Ve třetím století stála království Wu a Xu ve válce proti vojevůdci Cao Cao, který se snažil sjednotit Čínu. Království Wu i Xu ovšem nedosahovala takového počtu vojáků jako jejich protivník Cao Cao, proto uzavřela dohodu a spojila se proti němu. Ani to jim ovšem nestačilo aby se alespoň rovnala vřavám protivníkovy armády. Můžeme se těšit na bitvy jak na moři tak na souši. Film bude rozdělen na dvě části, první část by měla přijít do kin v roce 2008 před konáním Letní Olympiády a druhá část koncem roku 2008. Režisér John Woo má k dispozici rozpočet 80 millionů dolarů a herecká esa jako Chang Chen (Tygr a Drak), Takeshi Kaneshiro (Klan Létajících Dýk), Tony Leung Chiu Wai (Hrdina) a Zhao Wei (Smrtící Andílci). (sheen)

mota

7/10 Když už pohádka plná mouder, přihodím taky jedno: "Někdy méně znamená více". Tvůrci se asi pilně připravovali a ze zhlédnutých filmů si vzali všechno co se dalo naroubovat. Každá druhá scéna je točená na efekt a z nich každá druhá vyzní přehnaně až ztrácí účinek. ()

Nethar

Epický historický válečný zážitek. Díky skvělé výpravě a kameře se je neustále na co dívat. Válečné scény a souboje nejsou provedeny realisticky, minimálně se objevuje pár činských superhrdinů, netradiční styl každého z nich však nenudí a k filmu to krásně sedí. Formace jsou nápadité. Hudba, barvy, postavy, užil jsem si to od začátku do konce, trochu více snad první díl, ale celých 5 hodin nebo kolik to má stojí za to. ()

Klajnik

Toto je první ze dvoudílné série filmů Red Cliff, která dohromady táhne k pěti hodinám. Mimo Asii byly filmy sestříhány do jednoho, protože takový evropský divák by byl zmatený. Evropský divák si pak stěžoval na absenci hloubky narativu, prázdné dialogy a nemožnost vcítit se do postav. Já viděl Asijské verzi rozdělenou na dva díly a stejně jsem do nitra postav nepronikl. Krvavé Pobřeží není žádnou realistickou velkofilmovou válečnou freskou, ale spíše takovou válečnou pohádkou. To se projevuje v naivitě příběhu, který na některých místech nedává přiliš smysl a dění se zjednodušuje pro snadný průběh filmu, což filmu naopak ubírá na uvěřitelnosti. Nepomáhá ani propagandistický podtón, který však vyznívá více v druhém díl. Zlý čínský imperialista s ohromnou armádou vyrazí na jih, kde se proti němu spojí čínčtí komunisté, kteří díky svému bratrství a chytrosti ztenčují imperiální řady. Odklon od realističnosti je též patrný v akčních "skopičinách." Ty však lze přisoudit akční estetice Johna Woo. Občas je to cool, občas je to spíš směšné (Čínský generál se rozběhne na bojišti a povalí koně i s vojákem). Zamrzí spíš ten zběsilý střih, který nenechá pořádně vyznít žádnou bitevní sekvenci, ve které se řežou vojáci. Poté, co jsem viděl Bitvu Bastardů (GoT: 6x09), začátek Revenanta nebo Outlaw Kinga, tak mi tohle přijde přinejlepším průměrné. Oba díly Red Cliff stojí hlavně na velikém komparzu a vyobrazením válečných strategií a formací. Díky tomu dokážou být ty filmy v některých ohledech zajímavý. Obecně platí, že je uspokojivé sledovat, jak postavy vítězí díky vlastním schopnostem, uvážlivému chování a inteligenci. Tomu však podráží nohy větší či menší výskyt naivity v ději. Četl jsem, že hodně lidí si stěžuje na nesmyslnost průběhu těch taktik. V tomto prvním díle konkrétně formace želvy. Diváci si diví, proč nepřátelská jízda nerozmetala řadu komunistů, když je pro to ideální a najela mezi ně, kde byli rozděleni a pobiti. Mně to víceméně smysl dávalo, protože když jízda jela přímo proti štítům, tak byla kropena šípy druhou řadou komunistů + špatná viditelnost kvůli zvýřenému prachu. Koukat na to šlo, ale mě to po celou dobu nechalo chladným. Čim více divák baští naivitu narativu, neuvědomuje si propagandistický podtón a nemá představu, jak lépe by mohli bitevní sekvence vypadat, tak o to bude spokojenější. Tohle jsou však aspekty filmu, které Red Cliff objektivně sráží. Osobně mi pak není sympatické ani to jednotvárné herectví a klasická asijská mimika herců, z nichž mnoho je prý hereckými esy - což minimálně v těchto dvou filmech nevynikne. ()

