Moje borůvkové noci

• Hongkong Lan mei zhi ye (více)

Jaká vzdálenost dělí zlomené srdce od nových začátků? Jak se její délka měří? Peněžní sumou, dálkou, kterou jste ušli, nebo množstvím vzpomínek? Elizabeth (Norah Jones), zklamaná mladá žena, se vydává na pouť za účelem sebepoznání ve snaze vyléčit zlomené srdce. Zatímco se její emocionální jizvy zacelují, prožívá s těmi, které při svých toulkách potkává, nové a zcela nečekané situace. Ať už jde o poetické filozofování s majitelem noční kavárny (Jude Law), zoufalé plány hazardní hráčky, které se lepí smůla na paty (Natalie Portman), či o zničený vztah mezi policistou (David Strathairn) a jeho vzpurnou manželkou (Rachel Weisz)... Všechny tyto zážitky mění Elizabethin přístup k životu, vztahům a nakonec i k sobě samé. Zvolna se osvobozuje z pout minulosti a objevuje novou cestu - tu, na jejímž konci čeká opravdová láska... Film Moje borůvkové noci v režii světově uznávaného režiséra Wong Kar Waie je působivým příběhem, který diváka provede dálavami, rozprostírajícími se mezi bolestí ze ztracené lásky a radostným znovuobjevením sebe samého. (oficiální text distributora)

Tommy987

Melanchólia, hĺbavosť, tragika, podprahová romantika, voyeuristické snímanie... to všetko neodškriepiteľne patrí k Wong Kar-waiovi a je to prítomné aj v jeho prvom anglicky hovorenom filme. Je to síce menej filozofické a "komplikované" ako jeho hongkongská tvorba, ale stále je to excelentne odvedená a výrazne "wongovská" filmárska práca s opäť raz dokonalou kamerou a skvelými hereckými výkonmi. Štvorica vedľajších postáv (Jude Law, David Strathairn, Rachel Weisz a bohyňa Natalie Portman) je zahratých famózne, trošku inak je na tom herecká debutantka Norah Jones, pri ktorej som nevedel posúdiť, či tlmený herecký prejav je autorským zámerom alebo jednoducho dôsledkom menšieho hereckého talentu. Každopádne na svojich hereckých kolegov nemala, ale nedopadlo to ani zle, s jej Elizabeth sa nedalo nesympatizovať (stále ju ale budem mať radšej ako speváčku, než ako herečku). My Blueberry Nights je výborný film, ktorý znalcov Wongovej predchádzajúcej tvorby neprekvapí, no "tých ostatných" môže čakať unikátny zážitok a snáď aj impulz pre pozretie tých skutočných Wongových klenotov ako Stvorení pre lásku či Fallen Angels. 9 / 10 ()

Chrustyn

Nestandardní ale o to působivější romantika, která se nevidí každý den. Film začíná víceméně klasickým způsobem, kdy se setkávají dva osamocení lidé, avšak ve chvíli, kdy se film začne ubírat vyšlapanou cestou nechá reřisér hlavní hrdinku odjet napříč Amerikou. Film je vyprávěn epizodicky a zaměřuje se především na postavu Elizabeth a necháva jí na své cestě potkávat samé zajímavé postavy, které mají své vlastní příběhy. Ať už to je alkoholický žárlivý policista nebo vášnivá hráčka pokeru. A právě epizoda s hráčkou pokeru v podání skvělé Natalie Portman je jedna z nejlepších z celého filmu. Co se týká herců tak všichni zúčastnění podávají velice dobré výkony. Zpěvačka Norah Jones rozhodně překvapila a i když celý film stojí na ní hravě to zvládla. Jude Law už si zahrál několik romantických rolí, avšak tato je pro něj atypická a jeho hrdina není klasickým romantickým hrdinou jaké normálně ve filmech vídáme. Rachel Weisz a David Strathairn si zde zahráli jen vedlejší role ale i tak jsou jejich postavy zajímavé a dobře zahrané. A Natalie Portman je jak už jsem psal skvělá a i když zde nevypadá tak dobře jako v jiných filmech její hráčka Leslie je jednou z jejích nejlepších postav. Od režiséra Wonga jsem neviděl žádný z jeho předchozích filmů takže nevím jak moc se odchýlil od svého stylu ale jeho režie je na vysoké úrovni a celý film drží pěkně pohromadě. Určitě se nejedná o klasickou romantiku a film plyne dost pomalu ale rozhodně má co nabídnout i když vytoužený polibek přijde až na konci filmu. ()

