Film začínající na vojenské základně v Korei, kde člen personálu po rozkazu nadřízeného vylije desítky litrů jedovatého tekutiny do odpadu, která se posléze dostane do řeky Han. Po pár letech vzniká následkem mutace monstrum, které napadne dav lidí u vody. Rozjíždí se vojenská operace. Ovšem i jedna rodina se chopí zbraně při záchraně svého člena, kterého podivné vodní monstrum odneslo. Teď jde o to, jestli ho stihnou zachránit včas. Režisér ve filmu kombinuje rodinné drama s akčním sci-fi hororem. (Chrustyn)

Pethushka

Nechápu, že ten stejný člověk, který dokáže tvořit filmy, které jsou na hraně dokonalosti, pak přijde s takovouhle pitominou. Obávám se, že za tím byla hromada práce, ale absolutně mi uniká důvod, proč něco takového muselo vzniknout. A že se to těšilo tak obrovské sledovanosti? Záhada. Pro mě téměř nekoukatelný film. Sotva 1* ()

xxmartinxx

Zajímavým způsobem roztěkané. Jsem rád, že jsem to viděl, přesto nemůžu říct, že bych se bavil nebo bál. Je to hodně jinačí a jako takové je to asi v pořádku. ()

tombac

Dynamický a po všech stránkách profesionálně zvládnutý (skoro)monster film, který obsahuje snad všechny myslitelné atributy žánru a posunuje do jiné roviny vnímání pojmu "korejský blockbuster". Goemul je velkoprodukce se vším všudy, tedy na asijské poměry. Nelze od ní čekat, že přerostlá říční potvora zdemoluje půlku Soulu a armáda ji bude ostřelovat z tanků a vrtulníků - korejský snímek se v tomto drží při zemi a předkládá nám souboj člověk vs. monstrum v osobnějším pojetí, které je tím pádem emotivnější a pro diváka angažovanější než podobná americká produkce (ve které se tvůrci filmu jistě zhlédli), což umocňuje faktem, že se nejedná o žánrově čistou podívanou a akcentuje i jistá ožehavá společenská témata. Má očekáváni "Zrůda" takřka dokonale splnila, byl jsem nadšen. 9/10 ()

Melies

27 / 10 Sto hviezdičiek! Nie, tisíc!! Juchú Bong je jednoducho génius. Skrz ľudskú malichernosť a neúctu k prírode vyleje do rieky Han zaprášený formaldehyd... a to sme len v druhej minúte! Autorova originalita nemá konca kraja, stúpa turborýchlosťou do nedosažných výšok a búra stropy a zabehané konvencie. Príšera (spoiler) je vlastne mutant! Neuveriteľné. Kto však čaká súboj s armádou a guľometmi, odíde sklamaný. Bong na to ide rafinovanejšie a pálčivý eko-problém kopí na plecia bežnej kórejskej rodiny: Gang-duo má nedostatok proteínov. Ospalý a zabrzdený sa potĺka životom a symbolicky kradne nohy chobotniciam (pre nechápavých: noha = krok = chôdza = chodník = cesta = dospievanie). A vlak plný nápadov sa rúti ďalej. Na scénu prichádza príšera, pomyselný to bič na konzumnú kapitalistickú spoločnosť. Vo svojej podstate nám nastavuje zrkladlo - mi žereme, ona žere. Bong nás nešetrí ani minútu, je aktuálny a svieži. Vtáčia chrípka, vírus, vládne sprisahanie, človek normálne nestíha; politická a žánrová nekorektnosť dosahuje priam biblických rozmerov. Zdrvujúce finále je potom niečo medzi Godzillou a Karate Kidom. Znepokojivý snímok (ticho) :-D Nie, vážne, je to strašná chujovina. ()

Skejpr

Hooodně zábavný monster horor, který nabízí dostatečnou dávku napětí i spoustu humoru a předevšm velmi dobré digitální efekty, které na konci bohužel jdou do kopru. 7/10 ()

