foto

Jude Law

  • nar. 29.12.1972 (47 let)
    Blackheath, Londýn, Anglie, Velká Británie

Biografie

„Nechci dělat nic, do čeho nemohu jít s vášní.“
 
Mladý britský herec nosí tvář patřící těm nejnesympatičtějším filmovým postavám celých devadesátých let a ještě nedávno se v tomto trendu žádné razantnější změny nekonaly. Navzdory krutým, nevyrovnaným, vypočítavým, egoistickým a narcisticým rolím se opakovaně umisťoval na prvních místech žebříčků nejlépe vypadajících celebrit světa. Ačkoli tomu, že sympatičtější role se do divácké přízně taky promítají, nasvědčuje fakt, že po Návratu do Cold Mountain byl People Magazinem zvolen za nejvíce sexy muže světa roku 2004. Z nějakého důvodu tohle tvrdí i jeho nedávné herecké kolegyně Naomi Watts a Nicole Kidman. Ostatně od doby, co se s nimi střetl před kamerou, nabírají jeho postavy přeci jen poněkud kladnější směr. S první jmenovanou a taky s Isabelle Huppert a Dustinem Hoffmanem si totiž zahrál v bláznivé komedii I Heart Huckabees. Ve Svetu zajtrajška je špičkovým pilotem, který za pomoci Angeliny Jolie a Gwyneth Platrow zachraňuje svět třicátých let 20. století před zlými roboty a jeho hlas se uplatnil přímo v rodinné fantasy Rad nešťastných príhod. Komedií bude taky Alfie, během níž se seznámil se svojí současnou přítelkyní Siennou Miller. Takže kdo ví, zda vůbec sám Jude Lowe ví, kam se budou ubírat jeho doposud záporácké role...
 
Změny ve svém životě odstartoval v roce 2003 rozvodem se Sadie Frost, s níž se seznámil přesně o deset let dříve, při práci na futuristické vizi o teenagerech řádících v ulicích velkoměsta, filmu Shopping. V roce 1997 se vzali a kromě Sadiina syna z prvního manželství si pořídili dva syny Raffertyho a Rudyho a dcerku Iris. Podobně jako Nicole Kidman a Tom Cruise, také Sadie a Jude platili za stabilní herecký pár. Jejich domov v Londýně čítal želvu a psa, Jude se stal vegetariánem stejně jako Sadie a v rozhovorech prohlašoval, že nejdůležitějším zdrojem štěstí mu jsou jeho žena a děti. Ale pak, v roce 2003, během natáčení Návratu do Cold Mountain se čerstvě rozvedený Jude vrátil ke steakům a změnil směr své filmové kariéry.
 
Chladný blond Angličan pochází z učitelské rodiny. Dnes se však jeho rodiče, Peter a Maggie Lawovi, kteří vždycky milovali divadlo a syna k němu dost nasměrovali, věnují vlastní divadelní společnosti ve Francii. Jeho starší sestra Natasha je fotografkou. Sám Jude od dvanácti let vystupoval na jevišti s National Youth Music Theatre, v sedmnácti věděl, že se školou končí a od té doby se pravidelně objevoval v televizních filmech a seriálech. Svět televizní zábavy ho příliš neuspokojoval, zato láska k divadlu mu zůstávala a stále zůstává. V roce 1992 zahájil divadelní kariéru v Londýně, pokračoval na Broadwayi po boku Kathleen Turner, a když už byl v Americe, začal hrát v hollwoodských filmech. Zviditelnil se díky vzpomínkovému dramatu s tematikou judaismu Ľúbim ťa, neľúbim ťa s Jeanne Moreau a Claire Danes. A rok na to se pořádně připomenul v obleku mladého lorda Bosieho, krásného, sobeckého a lehkomyslného milence anglického dramatika Oscara Wildea, pomíjivého důvodu spisovatelova pádu (Wilde, 1997). Příští role představovala dalšího krásného, mladého, násilnického milence postaršího bohatého muže. Tentokrát byl Lawův hrdina zastřelen a v prostředí idylického vánočního Savannah se vznášel hřích vraždy (Polnoc v záhrade dobra a zla).
 