Jirka_Šč

Moje hodnocení by mělo být spíš 70%, ale na to nemám hvězdičky. Evidentně neamerický pohled na Ameriku. Vnímal jsem spíš pocity, než děj. ■ P.S. Norah Jones je sympaťačka. ■ P.P.S. Detailní záběry na borůvkový koláč film tak zvláštně "oslazují" :). ()

marhoul

Nenápadný film, který sice pomalým tempem, za to velmi sebejistě odkrývá cestu do duše, mladé, zklamané ženy, která potřebuje zahojit.. Krásně natočeno, jemné, nevtíravé, přitom silné. ()

mat.ilda

Velice nudná a nedomyšlená záležitost, kterou rozhodně nespasilo trhané snímání obrazů napříč neony výkladů, naopak, stále se opakující motiv, který tak zafungoval ve "Stvořeni pro lásku", se po chvíli stával otravným a asocioval dojem znělky z baru "Krásný ztráty", už scházel jen Michal Prokop. Rozbředlost dialogů bez opěrného bodu, od kterého by se mohly odvíjet a který by jednotlivé příběhy zajímavě spojoval, nezachránila pouhá přítomnost hvězd, neboť nebylo co hrát - Jude, mimo pokuřování před kšeftem, mohl předvést nanejvýš olizování pobryndané Norah, která, doufám, odbočila z dráhy zpěvačky naposledy, Rachel obdržela nevděčnou roli trapné hysterky bez příčiny, David zase patetického opilce - vše plytké, bez hloubky, bez sdělení a unyle utahané popěvky Jonesové pouze podtrhovaly tu nesdělitelnou prázdnotu. ()

jojinecko

Celkom príjemný filmík, ktorý postráda lepšieho režiséra. Wong si síce skúša rôzne spomaľovačky (otravné) a rôzne fintičky, je však častokrát úplne mimo. Film ako taký mal na viac, je tam kopec zbytočnej vaty. S takým sympatickým a kvalitným hereckým obsadením (dominuje veľmi sympatická a pohľadná Norah Jones:))) sa dá urobiť viac...Každopádne tento film má jedno šťastie- aj pri rozpačitých dojmoch pri pozeraní, vo mne dokázal zanechať dlhšiu dobu veľmi príjemný pocit, ktorý mi nedovoľuje klesnúť pod ***:) ()

giblma

Nehorázný sranec. Norah bych nejraději půlku filmu vzala cihlou přes hlavu. Její filozofování v různých koutech amerického zapadákova je neuvěřitelně nudné. Co je ale ještě nudnější a klišovitější, jsou osudy lidí, se kterýma se hrdinka během cesty setká. Přidejme snahu o artový dojem filmu dlouhými záběry bez dialogů a 90 minut královské nudy je na světě. Wim Wenders umí poeticko-filozofickou americkou road movie líp. ()

Stanislaus

I když je zde tento film přijímán celkem vlažně, tak mně se líbil a nepřišlo mi, že by jediným světlým bodem bylo herecké obsazení, které jsem bral spíše jako přednost pro film. Všichni hlavní herci se mi líbili, pro mě do té doby neznámá Norah Jones mě překvapila a nejlepší výkon odvedly Natalie Portman a Rachel Weisz, nicméně ani pánové - Jude Law a David Strathairn - se nemají zač stydět. Každá postava měla své určité kouzlo, trápení a životní strasti, přes něž se buď dostala, nebo ne. ()

Flego

Čaro emócií fungovalo do pol filmu... potom sa všetko utopilo v nekonečnom priemere a hľadaní svojej cesty. Bohužiaľ, film stratil svoju tvár a čučoriedkove noci sa naveky odcudzili... ()

poz3n

5tihvězdičkový příběh s Judem Law, 4hvězdičkový příběh s Davidem Strathairnem a neodolatelnou Rachel Weisz a 3íhvězdičkový příběh s ještěvícenežjindy nesympatickou Natalií Portman. To máme 4hvězdičkový film, krásný pocit z krásně nasnímaného filmu a velkou chuť na borůvkový koláč. 7/10 ()

