Pokoj 1408

Pokoj 1408 nemá moc hezkou pověst. Je to jediný pokoj hotelu Delfín, ve kterém se už téměř dvacet let neubytoval žádný zákazník. Není čemu se divit, když lze v jeho historických záznamech nálézt dvanáct sebevražd a třicet takzvaných „přirozených“ úmrtí. Když k tomu připočteme drobné nehody některých pokojských (záchvaty smíchu, záchvaty pláče, mrtvice, slepota), které pokoj udržovaly čistý a obyvatelný, není se opravdu čemu divit. Pan Olin (Samuel L. Jackson) jakožto ředitel tohoto malého newyorkského hotelu příběh pokoje 1408 velice dobře zná, a proto se všem případným zájemcům snaží pobyt v něm ze všech sil rozmluvit. Spisovatel Mike Enslin (John Cusack) se však psaním hororových povídek živí a nikdo a nic mu jeho noc v pokoji 1408 nevezme. Vždyť strašidelné pokoje jsou jen směšné hlouposti jako všechna ta místa, na kterých už strávil noc - o kterých psal. Navíc by mu chyběla jedna kapitola do jeho nové knihy. Vyzbrojen svým věrným diktafonem Sony se tedy vydává do čtrnáctého patra, které je ale ve skutečnosti patrem třináctým. Do pokoje 1408. Do pokoje, jehož součet čísel dává dohromady číslo třináct…

První verzi povídky 1408 Stephen King vůbec neměl v plánu dokončit, protože měla sloužit pouze jako dodatek v jeho částečně autobiografické kinze O PSANÍ, prý aby předložil konkrétní příklad toho, o čem v celé knize žvanil. Povídka však Kinga natolik pohltila, že ji dokončil a vydal jako součást audiokompilace BLOOD & SMOKE. Velice lákavého scénáře se pak chopil švédský režisér Mikael Håfström (ZLO). King sám říká, že povídka ho, zvláště v audiopodobě, opravdu děsí, uvidíme, jestli její fimová podoba bude děsit i nás. (3DD!3)

bukowski83

Cusack opravdu není herec do hororu, vůbec mně tam neseděl a chvílemi mně až lezl na nervy. Jenže to bohužel nebylo to nejhorší na tomto snímku, jako thriller je to trapný a jako horor je to pouze čajíček bez atmosféry a bez kloudného napětí. A ta závěrečná rádoby šokující scéna je už jenom ta pověstná třešnička na dortu nevkusu a neuvěřitelné nudy. ()

dubinak

A jo no, tak šlo to. Byl to prostě horor, žádná míchanina. Začátek byl velice nadějný; John Cusack ve své roli opět exceloval, ale pak už se to začlo stáčet vše do jedné WTF nostalgic bubliny a začáteční nadšení lehounce klesalo, do té doby než přišla zápletka. Snímek je to ale vydařený. Vcelku osvěžující nápady, i když bych taky mohla jmenovat film, kde jsem je už někdy viděla. Mikael Håfström ale není rozhodně nějaký beznadějný netalentovaný maník a příjemně svým filmem překvapil. Vizuálně to bylo na dobré úrovni a na večerní jednohubku určitě doporučuji. ()

annihilation

Číslo pokoje 1408 dává součet třináct a je průchodem do jakési třinácté komnaty. Pod povrchem hororu plného duchů a tajemných událostí se skrývá to největší zlo, to se kterým nelze bojovat, to které má nad námi převahu - naše podvědomí. Klíčem k hrůze v tomto snímku není fyzická bolest či strach ze smrti. Je to bezmoc. A právě proto na mě zapůsobil, protože ač se na první pohled může tvářit předvídatelně a průměrně, ale jeho schizofrenický podtext a motiv nemožnosti úniku ze sebe sama vás donutí přemýšlet. A ano, děsí. ()

Stallone

Jako hororový odborník jsem tento film dlouho odkládal až přišla situace, že už jsem neměl v zásobě žádný horor a tak jsem si pustil tento. Začátek kvalitní. Líbila si mi konverzace Cusacka a Jacksona. Napětí se zvyšovalo a já se už nemohl dočkat toho slavného pokoje. Rád jezdím s mojí krásnou přítelkyní po penzionech a umím si dost dobře představit, že bych i taková to místa vyhledával a psal o nich, jako náš hlavní hrdina. Po příchodu do pokoje čísla 1408 se snažil pan režisér jak mohl, aby udržel to napětí a divákovu pozornost. Postupem času film ztratil napětí, atmosféru a snímek nepřekonal tu hranici mezi průměrným a výborným hororem. Totální absence strašidelných scén a hororu. Nazval bych to jako sled nudných událostí. Režisér divákovi nedal možnost se bát. Neodkázal vyvolat strach. Představy duchů špatně natočené. Na konci mě potěšila ta nahrávka, ale i tak je to podivná pachuť průměru. Je to snímek mezi 2-3* (přikláním se k horším 3). ()

