Za dávných časů, v divokých hvozdech Japonska začíná mýtický boj mezi rozrůstající se civilizací lidí a zvířecími božstvy, která vládnou lesům. A také příběh lásky lidského dítěte vlčí bohyně - princezny Mononoke - a válečníka věřícího v mír mezi lidmi a přírodou - prince Ashitaky. (oficiální text distributora)

dudo24

***SPOILER*** Jediný problém, ktorý som s filmom mal, bola hlavná postava Ashitaka, ktorý sa plne nepostavil na stranu Mononoke proti Lady Eboshi, len preto, lebo Lady Eboshi nech mala hocijak pokrútené úmysly, bola tiež človek. Jeho pasivita rázne zakročiť, pramenená z jeho idealistickej a naivnej myšlienky o súdržnosti všetkých ľudí ma naozaj veľmi iritovala. ***END SPOILER*** ()

ScarFace_V8

Mononoke hime je jedním z mých vůbec prvních anime filmů co jsem kdy viděl. Už od mala co jsem film viděl poprvé v TV a pak ještě nespočetněkrát na VHS, ale hlavně i teď mne pokaždé uchvátí. Skvělý příběh, tématika, mystika, s kouzelnou animací a určitým poselstvím, je film podle mne jedním z nejlepších jak z Miyazakiho tvorby, tak i obecně z filmových kousků vůbec. Skvěle napsané sympatické postavy jsou takovým tím typem, které si oblíbíme nebo u nich budeme mít velmi rozporuplné pocity. To všechno ještě se skvělým Hisaishiho hudebním podkresem, který si vždy rád pustím jen tak do pohody. Za mne *****. ()

Facillitant

Princezna Mononoke se mi nelíbí, ale pozorně jsem se na ni podívala celou, protože chci znát všechny dostupné filmy od Miyazakiho. Nechápu, co se na tom tolika lidem tolik líbí. Pěkné to bylo jen místy, jinak se mi to zdálo nenápadité - snad proto, že jsem před tím už viděla mnoho ostatních filmů stejného autora, v nichž byly stejné či podobné prvky. A když už jsme u těch princezen, dle mého názoru je mnohem lepší princezna Kaguja. ()

cimrman2.

Členové Greenpeace by tento japonský kousek možná milovali avšak já jsem se nudil. Starší animák který k dnešnímu dni již neoplývá kvalitní animací jako tehdy. Děj je povětšinou ponurý a představoval bych si větší opěvování přírody v harmonii s lidmi. Kdybych byl dítě odešel bych od toho po pár minutách dnes jsem se 2 hodiny trápil a je z toho 1*. Hlavní myšlenka není vůbec špatná - boj s lidí s přírodou avšak tady se na plátno nepovedla převézt at all. 100 RECENZE A SKORO PŮL ROKU NA ČSFD MOJE PUTOVÁNÍ PO ČSFD-KINEMATOGRAFICKÝCH EVERESTECH JEŠTĚ NEKONČÍ! ()

beowulf

Krásný, hluboký, temný, dechberoucí, podmanivý, ... Tak bych mohl pokracovat dlouho a stale by to byla pravda. Pribeh o dobru a zlu v docela jine, nez nasi schematicke zapadni podobe, o krase a mytu, ktery nez aby jen bavil, nas nuti k zamysleni. Nebyt trochu hollywoodskeho zaveru, bylo by to za sest. ()

790511

Po několika pozitivních zkušenostech s filmy Hayao Miyazakiho jsem se dostal k vychvalované Princezně Mononoke a čekal jsem další příjemný zážitek. Naneštěstí jsem záhy zjistil, že toto není snímek pro mne. Jedna z věcí, kterou ve filmech nemám rád, jsou sveřepé pohledy a silně cílevědomí hrdinové, kteří stůj co stůj musí naplnit osud a podělit se s námi o své konečné řešení daného velkoproblému. Nechci tento film nějak očerňovat, uznávám, že je po režijní i výtvarné stránce řemeslně dobře zvládnutý. Kdo ale nesnese vyšší dávky patosu, měl by se mu raději vyhnout. ()

