Sicko

Známý kontroverzní americký filmař Michael Moore se ve svém filmu Sicko zaměřil tentokrát na poměry v americkém systému zdravotního pojištění. Na příkladech několika lidí, kteří z různých důvodů potřebovali lékařskou pomoc, demonstruje Moore triky, jimiž se pojišťovny snaží zabránit, aby za své klienty platily. Řadu lidí dokonce tyto instituce z malicherných důvodů vůbec odmítají pojistit jako příliš rizikové klienty. Autor se vydává i za hranice, konkrétně do Kanady, Francie a dokonce na Kubu, aby ukázal, jak funguje zdravotní systém tam. Michael Moore, jak je u něj již obvyklé, zaujímá jednoznačné (a pohříchu i jednostranné) stanovisko, přičemž své "nepřátele" nijak nešetří. Používá přitom svůj pověstný sarkasmus, ironii a samozřejmě též nesporný filmařský talent.

Název Sicko je odvozený od slova sick (nemocný), přičemž přidaná koncovka -o je odkazem na horor Alfreda Hitchcocka Psycho. Shodně s ním se název Mooreova dokumentu vyslovuje "sajko". (oficiální text distributora)

poet

Tento komentár bude politický a populistický.___Že vraj ľavicová propaganda socialistického prasete (Však Kevspa) - pravicová by bola asi v poriadku. Dokument dáva priestor obom stranám. Samozrejme že viacej priestoru majú pacienti a ich príbehy, ktoré sú dosť silné. Kritika poisťovní je oprávnená a neplatí len pre USA. Lekári sú úspešný na základe počtu zamietnutých žiadostí pretože šetria peniaze poisťovniam. Tomu sa asi vraví American dream. Solidarita sa v trhovej ekonomike USA zrejme nenosí. Čo ma na tomto dokumente bavilo najviac to boli porovnania s Kubou, Kanadou, Anglickom a Francúzskom. Ako je možné že zlá komunistická Kuba má lepšiu a dostupnejšiu zdravotnú starostlivosť, ktorá je ZADARMO ako vyspelá demokracia USA? A to ako sa štát zachoval k záchranárom z 9/11 skutočne stojí na zamyslenie. Pravicovo orientovaný politici radi hovoria že nič nie je zadarmo a súkromné poisťovne dokážu poskytnúť kvalitnejšiu starostlivosť. AKo je potom možné že v USA, ktoré sú nám dávané za vzor práve súkromné poisťovne kašlú na svojich poistencov. Myslím si že zdravie by nemalo byť súčasťou trhu ak nechceme dopadnúť ako v Spojených štátoch. Zrejme nebude náhoda že Obama vyhral voľby a už spúšťa rozsiahlu reformu zdravotného systému na ktorý Bushovi asi neostal čas. ____Niečo k filmu. Kratšie stopáž by nebola na škodu ale ja som sa nenudil. Moore dokáže zaujať a miestami aj s vtipným nadhľadom pobaviť... ()

Kratoc

Film je zajímavou sondou (samozřejmě částečně zkreslenou) do amerického zdravotního systému. Současné změny v USA však ukazují, že Moore musí mít v tomhle filmu částečně pravdu. Na druhou stranu je fakt, že vynášení státního systému zdravotní péče do nebes je až příliš, protože se tím podceňuje inteligence diváka (nebo nevím jestli tomu průměrný Američan vážně věří). Jako třeba "skvělá" Kuba nebo nevěřící kroucení hlavou nad socialistickými výdobytky Francie. Ve filmu mělo zaznít i to, že Francie se momentálně plácá na hranici udržitelnosti sociálních výdajů, o Kubě ani nemluvě. Takže pokud se na ten film podíváte, tak musíte vědět, že k A (které nám tvrdí Moore), patří i B. Ale to si musí už vnímavý divák domyslet (zjistit) sám. ()

jilda

Je to pěkně natočené, ale míra patosu, objímání a slziček mi dojem kazí. Pokud ale vezmete jen statistiku a úroveň péče pro běžné ( to je důležité, pro obyčejné lidi), je Evropa zlatá. Například cesta lodí na Guantanamo a debata o životě ve Francii s párem s příjmem 6-7 tis. Euro mi přijde přestřelená. Ten zásadní problém ale trefil, jde o prachy, jde o prachy pro politiky a zisky lékárenských kolosů a pojišťoven. Tím víc by se měl člověk snažit nežrat jako prase a starat o svoje zdraví, pohyb, nedat šanci doktorům.......... ()