C0r0ner

Thriller/horor je tedy dost nadnesená kategorizace pro tenhle film. Napínavé to bylo asi jako žvýkačka, která pět let leží před vchodem do Kauflandu a hrůzné asi jako tolik, když si člověk prdne po osmi pivech a čeká ještě nechtěný přídavek, ale vlastně mu to je úplně jedno. 55% ()

Dannysek4U

Holt tocit podle povidek je umeni a stejne tak je umeni dobre si poradit s Kingem. A v Pokoji 1408 je to videt lip nez kde jinde. Atmosfera bajecna, ale pribehove neunosna nicota vznikla roztahovanim puvodniho nametu. Takze celek vlastne vypada jako jeden dlouhy dil vytrzeny z nejakyho serialu. A navic ani elitni Cusack tu neni nic moc, jeho emoce mi prisly jen malo uveritelny a nerealny. Skoda, doufal jsem, ze dostanu vic:o( ()

Wormboy

Dalsia priemerna adaptacia Kinga. Cusack sa snazi, skoda, ze tam nie je viac vyborneho Jacksona. Pozera sa to vsak dobre, stopaz je akuratna a film nestihne nudit, avsak stale nic co by stalo za dlhodobejsie zapamatanie. Musim vsak upozornit, ze kinova verzia je oproti reziserskemu zostrihu vyrazne kratsia a aj zaver je uplne iny. Kinova verzia 3,5/5*, director´s cut 2,5/5*. ()

Andre3000

Viděno trochu netradičně v hospodě a nedoukoukáno. Otázkou je zda se k tomu někdy ještě budu chtít dostat, tyhle filmy moc nemusím a konec je prý...špatný. ()

Laputa

Nebylo to špatné...ale nějak postrádám strach v " nových " hororech. Už si ani nepamatuju, kdy jsem měl v nějakém filmy opravdu strach. A proto i tento film mě zklamal svým strachem. Prostě chci mít u sebe nočník a né se usmívat.... ()

necisty

Nemám moc rád lekavé filmy, proto jsem rád, že tenhle takový moc není. Lepší jsou ty co působí na psychiku a ne, že se v zrcadle za vámi objeví bubák:). A protože se v každé koupelně zrcadlo nachází a i zde na něj bylo spoustu záběrů, tak jsem čekal, kdy na mě něco bafne:). Mile mě překvapili, že tohle nebyl tento případ. Jak se vlastně hodnotí horory? Nemám s tím moc zkušeností. Jestli podle stupně vyděšení, tak bych tomu i těch 5 hvězdiček věnoval, ale asi to nebude zrovna nejlepší pecka, i když jsem si to v pohodě užil. Cusack to hrál vcelku věruhodně, dobrá hudba v pozadí, není to zbytečně zdlouhavé a zajímavý konec z toho dělá nadprůměr. Docela by mě zajímal Director's cut, protože v traileru, a alternativních koncích na DVD se objevují jiné scény, ale ani celkový čas na DVD mi o 4 minuty nesedí s tím tady na CSFD, tak co tam chybí:)?! ()

Martrix

Zoufale průměrný nehoror, který ničím nepřekvapí. Cusack je mi sám o sobě nesympatický, tady navíc hrál i nesympatickou a divně se chovající postavu, takže když přidám nezajímavý a předvidatelný děj, není moc důvodů, proč tomuto dílku neplácnout jednu hvězdu a příště se mu vyhnout. Taková hodnocení ale rozdávám béčkovým filmům, kde je vidět aspoň snaha. Pokoj 1408 béčko není. Je to výsledek nesoudnosti producentů, kteří uvolnili 25 mil. USD na projekt s opravdu mizernou předlohou i scénářem. Mikael Håfström se mohl snažit sebevíc...aby z Pokoje 1408 udělal zajímavý film, musel by utéct o toho "čistého looku", dát si víc práce s výběrem hlavní postavy, obsah upozadit a zvolit zajímavější formu. ()