maty39

Co si budeme nalhávat. Není to nejlepší Mistrův film, ale v záplavě historických velkofilmů, které se na nás valí v současné době ze všech stran (nejen z Číny, kde jich vzniká snad více než filmů jiného žánru ;-), je to rozhodně nejlepší z nejlepších. Celkem věrně se drží legendy, takže útočníků je skutečně téměř milion a vypadá velkolepě (chvilkama digitálně, ale to mě zas tak netrápí) a bitvy jsou sympaticky přehledné. Škoda jen toho rozdělení. To mě na filmu vadilo nejvíce. Takže ta jedna hvězdička navíc je s rezervou a vyplývá spíše z mé radosti nad dalším filmem mého oblíbence. ()

jerenymo

Sakra já si nepřečetl že to má dvě části :).... takže si dokážete představit jaký bylo pro mě překvapení když na jednou naskočil titulek "konec první části". No ale jinak musím říct že snímek je suprový. Sice sem se v první půlce ztrácel ve jménech a hrdinech a vojevůdcích a vladařích,ale to vše sem dohnal během druhé půlky této první části :). Bitvy jsou megalomanské, čemuž patří dík komparsistům. Na první části sem si smlsnul, tak už aby vyšla druhá část. Snad se v zimě 2009 dočkám. ()

El Loco

John Woo sa na staré kolená vrátil na rodnú hrudu, aby nám dal nahliadnuť do dejín veľkej Číny. Námetom k jeho eposu bola Bitka o Krvavé pobrežie (alebo ak chcete Červené útesy), ktorá sa odohrala začiatkom tretieho storočia nášho letopočtu (presnejšie v rokoch 208-209 AD) medzi obrovskou armádou dobyvačného Cao Caa (Vrchného ministra severného kráľovstva), ktorá bola v niekoľkonásobnej presile, a spojeneckým vojskom dvoch panovníkov južných kráľovstiev Liu Peia a Sun Chuana. Prvá časť tohto veľdiela nemôže nepripomenúť LOTR : The Fellowship of the Ring, kde sme tiež mohli sledovať zgrupovanie spojencov proti rozpínavému Mordoru. Ale nielen týmto prvkom pripomína Red Cliff „jednotku“ Pána prsteňov. Ďalšie podobnosti môžeme pozorovať napríklad aj pri snímaní veľkolepých bojových scén, ktoré akoby „ z kamery vypadli“ najslávnejšej fantasy trilógii. Woovi ale nemožno uprieť veľkú snahu (i keď, priznajme si, s najväčším rozpočtom v histórii ázijskej kinematografie, sa mu muselo dýchať ľahšie...) o čo najprecíznejšie prepracovanie filmu, ktorý svojou veľkosťou v jeho filmografii nemá obdobu. No a čo, keď si aj pár vecí „vypožičal“ od Jacksona, nikto nemôže povedať, že by to tam parádne nepasovalo. Scénaristicky je Krvavé pobrežie zmáknuté na jednotku s hviezdičkou, nechýba tam nič z filmu takéhoto razenia. Starostlivo vypracované charaktery, udatní hrdinovia, nádherné monumentálne scény, úžasne takticky zvládnuté bitky, sympatické postavy, krutý nepriateľ, pôvabné a smelé ženy a to všetko spolu s napínavými akčnými scénami, pompéznou hudbou, nádhernou prírodou a hereckým majstrovstvom (len tak námatkovo – „Malý Tony“ Tony Leung Chiu-wai či Takeshi Kaneshiro) vytvára nezabudnuteľný filmový zážitok (...a hlavne už konečne žiadne lietanie na drôtoch...). Neviem sa už dočkať pokračovania... ()

Inferno

no jsem z toho absolutně vodrovnanej... čím víc jsem viděl filmů z asijské provenience tím víc mě baví svojí pestrostí a svěžestí... vůbec nevadí že to má dohromady přes 4 a půl hodiny, skvělý herecký výkony, parádní triky, suprová muzika, neuvěřitelně líbivá a efektní kamera a tradičně režie na úrovni... navíc tady si najde každej to svý... vod tří svatoplukových synů, přes Troyu a pána prstenů až po matrix nebo zachraňte vojína Rayena... a to nepřeháním... ale nepůsobí to nijak vyumělkovaně... prostě se na to podívejte... ()

PhillM.