Rekpet

An American Dream... Znám mnoho lidí, co jej pořád naivně sní a tvrdí, že po škole se tam odstěhují, tvrdí, jak úžasná je to země... Ale neznají fakta, znají její podobu z toho, jak se stát sám prezentuje... A právě těm bych doporučil dokumenty Michaela Moora a snad i Morgana Spurlocka. Ty by jim snad už otevřeli oči. ()

Ulrich

Dalsi Mooreova skvostna manipulace. Tady me uz ale nektere ty jeho trademarky zacinaji nudit a nekdy i jednoduse stvat. Jeho rezijni postup je za leta nemenny - Nejprve je ukazan srdceryvny pribeh, nacez nasleduji prostrihy na hloupeho politika, ktery bud rika nejakou naprostou hloupost, nebo se jenom hloupe tvari. Nektere sceny jsou podle me viditelne predpripraveny a akteri zrejme dobre znaji svuj text (temer veskere sceny ze zahranici). Vrcholem vseho je pak "prijeti" nemocnych lidi s otevrenou naruci v kubanske nemocnici, kde jsou vsichni okamzite vyleceni - at mi nikdo nerika, ze by je takto srdecne prijali, kdyby Moore nezavolal na Kubu a nerekl: "Hele, hodlam natocit film, co nasere vetsinu americkych verejnych predstavitelu..chcete nam pichnout?". Na druhou stranu je treba rict, ze zdravotnicky system USA je opravdu veliky problem na ktery je treba poukazat. Navic Moore toci filmy pro Americany a ti holt potrebuji dostan ranu palici, aby otevreli oci. Ale jako Evropan citlivy na manipulativni filmy jsem trochu na rozpacich. Ale nenudil jsem se ani minutu. ()

Šmoula

Michael Moore ví, jak si zahrát s lidskými city a to dokonale. Je to hodně emotiviní snímek. Vůbec bych se nedivil, kdyby vám tekly slzy. Ale jestli je to opravdu všechno tak, jak bylo natočeno, jestli americký systém zdravotníctví upírá lidem právo na léčbu, když nejste pojištění (když se k tomu pojištění vůbec dostanete, kvůli třeba 5 let starým zápalem plic) tak je to teda síla! Určetě by se na tenhle dokument měli podívat vysoce postavení politici a zamyslet se na tím, ale nepatří mi právo kritizovat Ameriku, nežiji tam a nevím jak to přesně chodí, ale určitě mi to dává další náhled na "dokonalou Ameriku". No aby jsme tak neskončili taky, stačí to zavádění placení za návštěvu lékaře. ()

Rocket

Ten starý tučný špaták v šiltovke ma opäť dostal. Počas jedného leta, ktoré som strávil v USA som spoznal väčšinu mladých ľudí, čo si zdravotné poistenie nemohli dovoliť. Keď som videl tento film, pochopil som...naco si platiť za nič? ()

ondrin

Na jednu stranu je to dokument tendenční, za příklady si často vybírá příliš velké extrémy, nicméně zjevil z velké části děsivou pravdu o americkém zdravotnictví. Obsah vede k zamyšlení a zároveň odkrývá v plné nahotě pravé (nemorální) zájmy politiků, proto i přes některé vady hodnotím kladně. ()

jesus666

Režiséra ako je Moore by chcel mať na svojej strane hádam každý prezident, premiér, diktátor atď. Jeho schopnosť manipulovať divákmi je naozaj obdivuhodná. Aj v tomto dokumente používa svoj osvedčený vzorec - 20% pravdy, 40% fabulácie, 40% niečo medzi tým a aspoň jedna plačúca matka. ()

Luk Skywalker

Mnozí tady nazývají Moora demagogem. Ano, něco na tom bude. Tento film mi hodně připomněl jednostrannost Zeitgeist. Ale přesto hodnotím vysoko, protože dokument má informativní charakter a zakládá se na pravdě (i když pokřivené, protože nic není černobílé). Autor je také dobrý provokatér (viz. akce na Guatemale). Pak tam bylo i pár zábavných momentů. A jelikož se v této problematice, alespoň v Evropě trochu vyznám, tak jsem si doplnil obrázek o americkém zdravotním systému a jsem rád, že mě v Evropě nenechají na ulici chcípnout, až mě srazí auto. ()

salamandrr

Bowling for Columbine byl lepší jelikož tolik nehrál na city, ale jink je to opět brilantní kousek, který ukazuje jak je USA v hovnech. Naše zdravotnictví má problémy, ale nejsme na tom tak špatně, aby sme museli lidi vyhazovat z nemocnic... ovšem co s tim udělá reforma zdavotnictví nikdo neví a jen se bojíme, že takovejhle dokument bude za 20 let točit někdo v Čechách ()

