Sněhový dort

• Velká Británie Snow Cake
všechny plakáty

Snowcake je příběh o lásce, přátelství a neortodoxním vztahu muže unikajícím své minulosti, autistické matky, která se musí vyrovnat se ztrátou své dcery, a vášnivé ženy držící si lásku dostatečně od těla. Když Alex zastaví mladé stopařce Vivienne, nemá ani tušení, že jeho život se v mžiku otočí vzhůru nohama. Havarují a Vivienne na místě zemře. Díky pocitu viny se rozhodne navštívit Vivienninu matku. Netuší však, že Linda je autistka, která sice chápe, co se stalo, ale není schopná projevit jakékoliv emoce. Alex se rozhodne u Lindy zůstat a postarat se o pohřeb. Netrvá však dlouho než si začne románek se sousedkou LIndy Maggie, což se vůbec nelíbí jednomu místnímu policistovi. Ten přijde na to, že Alex byl odsouzen za zabití člověka a nedávno opustil vězení. S blížícím se Vivienniným pohřbem se začíná na povrch dostávat Alexova temná minulost... (oficiální text distributora)

k212

Zajímavé charaktery a prostředí. Nicméně nedotažený děj (lehce padá na logice) a podivně náhodné jednání postav postrádající výraznější motivace (podřízené dějové konstrukci samozřejmě), dělají z tohohle dílka pouze průměrné pokoukání a lehký emocionální zážitek. Herecké výkony stojí za pomšimnutí, ale s tím jsem tak nějak počítala, tedy že tahle herecká sestava mě nemůže výrazněji zklamat. Naštěstí je to dortíček ozdobený a vypiplaný pohodovou Feist, zasněnou Tori Amos, rozdrážděnými Stereophonics, který drží pohromadě grupa Broken Social Scene. JJ - vím, že posuzovat film dle hudby, kterou v něm slyším není příliš optimální, jenže tahle sestava je prostě mým šálkem darjeelingu :-) nebo jsem chtěla napsat optimismu!? A minimálně právě tento fakt zvedl mé hodnocení o jednu hvězdičku. 60% ()

Snorlax

V dobách, kdy Sigourney Weaver hrála ve Vetřelci, bych nevěřila, že dokáže něco takového a hlavně takovým způsobem. Všichni, co padají na zadnici z údajného dobrého výkonu šmíráka DiCapria ve filmu Co žere Gilberta Grapea, by se měli podívat na výkon Sigourney Weaver ve Sněhovém dortu. Ale možná raději ne, přišli by o iluze, že DiCaprio je herec. Sněhový dort dělí od naprosté špičky jen malý kousek, dokonce i tu obehranou písničku retardované osoby v rodině pojal zcela nově. Možná mi chyběly přesvědčivější výkony ve vedlejších rolích, možná mi chyběl větší prostor pro Vivienne, které Hampshire dala neskonalou energii. ()

Smok

Emily Hampshire tu síce moc vody nenamútila, však ani nemala moc kedy, keď ju autorka scenára poslala nekompromisne hneď v úvode do hliny. Na základe jej tragickej smrti ale nechala roztočiť kolo pani Weaverovú. A že jej to teda šlo! Jej postavu som celkom hltal, aj keď na autistku bola nejak moc sebestačná, ale nebudem zbytočne rýpať... Keďže nezaostával ani Rickman a pani Mossová, tak s touto anglicko-kanadskou, autisticko-snehovou cukrovinkou spokojnosť. ()

nash.

