Píše se rok 1939. Anglická lady Sarah Ahleyová odjíždí do Austrálie. Lord Ashley mezitím v buši shromažďuje stádo dobytka pro armádní účely. Téměř na celou oblast má však monopol dobytkář Leslie King Carney. Sarah odveze na farmu Faraway Downs Honák, kterého jí lord poslal. Na farmě Sarah zjistí, že jejího muže podle zde žijících bělochů proklál oštěpem domorodý šaman Král George... Sarah se seznamuje s malým míšencem Nullahem a jeho matkou Daisy, kterou správce farmy Neil Fletcher zneužívá. Šaman Král George, který je jeho dědečkem, ho naučil domorodému zaklínání a dorozumívání se zpěvem na dálku. Sarah Nullaha zachrání před policií, která bere rodinám míšence k asimilaci. Šaman cítí, že Sarah zemi, kterou Fletcher proklel, vyléčí... Když Sarah zjistí, že Fletcher pro Carneye kradl lordův neznačkovaný dobytek, propustí ho. Účetní King Flynn jí poradí, aby pokračovala v manželově plánu – nahnat dobytek do hlavního města Darwinu a narušit tak Carneyův monopol pro armádu. Sarah s lidmi z farmy a Honákem ženou stádo o patnácti stech kusech k Darwinu. Fletcher jim v tom chce zabránit a zažene dobytek k útesu. Splašené stádo udupe Kinga Flynna, který před smrtí Honákovi prozradí, že lorda Ashleye zabil Fletcher... Před útesem stádo zastaví zaklínáním Nullah. Dochází jim ale voda a King George je vede přes rozsáhlou pustinu. Po písečné bouři všechny zaklínáním znehybní. V Darwinu se právě šíří zpráva, že všichni v poušti zahynuli, když Sarah.s přáteli přižene stádo do města a jako první i do lodi. Sarah s Honákem slaví vítězství nad Carneyem... Sarah s Honákem zvelebují farmu, Nullah žije u nich. Carney se pokusí farmu koupit, ale neuspěje. Fletcher dostal výpověď. Jenže se nehodlá vzdát –úkladně zavraždí Carneye, vezme si za ženu jeho dceru a dobytkářská společnost přejde na něj. Vyhrožuje Sarah, že odvede i Nullaha, když mu svou farmu neprodá... (TV Prima)

vlKousek

Když končil film bouřkou, tak u nás byla právě taky bouřka. Jak poetické...Zápory by se najít daly, ale proč bych je hledal, občas je potřeba se nechat osladit takovýhle filmem :)) ()

Bendiys

Neprilis osobni ani pres sve tema a zvraty nechytne po emocialni strance a vypravne radoby strhujici obrazy vetsinu casu filmu nefunguji. Prvni polovina sblizovani se hlavnich postav a seznamovani se s okolnostmi je misty az otravna. Spousta zanru najednou se misi a i kdyz vse nakonec prijemne utece a skonci, tak zjistite, ze film je o nicem... ()

RoninNiro

Další dôkaz, že Nikola Kidmanovie už nestoji ani za fajku močky a novým filmom s touto kedysi famoznou herečkou sa oplatí radšik vyhnúť. A nebol to len nepresvedčivý a nesympatický výkon NK čo tento snímok posúva za hranice pozerateľnosti. Film odomňa dostal hviezdu za toho srandovného šamana, čo tam furka pobehuje. Pripomenul mi cigáňa Jana Mládku, čo vyberal kontajnery, keď som bol dieťa, takisto hviezdu za v celku vydarene a pôsobivé zábery Austrálie a na tu poslednu sa už zmohol ako taký. ()

nadalv

Tak já vám nevím. Moulin Rouge jsem nikdy nedokoukal. Není to můj šálek kávy. Austrálii jsem viděl až do konce a to byla asi chyba. Žádný film snad nemá tolik konců a co víc, všechny nadupané emocemi až mi z toho šla hlava kolem. Jedna hvězdička patří Hugh Jackmanovi a druha "karamelovi". Jinak nevím co bych měl víc ocenit. Výtvory obrazové postprodukce jsou kýčovité a umělé jak igelitová taška. ()

nula87

Romantický kýč s barvotiskovými kulisami. Kdyby film po první polovině (na kterou navíc druhá nijak zvlášť nenavazuje a nesedí k ní) skončil, mohl to být relativně slušný film. Pak se už ale Luhrmann utápí v srdceryvných scénách, záběry na siluety v zapadajícím slunci a nevěrohodnou historkou o toleranci. 50% ()

