Podivuhodný případ Benjamina Buttona

• USA The Curious Case of Benjamin Button (více)
USA, 2008, 166 min

Režie:

David Fincher

Předloha:

F. Scott Fitzgerald (povídka)

Scénář:

Eric Roth

Kamera:

Claudio Miranda

Lebron

Bylo to možná trochu delší než by muselo, ale to by byla asi jediná výtka. Ten příběh byl fakt krásnej, občas dojemnej a perfektní Pitt na mnoho způsobů a i Cate se mě hodně líbila. ()

tomxxx

Celí film mi rušil animovaný děda Brad bez ducha a emocí. Zajímavý film s kontrastem mládí a stáří. Proč to bylo tak šíleně dlouhé??? ()

PierrevanH

Sežentě zajímavý námět, hollywoodské megastar a peníze na rozpočet - úspěch filmu zaručen. V celku se mi to líbilo - akorát to stádium z mimina do mimina nevim mno :) ()

KitFisto

Dlouho jsem se rozhodoval jestli dát čtyři nebo pět hvězd. Dávám čtyři protože mě to tolik nechytlo a nevtáhlo do děje. Jinak po všech stránkách dokonalost sama. Vizuální efekty mě fakt dostaly. Oba hlavní herci jsou skvělí, ale Cate Blanchett mě dostala víc ()

uiu

Šíleně dlouhý příběh, který se mi opravdu líbil teprve až v posledních minutách filmu, kdy shrnují postavy a jejich životní příběhy. Brad Pitt se snaží vyškatulkovat z krabice z nápisem: herec romantických rolí s hezkou tvářičkou a dostat se do té: Pan herec dramatických rolí - podle mého názoru se mu to nedaří. ()

