Sicko

Známý kontroverzní americký filmař Michael Moore se ve svém filmu Sicko zaměřil tentokrát na poměry v americkém systému zdravotního pojištění. Na příkladech několika lidí, kteří z různých důvodů potřebovali lékařskou pomoc, demonstruje Moore triky, jimiž se pojišťovny snaží zabránit, aby za své klienty platily. Řadu lidí dokonce tyto instituce z malicherných důvodů vůbec odmítají pojistit jako příliš rizikové klienty. Autor se vydává i za hranice, konkrétně do Kanady, Francie a dokonce na Kubu, aby ukázal, jak funguje zdravotní systém tam. Michael Moore, jak je u něj již obvyklé, zaujímá jednoznačné (a pohříchu i jednostranné) stanovisko, přičemž své "nepřátele" nijak nešetří. Používá přitom svůj pověstný sarkasmus, ironii a samozřejmě též nesporný filmařský talent.

Název Sicko je odvozený od slova sick (nemocný), přičemž přidaná koncovka -o je odkazem na horor Alfreda Hitchcocka Psycho. Shodně s ním se název Mooreova dokumentu vyslovuje "sajko". (oficiální text distributora)

CaladanChmur

Když nic jiného, tak Moore kopnul do shnilého pytle jablek. Je jedno jestli měl adidasky, a nebo jen tak naboso. Důležitý je ten kopanec. Jestli k tomu použije ten a nebo ten styl, to přeci nehraje tak velkou roli. Jestli použije Kubu a Guantanamo k tomu, aby zdůraznil absurdnost přístupu ke zdravotní péči a tím i těžce pokulhávající myšlenku, že zdravotní služba by měla být péčí pro lidi a ne jen obyčejný kšeft, tak je to jenom dobře. Já osobně Moorovi velmi fandím a speciálně Sicko považuji z jeho děl za to lepší a potřebnější. Za mě v pohodě 80% a jedna hvězda za důležitost a aktuálnost. Velmi dobrý a přesný komentář heyda ()

courage

Schema dokumentu je takmer taka ista ako v pripade genialneho Bowling for Columbine a Moore sa opat obcas hra na obrovskeho spasitela .. je opat vidno preco tento dokument vznikol a opat sme sa priblizili k tomu ako to za velkom mlakou vyzera a ako si tam ziju svoj americky sen .. Keep up the good work Moore, and hope that one day will government clean your loundry :) ()

Jaromír

Jednostranný levičácký dokument o zdravotním pojištění. Jako pravičák ho miluji :). Možná nejsem až takový pravičák a nebo je to prostě tím, že Moor dokáže točit velmi zajímavě a zábavně :), člověk se opravdu zasměje a pobaví. Moor je perfektní manipulátor, který nedává ve svých filmech prostor protistraně (zběhové, kteří zastávají jeho názor, nejsou protistrana), takže se rozhodně nejedná o objektivitu film. Snaží se jen prosadit své hledisko, ale dělá to velmi zábavnou a dobrou formou. Mě se jeho filmy ale opravdu líbí :). Je to, jako se dívat na dobrou lekci v propagaci :). Tento film obsahuje tolik informací. Ani nevadí, že jsou pouze z jedné strany. V dnešní době Internetu, jsou všechny informace někde "tam venku" :). Moor je dobrý chlap a jeho filmy jsou skoro perfektní, aspoň do momentu, kdy to přežene a bude vyzývat po revoluci... :). Je svoboda projevu, filmujte více takových dokumentů. Příliš mnoho filmů bez jakéhokoliv informačního a nebo uměleckého obsahu jde ven v těchto dobách, proč se jen netočí více filmů, jako je tento? Minimálně by se hodil nějaký film, kde hlavní hrdinou nebude Marxova teorie, ale Adam Smith bude ta "rocková hvězda" :). ()

J.McClane

Nač ta silná slova o socialistickém praseti? Není snad zřejmé, že v jádru věci má MM pravdu? Možná přehání, možná si neodpustí srdceryvné příběhy vytržené z kontextu...ale něco zhnilého je ve státech.... ()

Havala

Toto by měli pouštět v každé ordinaci a na všech pokojích pro pacoše. Vážili by si tak našeho zdravotnictví zadarmo, to myslím i po poplatcích. jinak standardní Moorův film. 84% ()

Hank

Michael Moore už natočil lepší propagandistické kusy, tento je hodně nevyrovnaný, strašně dlouhý, ale vše vynahrazuje závěrečná cesta za zdravotní péčí na Kubu, to už je starý dobrý M. Moore jak ho známe:) ()

FrankieCZ

Ano, je to odporná socialistická propaganda, vyrobená podle nejlepších pouček tvůrců politicky angažovaných filmů, ale má to i své vtipné momenty, u kterých jsem se upřímně smál... ()

Renie42

Jako dokument volím pět hvězd, ale jako téma mě až zamrazilo. Veliké rozdíly ve zdravotnictví v Americe, Anglii, Kanadě, Francii, Kubě. Jsem v šoku za bezplatnou péči a v šoku za každý cent v amerických nemocnicích. Mám pocit, jakoby české zdravotnictví spělo k tomu americkému. Nelíbí se mi to a děsím se toho, že mě jednoho dne vykopnou z nemocnice, protože nebudu mít na zaplacení, nebo ať si vyberu, který chci zašít prst, jestli ten za 60 tisíc dolarů nebo ten za 12 tisíc. Nechci mladá onemocnět rakovinou, aby odmítli léčbu, protože jsem na to příliš mladá. Chtěla bych péči, jako měli vězni v Guantánámu, kde se o ně starali třikrát do týdne a to vše zadarmo. Moore chtěl pomoci lidem, kteří zachraňovali lidské životy 11.9., chtěl je vzít do super vybavené nemocnice pro vězně, ale nakonec jim pomohli v místní nemocnici. Velký rozdíl až urážka v ceně inhalačního přístroje, kde v USA stojí 120 dolarů a na Kubě v přepočtu na 5 centů. Hlavně neonemocnět v Americe, jinak to bude dost drahé. ()

