Krabat: Čarodějův učeň

• Německo Krabat (více)

V roce 1646 byly německé země již dlouhou dobu zmítány strašlivými válkami, kterým se říká třicetiletá válka. Jejím výsledkem bylo zpustošení celé Evropy a statisíce lidí zemřely. Kdo zůstal před válkou a hladem ušetřen, musel bojovat s jiným nepřítelem – s morem. Bylo to období mezi Novým rokem a Třemi králi. Krabat, tehdy čtrnáctiletý sirotek, putoval jako koledník se svými dvěma přáteli ode vsi ke vsi. Tu noc měl zase sen, který se mu opakoval po několik nocí. Jedenáct krkavců sedělo na bidle a hledělo na něj a jedno místo bylo volné. Jakýsi hlas ho nabádal k tomu, aby šel do Schwarzkolmu do mlýna a nebude toho litovat. Je povolán k vyššímu poslání a už nebude trpět hlady. Krabat, navzdory přísaze, že zůstanou spolu, opustil své přátele a vyslyšel temné volání krkavců a šel do mlýna, kde se stal učedníkem mistra. Nežije v mlýně sám, kromě něj, je tam ještě jedenáct dalších chlapců. O velikonoční noci je mistr po dvojicích pošle na místa, kde zemřel člověk násilnou smrtí. Krabatův společník Tonda mu na čelo namaluje znamení tajného bratrstva a pak se stanou neviditelnými. Společně zajdou do blízké vesnice, kde se Krabat zalíbí jedna místní dívka když ji zachrání před pádem na zem. Tím, že se jí dotkl, se pro ni stane na chvíli viditelným. Ve vesnici žije i dívka jménem Woršula a zdá se, že jsou s Tondou do sebe zamilovaní. Tonda pak Krabata žádá, aby se do mlýna už nevracel protože jinak se stane něco, co ho navždy oddělí od obyčejných lidí. Bude muset slíbit mistrovi poslušnost navždycky. Krabat nesouhlasí, nemá žádný jiný domov. Tonda ho varuje, nikdy nesmí před mistrem prozradit jméno své dívky. Po složení slibu začal Krabat pracovat s ostatními i ve mlýnici, která mu až dosud byla zapovězená. Práce to byla těžká a on musel dokázat, že překoná všechny překážky a za žádnou cenu se nikdy nevzdá. Za to měl být odměněn tím, že byl přijat do okruhu mistrových žáků. Od teď i jemu začíná vyučování v černém umění. Musí se však zbavit křížku po matce, který ho prý oslabuje. Krabat spolu s křížkem pohřbil nejen vzpomínky na své dětství, ale i na celý svůj život před životem ve mlýně. Od teď mu mělo záležet jen na černé magii. Po celé léto se Krabat ze všech sil snažil přiblížit schopnostem ostatních mládenců. Myšlenka, že je nadřazen obyčejným lidem byla nesmírně svůdná a vycházel z ní neodolatená moc. Léto uběhlo jako nic a vedle hodin, naplněných prací, přineslo mládencům hodiny lehkosti na polích kolem mlýna. Konečně pro Krabata nastal den, na který tak dlouho čekal. Stal se tovaryšem mezi tovaryši. Dokázal se proměnit v krkavce. Krabat a Tonda se stali přáteli a Krabat se Tondovi svěřil, že by moc rád viděl tu dívku z vesnice. Moc mu chybí. Tonda mu znovu připomíná, že mistr se nikdy nesmí dozvědět její jméno. Mistr u večeře vypráví, že viděl v okolních vesnicích vojáky, kteří vesnice plundrovali. Následující den by měli dorazit do Schwarzkolmu. Mistr dovolí chlapcům, aby vesnici ochránili. Je to dobrá příležitost k tomu, aby Krabat ukázal co se naučil... (TV Prima)

irmari

Tenhle příběh mám prostě ráda a filmová verze kupodivu taky nezklamala.Oceňuju hororovou atmosféru a efekty, jediné, co mě na tom poněkud iritovalo, byla podobnost některých záběrů s Pánem prstenů.Myslím, že se mohli trochu víc posnažit a najít si originálnější způsob nasnímání některých scén. I když z PP svým způsobem asi trochu kopírují dnes všichni v tomto žánru... ()

Standey

Zdařilé zpracování Preußlerova románu. Určitě se svou atmosférou vyrovná Zemanovu dílu. Parádní výprava, kostými, hudba i kulisy... ()

snupko13

Ponuré, temné až hororové fantasy, presne také ako mám rád. Na nemeckú produkciu som bol výsostne spokojný. Odporúčam. ()

Iroquois

Výprava a prostředí/kulisy jsou dobré, příběh není špatný (předlohu nicméně neznám), atmosféra ve mlýně taky ujde, ale hororová či temnomagická linka celkově značně pokulhává. Jedinou akční scénu filmu sráží podivné dřevěné mečíky rabujících vojáků... a závěrečný "souboj" (nesouboj) s mistrem je prostě slabota. Ale v zásadě koukatelné. ()