Merggie

Neviem ako vy, ale ja som sa zabavil vynikajúco a na nejakú objektivitu kašlem. Ako môže byť tvorivý autor diela skutočne objektívny? Neoklame sám seba, ak ním bude? Chce vôbec byť objektívny? Sicko je dokument vytvorený zábavnou formou. Má v prvom rade zobudiť tých, komu je určený. V druhom rade sa snaží byť čo najviac zábavný. Ironický humor i krutá skutočnosť tu pri sebe plávajú bok po boku, až dokým nesplynú. Podľa mňa nejde ani o agitku v prospech nejakých politických strán. Ak ste vy nejakého názoru a niekam to vycapíte, znamená to, že za niekoho lobujete? Michael Moore je jednoducho provokatér a v inej póze si ho ani neviem predstaviť. A ani nechcem. Toť vsjo. ()

shudeee

Není divu, že v Evropě obecně není tento dokument příliš oceňován, týká se totiž otázky, která nás přímo nezasahuje a navíc si ani nedovedeme představit, jaké významnosti právě v tomto období nabývá právě v USA. Dokument je pro amerického diváka, nám nemá tématicky tolik co nabídnout jako třeba Bowling for Columbine nebo Fahrenheit 9/11. Michael Moore je šikovný filmař, o tom není pochyb. O tom, že netočí právě objektivní dokumenty, také není sporu, na druhou stranu jsem ještě v životě neviděl objektivní dokument, jelikož nechápu slovo objektivita, to je nicméně na jinou debatu. Ačkoli jsem rozený pravicový volič, souhlasím s Moorem v tom, že nelze kompletně neregulovat trh. To je na delší ekonomickou debatu, nicméně pojišťovací společnosti obecně nechtějí vydávat peníze, které jim lidé platí, a o to je situace horší, když jde o zdraví. Moorovo pohled je silně zabarven jeho levicovým vnímáním světa a rozhodně bych do Ameriky neimplementoval vládou dotované chůvy, nicméně universal healthcare si američané podle mého soudu zaslouží a podle všeho ho i mít brzy budou, jelikož v tomto ohledu již nyní existuje v USA vzácná shoda. Nicméně uvidíme, co se bude dít. ()

K.a.r.i.n

Točit filmy Moore umí - ví, kdy má vsunout zábavnou vložku, dojemnou scénu, nechybí mu nápady, jak to celé oživit nebo udělat více akční (plavba na Kubu). Spíš než na "dokument" jsem ale koukala na cosi, co bych označila asi jako shrnutí názorů jednoho člověka, doplněné množstvím lží a polopravd a okořeněné pravidelnou dávkou emocí (ta dojemná hudba mi u některých scén vyloženě rvala uši). To celé samozřejmě natočeno v onom dokumentárním stylu, který má v divákovi vyvolat dojem, že tak to prostě je. Tečku za tím vším pak tvoří nemocnice na Kubě, kde všichni bez rozdílu dostanou vynikající lékařskou péči a levné léky + chápavého doktora, o čemž si mohli v USA nechat jen zdát... ano, zdravotnický systém v USA určitě není dokonalý, ale nevěřím, že je zrovna Kuba (nebo i jiné země) takovou výhrou. Navzdory vší té manipulaci ovšem musím zopakovat to, co jsem řekla už na začátku, totiž že Moore točit umí a ví, jak diváka zaujmout. 4* za formu a 2* za obsah, celkem tedy za 3*. ()

Lucas87

Z kontroverzního dokumentu o americkém zdravotnictví mě zaujala nejvíce vsuvka z Anglie a hlavně ta z té Kuby. ()

truby

Levicová propaganda, možná. Pravdou, že slůvko objektivní nebude asi na místě, jenže proč tedy někdo nenatočí dokument o tom, jak je všeobecná zdravotní péče špatný systém, omezující svobodu a neukáže klady liberálně kapitalistického systému řízení zdravotnictví? Je také tak svobodný, když ho řídí pár zdravotních pojišťoven, které si s pacienty dělají, co chtějí? Když jediná řídící síla jsou peníze? ()

Oscary 2008 - Výsledky

Oscary 2008 - Výsledky