Krabat: Čarodějův učeň

• Německo Krabat (více)

V roce 1646 byly německé země již dlouhou dobu zmítány strašlivými válkami, kterým se říká třicetiletá válka. Jejím výsledkem bylo zpustošení celé Evropy a statisíce lidí zemřely. Kdo zůstal před válkou a hladem ušetřen, musel bojovat s jiným nepřítelem – s morem. Bylo to období mezi Novým rokem a Třemi králi. Krabat, tehdy čtrnáctiletý sirotek, putoval jako koledník se svými dvěma přáteli ode vsi ke vsi. Tu noc měl zase sen, který se mu opakoval po několik nocí. Jedenáct krkavců sedělo na bidle a hledělo na něj a jedno místo bylo volné. Jakýsi hlas ho nabádal k tomu, aby šel do Schwarzkolmu do mlýna a nebude toho litovat. Je povolán k vyššímu poslání a už nebude trpět hlady. Krabat, navzdory přísaze, že zůstanou spolu, opustil své přátele a vyslyšel temné volání krkavců a šel do mlýna, kde se stal učedníkem mistra. Nežije v mlýně sám, kromě něj, je tam ještě jedenáct dalších chlapců. O velikonoční noci je mistr po dvojicích pošle na místa, kde zemřel člověk násilnou smrtí. Krabatův společník Tonda mu na čelo namaluje znamení tajného bratrstva a pak se stanou neviditelnými. Společně zajdou do blízké vesnice, kde se Krabat zalíbí jedna místní dívka když ji zachrání před pádem na zem. Tím, že se jí dotkl, se pro ni stane na chvíli viditelným. Ve vesnici žije i dívka jménem Woršula a zdá se, že jsou s Tondou do sebe zamilovaní. Tonda pak Krabata žádá, aby se do mlýna už nevracel protože jinak se stane něco, co ho navždy oddělí od obyčejných lidí. Bude muset slíbit mistrovi poslušnost navždycky. Krabat nesouhlasí, nemá žádný jiný domov. Tonda ho varuje, nikdy nesmí před mistrem prozradit jméno své dívky. Po složení slibu začal Krabat pracovat s ostatními i ve mlýnici, která mu až dosud byla zapovězená. Práce to byla těžká a on musel dokázat, že překoná všechny překážky a za žádnou cenu se nikdy nevzdá. Za to měl být odměněn tím, že byl přijat do okruhu mistrových žáků. Od teď i jemu začíná vyučování v černém umění. Musí se však zbavit křížku po matce, který ho prý oslabuje. Krabat spolu s křížkem pohřbil nejen vzpomínky na své dětství, ale i na celý svůj život před životem ve mlýně. Od teď mu mělo záležet jen na černé magii. Po celé léto se Krabat ze všech sil snažil přiblížit schopnostem ostatních mládenců. Myšlenka, že je nadřazen obyčejným lidem byla nesmírně svůdná a vycházel z ní neodolatená moc. Léto uběhlo jako nic a vedle hodin, naplněných prací, přineslo mládencům hodiny lehkosti na polích kolem mlýna. Konečně pro Krabata nastal den, na který tak dlouho čekal. Stal se tovaryšem mezi tovaryši. Dokázal se proměnit v krkavce. Krabat a Tonda se stali přáteli a Krabat se Tondovi svěřil, že by moc rád viděl tu dívku z vesnice. Moc mu chybí. Tonda mu znovu připomíná, že mistr se nikdy nesmí dozvědět její jméno. Mistr u večeře vypráví, že viděl v okolních vesnicích vojáky, kteří vesnice plundrovali. Následující den by měli dorazit do Schwarzkolmu. Mistr dovolí chlapcům, aby vesnici ochránili. Je to dobrá příležitost k tomu, aby Krabat ukázal co se naučil... (TV Prima)

Wallis3 odpad!

