Kozí příběh - Pověsti staré Prahy

• Slovensko Kozí príbeh - Povesti starej Prahy (více)
všechny plakáty

Veselý příběh vypráví o Kubovi a jeho neustále žvanící Koze, kteří přivážejí vejce na stavbu Karlova mostu. Láska k městské dívce Máce zavede Kubu až k práci na legendárním Staroměstském orloji. Celý příběh je protkán tajemným osudem chudého studenta Matěje z Faustova domu a dalšími pověstmi a strašidly středověké Prahy. Kromě skvělých hereckých výkonů Jiřího Lábuse a Matěje Hádka si "Kozí příběh" - první český 3D animovaný film - vydobyl pověst filmu se zvláštním a svébytným výtvarným pojetím, které si získalo přízeň i u zahraničních diváků. Film byl nominován nza výtvarný počin i na prestižní filmovou cenu "Český lev". (oficiální text distributora)

rikitiki odpad!

Už hrozně dlouho si přeji, aby někdo natočil film podle Starých pověstí pražských. Jsou tak nádherně ponuré! Taky magické. A někdy i psychologické. ------ Mojí oblíbenou je ta o moru a černém kocourovi. Trochu připomíná Poea. Mladý, zajištěný, milující se manželský pár si šťastně žije a mají i věrného majordoma, který se jim o všechno vzorně stará. Život je nádherný, plný krás, postele jsou rozházené a ve spíži je spousta jídla a dobrého vína. Tu náhle propukne mor. Radovánky skončí, ulice jsou plné kár naložených mrtvolami a lidé už jen šeptají. I mladý pár se zklidní a začne myslet na poslední věci. Požádají sluhu: "Kdyby se nám něco stalo, necháme ti dům, ale postarej se o děti." Sluha jim to slíbí. Zanedlouho zazní umíráček i nad tímhle ještě před nedávnem rozezpívaným domem. Ztuhlé a plné skvrn vynášejí mladé manžele na umrlčí káru. Sluha je jde doprovodit na poslední cestě a pak se vrátí domů, kde se k sobě choulí dvě ustrašené děti. ___ V domě už sice nikdo nezpívá, ale pořád je plný bohatství. Krásný nábytek, benátská zrcadla, stříbrné poháry a truhlička se zlaťáky. A jen dvě děti stojí překážkou. Kdo by se v době moru o to staral? Stačí dva hřebíčky zatlučené do malých zlatovlasých hlaviček a majetek, kterému sloužil, mu už teď říká pane. Ze slušnosti šel vyprovodit i dva sourozence, u kterých nikdo nebude zkoumat, jestli jim pod loknami nenahmatá ostrý hřeb. ____ A pak se vracel domů. Do svého domu! Jak si tak pyšně vykračoval morovými ulicemi, najednou zahlédl pohyb. Něco velkého černého se mihlo těsně za ním. Přidal do kroku. Temná šmouha taky a začala se zvětšovat. Černý kocour! Kocour tak velký, že to snad ani nemohla být normální kočka. Sluha začal utíkat. Kočka taky. Přibližovala se, stíhala ho. Pak jeden skok a zachytila se mu drápy na rameni. Zaleskly se tesáky. Hryzla ho do tváře. Začala drásat. Sluha se bránil rukama, ale marně. Černý kocour na něm tancoval a při každém tanečním kroku vykousl jeho tesák nebo vydrápl jeho dráp kus sluhova masa. "Pomozte mi, prosím, pomozte mi, ten černý kocour mě zabije," křičel sluha na netečné, morovou nákazou otupělé lidi kolem sebe. Nikdo mu nepomohl. ____ Sluha se zoufale bránil a přitom se snažil ustupovat. Šel pozpátku, až najednou - ale možná že to ani nepocítil, protože kocour ho stále sekal ze všech sil - se ocitl na nábřeží. Možná jen jemný tlak zábradlí, do kterého se opřel. A při neustálém boji proti černé zhoubě se svítícíma očima přes zábradlí přepadl do Vltavy. Ještě s sebou zmítal, když se nořil pod její hladinu, ale to trvalo jen pár chvil. Pak se přes něj řeka přelila a plynula si dál svým rozvážným tempem. _____ Lidé na nábřeží na chvíli vytržení touhle podívanou z trudomyslnosti morových časů se po sobě udiveně podívali: "Co to křičel?" "Něco o černém kocourovi.." "To je zvláštní, vždyť tu přece žádná kočka není. Jen ten chlápek, co tak divně poskakoval a pak se utopil ve Vltavě." Potřásli hlavou a šli dál v zamyšlení, koho mor dostane příště. ___ Jo, tak tohle v tomhle pokusu nedostanete. Jen příšernou animaci, proticírkevní agitaci jak z padesátých let, jednu neslušně kozatou ženskou, co nosí hřebíky ve výstřihu a zoofilní poměr s kozou. Je to tak trapný, že jsem zvládla jen půlku téhle hrůzy. () (méně) (více)