BadoXXII

Veľmi zvláštne. Má to občas dobrú atmosféru, niekedy je to aj celkom vtipné a z času na čas sa objaví nejaká dobrá scéna. Prvé objavenie monštra a následné požieranie ľudí je úvod ako hrom. Potom však film stráca tempo, trpí slabou zápletkou a prehrávaním hercov. Je to guľáš, ale aby vznikol dobrý guľáš, musíme do neho dať isté prísady a z každej iné množstvo. V tomto guláši sa množstvo pridaných prísad neodhadlo správne a nechutí najlepšie. Vôňa je však dobrá. Sklamanie a osobne som z tunajších 5* hodnotení znechutený. 40% ()

Shit

Byl by to super monster movie, kdyby to mělo aspoň trochu kvalitní scénář, jenže po úvodní parádní scéně s monstrem, která mě, podle mých skromných očekávání, měla připravit na úžasnou jízdu, se začne naplno projevovat hodně slaboučkej scénář plnej až téměř směšných dialogů nebo myšlenek, do toho vývoj příběhu taky neni zrovna chytře řešenej, kdy se namísto kvalitních a napínavých scén s monstrem řeší nějaký kraviny ohledně viru, potažmo se hodinu hledá, kde by monstrum mohlo být a v podstatě se nic zajímavýho neděje a to je asi ten největší problém tohohle filmu, kdy se vlastně namísto efektní akce pořád řeší něco zbytečnýho a nudí to ()

Morien

(1001) Jo, je to blbost na entou, ale je strašná prdel to sledovat. - O tři roky později říkám: Jéžiš, to je geniální! A závěrečná scéna! Vypne televizi nohou! Já ho miluju. - A ještě o nějakou chvíli později: A vůbec to není blbost! ()

sniper18

Je to dosť dobrá katastroficky ladená dráma. Má výborný príbeh o mužovi, ktorý počas útoku obrovského vodného mutanta na miestnu oblasť prišiel o dcéru a zároveň všetci skončia v karanténe, ale keď sa jeho dcére podarí dovolať, muž sa spolu s rodinou rozhodne pre útek a urobia všetko preto, aby jeho dcéru našli. Spracovanie je na tom veľmi dobre, ako to pri podobných filmoch býva, Kórejci sa miesto typického priamočiareho jednoduchého príbehu rozhodli pre originálny žánrový mix, takže spočiatku to ešte vyzerá na plnohodnotný film o monštre, ale to sa rýchlo zmení a začne satirická tragikomédia so sci-fi, hororovými a katastrofickými prvkami, ale to vôbec neprekáža, dej je veľmi dobre podaný, pomerne nepredvídateľný a s množstvom skvelých situácií, takže sa je rozhodne na čo pozerať, len mám pocit, že je zbytočne moc dlhý, časom mu už mierne začne dochádzať dych, skrátenie asi tak o dvadsaťminútovku by filmu prospelo. Ako som spomínal, v tomto filme sa dá nájsť viacero žánrov, ale ani jeden v kvalite nezaostáva, humor je zábavný a to aj v situáciách, v ktorých by som nikdy nečakal, že mi budú niekedy smiešne, napríklad rodinné stretnutie pri fotkách zosnulých, rovnako kvalitná je aj dramatická rovina, takže postáv, pri ktorých je to potrebné je ľúto a podobne je na tom aj napätie, niektoré situácie sú až dychberúce. Čo sa týka akcie, tak som veľmi spokojný. O tú tu až tak moc nejde, takže jej moc nie je, ale minimálne úvodný útok je perfektne zvládnutý po všetkých stránkach a navyše aj celkom dlhý, ale všetky scény s mutantom a hlavne tie v diere sú výborné. S hereckým obsadením som veľmi spokojný, perfektný Song Kang-ho, ktorý tu predstavuje pravý opak bežného hrdiny z podobných filmov a ide mu to skvelo, takže sa postará o niekoľko nezabudnuteľných situácií, ale nikomu tu nemôžem nič vytknúť. Réžia a technická stránka sú prvotriedne, rozpočet je vidieť, efekty sú kvalitné a keď sa v jednom filme podarí zvládnuť všetky prítomné žánre, tak si nemôžem sťažovať. Tu ma jedine mrzí, že v druhej polovici sa už nájde viacero pomerne zbytočných scén, ktoré v ničom nezaujmú, ale inak je to originálny a svojim spôsobom kultový žánrový mix, ktorý určite nie je pre tých, ktorým film o veľkých monštrách vyhovuje len v tej najjednoduchšej a najpriamočiarejšej verzii. Objektívna kvalita filmu- 85%, film sa páči mne na 79%. ()