Takhle to dopadá, když se zapomene na příběh. Film neví, jestli se má věnovat výuce magie, která tam byla opravdu divná, nebo roztouženým chlapcům. Kmotr byl zbytečná postava, mouka z kostí na prd a je vidět, že némci se tam zas snažili pohroužit jakousi hloubku, která byla k smíchu. ()

cogi

Velice překvapená, popravdě se bojím jen otevřít oči, když vidím, že daný film pochází z Německa. Akorát mi chybělo strašidelnější atmosféra. Kupodivu to nemá na animovaného čarodějova učně v režii Karla Zemana. Při kreslené verzi mi stály chvilkami i vlasy na hlavě a i mistr byl strašidelnější. ()

FOCKE_WULF

Černokněžník, který by měl být ztělesněním ZLA a ze kteréhož by děti měly strachy srát maggi, zde v této verzi vypadá příliš obtloustle, domácky a dobrosrdečně, asi chyba v Matrixu :-( ()

KafuR

Vedeni vnitřním hlasem a nedostatkem financí, vzali němečtí vizionáři Preußlerovu knihu do ruky, vytrhli každou třetí stránku, zlého čaroděje nahradili strejdou mlynářem s tatínkovským přístupem a z Krabata udělali profesionálního čaroděje se specializací na zvedání dřevěných klacků. A přitom krásný úvodní vizuál dával naději, že budu litovat, že jsem to neviděl na větším plátně. Nu což, potenciál to mělo jen do té doby, než jsem zjistil, že bohatě rozvinutá kniha tu bude ohlodaná na kost pro potřeby přímočarého příběhu na téma síla lásky. Roztáhlého na dvě hoďky! Ale jelikož tu síla lásky (nečekaně) vyhraje, já tomu z lásky k předloze také trochu přilepším. Němčůři nemáte zač. ()

arkie

Velke sklamanie. Spociatku fascinacia uzasnou kamerou, slusnou vypravou a slubnymi hercami. Dej sa vsak posuva slimacim tempom, nema to vobec hororovu atmosferu, co bola hlavna crta predosleho animovaneho filmu. Cim dalej, tym je to dejovo bezradnejsie, jednoducho necitit ten pocit hrozy, ktory museli ucenici zazivat zo svojho majstra. Ten mimochodom posobi skor ako podivny blaznivy lahko sadisticky dedko. Dej je lahko pomeneny oproti predoslej verzii, opakujuce sa situacie boli nahradene novymi vecami - co je ale v neprospech veci, podla mna. Koniec je uz uplne bezmocne smiesny. Ocakavam lepsie spracovanie tejto starej luzickosrbskej povesti. Nie jej holywoodsku verziu. ()

Colour

Jedno je jasné - ak by som deň predtým nevidela originál Krabata, šla by som na 4* Dobrá atmosféra tu je, herci sú ok, príroda prekrásna... Je tu ale jedno veľké ale. Tento film začína síce podobne ako originál, no potom sa odchyľuje a mení sa na niečo iné, vďaka čomu úplne zabil hlavnú myšlienku. Na remakoch a adaptáciách kníh mi vadí, ak menia charaktery a hlavné myšlienky. Tento to spravil bravúrne. Určite je spravený kvalitne (min. na európske pomery), ale vrámci medziľudských vzťahov a obsahu mi tam toho hodne chýba. 69% ()

ER

Výpravně zfilmovaná pohádka se slušnými hereckými výkony a nějakou tou magií. Temněji podaná verze dokáže částečně zaujmout atmosférou, která však hlavně v druhé polovině rozbředává v ději, který trochu ztrácí na přesvědčivosti. Hlavně se to projeví v momentech, kdy má dostat prostor láska. Jakoby si s tím nikdo nevěděl rady a tak pár scén, které nás mají přesvědčit o opaku, moc nefunguje.Její síla, která má být vrcholným momentem závěrečné scény, je tak spíše otupělá a velké finále se nekoná. ()

