Krabat: Čarodějův učeň

• Německo Krabat (více)

V roce 1646 byly německé země již dlouhou dobu zmítány strašlivými válkami, kterým se říká třicetiletá válka. Jejím výsledkem bylo zpustošení celé Evropy a statisíce lidí zemřely. Kdo zůstal před válkou a hladem ušetřen, musel bojovat s jiným nepřítelem – s morem. Bylo to období mezi Novým rokem a Třemi králi. Krabat, tehdy čtrnáctiletý sirotek, putoval jako koledník se svými dvěma přáteli ode vsi ke vsi. Tu noc měl zase sen, který se mu opakoval po několik nocí. Jedenáct krkavců sedělo na bidle a hledělo na něj a jedno místo bylo volné. Jakýsi hlas ho nabádal k tomu, aby šel do Schwarzkolmu do mlýna a nebude toho litovat. Je povolán k vyššímu poslání a už nebude trpět hlady. Krabat, navzdory přísaze, že zůstanou spolu, opustil své přátele a vyslyšel temné volání krkavců a šel do mlýna, kde se stal učedníkem mistra. Nežije v mlýně sám, kromě něj, je tam ještě jedenáct dalších chlapců. O velikonoční noci je mistr po dvojicích pošle na místa, kde zemřel člověk násilnou smrtí. Krabatův společník Tonda mu na čelo namaluje znamení tajného bratrstva a pak se stanou neviditelnými. Společně zajdou do blízké vesnice, kde se Krabat zalíbí jedna místní dívka když ji zachrání před pádem na zem. Tím, že se jí dotkl, se pro ni stane na chvíli viditelným. Ve vesnici žije i dívka jménem Woršula a zdá se, že jsou s Tondou do sebe zamilovaní. Tonda pak Krabata žádá, aby se do mlýna už nevracel protože jinak se stane něco, co ho navždy oddělí od obyčejných lidí. Bude muset slíbit mistrovi poslušnost navždycky. Krabat nesouhlasí, nemá žádný jiný domov. Tonda ho varuje, nikdy nesmí před mistrem prozradit jméno své dívky. Po složení slibu začal Krabat pracovat s ostatními i ve mlýnici, která mu až dosud byla zapovězená. Práce to byla těžká a on musel dokázat, že překoná všechny překážky a za žádnou cenu se nikdy nevzdá. Za to měl být odměněn tím, že byl přijat do okruhu mistrových žáků. Od teď i jemu začíná vyučování v černém umění. Musí se však zbavit křížku po matce, který ho prý oslabuje. Krabat spolu s křížkem pohřbil nejen vzpomínky na své dětství, ale i na celý svůj život před životem ve mlýně. Od teď mu mělo záležet jen na černé magii. Po celé léto se Krabat ze všech sil snažil přiblížit schopnostem ostatních mládenců. Myšlenka, že je nadřazen obyčejným lidem byla nesmírně svůdná a vycházel z ní neodolatená moc. Léto uběhlo jako nic a vedle hodin, naplněných prací, přineslo mládencům hodiny lehkosti na polích kolem mlýna. Konečně pro Krabata nastal den, na který tak dlouho čekal. Stal se tovaryšem mezi tovaryši. Dokázal se proměnit v krkavce. Krabat a Tonda se stali přáteli a Krabat se Tondovi svěřil, že by moc rád viděl tu dívku z vesnice. Moc mu chybí. Tonda mu znovu připomíná, že mistr se nikdy nesmí dozvědět její jméno. Mistr u večeře vypráví, že viděl v okolních vesnicích vojáky, kteří vesnice plundrovali. Následující den by měli dorazit do Schwarzkolmu. Mistr dovolí chlapcům, aby vesnici ochránili. Je to dobrá příležitost k tomu, aby Krabat ukázal co se naučil... (TV Prima)

