Sicko

Známý kontroverzní americký filmař Michael Moore se ve svém filmu Sicko zaměřil tentokrát na poměry v americkém systému zdravotního pojištění. Na příkladech několika lidí, kteří z různých důvodů potřebovali lékařskou pomoc, demonstruje Moore triky, jimiž se pojišťovny snaží zabránit, aby za své klienty platily. Řadu lidí dokonce tyto instituce z malicherných důvodů vůbec odmítají pojistit jako příliš rizikové klienty. Autor se vydává i za hranice, konkrétně do Kanady, Francie a dokonce na Kubu, aby ukázal, jak funguje zdravotní systém tam. Michael Moore, jak je u něj již obvyklé, zaujímá jednoznačné (a pohříchu i jednostranné) stanovisko, přičemž své "nepřátele" nijak nešetří. Používá přitom svůj pověstný sarkasmus, ironii a samozřejmě též nesporný filmařský talent.

Název Sicko je odvozený od slova sick (nemocný), přičemž přidaná koncovka -o je odkazem na horor Alfreda Hitchcocka Psycho. Shodně s ním se název Mooreova dokumentu vyslovuje "sajko". (oficiální text distributora)

Bobik99

Moore se zaměřil na světoznámé téma a krásně lidem přiblížil, že Amerika je opravdu země mnoha možností. Můžete si vybrat jestli si necháte přišít uříznutý prsteníček nebo prostředníček, nebo ve které nemocnici se necháte zabít i když máte zdravotní pojištění. V některých okamžicích se mi zdá, že Moore přehání a extrémizuje, ale dělá to proto, že chce nejspíš něco zlepšit, což se mu stejně bohužel nepovede. Ale i tak stojí za to se zamyslet jestli se máme opravdu tak špatně. ()

intheend

Michael Moore je výbornej dokumentarista, umí dělat dokumenty hodně vtipně, přitom jsou o závážnejch tématech. Viděl jsem od něj kromě tohohle jen Bowling for Columbine, kterej je skvělej. Možná je Moore manipulátor, ale je to hodně drsnej film o tom jak funguje zdravotnictví v Americe. Jediný, kde dostanete bezplatnou zdravotní péči na americký půdě je ve věznici Guantanamo. To prostě nemá chybu. 90 %. ()

vaexp

Zamyšlení nad americkým systémem zdravotnictví. Dokument, který nenudí, odkrývá temná zákoutí a nedostatky v zdravotnictví v USA. ()

kotrlak

Michael Moore je levičáckej liberální chameleon, kterej káže vodu a pije víno a opět dokázal že je full of shit. "Pětihvězdičkářům" doporučuju přestěhovat se do Havany, aby si užili tu úžasnou lékařskou péči, která je úplně zadara. ()

Pa.ja

Dokument poukazující na to, jak fungují americké zdravotní pojišťovny, které den za dnem bohatnou z lidských nemocí a doslova se lidem vysmívají. Jsou zde zařazeny občas až šokující zpovědi lidí, kterým se ani nechce věřit, že by něco takového bylo v dnešní době vůbec možné. Jen je škoda, že je Michael Moore občas až příliš jednostranný. ()

Gr!mReefer

Nevim, kolik z toho je pravdy, což je škoda a hodně to ovlivňuje výsledné hodnocení. Ovšem jestli je to fakt čistá pravda, tak to je hustý. Ale jak tak pročítam ty komentáře, tak asi moc neni :) Ale bavil sem se, takže 4* ()