Forty-

Neviem komu bol tento film určený. Pre malých zbytočne komplikovaná ropzrávka, pre veľkých zbytočne rozprávková dráma. Škoda, že sa film oháňal pojmami ako čierna mágia a škoda, že atmosféra bola miestami tak pochmúrna. Pretože ma potom celá pointa vrcholne sklamala - ďalšia romantická tláchanina s nudným zakončením. A pritom stačilo troška odvahy a mohlo to byť o 2 ligy lepšie ... ()

netWoor

Českého Krabata jsem se jako cucoš bál a snad ani nedodíval. Tohodle jsem dodíval jen proto, že jsem celou dobu čekal, kdy to přijde. Atmosféra špatná není, ale film bez triků v dnešní době neuspěje a jestli souboj čarodějů je to, že pár dětí kouká na dveře, zpoza kterých se ozývá trocha zvuků, tak to je tragédie i s nízkým rozpočtem. Tři hvězdy z nostalgie ... ()

radeckator

Zemanova animovaná verze je lepší a je to klasika. Jediný v čem ji toto zpracování předčilo je vysvětlení, proč ten Mistr ty tovaryše vlastně potřeboval pořád zabíjet. To jsem u Zemana nikdy pořádně nepochopil. A za to dík (trápilo mě to už od dětství). ()

Kotsour

Film je to hodně zvláštní, chvíli mi trvalo, než jsem si zvykl na jeho styl a rytmus. Jenže potom je to víc a víc zajímavý, věci, který mi přišly slabý, najednou začaly získávat jiný rozměr a já začínal chápat, proč to bylo přesně tak a ne ani o trochu jinak. Divnolidi, co zde hrají, mají postupem času taky mnohem sympatičtější tváře a člověk jakoby se sám trochu dostával do toho tajemného společenství ze mlýna. Jelikož věřím, že je film takřka poetickým ztvárněním lidové legendy, nehodnotím jej podle obyčejných kritérií, ale nechávám se unést jeho atmosférou a sdělením. Víc takových filmů, které necílí jen na oko diváka. ()

Dantte..

Překvapivě na němce kvalitně natočené fantasy, které těží ze skvělého tajuplného příběhu, kdy mě film, jako diváka udržel v napětí skoro 3/4 filmu. Co je však největší pohonnou silou tohoto filmu? Fantastická atmosféra, kulisy, kostýmy a pěkná hudba. Vše je věrohodně uděláno, mlýn, všudepřítomná špína, nádech moru a válek, prostě divák skutečně věří, že se ocitá v 17. století. Také technická stránka filmu se povedla, nevím kolik měl režisér Marco Kreuzpaintner k dispozici, ale na všechna kouzla se dobře kouká. Přeměna na vránu je udělaná bravurně. Líbilo se mi to, dávám 4*. ()

aik

Slušná atmosférická adaptace velmi známé temné pohádky, která rozhodně své předloze nedělá ostudu. Jen teda musím říct, že Zemanova verze je do dneška přeci jenom podstatně temnější a působivější. 70% plus nějaké bodíky za hodně pěkný vizuál a kulisy ()

Tarhiel

Predsalen trošku horšia verzia od kresleného Krabata (1977), ale len o trošku - ako Európska temná fantasy výborné, premeny na havranov skvelé, rovnako tak herecký ansámbel (môj David Kross :) a dnes už známy Daniel Brühl). Záver by mohol byť silnejší, no hanba to rozhodne nie je. ()

Jeremiasz

celkem prijemna zalezitost, pokud zrovna nemate co delat a na film, na ktery se tesite jest nejsou titulky, Krabat neni spatna volba ()

lobodlak

Skvěle pomalé tempo a magie pouze tušená na pozadí příběhu pro mě dělají z tohoto filmu velmi milé překvapení. V dnešní přetechnizované a převizualizované filmové produkci je to velmi mile osvěžující komorní příběh. Jen tak dál němečtí sousedé. ()