MáŠa

Těžko hodnotitelné, protože se ve mě asi projevuje kus toho patriotismu, ale jak tak nad tím přemýšlím, tak přivést to na svět třeba Pixar, tak to asi moc nežeru. Ten příběh je docela slabý a od animáků sem prostě zvyklý na víc zábavy, než na občasné náznaky ňáké té srandy. A když tak nad tím přemýšlím ještě víc, tak ani ta mluvící koza mi do příběhu nezapadá. Všude jen samí lidé, kteří jsou lidmi, pak je tam ňákej ďábel (dobrá, proč ne), a pak tam jsou zvířata, co jsou skutečně jen zvířaty, a najednou ňáká koza, s kterou tam mají být vtipné scény, že jí balí ňáká ženská nebo jak to tam bylo. To ani do tohohle světa moc nezapadá, a nikde sem si nějak nevšiml, že by nějak vysvětlili, proč zrovna tahle koza mluví. ()

Smok

Tak priatelia, zas až také strašné to predsa nebolo... Uznávam, Kozí príbeh má svoje rezervy, na animáciu si treba trošku zvyknúť, ale je istým spôsobom jedinečná. Miestami som síce zvažoval, či je animák vhodný aj pre môjho predškoláka, lebo časté zábery z krčiem, mohutné popíjanie piva, bozkávajúce sa kostry a obesenci vyvolávali na jeho tvári trochu neurčité výrazy. Tiež výstrihy stredovekých slečien sú dosť odvážne a dá sa z nich vytiahnuť aj hlávka kapusty (zelí). Ale čo už, veď je to predsa KOZÍ príbeh, tak čo. V konečnom dôsledku ale oceňujem snahu aj českých tvorcov na tomto poli a originalitu príbehu, ktorý nekopíruje, žiadne zámorské blockbustery, ale predkladá mladému divákovi príbeh z jeho krajiny a dám svoje oči za to, že môj junior si zapamätá, ako to vlastne bolo s tým orlojom. ()

Sinecod

Hloupost! Žádný děj, humor už vůbec ne, z každé věty čouhala trapnost i ta grafika mě po chvíli omrzela, ačkoliv cesta k dovytvoření tohohle snímku je působivá, přišlo mi to všechno zoufalé a ošklivé. Akorát mistr Hanuš se mi moc líbil... to jsem se i rozesmutnila když byl mrtev. A ta koza byla otravná, že jsem se i tak trochu zaradovala, že je po ní. A ona pak zase oživla:-/ ()

Skejpr

Technicky nakonec ne až tak zoufalé (i když místy přeci jen ano), většinou prostě spíše jen silně podprůměrné, na druhou stranu třeba postavy mistra Hanuše, nebo studenta Matěje jsou bez nadsázky světové. Hlavním problémem filmu je ale absolutní nekonzistentnost prakticky čehokoliv. Děje, humoru, stylizace, postě všeho, hřebíčkem do rakveje pak v podstatě neexistující finále. Největším kladem je tak nakonec chlupatá koule s jazykem, protože je alespoň správně dada... ()

• Podle výtvarných návrhů bylo vytvořeno více než 1200 samostatných předmětů, se kterými postavy hrají nebo které jsou ve scénách umístěny. (blitzer)
  • Jediná socha, která se objevila ve 14. století na Karlově mostě, byl dřevěný křìž. Kamenné sochy světců se začaly objevovat až během baroka. (rockboy)
  • První projekce filmu byla už 2. srpna 2008 na letní filmové škole v Uherském Hradišti. První český 3D počítačově animovaný film se tehdy promítal bez finálního zvukového mixu, bez ruchů a bez některých dalších důležitých dokončovaných prací. (Roby)

Koza nostra

Koza nostra

13.07.2006

Animovaných filmů není nikdy dost... Ne, znovu. Kvalitních animovaných filmů není nikdy dost a tím spíš, když se jedná o naše animované filmy, ve kterých jde hlavně o příběh, a až na dalším místě o… (více)