vaclaw

Roztahaný kýčovitý slaďák vydávající se za rozmáchlý epos, ale to už si snad radši pustím ptáky v trní. Spousta patosu, trapnosti a kýče se nedokáže schovat za nádhernou scenérii a dechberoucí záběry australské přírody. Ostatní je už potom dalece pod průměrem. Možná herci ještě víceméně nezklamaly, ale zase ani moc se nemusel snažit, protože scénář jim nachystal do úst takové bláboly, že výkon sebelepšího herce s nimi nehne. Přiznám se, že jsem byl tímto filmem dost zklamán. Kdyby se jednalo o obyčejný televizní film okrajové produkce, asi bych dal hvězdy 3, ale protože se jedná o velkofilm ještě od režiséra jako Baz Luhrmann, musím vřele nedoporuřčt. ()

helrohir

Prvá polovica filmu je úžasné dobrodružstvo s nutnou dávkou romantiky aj niekoľkých vtipných scén, ale tam, kde iné filmy končia, pokračuje Austrália ďalej, čo z môjho pohľadu zbytočne roztiahlo a narušilo inak príjemný koncept filmu. Aj keď záver filmu je pomerne silný a emotívny, napriek tomu mi po skončení filmu zostal dojem, že predsalen by bolo lepšie, keby sa skočil minimálne o polhodinu skôr. ()

MaxForValue

Austrália je ako tá zázračná rieka v púšti. V strede je ten zázrak a naokolo len púšť. Luhrmannov film je v mnohom ako tá fatamorgána v púšti, krásne sa leskne, ale pri bližšom pohľade zistíte, že je to nič. Vadili mi tie okaté digitálne triky, vadila mi tá prehnaná sentimentálnosť, v mnohých smeroch priam až gýčovosť, vadilo mi, že príbeh nešiel viac do hĺbky a bol len (ne)tuctovou sladkou romantickou limonádou. Ale napriek tomu všetkému je Austrália pekným filmom, s viacerými drobnými vychytávkami (Čarodej ze země Oz atď.), ktoré jej zvyšujú inak biedny rating. Ale priznám sa, že radšej by som sledoval viac malého "miešanca" a menej Kidman-Jackmana. ()

Barghest

Fádní slaďák s otravným harantem v roli vypravěče. Nicole si jede svůj standart, Hugh je parádní, jeho muskulatura taktéž, a Austrálie je překrásná země, ale k čemu to je, když scénář dělá z filmu zapomenutelnou dobrodružnou limonádu. ()

kubilov

Forma, která je u Baze Luhrmanna jako vždy naprosto perfektní, vítězí nad obsahem technickým K.O. již v prvním kole. Scénář je totiž až překvapivě mizerný, plytký, mdlý a především předvídatelný. Totálně všechno je na tomhle patetickém příběhu podle šablony. Panička s nosem nahoru a hrubý neotesanec, kteří si k sobě nakonec najdou cestu, největším soupeřem je bohatý kapitalista, dětský hrdina je domorodec a hlavní záporáci chtějí hlavní dvojici ublížit tím, že je o něj připraví a tak dále a tak dále. Jedinou zajímavostí, která tak děj ozvláštňuje je jeho zasazení do období druhé světové války, takže téměř tři hodiny nesledujeme jen jednoduchý příběh o dobytkaření na severu Austrálie, ale zabrousíme i do válečné vřavy. Jackman a Kidman docela slabota teda. ()

XZvire

Film Austrálie jsem odkládala skoro 10 let a asi bych se k němu ani nedostala, nebýt toho, že jsem na něj ráno narazila na HBO. Příběh mne nijak moc nezaujal, líbil se mi pohled na Austrálii, ale samotná stopáž je tak dlouhá, že film postupně ztratil mou pozornost. Mám ráda filmy Baze Luhrmanna, ale tenhle k nim rozhodně patřit nebude. ()

Ukrizku

Průměrný scénář, výstavba, kamera a bohužel i Nicole. Nadprůměrná hudba a kostýmy, což zase vyrovná nevášeň, nedrama a pohádkovou podbízivost. ()

PlayEasy

Takové australské "Vzpomínky na Afriku", ovšem méně o citech a více o dobrodružství a soužitím aboridžinského kluka, honáka dobytka a britské noblesní čerstvě ovdovělé paničky. Je to nádherný film, kde nám to trochu zkazilo prvních 15 minut, kdy jela do středozemí + první noc na farmě, kdy to vypadalo jako jeden velký nechutný žert a rituály blázniveho"dědečka". Potom už se to dostalo do toho titulu "velkolepý velkofilm". Druhá půlka nic neztratila a film se prakticky celou dobu držel na obstojné úrovni. Škoda, že post režiséra nezískal třeba takový Ron Howard nebo Spielberg, ale neplačme nad rozlitým mlékem a mějme radost, že máme další ve spíži! 75% ()