„Myslím, že mnohem větší risk je brát role využívající váš vzhled, než se pokusit o skutečnou hereckou kariéru.“
 
Chceme-li mluvit o ještě do nedávna typických titulech Lawovy filmografie, je zásadním bodem sci-fi Gattaca s Umou Thurman a Ethanem Hawkem. Jeho záporné postavy se tehdy stále více zaostřují, uvědomují si svoji výjimečnost, jsou stále více nelidské, aby zanedlouho mohl vzniknout Talentovaný pán Ripley, který mu vynese oscarovou nominaci za vedlejší roli. V mezičase natočil tři propadáky, zvláště co se týče romantického úletu Music From Another Room, přiznává, že jej vzal jen pro peníze. Každopádně je všechny důrazně přelepil a přepsal jednou ze svých nejzářivjších rolí. Flákačskéhý, bohatý, americký mladík Dickie svým životem natolik okouzlí Tom Ripleyho – Matta Damona, že s jejich antihrdiny ožije nadprůměrný thriller, který už navždycky zůstane jedním z hlavních titulů jejich kariér. Jude prohlašuje, že si tenkrát režisérovi Anthony Minghellovi řekl o možnost jíst v nejlepších restauracích a každou noc pít nejlepší vína, protože přeci hraje Dickieho Greenleafa a ten by to dělal přesně tak.
 
Jude Law společně se Sadie Frost, kamarádem Ewanem McGregorem a několika dalšími přáteli založil produkční společnost „Natural Nylon,“ aby usnadnili zrození jinak těžko vzniknutelným filmům. Prvním z nich byla sci-fi eXistenZ (1999) ze světa virtuální reality, respektive ze situací, kdy už hrdinové nerozpoznávají skutečnost a virtuální realitu. Následovalo válečné drama a jeden z nejdražších evropských filmů, Nepriateľ pred bránami a pak rychle zpátky ke sci-fi žánru. Spielbergovo fantastické drama A.I. Umelá inteligencia o problémech vytvořeného dítěte-robota, jemuž v putování za lidstvím pomáhá robot Jude Law. Za svého robotického Gigola Joe byl nominován na Zlatý glóbus. Tahle nominace ho vlastně potkala už třikrát, ještě za Talentovaného pána Ripleyho Návrat do Cold Mountain. Přesto ho ještě nikdy nezískal. V roce 2002 se blýsknul jako nájemný zabiják v gangsterce Sama Mendese Road to Perdition s Tomem Hanksem a Paulem Newmanem.
 
Jenomže pak tento Jude Law začal nabírat ten jiný směr. V hitorickém Návrate do Cold Mountain putoval jako dezertér z bojů války Jihu proti Severu domů do Severní Karolíny, aby nám během své dlouhé pouti, přerušované tisíci nejrůznějšími nástrahami a dobrodružstvími představil krásu „americké“ krajiny a sebe na pozadí. Odtud se tedy ubírá cestou svých do té doby nevídaných víceméně klaďasů. Společně se Sadie produkoval Svet zajtrajška, navíc založil svou vlastní produkční firmu „Riff Raff.“ Před časem si s Ewanem McGregorem dokonce vyzkoušel režii úspěšného televizního dramatu Historky z metra (1999). Ty čekané i nečekané počiny Jude Lawa momentálně následují v rychlém sledu. Uvidíme, jak budou vypadat vsechny jeho filmové přírůstky za rok 2004. Natočil jich víc, než ostatní, takže má snad i větší šanci uspět. Na letošek si plánuje natočit sociální drama All the King’s Men, remake slavného filmu z roku 1949. A jestli pak se změnami skončí nebo teprve přijdou ty pořádné, to se musíme nechat překvapit. Fakt je, že Jude nedávno nebyl zrovna nadšený, když novináři z jeho návštěvy přítelkyně Sienny Miller v Benátkách udělaly články o chystané svatbě. Přesto už přes rok zůstává s touto americkou herečkou, což spíš nasvědčuje tomu, že se změnami by to už stačilo. 