ad-k

Kar-Wai nám nakonec přesídlil do Spojených států. To jsou mi věci. Znovu se přiblížil blíže k západní kinematografii a svůj nový opus (bohužel ne "magnum") posadil do rozmanitých koutů americké přírody i městské zástavby. A svou první roli si odzkoušela i dle mého nejistá Norah Jones, "barová" zpěvačka převážně bluesových melodií. Myslím, že i přes poměrně sympatický zevnějšek se sázka na Norah tak úplně nevyplatila, a to samé se dá říct o britským akcentem nasáklém Jude Lawovi. Norah hraje průměrně, příliš koulí své srnčí oči, Law "funguje" s mírným afektem, příliš mluví, příliš se usmívá... a je to zkrátka celé poměrně cukernaté. Zato Cat Power, též zpěvačka, jež obsadila epizodní roličku "Káťi", projevila (civilní) cit pro svou roli a kdyby býval Kar-Wai obsadil jako hlavní herečku jí, mám pocit, že by udělal lépe. Nicméně stojí (a padají) Borůvkové noci jen na hercích? Nikoliv. V určitých ohledech (bohužel ne ve všem) Kar-Waiova režie vykazuje přesně ty pozitiva, jež zdobí většinu jeho předešlé tvorby. Je zde krásná kamera (automobilové loučení à la Hire: Follow je nasnímáno božsky), trhané záběry, kterými se však bohužel nešetří, oblíbené motivy i vhodná hudba (soundtrack Fallen Angels / Stvořeni pro lásku to není, ale funguje to)... a Kar-Wai se znovu projevuje jako vrchní estét (nebe, neony, semafory, zmrzlinové polevy, krásné ženy -říkal jsem, že nechybí ani Natalie Portman, Rachel Weisz?), jež nám servíruje vizuálně naprosto dokonalou romanci. Příběhově je to ale bohužel chvílemi ploché (což u režiséra není úplně neobvyklé), tu a tam nepoutavé (což mi přijde právě jako zásadní) a malinko neopodstatněné vztahy, jejímž aktérům se vzájemná náklonnost věří poněkud hůře, určitě mnohému nepřidávají. Chybí kousek exotiky, mírný nadhled (byť plátno navštíví tu a tam i odlehčený vtip), nescházejí naopak odbočky a tentokráte decentní žánrová nevyzpytatelnost, Kar-Waiova asijská esence. Nedá se říct, že by všechny příběhové linky byly tak poutavé, ale jedno se filmu upřít nedá: plyne, oku lahodí a pokud v sobě divák probudí i mírně naivní romantickou duši, může tato obsahově nezávislá romance s přeestetizovaným a uhlazeným pozlátkem potěšit. "Abychom světu porozuměli, musíme se od něj občas odvrátit. Abychom byli prospěšnější lidem, je třeba si je chvilku držet od těla. (ac)"70% ()

Sofia

Další skvostný kousek od Kar-wai Wonga. Jeden z mála filmů, kde jsem si ke konci přála, aby ještě neskončil a pokračoval klidně další dvě hodiny...film přesvědčí výborným soundtrackem i výbornými hereckými výkony (poprvé v životě mě zaujal Jude Law!), ale především jednoduchým příběhem o hledání lásky a o tom, jak láska taky někdy může skončit...Film je vytvořený v zajímavé barevné kompozici (převládají zelená a oranžová barva). Pastva pro oči i pro duši. ()

Jenda

Posilněn 100% hodnocením v měsíčníku CInema a odrazován několika přáteli, kteří někde slyšeli, že je to prý "strašně nudný" film, vydal jsem se jednoho 30 stupňového dopoledne do multiplexu. Nu, nuda to rozhodně nebyla, za první část, která byla doplněna krásnou hudbou (které mimochodem v celém filmu moc užito nebylo), bych dal hvězd klidně plný počet, ale v Memphisu už snímek lehce ztrácel dech, a konkrétně Rachel Weisz jsem její emoce opravdu nevěřil, ať se snažila jak chtěla. V Las Vegas už to bylo trochu lepší, ale na první část to nějak nemělo a konec by si také zasloužil trochu přepracovat. Byl tak nějak plytký. Celkově mám takovéhle filmy rád a i Borůvkové noci byly příjemným zpestřením dne, ale 100% to rozhodně nebylo... ()

