Tahle země není pro starý

No Country for Old Men

Táto krajina nie je pre starých

Krimi / Thriller / Drama

USA, 2007, 122 min

Scénář: Joel Coen, Ethan Coen .. Zajímavé, ale nikoliv jedinečné aneb Coeni jsou stále v nouzi. Jejich dva předešlé komediální filmy - to byla spíše katastrofa, než zábava, ale pak přišlo téma/kniha pro ně jako(by) stvořené. Jenže.. No Country for Old Men na letmý pohled vypadá jak Fargo (geniální film!) v letních kulisách (hlavně "ten kufr peněz") a bohužel s tím, jak se ztratil led a sníh, ztratilo se něco z jejich mrazivého podání, ale také cynického humoru a celkové síly příběhu. Násilí zde je, ale jeho míra a drsnost zobrazení rozhodně nejsou v nějaké vrcholné podobě, kdy část mordů proběhne mimo přímý záběr kamery nebo úplně mimo scénu. Jinak film není téměř vůbec o dialogu, děj je posouván převážně jen obrazem a něco málo rozhovorů moc smysl nedává, stejně jako monolog šerifa Bella, který jakoby nechce přijmout, co se, v pro něj moderní době, děje za špatnosti. Do něj je vlastně zarámován celý děj, jako taková ilustrace a kdyby byl podán třeba jako šerifovo vzpomínání, možná by se daly odpustit některé příběhové nesrovnalosti a zjednodušení (symbolická havárie na konci, žádná reakce okolí po střelbě v motelech, ..). Scénář je tedy slabota (ať si kritika říká co chce), kterou urputně drží naprosto dokonalé herecké obsazení, krásné exteriéry a sice typické (ale až příliš poklidné) stylové tempo vyprávění se zahuštěnou atmosférou, které (nemohu si pomoci) k dokonalosti přeci jen chybí hudba, alespoň místy. Takže, celkově se nic nového pod vyprahlým texasko-mexickým sluncem nekoná! 70%.(8.1.2008)

Mé rozhodování kolik filmu udělím hvězd ještě není u konce. V tuhle chvíli ještě fakt váhám zda 3* nebo 4*, jenže mám pocit, že ke konečnému rozhodnutí bych nedošel nikdy a tak si to pokusím vypsat, celý to přečíst a na závěr ohodnotit. Tomu se říká super on-line hodnocení a nebo taky pěkná debilita, nevím. Takže atmosféra filmu mě fakt dostala. To se hned tak nevidí, abych si připadal jak v nějakým přímým přenose. Hlavní mišuge, byl výživnej a zavřený dveře zdolával s noblesou anglického gentlamana. Jeho vztah k ostatním lidem byl hodně podobný vztahu slušných občanů ČR ke svým politikům. Líbila se mi jeho klidná povaha. V klidu někam přišel, všechno to pozabíjel a pak zase v klidu odešel. To ten druhej co ho kliďas náhaněl měl nervy úplně v prdeli, jak kdyby měl přijít o panictví nebo co. V každém případě postavy i herecké výkony jsou na pochvalu a jednotlivé scény jsem papal s ohromnou chutí. Bohužel místy zcela nelogické chování hlavních hrdinů dokázalo poměrně slušně degenerovat děj do prázdna. Vypsaní plusů a minusů tohoto filmu nakonec z nerozhodnýho enšpíglíčka udělalo rozhodnýho enšpígla, který vynáší na veřejnost 4 hvězdičky. Ten film si je zaslouží už jen za to, že ho mám stále v hlavě a pořád musím nad něčím z něj přemýšlet.(6.3.2008)

// Distribútor: Miramax // Počet premietajúcich kín v USA: 2,037 // Otvárací Víkend USA: $7,776,773 // Miestami dosť nudné, ale film splnil čo mal splniť ....(26.2.2011)

No Country for Old Men není filmem pro všechny. Spíš bych řekl, že je pro velmi malou část divácké obce. Coenové jsou se svým dílem určitě spokojeni, snímku nelze upřít silnou stylovost, ale k čemu to je mně, když jsem u něj málem usnul. Děj se sune kupředu neuvěřitelně pomalu, místy se dokonce, jak bych to tak řekl, nesune vůbec. Záběry na pustou krajinu (pokoj, auto...) jsou sice moc pěkné, ale to by nemohli trvat trochu kratší dobu a být méně statické? Vypíchnout musím neskutečného Javiera Bardema, nebýt jeho výkonu, byl by zážitek z filmu stěží poloviční.(4.8.2008)

To bylo tenkrát, když Lleywelyn udělal největší kravinu svýho života…… PŘÍBĚH:****Pomalé. Poklidné, napínavé a přímočaré vyprávění. J.Bardem je záporák k pohledání. ¾ filmu výtečná. Konec mě ale už tak ,,nebral“./ HUMOR:**občas z perfektních dialogů vypadne něco jako vtipná věta. Tak akorát./ AKCE: ***kolik akce se muže vejít do filmu dua C+C, kde oběť prchá před masovým vrahem?/ NAPĚTÍ:****na opuštěném místě, sám vstříc svému osudu. Všude je mnoho smrti. Rozhovor zabijáka s pumpařem o šťastném čtvrťáku – fantastické! A pokaždé, když tenhle chlápek potká někoho dalšího, nemůžete si být jistí, jak to vlastně dopadne. Nebo ano?(22.5.2008)