Krabat: Čarodějův učeň

• Německo Krabat (více)

V roce 1646 byly německé země již dlouhou dobu zmítány strašlivými válkami, kterým se říká třicetiletá válka. Jejím výsledkem bylo zpustošení celé Evropy a statisíce lidí zemřely. Kdo zůstal před válkou a hladem ušetřen, musel bojovat s jiným nepřítelem – s morem. Bylo to období mezi Novým rokem a Třemi králi. Krabat, tehdy čtrnáctiletý sirotek, putoval jako koledník se svými dvěma přáteli ode vsi ke vsi. Tu noc měl zase sen, který se mu opakoval po několik nocí. Jedenáct krkavců sedělo na bidle a hledělo na něj a jedno místo bylo volné. Jakýsi hlas ho nabádal k tomu, aby šel do Schwarzkolmu do mlýna a nebude toho litovat. Je povolán k vyššímu poslání a už nebude trpět hlady. Krabat, navzdory přísaze, že zůstanou spolu, opustil své přátele a vyslyšel temné volání krkavců a šel do mlýna, kde se stal učedníkem mistra. Nežije v mlýně sám, kromě něj, je tam ještě jedenáct dalších chlapců. O velikonoční noci je mistr po dvojicích pošle na místa, kde zemřel člověk násilnou smrtí. Krabatův společník Tonda mu na čelo namaluje znamení tajného bratrstva a pak se stanou neviditelnými. Společně zajdou do blízké vesnice, kde se Krabat zalíbí jedna místní dívka když ji zachrání před pádem na zem. Tím, že se jí dotkl, se pro ni stane na chvíli viditelným. Ve vesnici žije i dívka jménem Woršula a zdá se, že jsou s Tondou do sebe zamilovaní. Tonda pak Krabata žádá, aby se do mlýna už nevracel protože jinak se stane něco, co ho navždy oddělí od obyčejných lidí. Bude muset slíbit mistrovi poslušnost navždycky. Krabat nesouhlasí, nemá žádný jiný domov. Tonda ho varuje, nikdy nesmí před mistrem prozradit jméno své dívky. Po složení slibu začal Krabat pracovat s ostatními i ve mlýnici, která mu až dosud byla zapovězená. Práce to byla těžká a on musel dokázat, že překoná všechny překážky a za žádnou cenu se nikdy nevzdá. Za to měl být odměněn tím, že byl přijat do okruhu mistrových žáků. Od teď i jemu začíná vyučování v černém umění. Musí se však zbavit křížku po matce, který ho prý oslabuje. Krabat spolu s křížkem pohřbil nejen vzpomínky na své dětství, ale i na celý svůj život před životem ve mlýně. Od teď mu mělo záležet jen na černé magii. Po celé léto se Krabat ze všech sil snažil přiblížit schopnostem ostatních mládenců. Myšlenka, že je nadřazen obyčejným lidem byla nesmírně svůdná a vycházel z ní neodolatená moc. Léto uběhlo jako nic a vedle hodin, naplněných prací, přineslo mládencům hodiny lehkosti na polích kolem mlýna. Konečně pro Krabata nastal den, na který tak dlouho čekal. Stal se tovaryšem mezi tovaryši. Dokázal se proměnit v krkavce. Krabat a Tonda se stali přáteli a Krabat se Tondovi svěřil, že by moc rád viděl tu dívku z vesnice. Moc mu chybí. Tonda mu znovu připomíná, že mistr se nikdy nesmí dozvědět její jméno. Mistr u večeře vypráví, že viděl v okolních vesnicích vojáky, kteří vesnice plundrovali. Následující den by měli dorazit do Schwarzkolmu. Mistr dovolí chlapcům, aby vesnici ochránili. Je to dobrá příležitost k tomu, aby Krabat ukázal co se naučil... (TV Prima)

berry.77

Německo už jsem se bál jenom té vlajky,že dělá film. Krabat ve filmové podobě tak jak ho znám z kreslené podoby se náramě povedl. Jednu hvězdu navíc za temný příběh. ()

Movie Gourmet

Bohužel, nebo bohudík, neznám ani knižní předlohu a neviděl jsem ani legendární zpracování od Karla Zemana, ale přesto se nedá říct, že bych tento film musel nazvat vyloženě špatným. Ano, je táhlý, a vleklý, ale atmosféra poměrně funguje a děj není úplně nezajímavý. Herecké výkony nic extra..., ale to jsem ani nečekal. Verdikt: 3* a někde mezi 60 až 70 %. ()

Untentrauer

Je to velmi sporná podívaná. Styl, kterým je příběh podáván a vyprávěn mi sedí. temné prostředí a atmosféra mi také sedí, jen ten děj je místy nelogický a zdlouhavý. Je to jako temnější pohádka pro starší publikum. Pro mě je to opravdu sporný snímek, který se mi místy velmi líbil, ale někdy mě připadal zbytečně složitě natahovaný....Kdyby to sestříhali na 80 minut, tak by se nic nestalo a filmu by to prospělo. ()

laFei

Nikdy jsem neměl rád Harryho Pottera. Pak přišel Krabat, okořenil obdobný námět o trochu temnějšího tajemna a vymlátil z těhle filmů o mladých kouzelníčků poslední zbytky tohoto žánru. Bohužel, když nad tím takto zpětně přemýšlím, nevidím v žádný důvod se na něj někdy znovu podívat, ani že by mi to přineslo. Příjemný film na jeden večer bez žádné zajímavější myšlenky- ()