PROCESOR

Spisovatel, který se živí mimo jiném tím, že píše o strašidelných pokojích v hotelích, ve kterých došlo k tragickým událostem, dostane pohlednici, který ho zve do pokoje 1408. Manažér hotelu ho marně přesvědčuje, aby se v pokoji neubytoval, ale marně. Spisovatele, který ke všemu přistupuje s logikou a racionalitou to spíše pobaví. Nejdříve si myslí, že ho ředitel pomocí pití zdrogoval. Tak s tím tedy nějakou dobu operujeme a říkám si, čeho se mám, jako bát? Bludů? Pak tam začínají krystalizovat vzpomínky na mrtvou dcerku. A tedy jeho svědomí, aby to všechno dostalo na frak a nějakých 30. minut před koncem se to vše normálně logicky vysvětlilo, aby to vzápětí bylo posláno zase do splácaniny, která je u mě zbytečně překombinovaná. Nejsem odborník, ale za mě to žádnej horor nebyl, spíš mysteriózní, tam čím víc vám to hlava nebere, tím líp. Trochu mi to připomíná tvorbu Davida Lynche, kde sem také mimo. Ale atmosféru to mělo, občas lekačky, takže ten průměr s hodně odřenejma ušima. Četl jsem i více paralelních konců, to snad, abych byl ještě více zmatený. Nechci spoilerovat, takže jestli si myslíte, že mi něco „zásadního“ uteklo, tak mi klidně napište do pošty, budu jen rád. ()

emo

Pre mňa osobne dosť veľké sklamanie. Opäť raz prišlo na moje slová, že King nepíše horrory, ale psychothrillery. Aj aj tento film nemá s horrorom takmer nič spoločné - v podstate tu nie je ani jedna desivá scéna... John Cusack podal skvelý a strhujúci herecký výkon, ale to na dobrý film nestačí (škoda nevyužitého Sama Jacksona). Možno 1408 niekoho uchváti, ale z môjho pohľadu to je "len" ďalší slušný thriller na ktorý rýchlo zabudnem... ()

fars

Mno, pusobive. Kinga mam rad a co se tyce filmovych adaptaci podle jeho del tak vesmes byvam velmi nenarocny, vlestne mi staci jen kdyz z filmu aspon trochu dycha takove to Kingovo tajemno. Navic duchariny me ze vsech hororovych motivu desili vzdycky nejvice a John Cusack sehral svou roli opravdu impozantne, proto bych sahl po vyssim hodnoceni, takovych 80%. ()

c.tucker

Pěkně odvedená práce, pro mě je film dost děsivý v některých momentech. Osobně tento styl moc neupřednostňuju, uzavřený pokoj s divnými věcmi dějícími se uvnitř. No, ale čeho jsem se nejvíce lekl, bylo to, když se probral John Cusack opět na té pláži. Strašně sem se bál, že to skončí takhle stupidně, ale nakonec mě to mile překvapilo. ()

Deverant

Viděl jsem verzi v délce 112 min. (a IMDb udává tu kratší jako 104 minutovou, takže těch 94 min. které se tu uvádějí mě poněkud mate) a zkrácení by Čtrnácet osmičce výrazně pomohlo. Zpočátku má film sice slušný spád, příliš záhy ale nápady, co by se tak mohlo v pokoji dít dojdou, a druhá polovina se odehrává v duchu "Zabije nás to!", "Zabilo nás to...", "Ne nezabilo!", "Je ze mě žába!?" Cusackův výkon je ale slušný a také potěší komornější pojetí horrorového žánru sázející více na tajemno než na litry krve a vřískot týnů. ()

messiah

Pokoj 1408 pro mě jako pro fanouška byl velice očekávanou záležitostí...směs těšení se a strachu jak to dopadne byla ihned po shlédnutí nahrazena euforií. Verně se drží předlohy (povídka Stephen Kinga) a hlavně zachovává atmosféru, což je téměř neuvěřitelné. Při sledování se vám stále dokola vkrádá myšlenka "co vydrží lidský mozek"? a po skončení filmu přemýšlíte, kolik by jste vydrželi vy, být na místě hl. postavy. Nemohu odolat ale po strachu ze zprznení další Kingovky musím díky nadšení že se prznění nekoná a King byl inspirací pro natočení skvělého filmu dát 85%, protože film je opravdu skvělý. ()

Cusack a Jackson versus apokalypsa z mobilů

Cusack a Jackson versus apokalypsa z mobilů

06.11.2013

A opět tu máme adaptaci románu Stephena Kinga, tentokrát jednoho z jeho novějších kousků, apokalyptického hororu Cell (česky vyšlo jako Puls). Kniha vyšla v roce 2006 a od té doby se marně pokoušela… (více)

Šanghajské spiknutí

Šanghajské spiknutí

03.12.2007

...nebude pokračováním dvoudílné šanghajské série Jackieho Chana a Owena Wilsona, to jen narážíme na jistou podobnost námětu válečného thrilleru Shanghai s noirovým experimentem Stevena Soderbergha… (více)