Olbřímí osmdesátimilionová ($) freska, ve které je všechno. Zlejšek s ambicemi a přesilou, spravedliví, odvážní a přečíslení obránci své země, patetické proslovy, meče, kopí, luky, šípy, souboje, létající Čest/šer-míři, láska, přátelství, polepšený sobec, rybí tuk, oheň, voda, vítr, lodě, koně, sex, želva, fotbal, prapory a čaj. Pane jo! ()

DiegoC.

Čakal som veľkolepý a nádherne vizuálny čínsky film. Videl som však iba priemerný hollywoodsky akčný historický film s čínskymi hercami a neskutočne nepríjemným strihom (najmä pri bojových scénach). Možno poteší milovníkov amerických historických filmov, ale určite nečakajte typickú čínsku kinematografiu. ()

jorgus

nesdilim nadseni ostatnich..mozna po partu II, ale nyni se mi to zdalo prilis utahane a to bohuzel i v onech epickych bitvach:( ()

KoleckoR

Nemůžu říct nic jiného, než se u mě jedná o nejfamóznější historický film z čínské produkce. To se týká i druhého dílu Chi bi xia: Jue zhan tian xia ()

Grizzly

Je to monumentální, je to epický, hrdinský, výpravný a perfektně udělaný, jen by to nemuselo trvat 5 hodin. I když asi muselo. Ten asijskej pomalej styl by tomu chyběl. Každopádně mne to bavilo. Bitvy sou vymazlený a na akce těch samostatnejch generálů je radost koukat. I příběhový scény nenuděj, ačkoli někdy už to bylo až moc zdlouhavý. Navíc je tam krásná příroda a hezký číňanky. 75% ()

Kimm2

Naprostá paráda. Úžasní herci, krásné prostředí i kostýmy a hlavně naprosto dokonale natočené bojové scény. Mám ráda příběhy z Tří království a tak jsem se na film moc těšila. Rozhodně předčil veškerá moje očekávání. Nejradši bych dala těch hvězdiček šest. ()

piranha

Na začátku docela vtipná parodie na Chucka Norrise, následně přespříliš protahované pasáže, bitvy, na které se z důvodu trapnosti nedalo ani koukat a nakonec zjištění, že celé tohle martyrium bylo jen půlkou příběhu. Obávám se, že druhý díl už nedám. ()

Narciska

Film, prosycený krví, z níž nemrazí, a akcí, jež povznáší. Na Rudých útesech se snoubí bravurně promyšlená a dobře podaná válečná strategie, východní kultura, její jemné projevy emocí, zdvořilá přímočarost, hluboká oddanost, a dokonalé společenské hodnoty. ()

PDcz

3*** hvězdičky Čína je hezká země. Spousta neuvěřitelné historie, památek, úchvatné přírody a někdy až kruté mravy. Teď tu krásu zatopí obrovskou přehradou, zbourají kláštery a já nevím co ještě. Ušlapou své lidi do poslušného stáda. Ale nechci komentovat nynější čínu. Pojďme k filmu... [X] Minus 1* hvězdička Nelíbí se mi, jak je hned od počátku jasně určené dobro a zlo. A ke všemu tak vyhraněně. Je to strašně černobílé a dobro je jak svatý obrázek a zlo jak sám ďábel. To mi vážně nesedlo a to tak, až mi to vyrušovalo od filmu. Ty záběry na mladé a hodné a laskavé hrdiny, kteří se oddávají rozkošné hudbě, umí rodit koně, jsou stratégy a pravděpodobně umí vyšívat krásné krajky. Agrrr... [X] Minus 1* hvězdička Hoodně komparsu, hoodně lidí.. hooodně dávají najevo obrovskou flotilu lodí. Možná kdyby ubrali z toho megalomanství a přehnaného zveličování. Když vidíte záběr na ty lodě, jak zakotví na druhé straně řeky tak to nechápu. Dyk podle toho množství by jim mělo stačit tam doplavat a umlátit je pádlem nebo čepicema. [X] Minus 0 hvězdiček Já vím, že nula odečíst nejde, ale je to takový doplněk k těm odebraným. Občas vnucující se hudba, dlouhé a zbytečné záběry po kterých následuje série rychlých střihů. Není to podáváno jako pohádka, proto nechápu proč proti celé armádě bojuje cca 4-5 nadpozemských generálů, kteří div neumí létat. A je to teprv první díl...[X] Přes všechny odebrané hvězdičky máme čínské historické filmy nebo pohádky rádi. Má to své kouzlo a půvab. ()