mm13

Hlavne teda neviem, čo na sebe ústredná dvojica videla a našla, kedy sa "to" medzi nimi stalo a teda mi je ťažko riešiť všetko ostatné. Nápad s kľúčenkami zákazníkov tiež nie veľmi sadol - zdal sa prepísknutý, príbehy okolo nich za veľa nestáli a neviem čo za ženskú (ak je normálna) môže osloviť barman (Jude Law naviac hraje zle!), ktorý nimi až príliš žije a ich rozprávaním maskuje vlastnú prázdnotu. Rachel Weisz a David Strathairn sú vo svojej epizóde síce strhujúci, tu na diváka aspoň na chvíľu dýchne odraz skutočného života a vzťahu kde je vždy a všetko relatívne, tá záverečná ľútosť a prázdnota (tak ako sú podané) však vyznievajú skoro až gýčovito. Podobne je na tom epizóda s Natalie Portman -predvídateľné, povrchné, lacné ...sú vlastne celé tie "čučoriedkove noci". Napriek Norah Jones, hudbe, napriek super poetickej kamere, napriek tomu, že Kar-wai Wongovi nemám inak problém veriť. ()

Richie666

Wong je nenapravitelný narcis. Zatím jsem neměl tu čest vidět všechny jeho filmy, ale zdá se mi, že tímto počinem se nebezpečně přiblížil úrovni svého debutu, jen je teď mnohem komerčnější. Příběh, který postrádá ... ehm příběh (!!!), se mu opět nedaří postavit do role, aby něco vyjadřoval; své filozofii dokáže vtisknout malou koncepci, zpravidla jen v náznacích. Čemu však nejsem schopen odolat, je jeho pojetí vizuální stránky filmu. To je vážně lahůdka. ()

jhrasko

Také sklamanie že až. Obrovský potenciál všetkých zúčastnených, herci, režisér...a nič...len trpký, resp. žiaden pocit...filmárska nuda ! 2 hviezdičky za sexy duo Weisz Portman a to je fakt málo dať body za look... ()

ScarPoul

Myslím si že takéto filmy si nájdu svoje miesto. Neviem či to je úprimnosťou akou sú vyrozprávané alebo reflexívnou reálnosťou ktorá je väčšine známa. Wong je tvorca ktorý svoje filmy zasvetil nehynúcemu hľadaní láska s určitou farebnou a kompozičnou poetikou. V jeho filmoch je badaťeľný hlavný hrdina prechádzajúci zmenou -jones- a jej trip po amerike kde stretáva postavy so svojimy snami , problémami, láskami jej pomáhajú poznať samú seba takže koniec má mierne poeticko farebný punc a dodáva za celým filmom takú malú ale rozhodne svojskú bodku. Prvý americký debut Wong Kar waia rozhodne nedopadol zle. Tam kde ostatný začínali pri filmoch z Van Dammom, si Wai udržal svoju poetickosť a ladnosť rozprávania. Vo filme je možné postrehnúť nejednu zaujímavú myšlienku. Tento opus na cestu, ktorá nás presvedčí o tom že skutočné šťastie sa nachádza doma - aj keď prejsť tou cestou k tomuto zisteniu je nevyhnutné ma v sebe niečo magické. Či už je to Norah Jones, ako pozorovateľka rôznych osudov, alebo všetky vedľajšie postavičky, ktoré sa v určitom bode príbehu stávajú hlavnými, tvoria zvláštnu mozaiku bolesti, lásky a sebapoznania. Možno to nie je film pre každého, ale rozhodne je to film pre mňa. ()

Caszidy

Vizuálně nesmírně krásné, avšak obsahově tomu chybí něco, co nedokáži dost dobře popsat. Tato absence dělá, aspoň pro mne, film určitým způsobem odtažitým, hůře diváka oslovujícím. Je to škoda, jelikož obsazení je skvělé a herecké výkony taktéž. Nádherný hudební doprovod je pak kapitolou samou pro sebe. Moje borůvkové noci se ale přesto v mých očích nezbaví nálepky "značně nevyužitý potenciál", bohužel. ()

bouncer

Zajímavé spojení řekněme artové režie čínského režiséra Kar-wai Wonga a plejády hollywodských hvězd. Měl jsem obavy, jak si pan režisér poradí s takovou komercí, na kterou film na první pohled vypadal...no a výsledek ,světe div se, je krásná kombinace té hollywoodské jednoduchosti a skvělé citlivé atmosféry, zajímavé vizuální stránky a typicky skvělé Wongovi režie. ()