molotov

Spíše lehce nadprůměrný film. Několik vynikajících scén a nápadů sraží dolů především scénář, který má tolik nelogičností a pitomostí (viz úplný úvod), až z toho jednoho bolí hlava. ()

zelvopyr

Váhám s plným počtem... a jsem docela naštvaný na místní ohrnovače nosu nad vysokorozpočtovými spektákly s monstry... Kvůli povýšeným odsouzením jsem si film nechával snad rok uležet ve sbírce, než jsem se na něj podíval. Tak teda dík, příště zas na vás dám :-(. Tenhle film navazuje na nejlepší staré japonské i americké kousky z žánru. Bavil jsem se jako u nej- Godzil ze zlaté éry TOHO i jako u lepších korejských komedií či romancí. Co se týče zmíněného mixu témat... to není neumětelství, ale záměr, stejně jako důsledné vysmívání se pravidlům žánrů, postupů a logice situací. Navíc se sešlo hodně solidní obsazení. Takže mírné až střední nesourodosti prostě uhráli, k mé spokojenosti. Nejlepší pochopitelně byla satira na milované úřady a americké okupanty. Vždy vědí, jak vám naslouchat :) A příšera? Sežere vás a vyplivne. Žeby...? ()

yenn

Již po zhlédnutí traileru jsem od Goemul příliš nečekal, ovšem i tak jsem doufal v průměrný monster-movie. Skutečnost je však podstatně horší. Už základ nestojí za moc - minimální atmosféra, nelogická jednání (nejen hlavních postav, které si mě mimochodem také zrovna nezískaly), málo střílení z luku:-) - a definitivně jej sráží těch několik trapných „vtipných“ momentů (abych byl fér - asi dva se povedly). Vcelku dobrý je design monstra. 2/10 ()

Hellboy

Nepochopitelně divný film. Jak z tohohle může být někdo nadšený? Vůbec to nedrží pohromadě...je to rozsypaný, nesoudržný...nevím, jak to popsat. Je to divný. A já samozřejmě nerozumím asijské mentalitě. ()

Le_Chuck

Čo mi dokáže monster movie (potažmo katastrofický film) pokaziť je po a) superhrdina bez nadsádzky, ktorý všetko dokáže (najlepšie prezident), alebo po b) megapackal "luďkosobotovského" typu, ktorý všetko pre zmenu posere. Žiaľ možnosť "bé" je tu naklonovaná hneď do štyroch kúskov, ktoré zvádzajú "humorný" boj s obludou od rieky. Tak ako naša família, aj film od začiatku padá na hubu (logika, odťažitosť, gradácia, finále) čo vo výsledku tvorí lacného klona oveľa zábavnejšiej Godzilly. Kto čakal liberálny úlet typu Save the Green Planet, bude z tohoto nekórejsky korektného mainstreamu nemilo rozčarovaný. Sklamanie a to že veľké. 50% ()

kitano

Paradne efekty, sceny plne napatia ze som ani nedychal, emocie, kopa humoru......a pri tom vsetkom je uplne ocividne, ze film sam seba vobec neberie vazne. Tri krat hura. Takto vyzera pravy popcorn! (9/10) ()