Jana "Jeanne" Krátká

Herecká filmografie

Filmy

2021 Fantastic Beasts and Where to Find Them 3
Sherlock Holmes 3
Spy 2
2020 Rytmická sekce
The Nest
2019 Captain Marvel
Deštivý den v New Yorku
Skywatch
2018 Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny
Vox Lux
2017 Král Artuš: Legenda o meči
2016 Genius
2015 The Gentleman’s Wager II
Špión
2014 Grandhotel Budapešť
The Gentleman's Wager
Černé moře
2013 Connection
Dom Hemingway
Movie: The Movie 2V
Vedlejší účinky
2012 Anna Karenina
Legendární parta
The Homeless Polar Bear
2011 360
Boy in the Oak, The
Hugo a jeho velký objev
Nákaza
Sherlock Holmes: Hra stínů
2010 Repo Men
2009 Imaginárium Dr. Parnasse
Rage
Sherlock Holmes
2007 Moje borůvkové noci
Slídil
2006 Dveře dokořán
Prázdniny
Všichni královi muži
2004 Lemony Snicket: Řada nešťastných příhod
Letec
Mám rád Huckabees
Na dotek
Svět zítřka
Zlatíčko
2003 Návrat do Cold Mountain
2002 Road to Perdition
2001 A.I. Umělá inteligence
Nepřítel před branami
2000 Love, Honour and Obey
1999 Presence of Mind
Talentovaný pan Ripley
eXistenZ
1998 Hudba ze sousedního pokoje
Poslední střih
Tajemství krokodýlů
1997 Bent
Gattaca
Oscar Wilde
Půlnoc v zahradě dobra a zla
1996 Má mě rád, nemá mě rád
1994 Crane, The
Nakupování
1993 The Marshal (TV film)
1989 The Tailor of Gloucester (TV film)

TV seriály

2020 Nový papež (TV seriál)
Epizoda 9 (E09)
Epizoda 8 (E08)
Epizoda 7 (E07)
další epizody (9)
The Third Day (TV seriál)
Episode 6 (E06)
Episode 5 (E05)
Episode 4 (E04)
další epizody (6)
2018 Neo Yokio (TV seriál)
Pink Christmas (E07)
2017 Neo Yokio (TV seriál)
I'm Starting to Think Neo Yokio's Not the Greatest City in the World (E06)
The Russians? Exactly, the Soviets. (E05)
Hamptons Water Magic (E04)
další epizody (6)
2016 Mladý papež (TV seriál)
Epizoda 10 (E10)
Epizoda 9 (E09)
Epizoda 8 (E08)
další epizody (10)
1991 Z deníku Sherlocka Holmese (TV seriál)
Na starém zámku v Shoscombe (E03)
1990 Families (TV seriál)

Dokumentární

2016 Free Speech Fear Free
2013 Bond's Greatest Moments (TV film)
2012 Radioman
2010 Banksy: Exit Through the Gift Shop
2005 L'hebdo cinéma (TV seriál)
Odvážný nový svět
2003 The Words and Music of 'Cold Mountain' (koncert)
2002 AI/FX
AI: A Portrait of David
AI: A Portrait of Gigolo Joe
Dressing 'AI'
Film o filmu: Road to Perdition (TV film)
The Robots of 'AI'
2001 Enemy at the Gates: Through the Crosshairs
Inside 'Enemy at the Gates'
2000 Reflections on 'The Talented Mr. Ripley'
1999 Inside the Talented Mr. Ripley
Talented Mr. Ripley: Making the Soundtrack, The
1998 Brian Epstein Story, The (TV film)
1975 Arena (TV seriál)

Hudební videoklipy

2015 Ivy Levan - Who Can You Trust (hudební videoklip) - a.z.
2013 Paul McCartney: Queenie Eye (hudební videoklip)
2001 Ministry - What about us? (hudební videoklip)

Divadelní záznam

2017 Obsession (divadelní záznam)

Režijní filmografie

Filmy

1999 Historky z metra (TV film)

Producentská filmografie

TV seriály

2016 Mladý papež (TV seriál)
Epizoda 10 (E10)
Epizoda 9 (E09)
Epizoda 8 (E08)
další epizody (10)

Host

TV pořady

2015 The Late Show with Stephen Colbert (TV pořad)
2013 19th Annual Screen Actors Guild Awards (TV pořad)
2011 83. Annual Academy Awards (TV pořad)
2010 The 64th Annual Tony Awards (TV pořad)
2007 Xposé (TV pořad)
2004 The 76th Annual Academy Awards (TV pořad)
2003 Comic Relief 2003: The Big Hair Do (TV pořad)
Show Ellen DeGeneresové (TV pořad)
2000 GPTV (TV pořad)
The 72nd Annual Academy Awards (TV pořad)
1996 Festivalové vteřiny (TV pořad)
1992 Gomorron (TV pořad)
1991 Charlie Rose (TV pořad)
1986 Oprah show (TV pořad)
1981 20 heures le journal (TV pořad)
1975 Saturday Night Live (TV pořad)
1971 Film '72 (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(2 963)