Marčus

Na tomhle snímečku jsem nepochopil celou řadu věcí. Například proč ten tlusťoch leze před kameru funět a nezůstane někde schovaný. Také nechápu, proč perfektní a gradující začátek v poslední třetině totálně zahodil do žita a propadl lhaní a manipulacím typu: „na Kubě vás diagnostikují a ošetří zadarmo.“ Sofistické heslo zdravotních pojišťoven: „neupíráme našim pojištěncům zdravotní péči, ale jen platbu“ je velmi podobné rutinním praktikám našich politiků. Takže příště, až vás někdo chytí, jak si koušete nehty, klidně odpovězte: „Nehty si v žádném případě nekoušu, pouze přejíždím zuby přes horní a spodní část špičky prstu, za občasného tisknutí proti sobě.“ 70 % ()

sister

Ono v podstatě nezáleží na tom, zda vám život zničí dluhy za zdravotní péči nebo dluhy za zdravotní pojištění... Mooreovi však nelze nepřiznat určitou řemeslnou zručnost a příležitostné inovátorství. Škoda toho, že až příliš věcí je v Sicko přitaženo za vlasy. ()

davidito

Mimořádně černobílý film, nicméně velmi cenný. ... Kubánská potěmkinovská nemocnice, anglický bohatý lékař, kanadský zdravotnický ráj, Američané ve Francii, kteří si tamější zdravotnictví nemůžou vynachválit a proti tomu zrůdné praktiky amerických zdravotních pojišťoven a všudypřítomná cenovka na zdravotnických zákrocích. Nedělám si iluze o americkém, ale ani jiném zdravotnickém systému, ale M.M. držím palce. Kdo má rád M.M, tomu doporučuji filmy argentinského dokumentaristy Fernanda Solanase, např: http://www.csfd.cz/film/221053-memoria-del-saqueo/. ()

trasprd

Nenazval bych to přímo dokumentem, spíš esejem či polemikou. Hvězdiček však musím dát plných pět, neboť toto dílo nepostrádá dynamiku, precizní zpracování - a hlavně svou palčivou výpovědní hodnotu. Nemohl jsem si nevzpomenout na jednu svou kamarádku. Je jí 22 let, je ve 3. ročníku na vysoké škole a kdyby se narodila v USA, tak je teď mrtvá, neboť má od narození cukrovku. Jen tak pro zamyšlení pro ty, kteří nazývají Moora demagogem. ()

Alhazred

Dávam 100% za námet a rozbitie predstavy "dokonalej Ameriky" a 0% za nechutne demagogický prístup prelínajúci sa celým filmom. Moore je taký demokratický Goebbels. Takže celkovo 50%, za pozretie a utvorenie si vlastného názoru to stojí. ()

maxs

Michael Moore mě opět nezklamal. Další skvělý a pod kůži rýpavý dokument, který je mnohde umně poskládán a vykonfrontován do extrémů.. Je zřejmé, že právě tyto dokumenty mají varovat jak amíky, před obsurditou jejich zdravotní péče, tak i nás ostatní - to abychom tam nikdy nezašli. Plně souhlasím s tvrzením, že společnost je tak vyspělá, jak se dokáže postarat o své nejzranitelnější členy. A USA v tomto velmi selhává.. Dávám 5* i kvůli mé podpoře Moorova režírování a volbě témat, která si za tím účelem vybírá. ()

pupidup

určitě trošku přehnané a souhlasím, že jde o trošku jednostranný pohled na věc...ale navštívila jsem pár zdravotnických zařízení v západní Evropě jako stážistka a nezbývá, než s většinou věcí souhlasit..problémy tam sice jsou, ale zatím vše funguje a my bychom se mohli učit. Místo toho se obávám, že se začínáme spíš přiučovat od amerických imperialistů! :o)) Já ho prostě žeru....i když si to přeberu! ()

mfanta

65% - Pravou objektivitu bych zde rozhodne nehledal. Presto ale nektera fakta pusobi verohodne a nuti k hlubsimu zamysleni. ()

ghostwo

To jak vzal hrdiny z 11.září na Kubu, kde se o ně dobře a bezplatně postarali mě téměř dohnalo k slzám. Geniální kousek :-) Je jen dobře, že se najde někdo, kdo takhle neúprosně poodhalí různé nepravosti v americkém systému,ať už ve zdravotnictví nebo něčem jiném. ()

Oscary 2008 - Výsledky

Oscary 2008 - Výsledky