V dějinách velkých útěků těžko naleznete příběh, který by se podobal osudu Dietera Denglera, jediného Američana, jenž dokázal uniknout ze zajateckého tábora uprostřed neprostupné laoské džungle. Příběh tohoto amerického vojáka se stal předlohou pro film Temný úsvit, který natočil režisér Werner Herzog. Dieter (Christian Bale) již od dětství snil o tom, že se stane pilotem. Přání létat v oblacích se mu splnilo, když se dostal k vojenskému letectvu. Ale na své úplně první přísně tajné misi nad územím Laosu je jeho letoun sestřelen a on se ocitá v pasti džungle daleko od své jednotky. Brzy je zajat nechvalně proslulými laoskými vojáky a odveden do zajateckého tábora, kde nalézá další dva americké vojáky, kteří jsou tam násilím drženi už dva roky. Dengler se však s pozicí zajatce nehodlá smířit a ihned plánuje útěk. Vůbec nemá tušení, kde se nalézá, ale jedno ví jistě: Boj o svůj život nevzdá lehce. (oficiální text distributora)

Hubis_

Příběh výborný,ale občas jsem se nad některými detaily musel pousmát.Tak třeba když je Christian Bale sestřelen,tak hned zahodí svojí vysílačku a zbraň.Když se ukrývá,tak spí v bílém spacáku,ve kterém by ho zpozorovali snad na kilometr..Po uvěznění v zajateckém táboře,ale film začínal být velmi dobrý a ani chvilku jsem se nenudil.Herci byli hodně vyhublí,takže to vypadalo hodně realisticky.Krásná krajina Vietnamu a hlavně záběry z džungle byly opravdu nádherné.Vše dobře dopadlo a já byl spokojen.Jen by mě zajímalo co se stalo se zbytkem skupiny,která utekla společně s Balem... ()

BeranSon

Kvalitně odvedené hlavně z postu režie a Balea. Zajímavý motiv a trefné dialogy, spolu s krásným prostředím a mukami hlavní postavy, krásně vystihují válku ve Vietnamu. Od začátku je to střídavé, zejména do prvního náletu, potom už se to jen veze. Spokojenost.- 7/10 - ()

Eluin

Velmi silný film, který mě přinutil záhy po jeho shlédnutí dohledat si nějaké informace na wikipedii. ()

MickeyStuma

Válečné drama o jednom útěku z vietnamského zajetí. Námět nepodobný těm předešlým snímkům na stejné téma. Tentokrát se tu ale uvádí, že je to na základě skutečných událostí. Čekal jsem důraz na psychologickou stránku zajatých vojáků, ale to se nějak nekoná. Děj je sice velice jednoduchý, ale o zajímavou podívanou se hlavně snaží hloubka ponuré atmosféry tohoto příběhu. Není to nejhorší, ale přeci jen se občas objeví zákeřná nuda a neochota něčím zaujmout. Škoda, mělo to navíc. ()

crha

Naprosto skvělý film o útěku ze zajetí a naprosto skvělý Bale. Jeden, z těch filmů, co se vryjí do paměti. ()

fr3ak

Vietnam zase trošku jinak. Úvodní havárie sice vypadá dost levně, ale chápu, že rozpočet není nafukovací. Když si Christian Bale užíval červí pokrm (asi mu to fakt chutnalo :D), tak mi bylo celkem šoufl, ale válka je holt peklo a i když je to zase prolezlé patosem, já si film celkem užil. Jo a Jeremy Davies tady vypadal úplně jako Charles Manson :D ()

kkarx

Dal bych i pět, jenže tohle má být film podle skutečné události a na to je tu příliš mnoho nepřesností. Za prvé: charakter Genea neodpovídá realitě, za druhé: útěk zajatci připravovali už před příchodem Denglera, ve filmu Dengler všechno vymyslí sám, za třetí: počítačové efekty zastaraly. Třetí bod je samozřejmě opravitelný, ale zbylé dva jsou neuctivé ke zbytku zajatců. ()