tnp101

I přes svou stopáž svižně, ale přesto podrobně a s ohromným citem vyprávěný, netradiční životní příběh. Fincherovi a samozřejmě i všem ostatním, kteří za výrobou stojí, se podařilo vyprodukovat neuvěřitelně nádhrený, pohodový, téměř komorní a tichý snímek, který si umí hrát s emocemi a to velmi různorodými způsoby. Celý film působí neuvěřitelně reálně, a to i přes na první pohled téměř sci-fi základní myšlenku. Klidně bych se vsadil, že hromada diváků, díky hromadě otázek ohledně života a smrti, i lehce pozmění svůj dosavadní životní směr. Vím, že je to trošku přehnané tvrzení, ale alespoň tomu zamyšlení nebo lehkému zhodnocení ihned po zhlédnutí se myslím neubrání jen několik málo jedinců. Proměny Brada Pitta jsou také působivé, i když musím přiznat, že hlavně ve zhruba první hodině působí Benjaminův obličej občas až moc uměle. To je však cena za reálné podání, což je sice trošku ironické s přihlédnutím na mé předchozí tvrzení o umělosti, ale hodně staře namaskovaný reálný herec by pravděpodobně působil spíše směšně. Jinak však všechny ostatní CGI efekty, a že jich je úkrutně hodně, většinou vůbec nejsou vidět, což je přesně ten pravý a nejlepší způsob jejich použití. Jedná se zkrátka o ojedinělý filmový zážitek, který by určitě neměl nikomu utéct. RECENZE ČESKÉHO BLU-RAY: Přepis obsažený disku mají na starosti lidé z „Criterionu“, což je záruka kvality. Abychom se však nějak neunáhlili, pojďme se na technickou stránku a poté pochopitelně tu bonusovou u nás prodávané dvoudiskovky „Podivuhodného případu Benjamina Buttona“ podívat blíže. Začněme obrazem, u něhož již na první pohled nelze vyvrátit, že se jedná o referenční přepis. Fincher natáčel na digitál, takže nás čeká díky stylizaci snímku sice trošku pochmurný, ale technicky dokonalý a ostrý obraz. Přítomno není žádné zrno, či nedej bože šum, ale určitě nemusíte mít obavy, že by se film hýbal podobně jako jiné snímky natočené na digitál. Filmový „look“ je patrný na každém snímku a pocit z něj je ještě umocněn díky seříznutí stran do širokého poměru 2,4:1. Barvy, jak už jsem zmínil, nejsou hlavně v první polovině nějak bohaté, či zářivě oslňující, ale toto nic nemění na faktu, že jsou úžasné. Žádný, ani ten nejtmavší odstín šedé, či černé se neslévá dohromady a i ve tmě zůstává ostrost na té nejvyšší úrovni. Nádherné jsou v tomto ohledu i stíny. Největší orgie však přicházejí později, po opuštění domu seniorů. Barvičky začnou být bohatší, scenérie prosvětlenější a pohled na to vše musí být ukrutně uspokojující i pro ty největší puntičkáře. Dokonale vyobrazené jsou i CGI efekty okolí, kterých si před zhlédnutím bonusů s největší pravděpodobností vůbec nevšimnete. O efektech starého obličeje Brada Pitta jsem již psal v úvodním komentáři na film, ale až na výjimky vypadá realisticky a to hlavně díky očím. „Criterion“ tedy z pohledu obrazu nezklamali. Zvuk ve formě Dolby TrueHD 5.1 u originální stopy je na tom v porovnání s obrazem na stejně výtečné úrovni. Celý dojem je sice hned na první poslech laděný podobně pochmurně a komorně jako velká část video stopy, ale o to víc si tento doprovod užijete na opravdu kvalitním domácím kině. Film je hodně o mluvení, což však ani zdaleka neznamená, že si jej z pohledu zvuku neužijete podobně jako ty nejakčnější blockbustery. Celková hladina hlasitosti je lehce níže, než u jiných titulů, ale to lze lehce spravit jednoduchým zvýšením hlasitosti. Poté vás již čekají nádherně namixované, čisťounké dialogy, velice bohaté prostorové efekty, při agresivních zvucích obrovské nažhavení subwooferu, to vše spolu s doprovodem citlivě zahrané hudby v pozadí, které si díky chytrému zakomponování do snímku ani nevšimnete. Z technické stránky tu prostě není co vytknout a jedná se o jeden z nejlepších přepisů, které jsem zatím měl tu čest vidět. Bez problémů se vyrovná tomu nejlepšímu přepisu počítačem animovaného filmu. Český dabing je prezentován klasicky ve formě DD 5.1 a filmový zážitek zhorší ve všech směrech, takže se doporučuji držet originálu. Po dokonalé technické stránce se podíváme na bonusy, kterým je vyhrazen celý druhý disk. Setrvejme však ještě chvilku u disku prvního. Kromě samotného filmu je zde ještě komentář režiséra Davida Finchera, který patří k těm velice kvalitním, a i když není pochopitelně vybaven českými titulky a bohužel ani anglickými, určitě stojí za poslechnutí. Myslím, že pokročilejším angličtinářům by porozumění nemělo dělat větší problémy. Teď však můžeme konečně přejít ke druhému z pohledu bonusů hlavnímu disku. Odstartujeme opravdu stylově, protože nás čeká 3 hodiny dlouhý dokument s opravdu vyčerpávajícím množstvím informací. Film je rozdělen na 4 části, přičemž každá z nich se zabývá danou fází tvorby. Ve zhruba půlhodině se podíváme na události, které vedly k samotnému natáčení. Sám jsem byl velice udiven, jak dlouhou dobu byl scénář ve vývoji. Druhá hodinová část se zabývá samotným natáčením. Tato část je věnována hlavně zákulisním záběrům z produkce a dalším věcem, které s ní mají něco společného – lokace, kostýmy, masky a podobně. Další část se zabývá téměř výhradně post-produkcí. V hodině a půl se dozvíte téměř vše o vizuálních efektech a to jak z pohledu samotných postav, tak z pohledu efektů v pozadí, kterých je až nečekaně obrovská hromada, jelikož je ve výsledném filmu téměř nelze zpozorovat. Závěrečnou částí je krátké, zhruba 5 minutové, ohlédnutí za premiérou a takové shrnutí z úst hlavních osobností tvůrčího procesu. Na tomto celovečerním dokumentu se mi nesmírně líbí to, že jsou v něm všichni naprosto upřímní a nebojí se podrobně hovořit o všech problémech. Po této vyčerpávající hromadě informací se dále můžeme podívat na 12 minutový sestřih zákulisních diskuzí Finchera s kolegy na místech, kde se měli co nevidět natáčet nějaké dané scény a navíc se zde dozvíte i něco málo více o muži, kterého ve filmu sedmkrát zasáhl blesk, o němž v předchozím dokumentu zmínka nebyla. Dále se můžete podívat na dvojici trailerů a poté na čtveřici galerií – storyboardy s 219 snímky, 49 umělecky pojatých snímků, 24 snímků s kostými a nakonec 121 fotek ze zákulisí se štábem a podobně. Nakonec je zde ještě trochu skrytý, ale lehce naleznutelný, 2 minutový filmeček o novorozenecké fázi Benjamina s ukázkou jeho na dálku ovládané rekvizitě a jeho zakomponování do filmu. Tímto výčet bonusů končí. Všechny jsou vybaveny českými titulky a prezentovány v HD. Jedná o jeden z těch „must-have“ BD titulů, který oslňuje jak po stránkách filmových, tak po těch z technického hlediska. Všem, kteří jej doma ještě nemají, doporučuji si ho co nejdříve pořídit. 100% () (méně) (více)