DonFrolimo

Ekologicky ladeny mytus o dravci prirozenosti cloveka, ale i o jeho schopnosti milovat a porozumet necemu, co se nam zda cizi, ac jsme toho soucasti. Nadherne zpracovani. K tomuhle filmu se rad vracim, ovsem neni to vlastne zas tak casto, vydrzi ve vas hodne dlouho. ()

E.T.Martin

Kdysi před lety to bylo mé první dospělé setkání s japonským anime. Vzpomínky na tento krásný příběh zůstávají dodnes. PS: Podruhé jsem to viděl krátce po shlédnutí Avataru. Fantastickými motivy i tématem ochrany přírody se oba snímky čímsi velmi podobají. Co se týká příběhu, nápadů i propracované psychologie postav u mne ale Princezna Mononoke vede o několik tříd. ()

Sabsimplex

Japonský film režiséra jménem Hayao Miyzaki spatřil svět poprvé v roce 1997. Hodnotit herecké výkony v tomto případě nelze, jelikož se jedná o tvorbu animovanou, tzv. anime. Bylo to mé první setkání s japonským animovaným filmem a z mé strany se nesetkalo s velkou vřelostí. Velmi se lišil od filmů evropského stylu a to především asiajtským vypodobením postav a prostředí. Co ovšem mou pozornost rušilo nejvíce byly trhané pohyby v některých scénách, které tak tříštily celkový obraz. Ale dokázaly mě zaujmout vizuální efekty, které tímto musím vyzdvihnout. Příběh na mě působil vcelku přehledně, čitelně a jasně, ale na můj vkus až zbytečně popisně, což celý film prodlužovalo na celé dvě a půl hodiny. Netradiční a zajímavý příběh s pohádkovým námětem si však mou pozornost udržet nedokázal a tak sem přibližně v polovině filmu usnula. Probudila jsem se po čtvrt hodině a k mému velkému ořekvapení jsem zjistila, že se děj nikam dál neposunul a tím tak ve výsledku o nic nepřišla. Hudební složku, která pro mě byla lákadlem největším jsem si však v paměti uchovat nedokázala. Zásady hudební kulisy, která by měla děj umocňovat, potažmo vytvářet podkres, byly sice u Princezny Mononoke dodrženy, přesto ve mne hudba v tomto filmu na mě nezanechala žádný dojem. ()

Flahertie

Typický příklad japonského způsobu animace, který se k nám vřítil jako vlna někdy na přelomu tisíciletí ve jménu Pokémonů, Princezna Mononoke je přibližně ze stejného období – 1997. Ačkoli můžeme mít k anime odpor, díky již výše zmiňovaným Pokémonům, Miyazakiho počin je mnohem vyšších kvalit, jak po stránce výtvarné, tak po stránce dějové, tak i po stránce psychologické, jednoduše řečeno, prožitek z téměř dvouhodinového filmu je hluboký. Příběh Princezny Mononoke není složitý, pořád zůstáváme ve světě pohádek, ovšem pohádek pro dospělé, pomineme-li animaci. Z toho dobře známého světa pohádek se v celovečerním filmu objevu neustálý souboj Dobra a Zla, z toho našeho, dospělého světa, pak jakási odpovědnost, poslání, ctižádostivost, zrada atd. Vedle pozitivních postřehů musím zmínit i negativní reflexe z animovaného filmu, a tím negativním je zcela jistě jeho délka. Někdy je za potřebí dvou hodin, aby divákovi neušly nejmenší detaily, někdy se vše dá říct takřka v deseti minutách, u Princezny Mononoke by, dle mého názoru, stačila hodina a půl. V posledních minutách filmu byl děj nekonečně prodlužován a to kazí celkový divákův prožitek z předchozích minut, divák ztrácí pozornost a co je nejhorší, začne hádat, jak „to“ nejspíš skončí. Přitom každý scénárista chce, aby diváka nechal na vážkách co nejdéle, tím jsem si u Princezny Mononoke zcela jista nebyla. A budu-li pokračovat v duchu negativní kritiky, místy se může zdát, že je animace až kýčovitá, zvlášť pro člověka, který je anime zcela nepolíben. Doslova debilní svět Pokémonů byl stále tady, v našem světě, ale Princezna Mononoke uniká úplně někam jinam. Otázkou zůstává, jestli dělat tzv. anime na uzdě pro nezasvěcené, nebo pustit svou fantazii někam daleko, jako tomu zcela jistě udělal Hayo Miyazaki při tvorbě Princezny Mononoke. Z tohoto důvodu tuším, věřím, že i tak kvalitní práce jako je Princezna Mononoke se může setkávat s negativní kritikou, ve smyslu: „ Je to japonský kýč!“, snad za to může náš konzervatismus, snad nájezd Pokémonů, snad to, že nejsme tolik otevřeni východní, tentokrát ne západní, hezký paradox, tvorbě, které se dostává úspěchu v „našem světě“ až v posledních letech. ()

