Tahle země není pro starý

No Country for Old Men

Táto krajina nie je pre starých

Krimi / Thriller / Drama

USA, 2007, 122 min

Prostý příběh starý jako lidstvo samo, vypiplaný do pomalého, atmosférického, inteligentního thrilleru s výborným Brolinem a geniálním Bardemem, který svým Antonem rozšířil panteon kultovních filmových zabijáků. Škoda jen, že nemá ve filmu víc tarantinovských dialogů jako ten na pumpě, který byl naprosto skvostný, respektive skvostně odehraný.(23.9.2008)

Tak bratři Coenové mě timhle filmem trochu zklamali. Jednak mi ve filmu úplně chyběl konec, navíc se to občas trochu vleče a některý věci mi připadaly poněkud nelogický. Pořád tam někdo někoho hledá na území celýho Texasu a dokonce i v Mexiku a vždycky každej každýho najde snad rychleji, než já doma najdu dvě stejný ponožky do páru. Celkovej dojem z filmu kazí i to, že se děj má odehrávat v roce 1980 a ve filmu neustále jezděj auta, který se začaly vyrábět o dost později. Možná je to detail a kdyby se jednalo o nějaký auta, co jen tak stojej na ulici, tak to ani neřešim. Jenže v tomhle filmu to bylo občas jak pěst na oko. Když navíc takový "auto z budoucnosti" používá docela často i jedna z hlavních postav (Tommy Lee Jones a jeho Chevy Caprice někdy z přelomu 80. a 90. let), tak toho si prostě všimnu. Ale jak už jsem napsal, nejvíc mě zklamal ten konec. Kdyby to mělo třeba ve finále nějaký rozuzlení, tak filmu ledacos odpustim, ale tohle žádnej konec nemá. Takže dávám 3 hvězdičky a doporučuju spíš Blood simple nebo Fargo. Od Coenů jsem čekal víc.(25.6.2008)

Pokud bych měl vybrat film, na který jsem se nejvíce těšil a tím pádem jsem od něho nevíce očekával, tak jasně volím tento. Chyba tedy byla u mě, protože velká očekávání často přinášejí velká zklamání a tím nemyslím film jako celek. Závěr, který způsobí zástavu srdce. Tak touto hláškou mě distributoři nalákali a výsledkem je mé zklamání ze zpracování závěru. Ano, jen z konce, protože film je precizní filmařina, při které si užijete každičký detail. A Javier je prostě ďáběl.(27.12.2009)

• - Kvůli nižšímu rozpočtu měl být celý film natočen v Las Vegas v Novém Mexiku. Tommy Lee Jones ale bratry Coenovic přemluvil, aby některé scény natočili v Západním Texasu. (POMO)

• - Film je v mnoha pasážích až nezvykle věrný slavné románové předloze Cormaca McCarthyho, i co se pojetí akčních scén a chronologického seřazení týče. Třeba závěrečný proslov šerifa Bella (Tommy Lee Jones) je taktéž poslední stranou knihy. Přesto i zde, ostatně v jako každé filmové adaptaci, některé ústupky předloze jsou. Například dějová linie se šerifem Bellem je výrazně zkrácena. (POMO)

• - O roli Mosse měli bratři Coenové jasnou představu. Ztvárnit jí měl skutečný Texasan, který by v ní vypadal co nejpřesvědčivěji. Nakonec ji dostal Josh Brolin, který skutečně vyrůstal na texaském ranči. Do role se snažil nacpat charaktery chlapů, mezi kterými vyrůstal. (Rodriguez)