Vynikající Alan Rickman a snaživá Sigourney Weaver v pomalu plynoucím, přesto podmanivém dramatu o lidských osudech, o bolesti, o hledání rovnováhy, o usmíření i porozumění. Na první pohled možná chladný jako sníh, a občas rozpačitý stejně jako reakce lidí na chování těch odlišných, ale současně plný velmi silných emocí, někdy otevřených, někdy ukrytých pod povrchem a jen občas probleskujících na povrch jako ty vločky, se kterými si hraje Linda. Poklidné , přesto silné, s několika hodně působivými okamžiky a řadou zdánlivě prázdných tichých míst, z nichž některé na mě zapůsobily obzvlášt mocně. Jeden z filmů, který sice nedosáhne na vrchol, přesto mi několikrát zahrál na city, dokázal se mnou velmi dobře komunikovat, něco mi říci i něco připomenout. "Jako cenu má chvíle?" ()

PetrPan

Komentář bude velmi zmatený, nepromyšlený a stylisticky příšerný. Sigourney Weaver nehrála autistku, ona jí byla. Pročetl jsem si tu mnoho zejména negativních komentářů a docela často v nich byl skloňován Rain Man, asi nejslavnější film na téma autismu. Zároveň však dílo, které dalo světu velmi kýčovitý a zcela falešný obrázek o tomto postižení. S hořkým pousmáním a zadostiučiněním smekám před Marcem Evansem, Angelou Pell ( scenáristka) a zřejmě i týmem odborných poradců, kteří dokázali do snímku nejen o autismu vložit odkazy na ten skutečný a opravdový život s autismem a autistou. Od jediného možného způsobu vyrovnání se, tedy akceptace, od věčně nechápajícího okolí, které přesto dokáže autistovi na malém městě poskytnout bezpečí, a to od ignorantské sousedky, která "viděla TEN FILM a ví tedy o autismu všechno" až po kostelnici posedlou nevyžadovanou charitou, od nevyzpytatelnosti, na kterou se není možné připravit, ale stále se jí musíte přizpůsobovat až po v neposlední řadě de facto dokonalý lidský charakter autisty, který není schopen přetvářky či lstivosti. Sněhový dort byl navíc poset vločkami jemného a laskavého humoru, který dodal celému příběhu charakter obyčejného lidství. Pro někoho to bude vždycky málo, pro mě to nejdůležitější. Velmi patetický a kýčovitý závěr komentáře k filmu, který takový rozhodně nebyl. Což mi připomnělo, abych TOMU FILMU zase ubral. ()

silentname

"Snow Cake" je podľa mňa skutočne krásnou drámou s vynikajúcou hlavnou hereckou trojicou v podaní Alana Rickmana, Sigorney Weaver a Carrie-Anne Moss. Všetci tu podali pekné výkony vo veľmi uveriteľnom príbehu s veľmi uveriteĺnými situáciami, kde dokážeme nájsť veľa sympatií ku každému. Osobne najradšej mám asi keď chce Linda od Alexa aby ju rozhojdal na trampolíne... a keď sa Alex spýta Maggie, koľko jej dlhuje. :D Film vie koľko drámy a koľko komédie do toho všetkého dať, veľmi pekne je to vyvážené a sledovať túto trojicu je pre mňa radosť. Sú to veľmi talentovaní ľudia. Páči sa mi aj záver filmu... osobne si myslím, že je to jeden z tých menších filmov, ktorý je ale radosť sledovať a má v sebe veľa príjemných, vtipných a ľudských momentov. Hodnotenie: A+ ()

Bachy

Přistupoval jsem maličko skepticky a cítil slaďák na obzor. A dostavil se. Proč ty 4 hvězdičky? Za dokonalou Sigourney Weaver, za Trinity úplně jinak a hlavně za trampolínovou scénu. I odpadkové finále se mi líbilo. Překvapivě mě to vzalo. Jsem rád, že jsem viděl ()

