Letecké katastrofy

• Česko Vyšetřování leteckých neštěstí (více)
všechny plakáty
Kanada, (2003–2024), 176 h 20 min (Minutáž: 42–52 min)

Tvůrci:

André Barro

Jonathan Aris (vypravěč), Von Flores, David Bamber (vypravěč), Daniel Park, Jason Weinberg, Bill Lake, Marty Moreau, Jon De Leon, Jorge Molina (více)

Série(24) / Epizody(230)

Letecká doprava je nejbezpečnějším způsobem přepravování osob i zboží po celé naší planetě. Každou minutu jsou ve vzduchu tisíce strojů letících všemi možnými směry. Většina z nich dosáhne bez problémů svého cíle. Jsou ale okamžiky, kdy se posádky a cestující dostanou do situace, jež může skončit tragicky.

Námětem šestidílného kanadského cyklu dokumentárních rekonstrukcí jsou události, které se na kratší či delší dobu staly středem pozornosti sdělovacích prostředků. Autoři rekonstruují průběhy známých leteckých nehod prostřednictvím obrazových a zvukových archivních materiálů, výpovědí svědků, pozůstalých, leteckých odborníků a vyšetřovatelů. Svou důležitou roli má také počítačová animace, jež evokuje to, co snad mohli jen tušit dispečeři u svých radarů, a to, co v několika posledních sekundách svého života viděli muži v pilotních kabinách. Charakteristickou součástí cyklu jsou pak hrané scény, které vypovídají o tom, k čemu všemu během letu došlo a jak se s mimořádnými situacemi vyrovnávali lidé za řídícími pákami, jejich neviditelní partneři ve střediscích letového provozu a konečně i pasažéři, jež svůj osud vložili do jejich rukou.

Seznam dílů: 1. Když na palubě vypukne požár (Fire on Board)
2. Když se za letu otevřou dveře (Unlocking Disaster)
3. Když dojde palivo (Flying on Empty)
4. Když nefungují přístroje (Flying Blind)
5. Když je nebe příliš těsné (Deadly Crossroads)
6. Když na palubu vstoupí teroristé (The Killing Machine) (oficiální text distributora)

Recenze uživatele Bozvav k tomuto seriálu (89)

Smrtící pověst (2011) (S11E01)

Stres a lidská chyba + nahouby přistávací dráha 35L a průser je na světě. ()

Osudná výška (2011) (S11E02)

Chudáci lidi na palubě vydaní na pospas letecké společnosti, která ani neplatila pilotům. Chápu, že zde únava, nedostatečné proškolení a mizerné počasí sehráli roli, která v závěru dopadla katastrofou. ()

Slepý úhel (2012) (S11E08)

Kyž si představím, jak hustý provoz ve vdušném prostoru nad letištěm byl, tak se divý, že tam těch nehod nebylo více. Ta cesna tam neměla vůbec co dělat, je dobře, že dnes je to velmi zpřísněné. ()

Když není kde přistát (2012) (S11E11)

Klobouk dolů před kapitánem a jeho posádkou. Takový um se hned tak nevidí, o to více zbytečné se zdají některé jiné nehody zaviněné lidskou blbostí. Dokud se neutrhne pomyslné ucho u džbánu, tak se chodí pro vodu............... ()

S tajfunem v patách (2012) (S12E03)

Spletli si ranvej, jako fakt? Už jen to, za jakého počasí se chystali vzlétnout je haluz, A to vůbec nemluvím o tom, že v oblasti, kde je takové počasí běžné se dispečeři měli spoléhat na vizuální kontak bez pozemního radaru. Nezajištěná opravovaná dráha, už je jen takovou tou pomyslnou třešničkou na tragickém dortu. Nabízí se otázka, proč se takové chyby opravují, až po průseru? ()

Šokující odhalení (2012) (S12E04)

Když jednomu hrkne v bedně a navíc řídí letadlo, je to průser. Navíc to byl zbabělec, protože vypnul černé skříňky a doufal, že to projde bez ztráty cti a nebo měl pojistku. ()

Přistání naslepo (2012) (S12E05)

Jsou země, kde si prostě s bezpečností hlavu nelámou. Piloti si dělají, co se jim zachce, na zemi kriminalita vysoká. Ne nadarmo jde o zemi s nízkým hodnocením pro turisty. Buď Vás okradou, nebo zabijí. V tomto případě rovnou oboje. ()

