Tahle země není pro starý

No Country for Old Men

Táto krajina nie je pre starých

Krimi / Thriller / Drama

USA, 2007, 122 min

Ani takové ani makové, musel jsem se na film kouknout s přestávkami. Najdou se tam dost nudné pasáže. Ale jedno musím uznat, zabiják byl chladný a ta jeho plynová pistolka byla skvělá!!!!(19.2.2008)

Pokud bych měl vybrat film, na který jsem se nejvíce těšil a tím pádem jsem od něho nevíce očekával, tak jasně volím tento. Chyba tedy byla u mě, protože velká očekávání často přinášejí velká zklamání a tím nemyslím film jako celek. Závěr, který způsobí zástavu srdce. Tak touto hláškou mě distributoři nalákali a výsledkem je mé zklamání ze zpracování závěru. Ano, jen z konce, protože film je precizní filmařina, při které si užijete každičký detail. A Javier je prostě ďáběl.(27.12.2009)

Tak tohle me teda zklamalo, ze se budu u filmu od Coenu nudit, to bych fakt necekal. A pritom latka naprosto pro ne stvorena. Nejdriv teda zacnu s kladama. Celkove je film natocenej velmi dobre, vcetne perfektni kamery. Herecky obsazeni je taky fajn, Brolin je bezchybnej, Woody je fajn, ale kuli tem dvoum, trem scenam tady vubec bejt nemusel, Tommy Lee, i kdyz obcas zbytecne moc keca, je sympatickej a Javier Bardem je perfektni, hodi nakou tu hlasku a zbrane v podobe nakyho desnyho kanonu s tlumicem a "pistole" na dobytek sou skvely, navic hraje fakt perfektne a je to chladnokrevnej uchylne vypadajici zabijak, kterej se behem filmu nepolepsi ani se nenecha ukecat. Ale zase ze by to byl oscarovej vykon, to bych nerek. No ale to je ke kladum tak vsechno. V podstate film vubec nevysvetli, kdo je kdo nebo o co komu jde (krome Brolina jehoz vtazeni do deje kuli vode je dost neverohodny), takze clovek nevi, proc se tam ty postavy motaj, co ma vlastne Tommy Lee v planu, co s tim vsim ma spolecnyho Bardem a Woody, proste nic. Navic se celej pribeh dost tahne, sem tam nudi a posledni pulhodina mi prisla takova navic, jak kdyby dokoncily film a zbyly jim vystrihany sceny, tak je tam na zaver bez nakyho poradnyho smyslu nahazely, navic asi ctyrikrat uz sem si rikal, ze by to byl slusnej konec a film furt sel dal az nakonec skoncil dost debilne a cely to tak nak vysumelo do ztracena. Ale aspon, ze se obcas zdarne vyhli nakejm tem klise, coz je slusnej vykon, kdyz si vezmu, ze pribeh neni nic vyjimecnyho nebo originalniho. No a nejvetsi tragedie ze vseho - hudba. Nepamatuju film, kde by nezaznela ani jedna pisnicka, pritom tady to bylo tak strasne potreba, chtelo to mistama film ukrutne ozivit. Je mi jasny, ze chteli udelat film takovej chladnej, jenze bohuzel to tu dost casto zaroven znamenalo nudnej, mozna kdyby se otrocky nedrzeli predlohy a prihodily i vlastni napady. Ale tak aspon se Coeni vratily k drsnejm kriminalkam, kde se nesetri mrtvolama a krvi.(5.3.2008)

Člověk myslí na Tarantina, McCarthyho údernost (pokud tu pecku četl) a na to, že Brolin je génius (bůh!) a válí jako vylepšený Charles Bronson. Nakonec to ovšem není dost blízko ani daleko a to je zatracená škoda.(9.1.2008)

Vražedně napínavý neowestern s chlapácky upřímnou tradicí. To, co posmutnělý vypravěč vypráví, není jen příběh o naháněčce hodného a zlého, ale i vícevrstevnatý doklad o tom, že staré časy se prostě vrátit nemohou. Originalita každým coulem, k zbláznění tísnivé ticho a pocit, že tahle historka mohla být ještě o pořádný kus delší.(25.12.2009)

• - Woody Harrelson (ve filmu hraje Carsona Wellse) je jedním ze tří synů Charlese Voydea Harrelsona. Několikrát odsouzeného nájemného vraha. Mimo jiné v San Antoniu roku 1979 zastřelil soudce okresního soudu Johna Howlanda Wooda. Na tuto událost je shodou okolností v knize (nikoli však ve filmu) narážka při jednom z proslovů šerifa Bella. (DaViD´82)

• - Spoiler: Po smrti Llywelyna Mossa (Josh Brolin) navštívi šerif Bell (Tommy Lee Jones) izbu, kde zomrel. Už na začiatku si všíma, že chýba guľová kľučka, no v momente, kedy vyťahuje zbraň, je už kľučka späť vo dverách. (unclejack)

• - Javier Bardem, který za film získal Oscara, je prvním Španělem, kterému se to kdy povedlo. (Karlos80)