Chrustyn

Ze začátku slušně rozehraná drama s výborným ale trochu odtažitým výkonem Alana Rickmana. Ten si zde zahrál Alexe, muže který se snaží zařídit pohřeb pro dívku, která zemřela když s ní havaroval v autě. Když se jde omluvit její matce Lindě netuší, že je autistka a zdrží se u ní doma déle než by sám chtěl. Celý film je o tom jak se snaží zařídit pohřeb a o sbližování s autistickou ženou. Sice se zde ještě odehrává příběh kdy Alex prožívá milostný vztah s Lindininou sousedkou ale dalo by se říct, že tento příběh zde nehraje větší roli stejně jako naznáky Alexova tajemství spojeného se smrtí jeho syna. Alan Rickam je v roli Alexe velice dobrý a rozhodně se nesnaží nějak přehrávat ostatní herce. To se však nedá říct o autistce v podání Sigourney Weaver, která se snaží o nějaký "velký" výkon ale nezdála se mi moc přesvědčivá. Ale i tak se jedná o zajímavý snímek u kterého jsem občas uvažoval o vyšším hodnocení. Nakonec se však jedná o snímek, který zaujme, neurazí ale rychle se na něj zapomene. ()

rikitiki

Film z kategorie Americké nezávislé léto na ČT2. Looseři se náhodně sejdou, náhodně si pomohou a jdou zase o dům dál. Ten film není špatný, Rickamn, Weaver i Moss hrají elegantně a vyzrále. Jenomže příběh ničím neohromí, nemá žádné skrytější podtóny. Je to hezká a zajímavá historka, ke které je zbytečné se vracet. /25. 2. 13./ ()

Ilicka

Jednoduché, nikoli primitivní; melancholické, ironické a příjemné. Alan Rickman je vynikající herec a Emily Hampshire má úžasně jasné oči. Když místy pominu to, čemu se ve filmu kulantně říká autismus Sigourney Weaver, musím vyjádřit spokojenost. A navíc, v té naší bezsněhé zimě, deštivé a blátivé jsem byla ráda, že vidím něco tak krásného, jako čisté sněhové vločky. Dazlious! ()

Sofia

Tenhle nenápadný film s podivným názvem se mi vryl pod kůži. Chladná krása kanadské přírody, životní smolař Alan Rickman a dokonalá autistka Sigourney Weaver. Ve své roli mě naprosto přesvědčila, věřila jsem jí každou minutu. Emoce se na mě valily jedna za druhou a ze všudepřítomného sněhu mě příjemně záblo. Na DVD doporučuju vynechané scény, mnohé z nich bych ve filmu klidně nechala. ()

veru_needy

Velice silný a lidský příběh o vině a odpouštění, který vás ne jen jednou chytne za srdce. Tento snímek poukazuje na excelení herecké výkony Sigourney Weaver a Alana Rickmana. Každý z nich je jiným způsobem vykořistěná osobnost, přesto a nebo právě proto jsou schopni najít společnou řeč a koexistovat lépe než jiní. Příběh nás zavádí do malého městečka v Kanadě, kde každý o každém všechno ví. A právě tady prožije pár nezapomenutelných dní Alex, v jehož autě zahyne dcera Lindy, matky, která trpí autismem. Alex se posléze snaží osamělé ženě pomáhat a přitom se i sám vyrovnat se svými kostlivci. Díky naprosté neformálnosti a obyčejnosti, vystupuje v tomto snímku na povrch lidskost, upřímnost a čistota lidské duše. - "I'd like you to put your arms around me and squeeze me really hard, but don't touch me with your hands." ()

joehot

Mně tenhle dort docela chutnal, přesto však svou chutí zapadl mezi ostatní jemu podobné a nevybočil se od nich pražádnou originalitou. Přesto - v kouzlu momentu - byl sladký. ()

depony

Smekám před hereckým výkonem Sigourney ... její postava stižená autismem byla skvěle zahraná, Carrie a její sobeckost stejně jako její nymfomanie a Alan, který hodně přemýšlí, protože hodně zkusil. Tahle trojka není švédská, ale ocenění si zaslouží. Krásný snímek. ()

zdepapepa

Vynikající filmek o autismu i o všem ostatním zasazen do mrazivě krásné krajiny, ale nemám možnost srovnání. (rozuměj - neviděl jsem Rain Mana...) ()