Pokojný bojovník

• Česko Tajemství rovnováhy (více)

Excelentní adaptace stejnojmené autobiografické knihy Dana Millmana. Dan je talentovaný sportovec, sní o olympiádě, má vše – poháry, holky, rychlé motorky, divoké party. Těžký úraz ale vše změní. Díky setkání se zvláštním cizincem Dan pochopí, že se musí ještě mnoho učit, mnohé překonat a spoustu věcí naopak opustit, než se stane pokojným bojovníkem a nalezne svou cestu. Nejde o klasický boj mezi zlými a dobrými, film vypráví o tom, jak se postavit konfliktům uvnitř nás samotných. (oficiální text distributora)

RomanHyde

V dnešní době je tento snímek, kromě toho že je to krásný příběh, i velmi aktuální. Téma vědomého zvládnutí "přítomného okamžiku", zbavení se odpadků zanášejících náš rozum, odstřížení se od minulosti (která je mrtvá) a nepřemýšlení nad budoucností (která neexistuje), jsou naprostými základy esoterické (vnitřní) filosofie, která dává lidem svobodu. (Jsou to vlastně i kořeny veškerých náboženství, než byly zmanipulovány). O síle "přítomném okamžiku" hovořil Ježíš, Buddha i Mohamed a právě přítomný okamžík dává svobodu k vědomé tvorbě reality, rozpuštění emocí a bezpodmínečné lásce. Kniha bude patrně mnohem hlubší, ale i tento film mne velmi potěšil. Naprostá většina lidí je bohužel ještě naprosto nevědomých a neuvědomují si dopady svého konání a myšlení. Tvoří si tak třeba nepříliš hezkou realitu a viníka vidí v okolním světě, namísto toho, aby změnili sebe - své myšlenky, slova a činy. Tohle vše tvoří. Změň sebe, změníš svět.. a světů je přesně tolik, kolik je lidí na Zemi. Možná právě skrze tento snímek, dostanou někteří lidé první "dávku" svého poznání, která je nasměruje na tu správnou cestu. ()

M1k9

Cíl je cesta! Vynikající transformace knížky do filmu. Skvělý výkon Scotta Mechlowicze. Co dodat. 10/10 ()

Stanley619

Ne moc dobře popsatelný film. Peaceful warrior je hlavně o trpělivosti, vnímavosti, sebezdokonalování a o nekonečném poznávání vlastích schopností. Nikdy bych nevěřil, že takhle úžasný film natočí zrovna Victor Salva, takže hodně velké překvapení. Nick Nolte zahrál filozofického guru trenéra naprosto bezvadně. Musím také vyzdvihnout hudbu, která byla též vynikající. 88% ()

Jaroslaf

mám rád filmy z prostředí gymnastiky co jsou něčím zajímavé. a tenhle rozhodně zajímavý byl. hodně filozofování ve filmu mě donutilo zamyslet se i nad sebou samým. Padne tam pár opravdu dobrých vět, Amy Smart je kupodivu zrzka a Scott Mechlowicz sympaťák. ani dabing mi dokonce dojem z filmu nezkazil. Oslovil mne a rozhodně jsem ho neviděl naposled. pět. ()

petikacka

Možná, kdybych viděla film v době jeho vzniku, tak by mě ohromil...Ovšem viděla jsem ho až teď, kdy jsem si, mezitím, takovou cestu po své vlastní duši, sama zažila...Takže jsem naprosto přesně hlavnímu hrdinovi rozumněla, ale na druhou stranu, mě tím pádem nic neohromilo ani nepřekvapilo...Škoda...To, že: "Cesta je cíl" vím už dávno... Za mě 70% ()

gonga

Film, který se těžko kritizuje. Snad bych mu dal podtitul: "Úvod do zenu pro začátečníky", to je vždy bohulibé. Bohužel jsou věci, které když se vyjádří doslovně, zbyde z nich jen prázdná skořápka a stokrát opakované klišé. Millmanovu knihu jsem četl a nemyslím, že je něčím převratná a nová. A takový je i film. To, o čem Millman píše je sice okořeněno osobní zkušeností, ale je to tu s námi už 2000 let, opakováno mnoha mudrci. Ale to nakonec nevadí, i kdyby jednoho člověka tento film přivedl k meditaci a následně osvícenějšímu životu, bude prospěšný. A myslím, že o to tvůrcům šlo a za to jim patří dík. Sakra, tvoje mysl se zase toulá bůhvíkde, zahoď to! Pusť to! Odsekni svou mysl mečem přítomného okamžiku! TEĎ! TAK! ()

Rehooo

Tenhle film mě zaujal hned z několika důvodů. Konečně jsem narazil na slušný film s gymnastickou tématikou. Konečně jsme se zase u nás v republice pochlapili za úžasný hudební doprovod, který obstaral Český filmový orchestr! Některé věci, které říkal Soc pro mě měli svojí hloubku. Vstřebával jsem každou myšlenku filmu a bral ji jako kdyby mi byla vlastní. Každá část filmu se mi líbila. Všechno mi přišlo perfektní. Hlavně jsem se nemohl dočkat závěrečných titulků až si přečtu kdo že udělal k tomuto filmu tak úžasný doprovod. A o to větší jsem měl radost, když jsem zjistil, že to byj již zmiňovaný Český filmový orchestr. Jsem prostě hrozně rád, že moje čekání na tenhle film se vyplatilo a zážitek se mi vrátil zpět nejméně dvojnásob tak silný. ()

