Píše se rok 1939. Anglická lady Sarah Ahleyová odjíždí do Austrálie. Lord Ashley mezitím v buši shromažďuje stádo dobytka pro armádní účely. Téměř na celou oblast má však monopol dobytkář Leslie King Carney. Sarah odveze na farmu Faraway Downs Honák, kterého jí lord poslal. Na farmě Sarah zjistí, že jejího muže podle zde žijících bělochů proklál oštěpem domorodý šaman Král George... Sarah se seznamuje s malým míšencem Nullahem a jeho matkou Daisy, kterou správce farmy Neil Fletcher zneužívá. Šaman Král George, který je jeho dědečkem, ho naučil domorodému zaklínání a dorozumívání se zpěvem na dálku. Sarah Nullaha zachrání před policií, která bere rodinám míšence k asimilaci. Šaman cítí, že Sarah zemi, kterou Fletcher proklel, vyléčí... Když Sarah zjistí, že Fletcher pro Carneye kradl lordův neznačkovaný dobytek, propustí ho. Účetní King Flynn jí poradí, aby pokračovala v manželově plánu – nahnat dobytek do hlavního města Darwinu a narušit tak Carneyův monopol pro armádu. Sarah s lidmi z farmy a Honákem ženou stádo o patnácti stech kusech k Darwinu. Fletcher jim v tom chce zabránit a zažene dobytek k útesu. Splašené stádo udupe Kinga Flynna, který před smrtí Honákovi prozradí, že lorda Ashleye zabil Fletcher... Před útesem stádo zastaví zaklínáním Nullah. Dochází jim ale voda a King George je vede přes rozsáhlou pustinu. Po písečné bouři všechny zaklínáním znehybní. V Darwinu se právě šíří zpráva, že všichni v poušti zahynuli, když Sarah.s přáteli přižene stádo do města a jako první i do lodi. Sarah s Honákem slaví vítězství nad Carneyem... Sarah s Honákem zvelebují farmu, Nullah žije u nich. Carney se pokusí farmu koupit, ale neuspěje. Fletcher dostal výpověď. Jenže se nehodlá vzdát –úkladně zavraždí Carneye, vezme si za ženu jeho dceru a dobytkářská společnost přejde na něj. Vyhrožuje Sarah, že odvede i Nullaha, když mu svou farmu neprodá... (TV Prima)

liberita

Austrália je spracovaná s veľkou nehou a je na nej vidieť, že je to pre ústredné trio Luhrmann-Jackman-Kidman blízka a známa téma. Avšak jej tvorcovia akoby sami nevedeli ktorému aspektu filmu majú venovať najväčšiu pozornosť a Austrália tak pôsobí dosť rozštiepeným dojmom, čo len zbytočne mätie diváka. Na jednej strane je tu príbeh o význame rodiny, ľúbostný príbeh, príbeh o odhodlaní a nevzdávaní sa napriek nepriazni osudu či príbeh o dobrodružnej ceste a mágii Aborigéncov. Na druhej strane je tu bombardovanie Darwinu Japoncami, silne pripomínajúce scény z Pearl Harbor a boj proti rasizmu, diskriminácii a za rovnosť domorodých obyvateľov s belochmi. Na jeden film je toho jednoducho priveľa a mne to vadilo, podobne ako síce krásna, ale pričasto sa opakujúca melódia Somewhere over the Rainbow. Chválim výbornú kameru a krásne panoramatické zábery, na mnohých scénach je však vidno, že vznikali v ateliéroch pred zeleným plátnom a napriek pokročilých filmovým technikám pri akčných scénach pôsobia herci stále „vložene“. Ak by som to mala zhrnúť, pre mňa je Austrália pekný a príjemný film, ale nie je to film, ktorý by mi niečo dal či film, ktorý by som mala napriek Jackmanovej odhalenej hrudi, silnú potrebu vidieť znovu. ()

sigi2

Krásne nič zabalené do vábivého obalu. Slušný vizuál, dobrá réžia, pekná hudba, no na takmer tri hodiny (skoro) nulový dej. Ďalšie pozretie by som veľmi zvažoval. ()

karlee

Drží se osvědčených schémat a dělá to docela dobře. I díky Nicole, která jako jedna z mála současných hvězd umí hrát. Jen ke konci už se to trochu táhne. ()

fantomas19

Americko-austrálska dobrodružno-romantická dráma z roku 2008 je o osude anglickej Lady Sarah Ashleyovej na svojom ranči v Austrálii a natočil ju Baz Luhrmann. Sarah (Nicole Kidman) prichádza vyriešiť majetkové problémy do Austrálie a po počiatočných útrapách sa pokúsi splniť cieľ svojho zabitého mažela - získať armádnu zakázku a obnoviť ranč. S pomocou nezávislého dobrodruha Honca (Hugh Jackman) sa jej podarí doviesť dobytok do Darwinu, zmeniť svoj život, zamilovať sa do Honca a obľúbiť si malého chlapca aborigénskeho pôvodu Nullaha (Brandon Walters). Film trvajúci takmer 3 hodiny je plný romantiky, dobrodružnej akcie, nástrah a podrazov konkurentského rančera, vojenských náletov a tajomných kúziel domorodého šamanského kráľa Georgea (David Gulpilil). ()

Elyv

"Drama / Romantický / Dobrodružný"? Prosím? Polovinu tohoto zbytečně dlouhého filmu jsem měla dojem, že sleduju nějakou hloupou komedii. Rádoby heroická a epická hudba mě iritovala, stejně tak kýčovitě dobarvená krajina, momenty plné přehrávání a směšně předvídatelný děj. Absolutní ztráta času. ()

jadran90

Velkofilm leda na poměry nejmenšího kontinentu, obsahující několik emocionálních vyvrcholení, která se mezi sebou ovšem bijí. Proč musí mít Austrálie vlastní Pearl Harbor v době, kdy už měla končit? Dokonale to vystihuje slovo "přeplácanost". Některé scény jsou velké samy o sobě, jiné jsou nevhodně použité triky. Jackman vlasti odevzdal to nejlepší co v něm je. Austrálie je hezký film, krásná země, ale u mě pořád vede konkurenční Nový Zéland. ()