MyrnaAlec

Proč náš ministr zdravotnictví neuvádí tato fakta coby potvrzení skvělosti našeho systému ? Jo , USA , tam si pojišťovny vybírají koho pojistí a kam může vyrazit za doktory. Moore tradičně otáčí fakta jak potřebuje a je značně jednostranný. Ano, v Kanadě i ve Francii není připojištění a můžou jít kam chtějí, ale to neznamená, že mají skvěle fungující zdravotnictví. A dovětek na Kubě to už bylo vyloženě k smíchu - mají bezplatné zdravotnictví plus politický vězně a hladomor. ()

Le artist nova

Přiznám se, že pár hodin před zhlédnutím tohoto filmu jsem se díval na dokument o středověku. A s hrůzou jsem si uvědomil že náš svět, se příliš neliší od doby dávno minulé. Snad jen lépe vypadá ale v jádru je to ten samý hnus, kde lidský život má prach obyčejnou cenu peněz. ()

mauinka

Přestože vím ,že obsah je napováženou,dokument se mi líbil.Trochu méně her na city a demagogie, by neškodilo,ale M.M. je bezesporu chlapík s talentem. ()

nula87

Moore se zase předvedl, a to ještě vyhraněněji než v předchozích kouscích (záměrně nepíšu dokumentech). Vzal si na paškál americké zdravotnictví a servíruje nám ho v kontrastu s tím kanadským, britským, francouzským a teď to přijde... kubánským!!! A to tak, že kromě Ameriky je to ráj na zemi. Je to opravdu místy až nechutně jednostranné, vytrhané z kontextu, zmanipulované, ale Mooreovi nelze upřít ukrutnou zábavnost, talent na složení celého filmu, gradaci jednotlivých částí (cesta na Guantanámo), podkreslení hudbou. V tomto ohledu je to opravdu povedený kousek. Z faktografického hlediska je to ale žumpa a křišťálově čistá jednostranná propaganda.75% ()

FortKnox

Při sledovaní dokumentu se mi s ježili chlupy na rukou a slzeli oči, to je pro mě maximální známka kvality. Až už je dokument pravdivý nebo ne, je vynikající. ()

gicous

Laciné, vtíravé, útočící na city, zesměšňující, neobjektivní, sentimentální, jednostranné, ale přesto působivé. Moore je talentovaný a schopný tvůrce, který tvoří něco, co je na hranicí mezi dokumentem, propagandou a filmem. Nabízí pouze svůj úhel pohledu a své nepřátele zesměšńuje řadou dobře mířených gagů, při kterých používá brilantně sestříhané koláže sekvencí z nejrůznějších animovaných, hraných či reklamních filmů a skečů. Co je ale pro mě nejpůsobivější? To je způsob jakým Moore pomaličku a promyšleně přechází od kritiky stavu amerického zdravotnictví ke kritice nejrůznějším jiných tématů, které jsou proti jeho politickému přesvědčení. A konec filmu? To už je totalní mystifikace a divadlo a jsem na pochybách, jestli to všechno bylo spontanní nebo předem připravené podle dobře promyšleného scénaře. Tak jako každý (ne)dokument Michaela Moore je Sicko přehlidkou vynalezavosti a hravosti, se kterou jeho tvůrce vyslovuje svůj názor. Tento názor je nicméně prezentován takovým manipulativním a vtíravým způsobem, že to vše působí jako špatný vtip. ()

PlysovyMacko

Dokument porovnava zdravotnictvo v Amerike a inych krajinach sveta. Americania zdielaju svoje negativne skusenosti so zdravotnymi poistovnami, ako im na pohotovosti pomozu len za niekolko tisicovy poplatok alebo neschvalia operaciu, ktora im moze zachranit zivot. Pribehy ludi su smutne a bolo mi ich luto. V Europe, Kanade dokonca na Kube vsetci opytani s usmevom vysvetluju, ze je vsetko zadarmo, dokonca na zakladni v Guantaname maju vazni luxusnu zdravotnu starostlivost. Ak je toto vsetko pravda, je to dost v ri*i. USA ma byt najvyspelejsia krajina na svete, na druhu stranu su znami tym, ze su na prachy. Dokument bol zaujimavy, ale neviem posudit do akej miery je pravdivy. ()

Petrozkoz

Po tomhle dokumentu si asi nechám všechno vyšetřit a odoperovat na 50 let dopředu, než se nedoplatím. Je to povedený kousek, který rozhodně nenudí. ()

Simo16

Skorumpovaný americký zdravotnícky systém v USA.To im fakt nezáleží na životoch ľudí???To im fakt ide len peniaze???Kto lepšie by nám tento problém mohol lepšie vysvetliť a ukázať ako samotný majster v oblasti takýchto filmov- Michael Moore.A vrajže najvyspelejšia krajina sveta!!! ()

TomasB

Kazdopadne zarazejici film a jelikoz o zdravotnictvi v USA neco malo vim, tak urcite ani nebyl lzivy. Chybi zde napriklad rozhovory s lidmi, kterym byla poskytuta zdravotni pece bez problemu:o) ()

Oscary 2008 - Výsledky

Oscary 2008 - Výsledky