fr3ak

Proboha Johne! Proč si vůbec lezl do toho prohnilýho Hollywoodu? Když vidím jak dlouho jsi tam marnil svůj talent... no nebudu to rozmazávat, protože režie není jediné co na tomto filmu budu vychvalovat do nebes, ale je to i úžasná kamera, která vás svou dravostí a přehledností uzemní, pak tu máme nádhernou hudbu a samozřejmě vkusné obsazení, tady se casting opravdu povedl (nedá mi to nezmínit sympaťáka Takeshia Kaneshiro) - teď přejdeme k monumentálním bitvám o kterých jsem slyšel že strčí do kapsy i Pána Prstenů a já to můžu potvrdit, ale pozor! Není to k vůli počtu zobrazených válečníků (v tomto případě je navíc zajímavé že většinou nejde o pár počítačem namnožených lídí, ale opravdu o poctivý komparz - kloubouk dolů, to už tu dlouho nebylo a možná je to i naposledy), je to promyšleností boje. Ve zmíněném Pánu Prstenu, vždy boje probíhali způsobem, že se někde bojovala předem prohraná bitva proti přesile, když najednou dorazila mnohem početnější armáda, která za dvě minuty, všechny rozdrtila (tak se to odehrávalo v celé trilogii a ve třetím díle, už mi z toho bylo vážně zle), v tomto filmu zjistíte že počet je většinou druhá věc co vás má před bitvou zajímat - zde hraje prim taktika a vynalézavost. Že to trvá 150 minut? Pche! připadalo mi to jako půlhodina. To je poprvé kdy bych šel do kina na film, který jsem už viděl - naprosto plných a zasloužený pět. ()

optimus0s

Kill Bill vol. 1 + 300=Red Cliff...první půlka tohoto vylmi výpravného příběhu ve mě zanechala smíšené pocity. Na jednu stranu dokonale propracovaná choreografie bojů, na druhou stranu velmi chaotický začátek. Dávám tomu 65% a jdu shlídnout 2 ()

Regis

Po dlouhé době něco, kde můžu skutečně prohlásit velkolepá výprava (v poslední době se hlavně v seriálovém universu označuje za velkolepou výpravu všechno, kde patnáct týpku jede na koni). Bojové schopnosti hlavních hrdinů musíte brát s nadhledem, stejně tak jednobarevné vyobrazení bojujících stran. ()

Jackie točí, Woo odpočívá

Jackie točí, Woo odpočívá

14.04.2009

Co nového v Asii? Takhle před rokem mělo premiéru Zakázané království. A Jackie Chan si opět navlékl historický kostým a vydal se na cestu plnou nástrah a kung-fu soubojů. Historický epos Big Soldier… (více)

Chow Yun-Fat – filosof nebo zabiják?

Chow Yun-Fat – filosof nebo zabiják?

12.03.2009

Filosof určitě. Podle magazínu Production Weekly začne v Pekingu už koncem března natáčet historický epos Confucius, ve kterém si zahraje slavného filosofa a státníka ze 6. až 5. století před Kristem… (více)

Jackie Chan nevhodný pro Čínu?

Jackie Chan nevhodný pro Čínu?

10.03.2009

Ačkoli nad kvalitou jeho posledních filmů nelze moc jásat, pětapadesátiletý „princ kung-fu“ je stále obrovským miláčkem šikmookého publika. Jeho nový film Shinjuku Incident se však jako první… (více)

Kytarista, Dracula a sportovní John Woo

Kytarista, Dracula a sportovní John Woo

31.08.2008

...aneb „Novinková smršť 2“. Tak co tady dnes pro vás máme? Brett Ratner je momentálně spojován s adaptací počítačové hry God of War, ale kromě této starořecké mytologické řežby pošilhává i po… (více)