Michal.Jezek

Krásný, dojemný a hlavně strastiplný snímek, ve které vyniká herectví dvou australských legend. Řekl bych, že tento film byl stvořen pro Nicole a kvalitní dopomoc v podobě Hugha měla ten správný říz. Délka filmu úžasná, silné pasáže jak uprostřed snímku, tak také v závěru, občas trošku přemršťenosti a naivity, ale ta se dá opomenout. Plusem nádherná australská krajina a menší role dětí či dalších honáků. Paráda. ()

wickedone

Nic co by tu nebylo uz predtim, jen v novem prostredi, udelat z toho mozna o neco vetsi drama, pridat nakou tu myslenku a nebylo by to spatny. Az moc klisovite a ten zacatek ve stylu Moulin Rouge tam byt radej nemusel: ) ()

jns

Velké zklamání. Dobré herce a slušnou story ničí kýčovité zpracování a nesmyslné chování postav. Malůvky a ornamenty, které fungovaly v Moulin Rouge zde působí jak pěst na oko a dělají z Austrálie hodně přeslazenou a divně zamíchanou limonádu. ()

nmarca

Velkofilm, na který se hodí jít do kina. Jen tam toho nacpali trochu moc - několik vrcholů, z nichž žádný není ten nejvyšší. Kvůli několika koncům jsem měla pocit, že sleduji spíš mírně roztahaný seriál. A Nicol Kidmanová už začíná působit trochu uměle. ()

nicolarsen

Škoda, že si děj neudržel atmosféru prvních cca 20 minut. Více mystiky a méně klišé by asi filmu prospělo. Ale tak chápeme všichni mainstreamové požadavky produkce. Dobrý film, na který se znovu jen tak nepodívám. 70% ()

RobbieM@N

Až příliš, tak děsivým blábolem jakým Austrálie pro mě je...utrpení jaké mi způsobilo shlédnout aspoň první část, bylo srovnatelné s mírou stupidity celé romantické linie, chápu, že mnoho top-CSFD-guys v tomhle filmu shledá něco jako ."..výborná pocta klasickým hollywoodským melodramatům...", ale i s moji velkou snahou porozumět tomuto filmu, jsem našel pouze film na steroidech o hodnotě 100 a více milionů dolarů, N. Kidman a Hugh Jackman jsou výteční a mí velice oblíbení herci, avšak dialogy, které mezi sebou produkovaly mi dávaly do rukou jasnou odpověď zda utéct či neutéct z kina. Ty všemožné cliché a záběry trhající-oči-v-slzivý-potok musím odměnit 1*. ()

Bigfuckman

Romantický velkofilm odehrávající se za 2 světové války v Autralii. I zde je bohužel pravda, že všude funguje rasismus a v nemalém množství. Proč mají domorodci zákaz vstupu do zařízení jenž leží na jejich půdě, kterou zabrali bílí osadníci. Ať už indiáni, černoši, maoři, nebo původní australané. Hnus, hnus. Co se mi ve filmu líbilo asi nejvíc bylo stádo splašených krav utíkajíc před ohněm rovnou do spáru jiné smrti v podobě kráteru. No a za zmínku stojí ještě jak herecké výkony obzvláště Nicol Kidman a Hugh Jackmana, ale i dětská role "Creamy boy". Geniální byl nechápající pohled starého domorodce nad náletem japonců, kteří bombardují, děti, neděti prostě všechno co se jim připlete do cesty. Dávám poctivé 4 hvězdy. ()

venina

Velká, kýčovitá podívaná, která jak jsem si znovu ověřila, není úplně mým šálkem kávy. Mnoho témat, mnoho konců, kdy jsem si s každým dalším přála ať tento už je opravdu definitivní. První polovina byla vtipná, zábavná, měla šmrnc, ale válečné pokračování bylo pro mě nadbytečné a rozvleklé. Nejzajímavější mi přišla linie s malým Nullahem a domorodými Austrálci, která by si ale zasloužila komornější a hlubší pojetí v úplně jiném filmu. Malý Nullah si mě získal. JInak mi hlavou běží slova - velké, barevné a prázdné. ()

Luhrmannův Gatsby nebude velký. Bude obrovský.

Luhrmannův Gatsby nebude velký. Bude obrovský.

24.02.2011

Velkolepá Austrálie sice jen s potížemi vydělala na svůj rozpočet, ale Baz důvěru producentů neztratil. Studio Warner Bros. mu na novou adaptaci legendárního románu F. Scotta Fitzgeralda The Great… (více)

OSCARY – výsledky

OSCARY – výsledky

23.02.2009

Hugh Jackman nezpívá – houká

Hugh Jackman nezpívá – houká

04.01.2009

Hlavní hvězda (promiň, Nicole) aktuálního velkofilmu Austrálie zřejmě nemá chuť na další epickou romanci. Jméno Hugh Jackman totiž už nefiguruje v zamýšleném obsazení ambiciózního 3-D muzikálu… (více)

Luhrmann a ekonomická krize

Luhrmann a ekonomická krize

23.12.2008

Velkohubá prohlášení studia 20th Century Fox o „titanicovském“ potenciálu Austrálie se naplnila snad jen v tom smyslu, že klokaní epos šel komerčně rychle ke dnu. Baze Luhrmanna to však nezlomilo,… (více)