El-Barto

To teda bylo něco - aby se člověk stal dobrým gymnastou, musí se z něj stát bojovník a vynést odpadky z vlastní hlavy. Většinou mám rád filmy, kde je nějaké to filozofování v podání staršího mentora, ale Nolte sype z rukávu jedno moudro za druhým, podle mě snad ani neřekne "normální" větu, a já se přiznám, že nic z toho, co Nolte povídá, nechápu. Nechápu ani chování Dannyho, který jednou chce, pak nechce, pak se zase připlazí, no prostě na dělo pěstí. ()

rusty09

Moc dobrej film, sportovní kvalitní filmy miluju, ale stejně furt nevim, jak skočil na střechu pumpy za 2 vteřiny! ()

Mallyyy

Pro mě jeden ze slabších filmů podle skutečné události. Chybí mi tu hlavně prostředí sportu, i když o tu asi moc nejde.:) ()

Amper01

Film s jistým poselstvím. Vcelku souhlasím, akorát jako křesťan né úplně se vším... Ale i tak na skouknutí dobrý. Nicméně je třeba se na něj soustředit. Není to film pro chvíle odpočinku, ale pro chvíle, kdy má člověk chuť pozastavit se nad životem... ()

Dr.Manhattan

Pre mna urcite najviac motivacny film, aky som kedy videl... Zo zaciatku mi postava hlavneho hrdinu nebola az taka sympaticka, postupne sa vsak zacala menit a bola mi sympatickejsia co raz viac. Nick Nolte bol paradny, k tomuto neviem co dodat. Myslim ze kazdy, kto ma rad sportove filmy a filmy o prekonavani hranic sameho seba bude najviac spokojny. Zaverecna scena silno dojimava. Po skonceni filmu som sedel na posteli a rozmyslal co zo zivotom, aby isiel tym spravnym smerom.... rozmyslal a rozmyslal. ()

Box8

Ikdyž mě příběh, až natolik nezaujal. Troufám si říct, že ke konci, jako celek na mě působil dokonale.. v jednoduchosti je krása. Výroky Nickyho Nolte.. byly balzámem pro duši. Dávám 5/5. ()

Matli

Docela nadhodnocený si myslím. Poedle skutečný události už tu takových filmů bylo moc a mnohem lépe natočených. Ze světa sportu.....něco někomu nejde, pak se něco stane, pak mu to jde a vyhraje všechno a je nejlepší....hmmm. Jediný co se mi celkem líbilo byly místama zpomalený záběry, ale to je tak asi vše. Ani Nick Nolte moc neperlil. 30% ()

Móó

Neumím si moc vysvětlit proč, ale ač má film zajímavé životní poselství, už bych ho znovu vidět nemusela. Hodnotím ho průměrem. Od začátku vše celkem předvídatelné, herecký výkon v hlavní roli mě nijak nezaujal. ()

mala_kea

Když se Victorovi nepovedli přihlouplí Jeepers Creepers, zkusil změnit polévku i ingredience. Konečně mi to pořádně zachutnalo a docela bych si rád ještě naběračku přidal. Zkrátka, po tomhle se ještě chvíli olizovat budu. Za jasnou předvídatelnost a opětovnou nucenou snahu nacpat německé herce do americké přesnídavky, musím jednu hvězdu ubrat. Na druhou stranu neškodné, jednoduché, koukatelné a bez zbytečných patvarů. ()

*Colorado

Jde o zajímavý film, je to o zajímavém sportu a lásce k němu, je to o lidské odhodlanosti a je to také o rozjímání nad způsobem života, kde na mě udělal velký dojem Nick Nolte, kterému ta role fakt sedla. ()

alambert

Je zvláštní, že vcelku chápu i ty, co dali tomuhle filmu 5 hvězd, i ty, co ho vyhodili do koše. Pokojný bojovník se snaží o hodně, ale já osobně bych neřekl, že se mu to úplně daří. Podle mě, ač se snaží vyhnout předvídatelnosti scén, nakonec vždy jen zakličkuje a stejně sklouzne tam, kam čekáte. Magické prvky jsou do něj zakomponovány příliš násilně; taoistické poselství, kterým je protkán, také vyznívá trochu kýčovitě. Ve finále může film působit jakože jen přehnaně moralizuje, topí se v sentimentu a přešlapuje v klišé. Nesedly mi ani hlavní postavy. U obou mi přišlo, že na začátku nasadili jeden výraz a ten si drželi až do konce. Já jsem filmu neuvěřil, ale jak říkám, nedivím se, když jiní ano. ()

Olík

Sportovní drama podle kultovní autobiografie o hledání sebe sama Cesta pokojného bojovníka od Dana Millmana pod taktovkou režiséra hororové série Jeepers Creepers. Vysokoškolský student a úspěšný gymnasta (Scott Mechlowicz) potká jedné bezesné noci na benzínové pumpě zvláštního muže (Nick Nolte), který se stane jeho průvodcem duchovní cestou. Anebo slovy klasika - vysvaleného atleta, který si jede svůj zažitý stereotyp (trénink, motorka, party a baby) náhle potkají dvě zásadní životní změny v podobách těžkého úrazu a setkáním s „panem Miyagim“ od benzínové pumpy. Teenager film s hlubokým duševním poselstvím – děkuji, nechci! ()