Běda tomu, skrze něhož přichází pohoršení

• angličtina Alas for the One through Whom the Umbrage Comes (festivalový název) (více)
všechny plakáty
Dokumentární / Krátkometrážní
Československo, 1950, 13 min

Kamera:

Josef Robek

Josef Toufar (a.z.), Věra Kalendová (vypravěč), Emil Kavan (vypravěč), Zorka Kolovratová (vypravěč), Jaroslav Mareš (vypravěč)

Krátkometrážní propagandistický dokument Přemysla Freimana je ukázkou praktik komunistického režimu, zde s cílem pošpinit katolickou církev a zastrašit věřící. Dokument je situován do konkrétní vesnice Číhošť na Havlíčkobrodsku, kde dne 11. prosince 1949 došlo k nevysvětlitelnému pohybu křížku na oltáři v místním kostele. Tento krátký film, promítaný ve většině kin v republice, nebyl ničím jiným než záměrnou lží. Až krátce v době kolem r. 1968 a po roce 1989 se veřejnost mohla dozvědět více o tomto případu. Obětí teroru se stal místní kněz P. Josef Toufar, kterého komunisti mučili tak, že poté, co jej přivezli z vězení do Číhoště za účelem natáčení dle lživého scénáře, nebyl schopen stát na nohou a musel být v dokumentu zastoupen fingovanou osobou. P. Toufar na následky mučení ve vězení zemřel. (Mariin)

Thanoris odpad!

U propagandistických filmů je vždy potíž jak pojmout hodnocení. S odstupem totiž film často poučí, zaujme způsobem myšlení, náhledem do své doby, někdy dokonce i pobaví. Přesto si však myslím, že každý film by se měl hodnotit v rámci kategorie, ve které byl zamýšlen. A proto tento film nezaslouží vůbec žádné uznání, protože jako dokument je hůř než zcela špatný, je vyloženě úděsný. Ale s odstupem je i jednoznačně poučný, to se mu nedá upřít. ()

korok odpad!

Vida rok 1950 a máme tu odporné propagandistické dílko, jako vytřižené z dílny těch, co tu vládli ještě o pět let dříve. Nic se nezměnilo. Akorát jsme přešli z područí nacistických diktátorů plynule do rukou diktátorů bolševických. Komunismus = Nacismus. Dílku by se daly vpálit nějaké hvězdy, jako z pohledu historické zajímavosti a poučení pro příští generace ale já dám pro nechutnost a z úcty k faráři Toufarovi bolševikům odpad! Spoiler: nejlepší byl asi ten americký pavouk s nápisem Wall street tahající za nitky světových států a až do Čihoště. V té době byla ta hnusná tarantule ve skutečnosti v Moskvě, jmenovala se J. V. Stalin a tahala za nitky Československa, Polska, Maďarska, NDR, Ukrajiny, Běloruska, Bulharska, Rumunska, Litvy, Lotyšska, Estonska a spousty dalších. Každé potažení za nitku rozsévalo smrt, bídu a zaostalost. Hanba, že nám takoví 40 let vládli. Třikrát hanba!!! ()

Lucas87

Hlas vypravěčky je super. Zajímalo by mě jaké je vidět a slyšet to z pohledu dcery režiséry tj známé herečky Veroniky Freimanové. Nejvíce pobavila ta výslovnost Wall Street. ()

Mara97 odpad!

Příkladná komunistická propaganda, stejně jako Černobyl by se toto mělo pouštět na hodinách dějepisu s tím, co je komunismus zač - co umí způsobit a jakou odpornou propagandu umí pro své účely použít. Pavouček Wall Street ale pobavil. ()

KafuR odpad!