GrooveJump

Jo jo kdybych někdy náhodou nebyl na štědrej večer na tzv "půlnoční", ale doma s kostí v krku před TV, a dávali tuhle pohádku (Mix mezi čarodějovým učněm a Sedmerem krkavců - subjektivní pohled), tak bych té absence u štědrovečerního povyražení až zas tolik nelitoval..... ()

tnp101

Solidní fantasy od našich německých sousedů, které se více zaměřuje na mluvení, než na nějakou pořádnou akci. Ta akce tam sice hlavně ze začátku úplně nechybí, ale díky omezenému rozpočtu působí docela směšně (šíleně rozklepaná a rychle se pohybující kamera v kombinaci se špatnými vizuálními efekty si vybírá svou daň). V konverzačních částech už je to sice lepší, ale snímek strašně ztrácí dech a divákovu pozornost kvůli svému umělému a zbytečnému natahování. Zkrátit stopáž alespoň o půl hodiny by nebyl problém a filmu by to hrozně moc prospělo. Kromě toho jsem postrádal momenty, s jejiž pomocí by mě film pohltil alespoň na tu úroveň, kdy třeba 20 minut nebudu kontrolovat, kdy film skončí. Musím ale pochválit, že i (alespoň pro mě) neznámí herci odvádějí svou práci velice uspokojivě a i přesto, že se neřadím mezi nějaké milovníky němčiny, zde mi absolutně nevadila. Jedná se o slušný snímek, který sice pravděpodobně nikoho neurazí, ale vyloženě nadchne jen hrstku diváků. RECENZE ČESKÉHO BLU-RAY: Jak je na tom další titul z „Blu-ray edice“, která zatím nepředvedla nic moc zázračného? Po vložení disku do mechaniky vás čeká trailer na „Zaslanou poštu“, další titul v této edici, a poté již stejně levně vypadající hlavní nabídka s pouze nejzákladnějšími možnostmi, jak už jsme na to zvyklí z předchozích titulů v edici. Když už jsem u toho porovnávání, stejně humpolácké zůstávají i české titulky zabírající docela velkou část obrazovky. V tomto případě to však není až tak strašné, jelikož je obraz sestřihnut do poměru stran 2,39:1 a minimálně půlka textu se tedy schová do dolního černého pruhu. Obraz na první pohled působí velice dobře. Prosvětlené scény nepostrádají detail a ostrost, drobné zrno, či často sice lehce nepřirozené (vysoký kontrast), ale vizuálně kvalitní podání barev. Horší to je ve tmavých scénách, které doprovází někdy méně, ale někdy naopak opravdu hodně šumu a když se to zkombinuje s mizerným podáním černé, vychází z toho v těchto částech docela špatná prezentace. Kvůli šumu navíc mizí detail i kresba. O to horší je, že tmavých scén je ve filmu docela hodně, takže to není jen okrajová záležitost, nad kterou lze mávnout rukou. Co ale velice potěší, je, že se nyní vydavatel vyvaroval na první pohled viditelné komprese, kterou sice lze spatřit, ale člověk se na ní musí zaměřit. Vychází nám z toho tedy velice dobrá prezentace ve světlých a více, či méně mizerná prezentace ve tmavých scénách. Zvuk je stejně jako v předchozích titulech prezentován v DD 5.1 a to jak u originální německé, tak u české stopy. Originální zvuk se sice nemůže ani zdaleka měřit s kvalitními HD stopami u jiných titulů, ale na poměry „Blu-ray edice“ se jedná o nadprůměrný kousek. Mluvím zde hlavně o uspokojivé prostorovosti, pěkném reprodukování hudby a občasným větším využitím subwooferu. Zde však přichází první problém. Hloubky jsou totiž použity více tam, kde byste to ani tak nečekali a naproti tomu třeba v akci se hlubších tónů skoro nedočkáte. Ani detailů moc nečekejte, i když například oproti zvuku u předchozího „Evil – zlo mezi námi“ je stopa v tomto případě na detaily bohatá. Dialogy jsou sice docela potichu, ale pěkné čisté. Česká stopa je na tom ve všech směrech utlumeněji a ani samotný dabing mi nepřišel nejlepší. Co zvolí, je však volba každého individuálního diváka. Audiovizuální stránku bych si celkově dovolil označit za zatím možná nejkvalitnější ze všech titulů v edici. Má svá slabá místa, ale naopak i ta silnější. Nejsou to žádné orgie, ale BD formátu nedělá žádnou ostudu. Bonusy na disku samozřejmě žádné nejsou. Pokud jste smíření s tím, že filmově se nejedná o žádný zázrak, mohu disk za ty dvě stovky opatrně doporučit. Sice ne zcela nejsilnějších, ale přesto 40%. () (méně) (více)