Speedwell

Kdyby se to nebáli trochu sestříhat, tak by si to zasloužilo určitě lepší hodnocení. Chápu, že do tak drahého materiálu se srdcervoucně zasahuje, ale zvlášť závěrečné melodrama s australským chlapečkem podle mě opravdu nebylo nutné. ()

samuelsson

Austrália by mohol byť film na 4, dokonca možno na 5 hviezdičiek. Nápad to je určite dobrý: spopulárniť Austráliu spôsobom, že do filmu nastrkám čo najviac gýčových obrázkov prírody spojenú so zaujímavou kultúrou aborigénov (domorodý obyvatelia Austrálie)+ pridám prvky histórie. A popri tom lovestory Nicole s Hughom. Akurát že... akurát že lovestory Hugha s Nicole sa dostala v druhej polke filmu do absolútneho vedenia nad históriou, kultúrou; proste tým zaujímavým, čo nám tento film mal a evidentne chcel dať. A toto je dôvod, prečo sa stal priemerom. To, že trvá 3 hodiny, je už iba perlička a vôbec by to neprekážalo, akurát že sa režisérovi trošku pomenili hodnoty. A tak namiesto toho, aby sa z Austrálie stal prvotriedny lovestory príbeh (mimochodom veľmi dobré herecké výkony, hlavne v podaní Nicole Kidman) s prvkami zaujímavej kultúry aborigénov a austrálskou prírodou, sa z filmu stal len lovestory príbeh, ktorý prevalcoval to zaujímavé! ()

ratje

Jedna hvezda za ‘magic’ a domorodce a ta druha za dechberouci zabery Australie a jeden obzvlast sexy pohled Hugha Jackmana. A pokud pojedu nekam busem jako ucastnik zajezdu, tak si to po ceste klidne dam jeste jednou. ()

lektvar

Ako je možné, že záverečnú pieseň Austrálskeho megafilmu spieva teplý angličan? Síce, tento film je plný kravín :) ()

Phex

Kvůli KRITICE filmu Austrálie jsem se rozhodl založit si účet na csfd. Jak málo jsem toho dostal v kině na Smíchově za své peníze?! Nebo málo...Při pohledu na stopáž toho bylo více než dost, ale v jaké kvalitě!!! V hrozné v hrozné v hrozné. Přijde mi laciné kritizovat nevyvedené efekty, když u Austrálie je toho špatně mnohem víc a to mnohem podstatnějších věcí: film má tři konce, kdyby skončil po první (nahnání krav na "železnou" loď) možná bych dal i ty tři hvězdy, příběh je ale ždímán dál a obsahově se vyprazdňuje. Doslova jsem se ošíval s tím jak je děj posouván do dalších a dalších etap a drama/romantický/dobrodružný se v postupně stává spíše soap-opera dokumentem o Austrálii 30. a 40. let. O scénáři a charakteru postav hamba mluvit viz např. několik změn charakteru postavy, kterou hraje N. Kidman, naprosto "nepředpovídatelné" chování drsňáka Jackmana atd. Vše je barvotiskové a veškerá myslitelná klišé z toho doslova odkapávají. Pokud nějak vypadá filmový kýč tak takhle. ()

Miloško

Zhrniem to stručne: Plusy-atmosfera,nádherne lokácie,zábery,skvelí Jackman a N.Kidman.Mínusy: príliš naťahované,neskutočne predvídateľné,žiadny prekvapujúci záver,pointa.Niekde som čítal že tvorcovia chceli urobiť z Austrálie niečo podobné ako Krokodíl Dundee,teda ďalší film,ktorý by tento kontinent opäť zviditelnil ako mega úspešný Dundee.Bohužiaľ to sa nestane,ale aj napriek všetkému sa to dobre pozeralo,aj napriek ohromujúcej dĺžke. 7/10 ()

Luhrmannův Gatsby nebude velký. Bude obrovský.

Luhrmannův Gatsby nebude velký. Bude obrovský.

24.02.2011

Velkolepá Austrálie sice jen s potížemi vydělala na svůj rozpočet, ale Baz důvěru producentů neztratil. Studio Warner Bros. mu na novou adaptaci legendárního románu F. Scotta Fitzgeralda The Great… (více)

OSCARY – výsledky

OSCARY – výsledky

23.02.2009

Hugh Jackman nezpívá – houká

Hugh Jackman nezpívá – houká

04.01.2009

Hlavní hvězda (promiň, Nicole) aktuálního velkofilmu Austrálie zřejmě nemá chuť na další epickou romanci. Jméno Hugh Jackman totiž už nefiguruje v zamýšleném obsazení ambiciózního 3-D muzikálu… (více)

Luhrmann a ekonomická krize

Luhrmann a ekonomická krize

23.12.2008

Velkohubá prohlášení studia 20th Century Fox o „titanicovském“ potenciálu Austrálie se naplnila snad jen v tom smyslu, že klokaní epos šel komerčně rychle ke dnu. Baze Luhrmanna to však nezlomilo,… (více)