Nemyslím si, že by se v tomto případě nemělo v hodnocení zohledňovat i morální hledisko a pozadí tohoto veledíla. Manipulace, mučení Toufara, zastrašování věřících.. Film samotný je taková krásná socialistická idyla; všechno funguje tak, jak má, všichni jsou spokojení a nikdo si na nic nestěžuje, dokud církev a Západ nezačne strkat nos do poklidného života v jedné české vesnici. Bylo by to naivně hloupé až úsměvné, kdyby člověk nevěděl, co stojí v pozadí tohoto filmu, samotný závěr je už ale hrůzu nahánějící až absurdní paskvil, který ukazuje demagogii komunismu v celé jeho obludné kráse. ()

mira.l odpad!

No ty vole... takže dle 2D :) dobové animace za to můžou přes Řím a velkou louži makléři - pavouci na Wall Streetu, tak to je mazec. A tomu ty lidi u nás fakt věřili?? No asi moc ne. Nebo lépe řečeno Strana a StB si myslely, že tomu lidi budou věřit. Dneska už to vypadá dost neuvěřitelně. To teda velkoryse pominu, že to, co jsem stáhnul, je nějaký divný, nějak se tomu rozcházel obraz a zvuk, neustále se to muselo vracet, aby se to jakžtakž srovnalo k sobě. Takže jsem na těch 13 minut nekonečnýnýho utrpení koukal asi půl hodiny... Já si myslím, že v roce 1949 byl nějaký vidlák z Vysočiny, žijící proti USA tak nějak ve středověku a opravující si kolo u žebřiňáku (pardon, nemyslím to nijak zle) imperialistům z Wall Streetu úplně, ale úplně u prdele. ()

Psycho.R odpad!

Všichni, kdo pracovali na tomto filmu by měli být vystaveni stejnému utrpení jako otec Toufar! Budiž mu lehká nebesa. ()

Skratik odpad!

Komunisté? Co slovo, to lež. Co čin, to zločin. Odporná agitace toho nejhoršího z dob Stalina a Gottwalda. Snímek je série žvástů obhajující zlo, které bolševici napáchali na katolické církvi, knězi a tisícům věřících. Naštěstí, a to je důležité všem komunistům připomenout, smrt Toufara nyní bereme jako tragédii, režim jako zločinný a tento film jako indoktrinační nesmysl. ()

FrankieCZ

Tenhle film nelze hodnotit hvězdičkami. Jediné co si zaslouží zmínku je fakt, že StB neváhala přinutit pátera Toufara aby v téhle hnusárně učinkoval ještě v době vyšetřovací vazby (rozuměj v době kdy byl "zpracováván" metodami NKVD, tedy fyzickým i psychickým týráním). ()

Bendiys

Dve hvezdicky za skvelou animaci pavouka, ktery z New Yorku taha za nitky, vedouci pres Vatikan a Prahu az do mista zazraku - Cihoste. Jeste ze takove snimky existuji, clovek se alespon muze zasmat... ()

Pertinacia odpad!

Vskutku ohavná ukázka komunistické propagandy. Přesto je to důležitý dokument - ne o té podivné, nikdy neobjasněné události v Číhošti, ale o jedné hnusné ideologii a jedné hnusné době. Také jen z tohoto hlediska stojí za zhlédnutí. PS: Oba komentátoři důsledně - a chybně - vyslovují název obce jako Čihošť. Ve skutečnosti je to Číhošť, jak je ostatně vidět i na informační tabuli u okraje vesnice. ()

Xpojntman odpad!

Pokud bych psal komentář volně, tak bych se moc rozohnil, použil vulgarismy, a byl bych politický nekorektní k konkretní straně nebo stranám. ()

Pitryx

Jasně že by tento dokument neměl dostat ani ň. Byl vytvořen na objednávku STB. Tedy skoro celý je vylhaný. Asi. Pár pravd v něm zaznělo, to se zase musí přiznat. Ale jinak je to jednoznačně natočeno zručně. To se také musí uznat. Hodnotím tedy průměrem, ale toto hodnocení se týká čistě technického zpracování. ()

Mr.Sombrero odpad!

Dnes se jedná o velmi zábavný snímek, při pohledu zpět je to však zároveň odporný, smutný a hrůzný obraz staré doby. ()