Tahle země není pro starý

No Country for Old Men

Táto krajina nie je pre starých

Krimi / Thriller / Drama

USA, 2007, 122 min

Mám takový pocit, že jsem patrně viděl jiný film, než ti, kteří tento katapultovali na imdb na 14. místo mezi nejlepší filmy historie.(16.1.2008)

No country for old men je kvalitná filmárčina, narúšajúca zažité naračné postupy a je až neuveriteľné, že práve tento film si Akadémia vybrala medzi ostatnými (hoci tiež poriadne antioscarovskými) kandidátmi ocenenie film roka. Počas troch štvrtín Coenovci výborne gradujú atmosféru. Predkladaná hra na mačku a myš je napínavá a isté nie je ani to, či na vás skvelý Javier Bardem (absolútne zaslúžené ocenenie, len nechápem, prečo sa nepobil s Day-Lewisom o plešatca za hlavnú úlohu) nevykukne s plynovkou či brokovnicou s tlmičom aj zo záchodovej misy. Dej sa darí výborne gradovať a jednotlivé scény úderne pointovať až do mexickej epizódky, odtiaľ to ide pekne dolu vodou. Práve rúcanie naračných must-be, ktoré je na NCfOM zaujímavé, je tu nahustené a v konečnom dôsledku u mňa láme väz možnému päťhviezdičkovému hodnoteniu. Pretože pokiaľ sa s postavou Josha Brolina vysporiada režisér tak, že divák nevie čo sa vlastne stalo a pozná len výsledok podobný koncom bežných štatistov vo filme, je to tak trochu „podrazácke nóvum“. Dozaista je to čierny vtípek od Coen Bros, na ktorom sa museli veľmi dlho zabávať avšak na mňa ako diváka to nepôsobí veľmi seriózne, lebo viac než Brolin si to odnesú moje divácke očakávania. V neposlednom rade nechápem zaradenie postavy Tommy Lee Jonesa. Predlohu som síce nečítal, takže neviem porovnať, ale jedinou úlohou TLJ vo filme je potácať sa odnikiaľ nikam a na konci vyklopiť nejaké to „povinné múdro“. Ak má ísť o zobrazenie nemohúcnosti predstaviteľov zákona, nech sa páči, avšak presne tento element je to, čo v záverečnej štvrtine spomaľuje a triešti dej. Coeni skrátka nesklamali, na druhej strane ani neohúrili. 8/10(17.3.2008)

Bratři Coenové se předvádí ve vrcholné formě. Natočili hodně drsný, chytrý a trochu netradiční thriller, který je tak napínavý, že vás s bušícím srdcem zatlačí do křesla a tak realistický, že začnete mimoděk pokoukávat po dveřích, jestli vám náhodou Javier Bardem nepřišel vystřelit zámek, hodit si mincí a nechat vás hádat, která strana padne... K atmosféře pak přispívá naprosto úžasná kamera a výborný zvuk, a v neposlední řadě samozřejmě i perfektně zvolené herecké obsazení, v čele s Javierem Bardemem s opravdu úchyláckým účesem (zasloužený Oscar) a charismatickým Joshem Brolinem. Mám chuť jít si to okamžitě pustit znova a vychytat ty tisíce věcí, které jsem napoprvé nepostřehla a začít odkrývat další a další vychytávky a detaily, které mi unikly. Věřím, že jich tam na mě čeká celkem dost.(3.8.2008)

Tak bratři Coenové mě timhle filmem trochu zklamali. Jednak mi ve filmu úplně chyběl konec, navíc se to občas trochu vleče a některý věci mi připadaly poněkud nelogický. Pořád tam někdo někoho hledá na území celýho Texasu a dokonce i v Mexiku a vždycky každej každýho najde snad rychleji, než já doma najdu dvě stejný ponožky do páru. Celkovej dojem z filmu kazí i to, že se děj má odehrávat v roce 1980 a ve filmu neustále jezděj auta, který se začaly vyrábět o dost později. Možná je to detail a kdyby se jednalo o nějaký auta, co jen tak stojej na ulici, tak to ani neřešim. Jenže v tomhle filmu to bylo občas jak pěst na oko. Když navíc takový "auto z budoucnosti" používá docela často i jedna z hlavních postav (Tommy Lee Jones a jeho Chevy Caprice někdy z přelomu 80. a 90. let), tak toho si prostě všimnu. Ale jak už jsem napsal, nejvíc mě zklamal ten konec. Kdyby to mělo třeba ve finále nějaký rozuzlení, tak filmu ledacos odpustim, ale tohle žádnej konec nemá. Takže dávám 3 hvězdičky a doporučuju spíš Blood simple nebo Fargo. Od Coenů jsem čekal víc.(25.6.2008)

Mé rozhodování kolik filmu udělím hvězd ještě není u konce. V tuhle chvíli ještě fakt váhám zda 3* nebo 4*, jenže mám pocit, že ke konečnému rozhodnutí bych nedošel nikdy a tak si to pokusím vypsat, celý to přečíst a na závěr ohodnotit. Tomu se říká super on-line hodnocení a nebo taky pěkná debilita, nevím. Takže atmosféra filmu mě fakt dostala. To se hned tak nevidí, abych si připadal jak v nějakým přímým přenose. Hlavní mišuge, byl výživnej a zavřený dveře zdolával s noblesou anglického gentlamana. Jeho vztah k ostatním lidem byl hodně podobný vztahu slušných občanů ČR ke svým politikům. Líbila se mi jeho klidná povaha. V klidu někam přišel, všechno to pozabíjel a pak zase v klidu odešel. To ten druhej co ho kliďas náhaněl měl nervy úplně v prdeli, jak kdyby měl přijít o panictví nebo co. V každém případě postavy i herecké výkony jsou na pochvalu a jednotlivé scény jsem papal s ohromnou chutí. Bohužel místy zcela nelogické chování hlavních hrdinů dokázalo poměrně slušně degenerovat děj do prázdna. Vypsaní plusů a minusů tohoto filmu nakonec z nerozhodnýho enšpíglíčka udělalo rozhodnýho enšpígla, který vynáší na veřejnost 4 hvězdičky. Ten film si je zaslouží už jen za to, že ho mám stále v hlavě a pořád musím nad něčím z něj přemýšlet.(6.3.2008)

• - Některé ze scén se natáčeli přímo v texaském města Marfa a jeho okolí (kde se v 50. letech natáčel i poslední film Jamese Deana). Štáb tak sousedil s produkcí filmu Až na krev. Jednoho dne při natáčení krajinek, museli Coeni kvůli masivnímu černému kouři stoupajícímu k obloze, natáčení na den pozastavit. Příčinou mraku bylo, že pyrotechnici "sousedního" filmu testovali zapálení vrtné věže. (DaViD´82)

• - Název lékárny „Mike Zoss Pharmacy“, do které vstoupí zabiják Anton Chigurh (Javier Bardem) po podpálení auta, je odkazem na skutečnou minneapoliskou lékárnu „Mike Zoss Drugs“, ve které bratři Coenovic rádi trávili v dětství volný čas. Dokonce i svoji produkční filmovou společnost si nazvali „Mike Zoss Productions“. (POMO)

• - Filmová práva na román Tahle země není pro starý (2005) zakoupil producent Scott Rudin. (Rodriguez)