Tahle země není pro starý

No Country for Old Men

Táto krajina nie je pre starých

Krimi / Thriller / Drama

USA, 2007, 122 min

Bratři Coenové se předvádí ve vrcholné formě. Natočili hodně drsný, chytrý a trochu netradiční thriller, který je tak napínavý, že vás s bušícím srdcem zatlačí do křesla a tak realistický, že začnete mimoděk pokoukávat po dveřích, jestli vám náhodou Javier Bardem nepřišel vystřelit zámek, hodit si mincí a nechat vás hádat, která strana padne... K atmosféře pak přispívá naprosto úžasná kamera a výborný zvuk, a v neposlední řadě samozřejmě i perfektně zvolené herecké obsazení, v čele s Javierem Bardemem s opravdu úchyláckým účesem (zasloužený Oscar) a charismatickým Joshem Brolinem. Mám chuť jít si to okamžitě pustit znova a vychytat ty tisíce věcí, které jsem napoprvé nepostřehla a začít odkrývat další a další vychytávky a detaily, které mi unikly. Věřím, že jich tam na mě čeká celkem dost.(3.8.2008)

Na tomhle filmu mi nevadí lautr nic, dokonce ani to, že Coeni dali více prostoru stylu Cormaca McCarthyho než svému vlastnímu. Jejich přínosem k výtečné předloze je především precizní technické balení a tradičně skvělá volba typů. Na Bardemovy oči zla nikdy nezapomenu, Brolinův knír a výzor evokuje tvrďáky ze sedmdesátých let a Tommy Lee Jones je přesně tak vyděšený a staromilský, jak má šerif Bell být. Rozbitá struktura příběhu, chybějící nitky motivace a popření násilí jako cool rekvizity – "Tahle země není pro starý" není otázkou velké nadsázky, ale spíš mrazivě černého humoru. Je to portrét světa, který míval své ochránce dobra a své pevné zákony, ale teď už nezbylo nic. Snad jen ta mince z roku 1958. Call it! Oscar letos neminul cíl.(17.3.2008)

Člověk myslí na Tarantina, McCarthyho údernost (pokud tu pecku četl) a na to, že Brolin je génius (bůh!) a válí jako vylepšený Charles Bronson. Nakonec to ovšem není dost blízko ani daleko a to je zatracená škoda.(9.1.2008)

Coenům asi fakt dochází dech a nezmění na tom vůbec nic ani prapodivný udělení Oscarů. Pravda v některých momentech je film fakt špičkovej, ale povětšinu doby je neskutečně roztahanej a někdy dokonce nudnej, krom toho neustálý oddalování konce je fakt unávný a aby toho nebylo málo, tak to vlastně nakonec zakončení úplně postrádá, takže dvojnásobný nasrání, že sem se posledních 20 minut nudil zbytečně. Nicméně film má několik nehorázně dokonalých kladů, který tenhle film nakonec táhnou do vyšších pater. Jednim z nich je jednoznačně naprosto famózní Javier Bardem, lepšího záporáka snad ani nepamatuju a ty jeho jateční zbraně jsou božský, druhej velkej klad je dobrá atmosféra a třetí určitě Josh Brolin, sice na Bardema v žádným případě nemá, ale hodně dobře ho doplňuje a jen díky němu a Bardemovi nemůžu tenhle film tak strhat. Jinak ještě bych dodal, že Tommy Lee Jones a Woody Harrelson jsou tady naprosto k ničemu(6.3.2008)

Jestli někdo tvrdil, že Americký gangster postrádá zapamatování-hodné scény a stěžoval si, že s ním nevytírá chodník, tak tento film nejenže mu jeho rádoby epochální überpsycho sny nevyplní, ale není vyloučeno, že přenastaví dílu Ridleyho Scotta zrcadlo. Coenové vysmahli prvotřídní neo-formalistické zboží. Morální westernový thriller. Nostalgický ve své podstatě, moderní ve ztvárnění (cow-boys se neproháněj v sedle koní, ale v džípech). Odehrávající se z 35% v noci, kdy světlo ochabuje a povážlivě naklání rovinu děje. Myšlenky se ale neodvíjej od bratrů Coenů, které tudíž nelze obviňovat z toho, že se schovávají za Bardema a Brolina, ale od autora předlohy. Od veleúspěšné spisovatelské star Cormaca McCarthyho. Tenhle staromódní skeptik není spokojený se stavem soudobý společnosti a najevo to dává skrze šerifa T. L. Jonese. Proto se za celý film ani jednou „nepromluví". Zůstává u pouhého konstatování. Na první pohled sentimentálního, ale je v tom ta tíha. Tíha lidí, co převzali osud a hříchy svých otců, co jsou si vědomi tichého soudu, a přesto pokračují dál.(8.1.2008)