Sicko

Známý kontroverzní americký filmař Michael Moore se ve svém filmu Sicko zaměřil tentokrát na poměry v americkém systému zdravotního pojištění. Na příkladech několika lidí, kteří z různých důvodů potřebovali lékařskou pomoc, demonstruje Moore triky, jimiž se pojišťovny snaží zabránit, aby za své klienty platily. Řadu lidí dokonce tyto instituce z malicherných důvodů vůbec odmítají pojistit jako příliš rizikové klienty. Autor se vydává i za hranice, konkrétně do Kanady, Francie a dokonce na Kubu, aby ukázal, jak funguje zdravotní systém tam. Michael Moore, jak je u něj již obvyklé, zaujímá jednoznačné (a pohříchu i jednostranné) stanovisko, přičemž své "nepřátele" nijak nešetří. Používá přitom svůj pověstný sarkasmus, ironii a samozřejmě též nesporný filmařský talent.

Název Sicko je odvozený od slova sick (nemocný), přičemž přidaná koncovka -o je odkazem na horor Alfreda Hitchcocka Psycho. Shodně s ním se název Mooreova dokumentu vyslovuje "sajko". (oficiální text distributora)

Callas

3/10 Je vidět, že Moore má nadání dělat svižný dokument a prachy na to, aby se nemusel v ničem omezovat. Ale co ta trestuhodná neobjektivnost... Mám obavy, aby v kombinaci s relativně nízkou informovaností lidí nenadělal víc škody než užitku. Myslím, že většina lidí srovnává předkládaná fakta pouze se zkušeností "z čekárny" a hloub se v problematice nevyzná. Celkově bych neřekl, že Moore má špatné úmysly, ale hold když chce dosáhnout nějaké změny "ze spoda" ;) tak musí předkládat fakta, tak jak to dělá. ()

markul

To, že americký zdravotní systém stojí za hovno, je známý fakt. A debilní Moorovy otázky tomu přidávají na zábavnosti. Jinak laciná hra na emoce. ()

I.AM.NOT

Opět Michael Moore a opět spoustu paradoxů jeho tvorby, neukazuje zde více než v jiných jeho filmech. Jen to, co se mu hodí (možná to tak je) ale vadilo mi, že to nepodal moc vtipnou formou a občas tlačil zbytečně na city (což vzhledem k absolutnímu finále nemusel, protože to byl citový kolaps) Aspoň se v případě Anette ukázalo jaké má jméno. A věřím, že jet si na Kubu pro léky je fajn, ale žít by tam nechtěl ani jeden z líných američanů. ()

Hanys_

O zdravotním systému v US se mluví už nějaký ten pátek, takže mě tohle nějak zvlášť nepřekvapovalo, ale samozřejmě - vidět tohle nepřipravený, tak asi jen nechápavě kroutím hlavou. S Moorem velké zkušenosti nemám, takže netuším jak moc se tenhle dokument liší od jeho ostatních snímků, ale u tohohle jsem se celkem solidně pobavil. 6.5/10 ()

Mičl

Další z řady skvělých Moorových dokumentů, tentokrát o ubohé americké zdravotní péči. Nechápu proč v tak hrdé zemi a v takové velmoci, která je jedničkou v celé řadě odvětví není promyšlenější systém zdravotnictví. Na tu absurditu Moore svým typickým humorně-truchlivým způsobem upozorňuje. ()

Zik2

No, zajímalo by mě, jestli vy, kteří tady nadáváte na údajnou zaujatost, byste byli schopní přinést věcné argumenty, nezpochybnitelná fakta. Moore někdy zbytečně zabředá do patosu, ale to je v americké filmařině úplně běžné a tím si zajišťuje podporu nejen z řad levicových intelektuálů, nýbrž širokých řad Američanů. Jediná vážnější výhrada je k tomu, jakým tónem komentoval, že jsou Spojené státy v jakémsi zdravotnickém žebříčku za Slovinskem. Mám pocit, že přes všechnu pokrokovost i Moore sdílí americký názor, že za Německem začíná divoký východ. Navíc si myslím, že ten žeříček Státům hodně straní a kdyby měli slovinskou zdravotní péči, mohli by mluvit o tom „dni, který změní Ameriku“, jak říká na konci Moore. Nevím, nevím s tou Kubou - třeba tam opravdu mají bezplatnou zdravotní péči, já tam nebyl, ale...myslím, že ti extrémně profesionální a milí doktoři byli přece jen nastrčení vládou, že přece jenom každé ošetření na Kubě nevypadá jako scéna z telenovely a/nebo Dr. House. Ale celkově - některé případy jsou šokující a fakt, že někoho nechají umřít, protože nemá peníze, dosvědčuje, že USA potřebují Obamovu zdravotní reformu jako sůl! Celkově tedy i přes výhrady 100 %. ()

