Tahle země není pro starý

No Country for Old Men

Táto krajina nie je pre starých

Krimi / Thriller / Drama

USA, 2007, 122 min

Po druhém zhlédnutí: Bylo učiněnou rozkoší sledovat Zemi podruhé, nemuset se příliš zabývat příběhem, případně jeho poselstvím a vychutnávat si precizní provázanost všech záběrů. Je to film, ve kterém nic nenadbývá a i pokud by nadbývalo, dokáže vás přesvědčit, že nejde o chybu tvůrců, nýbrž vás samotných. Už se těším na třetí setkání, pane Chigurhu. 90% Po prvním zhlédnutí: Bratři Coenovi se po tříleté pauze vrátili ve velkém stylu! Drsný a bezútěšný thriller s neskutečnou atmosférou, kdy každou chvíli otáčíte hlavu, jestli vám někdo nedrží brokovnici u zátylku. Herecké výkony, pro něž těžko hledám superlativy (Bardem JE zabiják) a občasný problesk humoru černějšího než vyhlídka na smrt. Prozatím a pro dosti loudavé tempo hodně silné čtyři hvězdičky, ale můj instinkt mi říká, že další zhlédnutí to vytáhnou na poctivých pět. (více) 85% Zajímavé komentáře: Lima, DaViD´82, castor, H34D, jahol, Cushing, Axident, BoXBe(23.2.2008)

::::::::::::::::::::::::::::::: Tak tenhle film od Coenovců se mi celkem líbil ! Ale pořád nemůžu přijít na genialitu Zbytečné krutosti a Fargu :-( Ale tohle bylo super ... :::::::::::::::::::::::::::::::(5.1.2009)

Ani takové ani makové, musel jsem se na film kouknout s přestávkami. Najdou se tam dost nudné pasáže. Ale jedno musím uznat, zabiják byl chladný a ta jeho plynová pistolka byla skvělá!!!!(19.2.2008)

Jestli někdo tvrdil, že Americký gangster postrádá zapamatování-hodné scény a stěžoval si, že s ním nevytírá chodník, tak tento film nejenže mu jeho rádoby epochální überpsycho sny nevyplní, ale není vyloučeno, že přenastaví dílu Ridleyho Scotta zrcadlo. Coenové vysmahli prvotřídní neo-formalistické zboží. Morální westernový thriller. Nostalgický ve své podstatě, moderní ve ztvárnění (cow-boys se neproháněj v sedle koní, ale v džípech). Odehrávající se z 35% v noci, kdy světlo ochabuje a povážlivě naklání rovinu děje. Myšlenky se ale neodvíjej od bratrů Coenů, které tudíž nelze obviňovat z toho, že se schovávají za Bardema a Brolina, ale od autora předlohy. Od veleúspěšné spisovatelské star Cormaca McCarthyho. Tenhle staromódní skeptik není spokojený se stavem soudobý společnosti a najevo to dává skrze šerifa T. L. Jonese. Proto se za celý film ani jednou „nepromluví". Zůstává u pouhého konstatování. Na první pohled sentimentálního, ale je v tom ta tíha. Tíha lidí, co převzali osud a hříchy svých otců, co jsou si vědomi tichého soudu, a přesto pokračují dál.(8.1.2008)

Pokud bych měl vybrat film, na který jsem se nejvíce těšil a tím pádem jsem od něho nevíce očekával, tak jasně volím tento. Chyba tedy byla u mě, protože velká očekávání často přinášejí velká zklamání a tím nemyslím film jako celek. Závěr, který způsobí zástavu srdce. Tak touto hláškou mě distributoři nalákali a výsledkem je mé zklamání ze zpracování závěru. Ano, jen z konce, protože film je precizní filmařina, při které si užijete každičký detail. A Javier je prostě ďáběl.(27.12.2009)

• - Do role Llewelyna Mossa (Josh Brolin) se uvažovalo o Heathu Ledgerovi, který dal nakonec překvapivě přednost pár měsícům hereckého volna. (POMO)

• - Bratři Coenové se toužili vrátit k vážnějším a drsnějším tónům svých starších filmů (Zbytečná krutost) a tak po námětu Tahle země není pro starý okamžitě skočili. (Rodriguez)

• - Některé ze scén se natáčeli přímo v texaském města Marfa a jeho okolí (kde se v 50. letech natáčel i poslední film Jamese Deana). Štáb tak sousedil s produkcí filmu Až na krev. Jednoho dne při natáčení krajinek, museli Coeni kvůli masivnímu černému kouři stoupajícímu k obloze, natáčení na den pozastavit. Příčinou mraku bylo, že pyrotechnici "sousedního" filmu testovali zapálení vrtné věže. (DaViD´82)