Nihlathak

V těchto otázkách jsem hodně... správné slovo je asi konzervativní nebo zbytečně se ve věci šťourající, ale je fakt, že se filmy točí v současné době ne proto, aby někdo něco sdělil, ale, a troufám si říct, že to byl Forrest Gump, byl tu nasazen určitý mustr, určitá sorta filmů prostě, když se natočí, bude považována málem za geniální. Ať už je to chlápek, který prostupuje celou historií moderních USA a hlásí patetickou hlášku za druhou, nebo muž, co se narodí jako stařec a zemře jako kojenec. Silný, neobvyklý příběh plný životních sentimentálních mouder, které mají chytnout za srdíčko, ale hlavně lidem ukázat, že si života, jakého mají, mají cenit. Já tak akorát můžu cenit zuby, protože mě to objevování Ameriky ve těch filmů poslední doby, které mají rank převratného nebo "film mého života", pěkně štve. Protože jsem srogantní a neurotický hnidopich, nemůžu si to odpustit a toto v tom prostě vidím. Podivuhodný případ B. B. je samoúčelný kardinální kýbl nudy. Řekněte někomu zápletku, že chlap se narodí jako stařec, a kdokoliv, kdo není sociopat a nebyl vychován vlčími nebo opičími rodiči vám řekne rozšířenou kostru příběhu, aniž by ten film viděl. * za herce, * za skvěle udělané masky, * za to, že tam nikdo nenarouboval nějakej happyend. ()

BoncheR

"Good night, Benjamin." Tento film som skutočne docenil až na druhé zhliadnutie. Je to prekrásny príbeh o živote, o tom ako plynie, začína a končí. Po technickej stránke masterpiece s oscarovými výkonmi Brada a Cate, emotívnou hudbou a všetkým tým... pekným čo spôsobuje že filmy máme radi. Veľmi originálny Fincherov kúsok. (( 80% )) ()

lennyd

Stejně jako hodiny pana Gateau, které odpočítávají čas pozpátku, jde pozpátku i život Benjamina Buttona. Narodí se se svraštělou kůží, jako stoletý stařeček, a jak roky ubývají, začíná se jeho kůže vyhlazovat, jeho krok narovnávat a jeho mysl čistit. Jeho největší přítelkyně Daisy, kterou pozná jako malou holčičku, a kterou celý život bezmezně miluje, naopak stárne jako většina ostatních lidí. Najdou společně ten správný okamžik, kdy se jejich životy střetnou?... Jak to ten David Fincher dělá, že na co sáhne, to se mu podaří. I Podivuhodný případ Benjamina Buttona je skvělý film, kterému k plnému hodnocení chybí snad jen ta troška reálnosti, ale možná taky zbytečná zdlouhavost v první polovině filmu (Rusko, Tilda Swinton, ..). Naopak v té druhé chytí Fincher to správné tempo, a i přes vcelku brutální stopáž snímku jsem se pak již na hodinky nepodíval ani jednou. Lví podíl na tom mají i výborní Brad Pitt i Cate Blanchet, hlavně ve svých hodně postarších či naopak velmi mladých scénách. I když je všude zmiňován hlavně Brad Pitt, mně se mnohem více zamlouvala Cate Blanchet a na konci filmu jsem slzel jako malé dítě.. ()