*CARNIFEX*

Z rieky Han tečúcej okolo Soulu sa jedného dňa vyplaví záhadné monštrum, ktoré unáša malú školáčku Hyun-seo. Rodina sa z jej straty spamätáva len veľmi ťažko. Všetci sa z jej smrťou snažia zmieriť. Otec malého dievčatka však nečakane prijíma hovor, kde mu Hyun-seo vysvetlí, že nie je mŕtva, ale morskou príšerou uväznená v akom si kanály. Bohužiaľ mu však kvôli jeho trošku spomalenému mysleniu nikto neverí. Záchrannú akciu teda podniknú len samotný členovia rodiny. Musím sa priznať, že spočiatku ma tento film veľmi nebavil. Nechýbala síce akcia, ale akosi mi až príliš prišiel komiksový, rovnako ako samotná obluda. Zlom nastáva po začatí záchrannej akcie. Sarkastický podtón je napriek zvýšenej dramatizácii zachovaný. Mne osobne film veľmi nesadol, no v určitých momentoch počas záverečného rozuzlenia prekvapivo vyvolával depresívne pocity, vďaka ktorým si myslím, že snímok si ľahko nadpriemerné hodnotenie zaslúži - 60%. ()

D.Moore

Po Parazitovi jsem čekal leccos, ale stejně mě nenapadlo, jak moc skvělá může být kombinace monstrfilmu, který na nic nečeká (ten masakr!), satiry, která umí kousnout stejně jako zmutovaná obří ryba, působivého dramatu, černé komedie i nefalšovaného hororu. Je to zábavný, ale hlavně mazaný film. Každou chvíli zábavný i mazaný trochu jiným způsobem. ()

PinokKio

Sebeironizující Godzilla naruby. Nevěděl jsem, jestli se smát nebo brát Mutanta smrtelně vážně, nějak mi ta žárovka nad hlavou ne a ne se rozsvítit a já tak netušil na čem jsem, i když jsem na to měl skoro dvě filmové hoďky (plus spoustu dalšího času poté na něco kloudného přijít). Přerostlá ryba se slušným apetitem mě udivovala svými gymnastickým kousky, ale zároveň mě iritovala uměním skrývat se všem na očích. Neuvidíme zde žádné excelentní triky, nedočkáme se žádných pořádných akčních scén, všechno podstatné se odehraje v úvodu a zbytek už se jen hraje na pikanou .. ()

petero

Príšera z rieky zaútočí a unesie dieťa otcovi ktorý zrovna moc IQ nanazbieral a ten sa aj so svojou rodinou rozhodne na jej záchranu keď sa po jej telefonáte dozvie že si ju príšera odložila do nejakej stoky aj s ďalšou kopou mŕtvych obetí. Problém je v tom že rodina je v karanténe a riaka je uzavretá a príšera začína byť hladná a tak postupne začína konzumovať svoje zásoby. Zaujímavá kombinácia absurdnosti v spojení s drámou nešťastne postihnutej rodiny ktorá je síce kompletne prisprostená ale prečo by sa takéto niečo nemohlo prihodiť aj menej inteligentným ľuďom. ()

gogo76

Spočiatku veľmi zaujímavá hororová komédia alebo skôr taký mix žánrov s menšou účasťou amerických hercov. Úvod, prvé stretnutie s mutantom na brehu rieky je fajn a trochu ma to navnadilo, ale v druhej polovicu film trochu stratil tempo i nápaditosť, ale hlavne to ničil režisér príliš častými spomalenými zábermi a častými uplakanými scénami, ktoré sú u kórejcov bežnejšie než je zdravé. S menšími úpravami to mohol byť o dosť lepší film. 60%. ()

Režisér Bong Joon-ho přijíždí na Filmasii!

Režisér Bong Joon-ho přijíždí na Filmasii!

02.12.2011

Filmasia: posedmé na východě

Filmasia: posedmé na východě

26.11.2011

Oldboy a Gwoemul na americký způsob

Oldboy a Gwoemul na americký způsob

21.11.2008

Když se před několika týdny objevila zpráva, že Steven Spielberg a Will Smith uvažují o hollywoodském remaku korejského Oldboye, všichni doufali, že je to jen špatný vtip. Oba to ale myslí smrtelně… (více)

Druhá Panda, Wanted, Monstrum...

Druhá Panda, Wanted, Monstrum...

30.06.2008

Zkrátka spousta pokračování. S takovým zprávami se musíte smířit, hlavně v pondělí. To se vždy po víkendu u každého obstojně úspěšného filmu vynoří zpráva o zahájení prací na pokračování. Timur… (více)