Tahle země není pro starý

No Country for Old Men

Táto krajina nie je pre starých

Krimi / Thriller / Drama

USA, 2007, 122 min

No Country for Old Men není filmem pro všechny. Spíš bych řekl, že je pro velmi malou část divácké obce. Coenové jsou se svým dílem určitě spokojeni, snímku nelze upřít silnou stylovost, ale k čemu to je mně, když jsem u něj málem usnul. Děj se sune kupředu neuvěřitelně pomalu, místy se dokonce, jak bych to tak řekl, nesune vůbec. Záběry na pustou krajinu (pokoj, auto...) jsou sice moc pěkné, ale to by nemohli trvat trochu kratší dobu a být méně statické? Vypíchnout musím neskutečného Javiera Bardema, nebýt jeho výkonu, byl by zážitek z filmu stěží poloviční.(4.8.2008)

První shlédnutý film, který je nominován na Oskara pro rok 2008 od samotných bratrů Coenových, jež mi většinou do repertoáru sedli, jenže tímto filmem si svůj úspěch poněkud pošramotili. Příběh dvou odlišných mužů prolínán různorodě mezi sebou sice není špatné řešení, ale rozhodně není ani nikterak originální a každopádně zanudí a poplete řadu situací, což je na film tohoto filmu opravdu škoda. Řada scén by ani nemusela být a celé to mohlo být poněkud kratší. Svojí delkou jsem se ke konci totiž těšil až už bude konec a to se mi u dobrého filmu nestává. Možná mi u filmu chyběli ti správní herci, i když ti co se v něm objeví špatní rozhodně nejsou, jen vtipu příliš nenabrali a celé to bylo docela zlé a drsné, možná až zbytečně drsné.(1.2.2008)

Po dlouhé cestě hollywoodskými bulváry a jedné malé pařížské dovolené se Coeni vrátili domů s nemalým suvenýrem pro všechny své fanoušky. Při čtení McCartyho novely jsem měl místy pocit, že čtu ukradený scénář připravovaného filmu bratří Coenů. Tihle filmoví nezmaři si jednoduše nemohli vybrat lepší látku pro svůj vyčkávaný comeback. Osudové chyby si berou za cenu ty nejdražší oběti, děj postupně nabírá fatálnější obrátky a texaskou pouští se linou bohaté krůpěje krve. Zúčastnění herci by pro své postavy duši zaprodali (Bardemovi se to snad i málem podařilo), ale přesto nemám problém vybrat nejzajímavější postavu, a tu ztvárnil Tommy Lee Jones jako šerif Bell. Ten místo toho, aby děj posunoval, tak ho naopak komentuje a dodává mu vnitřní hloubku. Jeho touha po starých časech, kdy lidský život měl smysl a svoji cenu, ke konci získává na té správné údernosti a dodává snímku ten očekávaný nádech osudovosti. O to víc zamrzí fakt, že šerif Bell je místy k mé nelibosti upozaděn ve prospěch zabijácké exhibice Antona Chirurgha. Pomyslným trnem v patě je i chatrnější příběh a postavy, které se sice na plátně pohybují mrknutím oka, ale sami v sobě zůstávají až nepříjemně stejní. Coeni jsou i nadále ve formě a změnu po předchozích zkušenostech po nich opravdu nevyžaduji, ostatně na dobře vyjetých kolejích jim to jezdí nejlépe.(25.2.2008)

• - Každý rok zámořští filmoví kritici sestavují svůj osobní top ten snímků daného roku. Za rok 2007 se právě "Tahle země není pro starý" stala největším miláčkem kritické obce s celkem 358 zařazeními do žebříčku. Navíc v devadesáti případech stanula rovnou na prvním místě. Druhý v pořadí se umístil snímek Až na krev (245 zařazení / 63 prvních míst) a na třetí pozici Fincherův Zodiac (216 zařazení / 27 prvních míst). (DaViD´82)

• - Texaské město Marfa, kde se také natáčelo, je známé nejen co by oblíbené místo pro filmaře, ale také záhadným úkazem, tzv. "světly z Marfy". V pustině se objevují různě barevná světla jakoby v dálce jedoucích aut, která různě mizí a zase se objevují. Úkaz nebyl s jistotou vysvětlen. Jeden z možných výkladů je, že se jedná atmosferický jev. (Kirman)

• - Kufřík s penězi, který se ve filmu objevuje, je totožný s kufříkem, který byl použit v dalším filmu bratří Coenů Fargo (1996). (Godhaj)