elanius

(147/2016) / Čistokrvný výpravný hollywood a Fincher je jeden z pár ktorý si bez strachu môže zobrať na starosť takto náročný scenár. Prvá tretina vyslovene krásna, čistá radosť z filmu, postupne ale Button stráca na sile a na záver prináša len docela odfláknutý generický záver. (8/10) ()

progression

Vynikající fantasy drama s netradiční zápletkou, ve které kromě režiséra excelují Brad Pitt, Cate Blanchett i další. Silný příběh vycházející z povídky převedl David Fincher na filmové plátno nezapomenutelným způsobem.a všechny klady ev. zápory byly už uživateli ČSFD mnohokrát popsány, takže je zbytečné je znovu zdůrazňovat. Nemůžu si ale pomoci, ale mně se při sledování tohoto filmu vždycky asociuje o mnoho let starší film, založený na podobném motivu. Je to tedy spíše komedie, ale Oldřich Lipský s Milošem Macourkem se zpracováním tohoto tématu pořádně předběhli dobu a film "Happy End" nejenom kvůli geniálním dialogům a nezapomenutelnému komentování Vladimíra Menšíka mám ve svém osobním pořadí nad tímto bezesporu vynikajícím Fincherovým dílem. Holt "zlaté české ručičky" :-) ()

Mihail123

Nemôžem si pomôcť, ale pre mňa najlepší Fincherov film. A jeden z mojich top filmov roku 2008. Jednoducho kúzelné a krásne. O podobnom filme som dlho sníval. Perfektne natočené a hádam ešte lepšie zahraté. ()

Diego

Zvláštní. Kouzelné. Sentimentální. Trochu mi to přípomínalo Big Fish. I když se hlavní hrdina nezapojoval do děnní okolního světa, tak ty momentky v pozadí Beatles, rakotetoplán..mi bohatě stačily, pač o tom to nebylo. ()

ybuko

Dojak s krasnou kamerou, ktery zapomina na divaka, co u filmu taky rad premysli. Zadne napeti, zadna hluboka myslenka, zadne zvraty, linearni dej. U Finchera dost necekane. *** 1/2 ()

Brandon

Ono asi záleží, jak se na ten film díváte. Pokud čekáte mysteriózní, psychologické drama, budete nejspíš zklamáni. Ale když dokážete být na chvíli dětmi (nebo seniory :-), nerozpitváváte každý detail, nerýpete do poměrně jednoduchých charakterů postav, zbytečně neřešíte logiku a vnímáte velice zajímavý příběh jako pohádku, užijete si to. Není to sice dokonalé, ale určitě fajn. Některé scény bych si asi odpustil, také Brada-Gluma bych nahradil nějakým živým hercem. Na druhou stranu pasáž, kdy Benjamin vypráví dceři o životě a důležitých věcech v něm je minimálně pětihvězdičková. Sečteno, podtrženo, jsou to hezké, ne úplně čisté čtyři hvězdy. ()

Tomesh

Smutné, zajímavé, dojímavé, chladné, fascinující, dlouhé a zvláštní, hodně zvláštní!. Vždycky mě pobaví hlášky typu "na Pitta dobrý". Možná nejvyšší čas si uvědomit, že ten chlap nemá v podstatě ve své herecké kategorii konkurenci! ()

Petr23

Tak tohle mě po delší době úplně dostalo. Naprosto originální a neočekávaný snímek, u kterého si člověk prostě musí popřemýšlet nad svým životem, hlavně z úplně jiného pohledu než se dívá v tuto chvíli. Výkony Brada Pitta a Cate Blanchett byly skvělé a ta hudba, a některé záběry kamery jsou pro mě ohromující. Dost mi to připomínalo vyprávění jako bylo ve Forrestu Gumpovi, bylo to přesně tak skvělé, a poutavé. Dodávalo filmu ještě větší jiskru. A stejně jako u něj, mě tento snímek přesvědčil o tom že se zařadí mezi mé nejtajemnější a neoblíbenější filmy, jaké jsem kdy viděl. Pro mě jasných 5*. ()

OHI

Film nápadně připomíná Velkou rybu a při sledování jsem se nemohla ubránit dojmu, že to už tu opravdu jednou bylo...a ke konci je to trochu únavné a nudné.. ()

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Fincherova Kleopatra žije

Fincherova Kleopatra žije

17.11.2011

A profesorem Moriartym se stává...

A profesorem Moriartym se stává...

30.09.2010