Susedia

Scénář:

Andy Kraus

Kamera:

Peter Bencsík

Andy Kraus, Peter Marcin, Viki Ráková, Zuzana Tlučková, Marta Sládečková, Helena Vondráčková, Eva Matejková, Martin Malachovský, Ivan Vojtek (více)

Série(10) / Epizody(164)

Na základe diváckej odozvy na krátke scénky v relácii Hurikán, v ktorých sa stretli rodiny Františka Stromokocúra (Peter Marcin) a Lászla Komároma (Andy Kraus), sa ich tvorcovia a televízia Markíza rozhodli preniesť ich osudy do samostatného komediálneho seriálu. Manželské dvojice síce bývajú vedľa seba, ale temperamentom, názormi a životným štýlom sú si dosť rozdielne. Zažívajú spolu humorné situácie založené na nedorozumeniach a náhodách, ktoré prináša život. (TV Markíza)

SeanLSD

Poviem to takto - na slovenské vzťahové seriály som nakydal ostošesť, ale keď som bol týždeň doma s rodinou, celkom ma namotali a pochopil som ľudí, čo sa s igelitkami nákupu ženú domov každý večer, aby videli, čo sa zase bude diať. Slovenské sitcomy s ich najprimitívnejším možným humorom a ich divákov ale na milosť brať nedokážem. Mám sa hanbiť za svoj národ, že sa na niečom takomto dobre zabáva, alebo za seba, že som prekliaty pseudointelektuál a stokrát radšej si pozriem nejakú béčkovú americkú kravinu s hektolitrami kečupu ? ()

Aven odpad!

Nepatřím mezi ty, kteří dávají odpady z principu nebo z pozérství nebo z jiných pochybných důvodů - moc jsem jich ještě během své čsfd kariéry nerozdal, ale u tohoto počinu mě prostě nic jiného nezbývá. Tohle je prostě absolutně strašné, trapné, nevtipné, neoriginální, neherecké, debilní a otravné. Na seriál jsem narazil náhodou v televizi v období, kdy jsem se připravoval na státnice a vždy po 10 minutách sledování jsem to vypnul a šel se radši učit - může mít nějaký film či seriál vůbec horší vizitku? ()

borec999

Po Uragáne a Hurikáne prišli Susedia, ktorí boli ešte väčším úspechom. Dnes síce viacerí pravdu nepriznajú, ale osobne si pamätám že Susedov v čase vysielania sledovali takmer úplne všetci a všetci sa na nich bavili. A podľa mňa zaslúžene. Humor bol jednoduchý( kombinácia slovných skomolenín Lászla a Ildikó a situačného humoru) no funkčný a istým spôsobom sa v ňom veľmi trefne zobrazovala aj povaha všetkých nás a typických kamarátskych/susedských situácií a konfliktov. Navyše, v tej dobe bol žáner sitkom v slovenských televíziách úplne novým pojmom a Susedia dodnes predstavujú to najlepšie čo u nás v tomto žánri vzniklo. Prvé 3 série zostanú u mňa navždy zapísané ako kultová záležitosť na ktorú nedám dopustiť a ani dlho chcený a očakávaný návrat nedopadol podľa mňa zle. Chyba bola jedine v tom, že seriál sa po X dieloch vôbec nikam nepohol a ja osobne som sa opakujúceho sa humoru až prekvapivo rýchlo prejedol.  I tak však 5* z nostalgie a úcty k prvým 3 sériám nechávam. V tých časoch ma František,Žužu,Ildikó,Lászlo a Marta Sladká vedeli zaručene pobaviť. 100% ()

Junglista

Přiznávám, že tohle je jeden z mála sitcomů, u kterých se místy neubráním záchvatům smíchu (hlavně smích Marty Sládečkové, ten mě nakazí spolehlivě). Dialogy místy brilantní, místy trapné, děti se tam vůbec neměly objevit a celé to mělo skončit po druhé sérii, pak by moje hodnocení bylo o chlup vyšší. ()

Flego

Je to veľmi ťažké natočiť dobrý seriál ( u nás na Slovensku určite ). A humorný zvlášť ( to platí pre obe republiky ). Pokusy to boli ( Silvánovci, Duchovia resp. Novákovci ), ale nedopadli dobre. Pravdou je, že inšpiráciu k Susedom našiel sám Kraus, keď vymýšľal skeče o podivnej dvojke Komáromovi a Stromokocúrovi v Uragáne, či Hurikáne. Inak sa píšu krátke útvary, inak 30 minútový seriál. Určite by si seriál zaslúžil lepšiu pozornosť strihačových nožničiek, či precíznejšiu prácu na scenári a dialógoch ( čo Markíza určite nedovolí, lebo ona chce prašule ihneď ). V podstate treba pozitívne hodnotiť, že aj na Slovensku niekto našiel odvahu a vstúpil do neznámych vôd. Prvá séria sa mi pozdávala viacej, určite by som však vyzdvihol dovtedy málo známu Viki Rákovú, ktorá je excelentná. ()

• Pravdepodobne práve sledovanosť Susedov, ktorá v prvej sérii dosiahla priemerne 22,3 %, zaujala aj zahraničné televízne spoločnosti. Ako potvrdilo PR oddelenie televízie Markíza, práve prebiehajú rokovania s televíznymi spoločnosťami z Bosny a Hercegoviny, Srbska a Slovinska. (R4D0)
  • V prvej sérii Františkova mamička nadáva Zuze, že nebola na pohrebe jej milovanej mačky Diany. V tretej sa však dozvedáme, že mamička vždy chcela mačku a vyslovene hovorí, že toto želanie jej nebolo nikdy splnené. (matthew.17)