noriaki

Tohle že byla první polovina 17. století? Poznat to bylo možná tak v kostýmech, a mimo ně jakoby prostředí mlýna vypadlo z vrcholného středověku. Kdyby tohle byla největší výtka co jsem měl na Krabata, tak by to bylo ještě krásné. Herci jsou dejme tomu, ještě slušní, ale scénář, atmosféra, gradace, všechno přinejlepším slabý průměr. Německá fantasy pohádka není ani chytlavá, ani neodsýpá. Začátek mě navnadil na temný příběh směřující k finální bitvě, ale jak čas běžel, tak pořád jen sliboval a sliboval a nakonec nic z toho. Závěrečná scéna působí nedomrle a jenom podtrhuje můj dojem z filmu. ()

Master19

Nejsem sice zrovna fanouškem žánru, ale na "vyzyvatele" Čarodějova učně jsem byl hodně zvědavý. A přišlo příjemné překvapení. Kamera je hodně povedená, herci nepodněcují záporné myšlenky a příběh je pojat oproti kreslené verzi méně lineárně. To jsou ty kladné stránky. Méně se mi líbila rozvolněná druhá půlka, kdy měl děj naopak gradovat, kdežto on se do závěru tak nějak doklopítal. I tak jde o zdařilé zpracování u kterého se nebudete bát jako u Zemanova, ale mráz po zádech občas přeběhne. ()

lykan9

Krabat sice není špatný, ale s animovaným originálem se rozhodně rovnat nemůže. Chyběla mi tu ta temnota, agresivita a brutalita, která byla ve verzi z roku 1975 vkusně podávána. Dokonce i když má Krabat o tři čtvrtě hodiny více, tak jsem měl pocit, že se do něho vtěsnalo mnohem méně než do původní verze. Snahu tedy cením, ale až jednou budu mít opět chuť podívat se na Čarodějova učně, tak si pustím verzi od Zemana. ()

ghatos

Kvalitní evropský temný příběh, který jde jiným směrem ve svém pojetí než ostatní srovnatelné americké snímky. Krásná příroda v kombinaci s realistickým prostředím vytváří správný mix zvědavosti a napětí, které drží pozornost diváka. Neuvidíte jen efektní triky, které zakrývají častokrát vyprázdněnost děje. Hlavní pozornost je směrována na hrdiny příběhu, kteří jsou zajímavější než ty největší kouzla. ()

D28

Fantasy?Ale kdeže.Nejeden chlapec túži po tajomnu a autorite.Väčšina z nich rada bojuje a ochraňuje súčasne.Jedlo je pre nich oveľa podstatnejšie než hygiena.A /skoro/ každému sa páčia dievčatá.A tým zasa filmy vymyslené chlapcami a zahrané chlapcami, filmy o chlapcoch, ktorí bojujú za svoju slobodu priateľstvom a láskou.Všetci vieme dávno - kam sa na to hrabú dáke čary....Trošku temné, trošku romantické, síce málo strašidelné, ale zato veľmi vydarené.Už keď v úvode potemnela znelka 20th Century Fox a popred ňu preleteli havrany, tušila som, že to bude dobré. ()

corbeau

Celkem slušné zpracování, přestože s předlohou pracuje poněkud ledabyle - zaměřuje se na efektní, příběhově nepříliš podstatná místa a ty, které dodávají původnímu příběhu hloubku a tajuplnou atmosféru pomíjí, nebo zplošťuje. Film tak stojí především na vizuální složce, ze které kouká nízký rozpočet a není nijak oslňující. Musím se ale přiznat, že jsem čekal mnohem větší průšvih ("mystický" horor amerického ražení) a ve výsledku jsem byl příjemně překvapen - především díky prostředí a hereckým výkonům má film poměrně hutnou atmosféru, příběh je dostatečně členitý, aby zaplnil stopáž, takže jsem se téměř nikdy nenudil, magické obřady jsou pěkně provedené. A pak je tu Mistr, který je beze sporu největším esem filmu, kvůli němu jsem zvažoval i čtyři hvězdy. Po zralé úvaze ale uděluji velmi silné *** ()