Schuldiner

Americké zdravotnictví a jeho veliké díry a mezery! Tedy, ono je to celé taková velká mezera či díra! Michael Moore je sice, jak ho známe, občas patetický a občas bohužel sklouzne na úroveň zbytečnou a kazící celkový dojem, nicméně hezky se obul opět do toho, co ho sere a já mu fandim! Opět musim podotknout, že to nehltám se vším všudy, jak blázen s otevřenou hubou. I když, tu otevřenou hubu jsem párkrát měl... Zkrátka - země ´´blahobytu a svobody´´. ()

mota

Moore srovnává americkou verzi kapitalistického zdravotnictví se sociálnějšími systémy v jiných zemích svou bezchybnou levicovou demagogií. Jen doufám, že se naší pravici nepodaří dále přibližovat americkému "ideálu". ()

sona123

Jasně, musí se k tomu přistupovat jako k dokumentu od Moorea. Ale když já čím jsem starší, tím jsem jaksi víc a víc protiameričtější, až se mi manžel směje, že se ze mě stává starej důchodce. Snad ne! Každopádně, to, že teď Obama tlačí na tolik potřebnou reformu zdravotnictví v USA, snad o něčem svědčí, ne?! Uznávám, některé rozhovory jsou hodně zaujaté, ale jako pohled na to, jak to chodí různě po světě, to určitě stojí za zhlédnutí. A určitě lepší, než Fahrenheit (i když tak trochu srovnávám hrušky a jabka). ()

M.I.K.E.

Místama mi to připomínalo reklamy na prací prášky čili neskutečně naivní a trapné. Avšak rozhovory a záběry zpočátku dokumentu mě lehce šokovali. Mám na mysli třeba veřejné přiznání posudkové lékařky, jenž se stala ,,přes noc" milionářkou,a dále celkovou problematiku pojišťovnictví. Moore je asi správný člověk a jeho dokumenty v globálu kritizují to co se kritizovat v USA má, avšak více reality a méně idylických záběrů alá večeře s partičkou amerických imigrantů ve Francii. ()

Ricky_CZ

Když přivřu oči někdy až přehnanému zahánění situací do extrému a závanům populistických vložek, musím přiznat, že to Moore vzal přesně za ten konec, aby oslovil. Ale v tom on bude asi vždycky vynikat... Jen je škoda, že formou sice vzbudí zájem, ale jen jako prostředek pobavení. Poselství se ztratí někde za závojem povrchního divákova úsměvu... ()

dobso

Skvelý dokument, ktorý sa snaží šokovať a zamyslieť sa nad niektorými vecami. Človek ho nemôže zobrať 100 percentne. Má sa skôr nad ním zamyslieť a porozmýšlať nad viacerými myšlienkami. Niektoré fakty sú zamlčané. napríklad bol tam lekár v GB zobrazený ako boháč, nebolo by odveci ukázať aj lekára na Kube, alebo na Slovensku. Keďže ale dokument spĺňa svoj účel tak stopercentne ***** ()

Pawlisman

Chvíli jsem uvažoval i o plném ohodnocení (po první půli) ač vím, že i čtyři hvězdy jsou na kvalitu tohoto "dokumentu" hodně. Můj názor však je, že takovýchto snímků musí být víc - více se dozvídat o skutečnostech - klidně i touto zábavnou formou - hlavně když to osloví co nejširší okruh diváků. Moore mi není příliš sympatický a je bezesporu, že jeho demagogičnost a jednostrannost i mě ovlivnila více, než-li bych si rád připustil, ale jak jsem řekl - téma zajímavé - několik pravd o americkému systému se skutečně dá brát za fakt. Co mě nejvíce rozčililo je jeho výběr postav ("životních příběhů") a následně také jeho idealistické a pohádkové (zlo x dobro) výpravy do zahraničí (Francie, Kuba). Celkově však super.. 6/10 za dokumentární kvalitu 9/10 za pohlednost a přínos ()

halogan

Je jasné, že odborný National Geographic dokument vám dá naprosto objektivní srovnání, naprosto přesná data apod. a Michael Moore vždy pojme své dokumenty... skoro až bulvárně. Bere to nejhorší z jednoho (USA) a srovnává s tím nejlepším, co může najít. Dávám 4*, protože se mi líbí Mooreův přístup, kde nakládá s fakty, používá příběhy těch méně štastných a díky kterému dokáže informovat mnohem více lidí než běžné dokumenty a často i ovlivní i problémy, které zobrazuje ve svých filmech. --- K tématu - sám jsem americké zdravotnictví okusil a není to nic, co bych chtěl zažít znovu. To si radši zaplatím 30 Kč u nás doma. ()

Xsi

Úroveň sděleného je sice vysoká, ale je to spíš komedie než dokument, navíc na téma, které asi svět nedobyje, i když Ameriku možná ano... ()

bidja

Dokumentární kostra dobrá, nakolik se zde manipuluje s fakty nevím, popis chování pojišťoven platí pro celý svět. ()

Deywid

Okej...Moore niekedy preháňa, niekedy prifarbuje skutočnosť, niekedy vyslovene klame....ALE....kto sa aspoň trošku zaujíma a rozumie americkému zdravotníckemu systému, ten musí vedieť, že Moore má vo vačšine vecí pravdu....Americký zdravotnícky systém je jednoducho prehnitý, nesolidárny, nespravodlivý a chorý..... ()

Oscary 2008 - Výsledky

Oscary 2008 - Výsledky