Mistr119

Zajímavá pohádka spíš pro dospělé o síle bratrské pospolitosti a lásky, která je silnější než mocná černá magie a smrt! :) ()

petch

Jo, Jo, Jo tak tohle je bomba plně srovnatelná se zde tolikrát zmíněným Krabatem od Karla Zemana. Pravda nějaká chybička by se našla nejvíc bych se přiklonil k té, že Mistr mohl být trochu temnější povahu, ale budíš. Ale jinak mohu jen doporučit. Mě to do křesla usadilo a ty dvě hodiny co film trval jsem se ani chvíli nenudil. Dobře odvedené dílo jaké se na evropské poměry moc často nevidí, zvlášť, když jde o naše západní sousedy. Jen tak dál kluci němečtí. Na závěr malá výtka pro Brygmiho, myslet si že tenhle film vykradl Pána prstenu je naprosto liché a úplně mimo mísu. Já jsem zde neshledal nic podobného, ale asi možná teď si uvědomuji ty přírodní scenérie byly podobné, ale ubírat se touto úvahou to by Pána prstenu vykrádal každý druhý film. Ale nic ve zlém je to tvůj názor a tohle není diskuse, ale hodnocení. Takže na závěr koukněte a rozhodněte sani. Já rozhodně doporučuji. ()

Liya

Nádherný film. Moc mě zajímalo, jak si Němci poradí s tímto námětem, který tak zdařile ztvárnil Karel Zeman. A musím říci, že na jedničku s hvězdičkou. Mlýn je (nejen) za temných nocí krásně tajemný a strašidelný, celkově atmosféra je výborná, s triky se neplýtvá, což je jen k dobru věci, příběh je správně napínavý po celou dobu... David Kross (Krabat) i Daniel Brühl (Tonda) ve svých rolích výborní. Zkrátka, neoddiskutovatelných 5*. ()

krapeii

Keď ste fantasy-závislák kludne pozerajte, ale ja ním nie som, tak neviem prečo som film nevypla po 10 minutach ale pozerala až do konca. Všetko pekné, len akosi mi film nebol po chuti. Najskôr som si myslela, že nemecký film, to bude len nejaka somarina, ale nie, pekne to pan reziser natocil a dalo sa to pozerat. Nanestastie som nikde nemohla nazriet do postavy a stotožnit sa s nou.... a vzdy som vedela co bude dalej... takze iba dve hviezdicky ()

nocnimura

po původní kreslené verzi z mládí; to dopadlo nad očekávání přívětivě - sice se to místy trošku táhlo, ale atmosféra to ustála a hlavně - co se týče efektů; tak ty byly naprosto ideální - jednoduché, nepřeplácané a přitom do mrtě využité ()

CharlieX

Ta jedna hvězda je za některé herecké výkony, jinak slabota. Celou dobu jsem čekal, kdy se začnu bát, a ono to přišlo už v necelé půlce filmu - bál jsem se, že ho asi nedokoukám. Předloze ani Zemanově variantě nesahá po kotníky. O vykrádání motivů, výtvarného pojetí atd. už tu psali i jiní. Za scénář a dramaturgii by příslušní nezasloužili dostat zaplaceno. ()

Strzengon

Na to, že se jedná o německou produkci, je tento film něco mezi Harry Potterem a Hostelem. Trochu tajemná a zároveň děsivá podívaná s nízkým rozpočtem sice neubírá na kvalitě, ale mohlo se z této předlohy vymáčknout více. Jinak pěkné ()

alphatown

Příběh je docela silný protože temná strana je zde mocná a mechanizmy k jejímu překonání velmi nejisté.Čaroděj zde má moc chytit,podvést,podmanit,ošálit,oblbnout,unavit,zdeptat,znechutit,svou oběť přivést k zoufalství a rezignaci a je podoben mocnému mafiánovi,politikovi nebo krutovládci.Příběh je temný,protože každý rok zemře jeden z dvanácti a nahradí ho nový a nelze utéct ani se bránit protože čaroděje chrání silná magie,která se udržuje právě životy těch které zotročuje.Láska zde má moc zvítězit,ale její snaha může dopadnout špatně.Nakonec zvítězí dobrý charakter a milosrdenství a nesobeckost.Kdyby tento film byl pořádně natočen,mohl bych dát až plný počet,ale režisér si zřejmě nedokázal poradit se složitou předlohou a děj udělal strašně rozvleklý a nudný,což je zločin proti divákům. V dnešní době není možné,aby byly filmy nudné a u žánru fantasy to platí obvzláště. ()

Helgard

Nádherný počin se vším co patří k této pohádce...S jakým strachem jsem to pouštěl do projektoru a s jakým očekáváním jsem si říkal bože at je to aspoň z poloviny tak dobré jako Trnkův poklad.....a ono jo. Ta fluentnost děje a logika a některé mystické prvky přidané do děje no nádhera o tricích a kouzlech ani nemluvě.....Dva momenty se mi líbily skutečně hodně hodně moc jednak samozřejmě první vzlet to je bezkonkurenční jako pilot ultralightů vím o čem to je....a pak se mi líbila konkurence nastěnky jak poslal slunce zpátky za obzor vzpomněl jsem si na mrazík.....jak prosila sluníčko aby se vrátilo :-))) Jedinou výtku mám k závěru....Můj konec by byl režírován jinak. Já bych suveréně nechal mlýn stát mlýnem a pan mistr by se musel v závěrečné scéně zcela efektně sám rozemlít na kosti aby dostál objednávce.....úplně vidím jak vstupuje na ten žernoh....No nic nevadí prostě výbuch C4 nemá v takové pohádce co dělat.....jinak bez chyby....dávám pět každej právo na to se splést.... ()

Revelate_17

Na Zemanova Krabata to sice nemá v žádném případě, ale i tak bych tohle dílko nezatracovala. Za jedno shlédnutí to celkem stojí. ()