kej-el

Ačkoli doby, kdy jsem sledovala filmy jen animované jsou už dávno zamnou, rozhodně není od věci si tak filmovou klasiku z animované tvorby jakou je právě princezna Mononoke, pustit i v pozdějším věku. Řekla bych, že anime tohoto tipu je především směřováno pro diváky starší. Autor tohohle fantasy snímku Hayao Myzaki je Japonského původu. Řekla bych, že právě japonská kultura, která se v příběhu odráží, film dělá ještě zajímavějším Jeho anime je jedním z mála anime, které mě zaujalo. Do doby než jsem shlédla Princeznu Mononoke, jsem byla názoru, že tento tip japonských filmů mi nic neříká, ovšem opak se stal pravdou. Sice nemohu říci, že by u mě byl na vítězném žebříčků, ale rozhodně má v sobě něco co člověka zaujme. Nemám toho příliš na srovnání proto si nemyslím, že bych byla příliš hodna kritizovat tenhle tip filmové tvorby, přesto jednu věc si troufám tvrdit, i podle recenzí opravdovách kritiků, že Princezna Mononoke oprávněně patří na vyšší příčku nejen Japonské kinematografie. Princezna Mononoke byla první filmovou tvorbou s kterou jsem se od Myazakiho setkala a myslím, že ve mně probudila touhu nakouknout i dále. ()

HakuSaku

Tažko sa hľadajú slová pri tomto veleúspešnom anime čo lámalo rekordy v sledovanosti a to nielen v Japonsku. Boj dobro a zlo už s klasickým príbehom plný zvláštnych božstiev. Perfekcionista Myiazaki stvoril v mnohých ohladoch výnimočné anime, ktoré sa radí u mnohých milovníkov anime do prvej trojky a to aj v mojom prípade! ()

KaKKashi

Princezna Mononoke 95% Zatím nejlepší anime film, který jsem viděl. Viděl jsem ho ve třech jazycích, a pokaždé to byl zážitek. Verze v Japonštině je lepší, ale dabing stačí.Hlavní hrdina vás protáhne světem bohů lesa a světem lidí, kteří les ničí a zabíjí bohy. Celou dobu sledování filmu máte pocit, že lidi sou svině. Samozřejmě je zde i láska, a to ke krásné vlčí princezně. Hrdina je sice čistý extrakt Luka Skywalkera, ale "Superzáporák" zde naštěstí chybí. Malba je velmi slušná, muzika parádně udržuje atmosféru. Narozdíl od Cesty do Fantazie, kde se mi nelíbil styl, ani příběh, má PM bleskové tempo. Začíná bitvou, končí bitvou. Výpravnost by se dala srovnat s Pánem prstenů, hlavně krajinkové pasáže. Dávám 95%, a to proto že 100% si zaslouží film od boha. Ale nedokážu mu nic vytknout. Takže je to vlastně 100%, ale to nikdy nedávám ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

30.11.2010

Miyazakiho pidilidi

Miyazakiho pidilidi

22.12.2009

Blíží se Vánoce, čas pohádek. Jednu tady pro vás máme. Ačkoliv, asi všichni víme, že filmy japonského studia Ghibli nejsou tak docela pro děti. Naši potomci, kterým televize promítají utrhávání hlav… (více)