panvasik

Upřímně, jsem zklamaný. Já se nudil a to fakt hodně. Většinu času jsem proležel a praktický film spíš poslouchal. Mám spise problém s vyobrazením zajateckého tábora, který působil hrozně nevěrohodně a až příliš uměle. Připadá mi že se tomu moc nevěnovali, ale kdo já jsem abych tady jak má vypadat zajatecký tábor, jenom mi třeba jiné filmy připadají, že se dá mnohem líp vyobrazit a taky podle toho soudím. Co se týče dalších věcí, tak třeba dialogy i když nebyly k zahození, tak právě to neustále šeptání a vyprávění o tom jak se chtějí dostat z toho tábora mě bohužel unavovalo a já spíš u toho měl chuť zapnout si k tomu mobil. Nemůžu popřít pěkné barvy a taky prostředí džungle, které je ve správné lokalitě a rozhodně zaujme to, že se ten tábor do považovat za trochu seriózní , že je skrytý, před zbytkem světa. Bale samozřejmě taky podává solidní výkon a rozhodně není na škodu, že ve filmu je, protože za to má film minimálně bonusové body. Film se rozjede až v poslední půl hodině, kdy se konečně začne něco dít. Za sebe mohu říct, že se jedná spíš o průměrné jsi kousek, ale abych jenom neplakal, tak řeknu, že moje hodnocení je spíše hodně subjektivní a že mi to spíš jenom nesedlo 6/10 ()

Redix

Baleho mám velice rád a považuju ho za nejlepšího současného herce Hollywodu ale tenhle film mi přišel dost trapnej. Celé to na mě působilo jako by byl Bale na nějaké exkurzi ve vězení a snim pár tragédů který se furt na něco ptají a řeší blbosti. Zajatecký tábor takhle určitě nikdy nevypadal. 1 * za Baleho. ()

darkreider

Absolútny koniec už bol trochu moc, ale kto vie, možno to tak fakt bolo. Aj keď ruku do ohňa by som za to nedal. Miestami možno trochu pomalšie, ale inak výborný film. Spokojnosť. PS: Iba ten Zahn vypadal oproti tým ostatným na kosť vychudnutým nejak moc dobre. Ale možno to bolo len zdanie. ()

cerbygerby

Válečnej film který fakt moc dobře zahráli Bale a Zahn... v těch rolích jsem jim věřil ůplně vše.. a museli si kvůli tomu i dost vytrpět... takový vyhublý...no fakt dost hustý. Celej film byl napnutej jak kšandy takže i když to mělo 2 hodky vůbec to nenudilo a i konec se povedl, takže pro mě to jsou hooodně kvalitní 4* ()

kersten

Nemám veľmi v láske vojnové filmy. Na začiatku to nevyzeralo sľubne, pripravovala som sa na dve hodiny strávené na fronte a tešila som sa ako si dobre pospím. Naopak, skvelý film, výnimočný, neopozeraný, s netypickým priebehom. Odporúčam pozrieť a naozaj nechápem, prečo tu nemá vyššie hodnotenie. ()

Lucas87

Strhující příběh založený na skutečné události, pěkný záběr na úvodní letecké údery, Paráda, že ve filmu můžeme vidět herce jako je Steven Zahn a Christian Bale, který vypadal úplně jako Mandras ve fimu Mandolína cap. Correliho. Film je o souboji člověka s džunglí i s trýznitely. Zasloužené 4 hvězdy mu patří. ()

Ondr@932

V celku slabě nadprůměrně dobře natočený dobrodružné drama a navíc se skvělým hercem Christianem Balem. A proto dávám 7/10 ()

longercz

Velice dobře zahraný film o naději a o boji o holé přežití. Jsem moc rád, že se tvůrcům podařilo udržet amerikanismkus na relativně nízké úrovni, ten se totiž v takovýchto filmech často až protiví se zdravím rozumem. Tady to není tak úplně do očí bijící... ()

Zlý polda a hodný lupič

Zlý polda a hodný lupič

18.05.2008

Bod zlomu 2 a nová verze téměř zapomenuté hardcore pornografické kriminálky? Ano, v dnešní novince se dvě klasiky ze začátku 90. let dočkají remaku a pokračování. Nic s tím nenaděláte, už se začínají… (více)

Klasiky od klasiků

Klasiky od klasiků