Srážka nad Grand Canyonem (2013) (S12E06)

Obě posádky letěly podle předpisu, který v podstatě nic moc nepředepisoval. V té době se dá ta srážka ještě pochopit, byť v tak řídkém provozu, je to fakt smůla. Ale co omlouvá kolize z dob radarových? ()

Neštěstí na O'Harově letišti (2013) (S12E07)

Bum sem, bum tam, nám už je to všechno jedno. Na problém s vytečenou hydr. kapalinou těch letadel zařvalo vícero, než někomu došlo, že zdraje by měly být oddělené. ()

Cesta do záhuby (2013) (S12E11)

Zbytečná nehoda, kolik je takových denně na silnici? Kdyby lidi víc mysleli a mín vymýšleli, bylo by na světě bezpečněji. Jak mohli nechat kapitána takhle makat do rozhthání těla, to nechápu. ()

28 osudných sekund (2013) (S12E12)

Opět díl v meritu "Dvakrát měř, jednou řež". Vysoká cena za spěch a nedodržení postupů. ()

Beze stop (2013) (S12E13)

Jak to mohl takto druhý pilot posrat a první si toho nevšimnout, že druhý dělá opak toho co on? To už se nikdy nedovíme. Zjevně byl druhý pilot špatně proškolen a navíc nezvládal moc dobře stres. Cena za poznání vysoká, zamrzají tyčinky, víme, že to může být závažný problém, vydáme oběžník a máme to z krku, bez komentáře. To je na úrovni oběžníku ve škole, že na mokré podlaze se nemá běhat. Klobouk dolů před těmi, co vyzvedávali z této hloubky skříňky a těla cestujících, frajeřinka. ()

V oku bouře (2014) (S13E06)

Wau, létat dobrovolně skrz hurikán 3-5 stupně, tomu se říká odvaz. Díky těmto statečným lidem se zachrání spousta životů. Zajímalo by mne, zda se dá vyletět okem ven, směrem vzhůru, nebo zda by šlo nějak hurikám rozbít? Asi jen ve sci-fi filmu, ale třeba na to časem přijdeme. ()

Zděšení v San Franciscu (2016) (S15E02)

Tolik budíků a displejů, z toho by se jeden okotil. A pak když vememe v potaz přístup Číňanů k výcviku čehokoliv, jejich absolutní poslušnost vůči nadřízeným, tak seAni nechci vědět, jak chudák dopadnul a v kterém pracovním táboře nakonec skončil. ()

Úder z nebes (2016) (S15E03)

Jedna součástka, co drží pilon nevydržela a nestalo se to jednou, ale dvakrát, než došlo k nápravě. Sedáte u televize  najednou vám na hlavu spadne obří letadlo, to si nevymyslíš. ()

Tragická mise (2016) (S15E05)

Nehoda, nebo útok. Asi spíše nehoda, na stranu druhou, kdyby se nic nestalo, tak by po letech ty záznamy uvolnili. Nicméně vzhledem k absenci kopce na mapě a letové výšce je dosti pravděpodobné, že mohlo dojít ke kombinaci obého, letěli nízko a ještě je u toho trefili. ()

Osudové zpoždění (2016) (S15E07)

50 stupňů v kokpitu, to by na něco zapoměl každý. Tragédie, kterou mohla vyřešit výměna letadla, za nějaké vychlazenější, byť chápu, že letadlo není pivo a výměna nebude tak jednoduchá. Jak říkám, do té plechovky mne nikdo nedostane. ()

Přílišné soustředění (2016) (S15E08)

Posádka těžce zpackala přistání. Prémie za úsporu paliva, to je výsměch bezpečnosti. Doufám, že toho kapitánaa už nepustili ani k řízení tříkolky. Každá tragédie má své hrdiny, někteří měli štěstí, e tam jeden hrdina byl. ()

Prudký náklon (2016) (S15E09)

Lehko na cvičišti, těžko na bojišti, tak by se dal také nazvat tento díl, kde zcela zbytečně zemřelo 23 lidí.  Ono příslovečné kdyby, zde visí ve vzduchu jako Damoklův meč. Kdyby někdo ověřil drsnost povrchu šroubu a kdyby simulované podmínky pri kontrole sklonu vrtulí a jejich pojistného mechanismu sklonu odpovídali reálným podmínkám ve vzduchu, k nehodě by nejspíše nedošlo. ()