Za dávných časů, v divokých hvozdech Japonska začíná mýtický boj mezi rozrůstající se civilizací lidí a zvířecími božstvy, která vládnou lesům. A také příběh lásky lidského dítěte vlčí bohyně - princezny Mononoke - a válečníka věřícího v mír mezi lidmi a přírodou - prince Ashitaky. (oficiální text distributora)

honzia

Příroda jako vítěz? Člověk jako vítěz? nebo je lepší být v souladu? Moje první anime, moje nejoblíbenější anime (anime spíš rád nemám), jeden z mých top filmů. Poprvé jsem to viděl jako malý kluk a po každém zhlédnutí se mi to líbí více a více (a není jich za rok zrovna nejméně). Příběh je na jedničku, animace a obzvláště krajiny je úchvatná, hudba je překrásným doprovodným prvkem. ()

johnny01

Originální příběh s nepředvídatelným průběhem, plusem určitě je, že to nesklouzává do romantiky. Škoda jen trochu smutného a trochu paradoxního konce. ()

PAVLIS

Animované fantasy cílené spíš na dospělé než děti, s vynikající hudbou a nezvykle nevyhraněnými postavami. Něco jako jednoznačné dobro a zlo tu nehledejte. To by samo o sobě nemuselo vadit, ale s cíli většiny aktérů je zde těžké se ztotožnit a někomu tu fandit. Když film moc nefunguje ani pocitově, je zdlouhavý a nemá moc rozpohybovanou animaci, potom těžko být nadšený. ()

Kimkong

Je vidět, že film je staršího data. A protože jsem jej dříve neviděl, nemám k němu citový vztah. Je to temnější pohádka bez happy enduro. Pěkná hudba. Animace také ujde. Ale to takové zamotané dobrodružství kde hlavní hrdina, což není princezna, není moc ve snaze přinést mír efektivní. ()

PlysovyMacko

Rozpravka o vojne medzi ľuďmi, ktorí drancuju prírodu a bytosťami lesa, ktorí ju chcú chrániť. Animácia je skvela a vyobrazenie ducha lesa pred aj po je krásne. Čakala som aj nejakú romantickú linku, ale o to tu nešlo. ()

helrohir

Asi jediný film z ranku anime, čo som mal zatiaľ možnosť vidieť. Prvý krát som to videl snáď ešte na základnej škole, a vtedy ma ten film totálne odrovnal. Nuž a dnes po dlhých rokoch môžem smelo povedať, že ide stále o vynikajúce dielo, so skvelým a dojímavým príbehom, krásnou hudbou a úžasnou fantasy atmosférou. A animácie sú fakt dokonalé. 90%. ()

JosefTomas

Úžasná práce, ve které jde všechno chválit a naprosto nic kritizovat. Jen mi tam chybí ten jeden prvek, který by to katapultoval do kolonky "výjimečné" a paradoxně to není poselství, struktura, nebo překvapení (vše na svém místě), ale uchopitelnější celistvost. Neříkám, že to je špatné (viz hodnocení), však navzdory tomu, jak je ten film svým způsobem geniální, mohl by být "geniálnější". Sice to není výtka úplně na místě, ale zrovna poutavý svět takového ražení by si status "geniality" zasloužil. Bohužel v tomto případě mu do toho pár krůčků schází. ()

MFloyd

Viděno po Cestě do fantazie. Určitě hezký animák o boji přírody s člověkem s krásnou hudbou a vizuálem. Ale za mě je to delší a v některých pasážích možná až nudné, navíc to oproti Cestě do fantazie nemá tolik temných tajemství a hloubku, tady po nějaké době víte, o co tu primárně jde. Každopádně i přes pár vítek je to rozhodně příjemné dobrodružství s několika nejednoznačnými postavami, což u klasických animáků aby člověk pohledal. ()

Jonatthan

Hezký silný příběh, ale ty pokémoni mi opravdu zkazily náhled na japonské kreslené filmy, že mi vadí všechny kreslené postavičky s velkýma očima, tak nemůžu dát pět hvězdiček... ()

Frix

Neskutečné. Geniální. Dokonalé. Přesně takový je tento klenot z dílny mistra Miyazakiho, který podle mě soupeři s Akirou, Cowboy Bebop a Grave of the Fireflies o trůn nejlepšího anime filmu všech dob. Tak silný zážitek jako Princezna Mononoke vám v životě nabídne jen velmi málo filmů. ()

Chladek

Úchvatný kreslený film, který mě absolutně pohltil. Z celého příběhu jsem seděl jak na trní, z B.B. Thortona a skvělé animace jsem byl jako opařený a z nadsázky, 20-ti metrových skoků a samotného prince Ashitaky jsem nemohl ještě následující dva dny. Strhující příběh, který svým akčním fantasy žánrem dělá suveréně nejlepší kreslený film a a jeden z nejlepších filmů vůbec. ()

Simo16

Jeden z najkrajších a vôbec nalepších animákov,čo som kedy videl.Jedným slovom - nádhera.Keď som pred pár dňami zhliadol Zámok v oblakoch, netušil som,že existuje ešte krajší a emotívnejší film.A hľa,pozrime sa,Princezná Mononoke nám ponúka príbeh plný dobrodružstva, napatia,emócií a boja medzi dobrom a zlom.Kto nevidel,tomu vrelo odporúčam.(14.6.2008) ()

Phex

Jednoduše VYNIKAJÍCÍ. Velice komplexní příběh s nikterak násilně zdůrazňovaným environmentálním poselstvím. Zároveň příběh vyprávěný velmi dynamicky, což se např. o Cestě do fantazie říci nedá. Co se mi na filmu také líbí , je jeho "nečerno-bílost" - každá postava má své oprávněné motivace. Není možné je škatulkovat na dobré nebo zlé, a tak to ostatně je i s lidmi v normálním neanimovaném světě. Už jen díky tomuto si zaslouží film plné hodnocení. U mě je 5* jednoznačně podpořeno ještě mojí láskou k Přírodě a taky k Fantasy žánru. ()

Huncút

V porovaní s Cestou do fantázie alebo Howl's Moving Castle umiernenejšie, rozprávkovitejšie a v mnohých momentoch aj silnejšie. Ťažko ale vybrať z týchto troch filmov ten najlepší... ()

Barahir

Miyazaki opět nezklamal! Příběh plný mystiky, fantazie, úžasné animace a přenádherné hudby, přesto mi tentokrát něco chybělo. Není to nic konkrétního, co by člověk poznal na první pohled, ale spíše to jak na mě film vnitřně působil. Možná kdybych viděl princeznu dřív hodnotil bych jinak, ale oproti katarzi, kterou jsem zažíval při Howl's Moving Castle, bohužel musím o půl hvězdičky níž (4,5 z 5) ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

30.11.2010

Miyazakiho pidilidi

Miyazakiho pidilidi

22.12.2009

Blíží se Vánoce, čas pohádek. Jednu tady pro vás máme. Ačkoliv, asi všichni víme, že filmy japonského studia Ghibli nejsou tak docela pro děti. Naši potomci, kterým televize promítají utrhávání hlav… (více)