Autogram

Zemanovho učňa som zatiaľ ešte nevidel, teda nemám s čím porovnať. Táto verzia bola pozerateľná, ale druhé pozretie už neplánujem. Atmosféra tam je, herci hrajú, ale niečo tam chýba, je to také "nemecké seriálové". ()

jenik71

Nemůžu si pomoct, já se téměř celou dobu nudil. Je to zbytečně dlouhé, hodně dialogů je prakticky o ničem a způsob vyprávění příběhu mě také neupoutal. Celé to na mě působilo dost divně. Ani triků a kouzel jsem si moc neužil a samotný mistr čaroděj vypadá jako sociální případ. Kamera občas zabere krásnou přírodu a samotné prostředí je docela působivé. To ale nějak k dobrému pokoukání nestačí. Uděláte určitě dobře, když se podívate na Čarodějova učně z roku 1977. Je to klasika Karla Zemana a kvalitou je rozhodně úplně jinde. ()

DeLaMorte

Velice povedená a velice temná fantasy pohádka pro některé velice známá jako Čarodějův učeň.Celkem jsem se filmové podoby obával,ale naštěstí vše dopadlo řekl bych dobře z filmu od samého začátku dýchá velice temná a chladivá atmosféra a naštěstí vydrží do samého konce navíc podložená vynikající hudbou!Nechci zde porovnávat s animovanou geniální verzí českou od pana Zemana,ale myslím si že se za tu naší může tahle filmová verze klidně zařadit! ()

Šakalík

Jejda, tak až takhle temné jsem to teda nečekal! Tenhle svým způsobem pohádkový příběh je zasazen do drsného prostředí podhorského mlýnu, ve kterém se starý čaroděj oddává černé magii a se skupinou dvanácti učňů vypráví podmanivý příběh o moci, odvaze, lásce a svobodě. Způsob, kterým je tenhle poutavý příběh zfilmován, si vůbec nezadá s americkou produkcí, přičemž důraz neklade na efekt, ale na hlavní hrdiny a postupné odkrývání temné podstaty jejich příběhu. Hlavní zápornou postavu, čarodějného Mistra, ztvárnil u nás v podstatě neznámý Christian Redl, z jehož navýsost sugestivní image doslova vyzařuje zlo – TAKHLE nějak si já představuju černokněžníka. Tenhle film má prostě šmrnc, obsahuje velmi silné momenty i výraznou pointu a jen dokazuje, že evropská fantasy tvorba je originální a přitom kvalitní, jen se toho nebát. A poznámka na závěr: tenhle film se musí vidět v německém originále. Tvrdá němčina a černá magie si totiž spolu náramně rozumí. :-) ()

brooklyn73

Otazka je proc dat hvezdy ctyri a nedat hvezd pet? Ja nenachazim jediny duvod pro ctyri. Skvela prace tvurcu, skvely vyber hercu s jejich perfektnimi vykony. Zemanova prvotinova animace u mne zastava prvni misto jenom tim ,ze byla prvni. Obe dve dila jsou u mne na stejnem stupinku. Ano presne takhle bych si predstavoval aby byl Carodejuv ucen zfilmovan. "Vsechno na svete ma svou cenu." ()

panWolf

Dal bych i 5,ale přece jen -poetiku Zemana to nemá.I když se to možná původního Krabata drží věrněji. A jelikož ve velké většině nesnáším německý filmy-hlavně pohádky- tak pro mě velké,příjemné překvapení ()

Prochy38

Nakonec jsem se rozhodl dát stejné hodnocení, jako té opěvované animované předloze. A to protože se mi původní verze moc nelíbila. Tento film má něco do sebe. Z hororové pohádky se stalo dobrodružné fantasy. Efekty opravdu povedené. Jen, ono se to těžko říká, páč to blbě zní, ale všichni ti herci jsou tak škaredí, že mi hodně dlouho trvalo, než jsem si na ně zvykl. Ale jinak teda spokojenost. ()

sona123

Jsem ovlivněná Zemanovým Čarodějovým učněm a jsem tedy zcela nekritická. To vyprávění na podkreslení tu mělo taky velmi dobrý efekt, moc se mi líbila přeměna na havrana, vůbec se mi nelíbily některé věci, které tu byly jako by zbytečné a nedovysvětlené (dovážka kostí, co se dělo s Mistrem každý rok). Jako příběh to určitě nenudilo, ale laťka byla tak vysoko, že selhání bylo nutné a nevyhnutelné. ()