Vysloužilí herci Ian a Maurice jsou dávní kamarádi. Oběma mužům je hodně přes sedmdesát, díky svému přátelství se však útrapám stáří snaží čelit s neutuchajícím humorem a nadhledem. Jejich ustálený a zavedený způsob života se změní, když se k Ianovi nastěhuje jako pomocnice v domácnosti mladičká příbuzná z venkova. I když je protivná, nevychovaná a nevzdělaná, světáckého Maurice osudově okouzlí. Pro něj je Venuší z Velasquezova obrazu. Snímek scenáristy Hanifa Kureishiho a režiséra Rogera Michella, zabývající se vztahem třiasedmdesátiletého muže a devatenáctileté dívky, je navzdory tématu prost jakékoliv laciné skandálnosti a předkládá citlivě natočenou úvahu o herectví, stáří, mládí a nalezení vnitřní rovnováhy. Na sklonku života i na jeho počátku. Ke kvalitě snímku zásadním způsobem přispívá herecký koncert pětasedmdesátiletého Petera O'Toolea, který byl za svůj výkon nominován na Oscara. Pozadu nezůstává ani třiaosmdesátiletý Leslie Phillips a debutující Jodie Whittakerová. Nepřehlédnutelná je i Vanessa Redgraveová v roli bývalé Mauriceovy manželky. (oficiální text distributora)

Kaucuk

Nenápadnej filmík z Británie, kterej ovšem působí velice mile. Peter O´Toole ukazuje že je velkej herec a že patří do elity. Avšak ani Leslie Phillips nehraje o nic hůř. Nejlepším momentem ve filmu pro mě bylo, když oba staříci vlezli do kostela a začali tam spolu tancovat. Pěkný film o stáří, o mládí a hlavně o touze. ()

quixote

Film bohužel zcela bez překvapení a neotřelých nápadů, v němž všichni od začátku dobře vědí, jak dopadne. To je velké minus, které naštěstí vyvažují výborné herecké výkony všech zúčastněných, několik vtipných i dojemných momentů (rvačka staříků v kavárně), kvalitní hudba (použití Dvořáka slovanské srdečko určitě potěšilo), ale přesto filmu chybí „něco“, co by ho povýšilo do nejvyšší ligy a odlišilo od řady jiných filmů na stejné téma. Režie bezmocně čaruje s kamerou a dramaturgie je opravdu dost chladná. Nedokáže diváka vtáhnout do děje tak intenzivně, jak by si film zasloužil. ()

bono22vox

Britská tragikomedie nenabízí jen důstojnou roli pro Petera O´Toolea, ale i dojemný příběh, který pracuje s neokázale nostalgickými obrazy a rozesmívá sarkastickými průpovídkami staříků... ()

Theplak

Bezkonkurencni Peter O'Toole jako stary herec potka neter sveho pritele a ta jeho zivotu vtiskne novy smysl. O'Toole to zahral na jednicku a ne nahodou byl nominovan za tuto roli na Oscara. ()

Celebrian

Tímto snímkem jsem byla velmi mile překvapena. Příjemný humor a vůbec to, že mě dokázal udržet vzhůru v takovou hodinu, mě prostě nutí k pěti * :-)) ()

Yakuza05

Zlatý glóbus 1 nominace: Herec Peter O'Toole ........ Bafta 2 nominace : Peter O'Toole, Herec vedl. role Leslie Phillips. ()

PeterJon

Príjemný soundtrack. Peter O’Toole úžasný, no neprišlo mi zaujímavé pozerať sa na vysušených starcov, ako nadávajú a jeden z nich je k tomu ešte chlýpny. Lolitovská tematika nie je ničím novým. Ak by som bol sedemdesiatnik, hodnotenie by som možno zvýšil. ()

jafuska

netradiční příběh mezi stárnoucími muži a jedné mladé dívky, a právě zde začíná jejich příběh, který je opravdu zvláštní, někdy jsem si říkala, že by to takhle nemělo být, ale když je někdo na sklonku života, tak proč si neudělat poslední radost, ale může tohle opravdu pomoc? to at si každý kdo se na to podívá, at posoudí sám. ()

Orhalmi

Smutná tragikomedie s výborným hereckým výkonem Petera O´Toolea. Film tím, že O´Toole tak výrazně převyšoval ostatní herce působil nevyváženě. Stáří je smutné, čeká na většinu z nás. ()

jopal

NA to, aby clovek dokonale ocenil kvality tohto filmu, musi mat uz daco odzite a myslim, ze cim sa viacej blizi vekom k hlavnym predstavitelom, tym sa viacej priklana k 5 *. Neskutocne herecke vykony u tak starych ludi, ale ani mladez sa nedala zahanbit. Zaujimavo, decentne podana pointa. Cely film som myslel na vtip z detstva: Dochodca sa pozrie na nebo, zopne ruky a hovori: "Paneboze, ked si mi uz zobral silu, preco si mi nezobral aj chut?!" Strasne... ()

Gesicht

Skvěle vystavěný příběh, plastické, uvěřitelné postavy a suchý britský humor. Z kraje trochu připomíná Michálkovo Babí Léto, ale hraje na vážnější strunu. ()

acervena

Nenápadný film zastrčený o půlnoci na dvojce, ale probudil mě docela. Drsný, uvěřitelný a velmi křehký film, nemám ráda filmy o umírání, ale tenhle mě dostal. Jak rozsvítit umírajícímu světýlka na cestu? zamilovat se.. " cítíš pach starého muže? " - to jsem měla na jazyku o vteřinu dřív než Peter O´Toole.. ()

Chlo0opek

Děj tak nějak líně plyne až ve stejném duchu v klidu skončí závěrem, který je dost předvídatelný. Takový klasický filmový lyrický příběh. ()

sun.eagle

Krásný film, který bych přirovnal ke Ztraceno v překaldu. Oba tyto filmy jsou svou kvalitou a hereckými výkony vysoko nad průměrem. Jen to potvrzuje ono známé "všeho dobrého je pomálu." ()

bron

Snímek Venuše charakterizuje excelentní výkon Petera O'Toola. Nemůžu však říct, že by mě tento příběh nějak nadchnul. Někdo považuje za plus filmu jeho střídmost, decentnost či komornost. Na můj vkus však byl možná až příliš komorní a šedivý. Dalo by se namítnout, že takové je i stáří. Film měl několik krásných momentů, ale co naplat, když většina mě prostě nebavila. ()

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

16.12.2013

Tvůrci Tirzy a Venuše zavítají v dubnu do Prahy

Tvůrci Tirzy a Venuše zavítají v dubnu do Prahy

07.04.2012

Filmoví fajnšmekři mají jedinečnou příležitost shlédnout dva úspěšné snímky současné světové kinematografie a navíc se vůbec poprvé osobně setkat s jejich tvůrci. V rámci 22. ročníku mezinárodního… (více)