indickou představou o kvalitním filmu. ()

jeany23

Vizuál a hudba super, příběh jsem ale nějak nepobrala, je to na mně moc surrealistické, takže vlastně těžko hodnotit. P.S.? Lee Pace je vážně kus. I když zrovna pořád bulí. ()

Aceboris

Pre niekoho moze byt uchvatne rozpravanie pribehu a zazitkov jedneho kaskadera, pre mnohych to moze byt nuda. Ja sa skor pripajam k tej druhej skupine. Film rozdeleny na dva rozne svety, ci uz dejovo, vizualne. Tarsem Singh sa snazi ukazat emocionalnu stranku cloveka, ktory sa nevie zmierit z ochrnutim. V niektorych scenach sa mu to dari, no hlavne ku koncu to uz dost prehnal. "Rozpravanie starej babicky" trosku inak aj tak bu sa to dalo nazvat. Tento snimok nic vynimocne neukazal, az na vizualnu stranku druheho sveta podla mna patri do obycajneho priemeru. ()

matilda33

Veľmi príjemný, farebný zážitok, pri ktorom som sa ani na chvíľu nenudila a z napätím som čakala, ako to celé dopadne... ()

Mybe

Tarsem opäť zabodoval. Možno tam boli sem- tam fádne dejové pasáže, preto sťahujem jednu hviezdičku, ale tie obrazy, kombinácie farieb, záberov, neopakovateľné kulisy... Tarsem Singh je mágom vizuálnej fantázie. Príbeh mal svoje čaro- Catinca Untaru a Lee Pace vytvorili skvele sa dopĺňajúce duo. Obzvlášť druhý menovaný ťahal film svojou postavou z hľadiska hereckých výkonov. Silne pozareteľné! ()

JoudaCZ

Už úvodní titulek "Fincher and Jonze present" navnadí na podívanou - stylovost a preciznost jednoho, hravost a fantazie druhého, to je ohromný producentský vklad. A podívaná to skutečně je! Jen škoda, že předkládaná "story within a story" je z větší části nesoudržná slátanina, jen nahodile provázaná s realitou filmu. Ale audiovizuální obžerství nedostatky scénáře přebije. Zkuste to! ()

pausikov

Postavy ve filmu vytvářejí imaginární svět, který se prolíná díky utrápám s tím skutečným. Je to tak trochu revoluční myšlenka ztvárnění, ovšem s podivným výsledkem ()