zdenur

Třicet let starý originál tuhle atmosférickou šlupku hravě strčí do kapsy. Pozeratelné - i když ten cápek s chmýřím pod frňákem v hlavní roli, to nebyla moc vydařený volba ()

krusty2

V zivote by som nepovedal ze ma dostane nemecky film.AAA EEJ HLA!!! prislo to!!!. Vsetko je tu OK ako ma byt a ked obcas nie su prachy,da sa to oblbnut dobrou kamerov. Herci su tu v pohode a vcelku cely film ma dostal do pohody a bol som na hladine roddineho fantasy. Super:Vlastnit TV-stanicu toto by muselo frcat na sviatky PS1:Keby bol takto zmaknuty Eragon,dockali by sme sa aj druheho dielu. PS2:Nehovorim ze Nemci su vo filmoch zly,ale tie cisto ich su opcas na grcku. ()

andykovac

Stále som čakal viacej akcie a počiatočné mrazenie rýchlo vyprchalo. Veľké finále sa nekonalo.Po zhliadnutí som mal zmiešané pocity. ()

Nine

Zhlédla jsem film v podstatě hned po Čarodějově učni Karla Zemana. Tím jsem byla nadšena a už při sledování zcela pohlcena. Německá a navíc hraná verze tedy měla trochu nevýhodnou pozici s předem podceňujícím tónem "Tak to jsem na tebe tedy zvědavá..." A výsledek? I z adaptace našich sousedů jsem vesměs velmi spokojena. Děj se sice občas trochu vlekl, nicméně to, co to pravděpodobně způsobovalo, dávám k plusům filmu - podrobnější zkoumání vztahů mezi jednotlivými učni. A mistra film také zkoumá (a vykresluje) spíše jako člověka než jen jako čiré zlo... K velkým kladům určitě náleží výborné herecké výkony, které jsou velmi uvěřitelné. Nelítostnou, děsivou, temnou atmosféru dokresluje prostředí, kde se příběh odehrává. A hudba. ()

Kerbello

Tak fajn, nebudu zaujatý a budu se snažit vysvětlit. Čekal jsem to výrazně horší. Kostýmy, prostředí a ztvárnění Mistra mi celkem sedí, prostě vizuálně přitažlivé. Ale...! Hudba se pořád tváří že se vytasí s něčím co ohromí a najednou je konec. Fešáci Tonda, Lyško a Krabat bijí do očí, aby si člověk zapamatoval důležité postavy. Dialogy hloupé, každá věc, která v knize byla temná, protože jsme nevěděli, jak se zcela odehrála, je zde rozpitvána do nejmenších podrobností a filmu celkově chybí ponurá atmosféra. Srovnání s animovaným klenotem se nevyhnu. Hraný bratr se chtěl přiživit na nápadu s vypravěčem, ten je ale v porovnání s původním hutným přednesem naprosto utopený a nikdo si ho nevšímá. Tím, že se chlapci poněkud postaršili, magie nám ustoupila do pozadí a z Krabata je najednou středověký Kick-ass, se zcela ztrácí původní vize o bezmocnosti náctiletých chlapců, kteří jsou vlastně naživu už jenom díky kouzlům a neví dne ani hodiny. Kdyby se příběh lépe držel knihy a přidal tuto vizuální stránku a kdyby to ještě byl seriál... perfekto! Ale příliš mnoho kdyby. Jo a když už chcete, aby herci dospívali, pohlídejte si mezi záběry délku vousů. ()

Suchinnen

Stejně jako mnozí jiní zde přítomní považuji nesmrtelnou animovanou legendu Karla Zemana za nedostižnou, ale dle mého názoru Němci vzali látku sakra zodpovědně, s velkou pokorou a já je nemohu nepochválit. Atmosféra je, i díky zdařilé výpravě výborná a stejně tak neokoukaní herci. Moc dobré... ()

bratr.Milan

Němci zfilmovali lužickosrbskou legendu Krabat a bohužel se nestane legendárním filmem. Na druhou stranu katastrofa se také nekoná. Prostě čistý průměr. Škoda že to není trochu originální s nějakým nápadem, nebo atmosférou. Možná by stačilo autorské výtvarné zpracování kulis, cokoliv, co by ho posunulo. Mohl to být čtyřhvězdičkový film. Tvůrci se zuby nehty drží evropského průměru. Speciální efekty zvládli dobře, správně využívají tmy, která zakryje nedokonalosti, ale to nestačí. Musím se přiznat, že jsem občas hopsal v prohlížení dopředu a zastavoval jen u příběhově důležitějších pasáží a vůbec to nevadilo, nic mi neuniklo. Krabatovu legendu už jsem znal a legendární u mě zůstane pořád v podobě filmu Karla Zemana. ()

Pavlinenka

Velmi příjemné překvapení. Čarodějova učně neznám, tudíž jsem nemohla srovnávat. Tenhle film mě zaujal moc pěknou hudbou, krásnou lokací a vynikajícím Danielem Brühlem. Rozhodně doporučuju a posílám schöne Grüße nach Deutschland. ()

ddf76

Uhlazenejsi Carodejuv ucen nez Zemanova klasika. To se da pochopit, kdyby to byl poradnej horror, tak asi deti na to chodit nebudou :). Vizualne poutave i s dobrou atmosferou. V nekterych castich moc zkratkovite viz. vztah Krabata a Kantorky. Jako pohadka me to zaujalo daleko vic nez ceske pohadky po revoluci. ()

Teardown

Krabat opravdu dopadl nad má očekávání a sousedy tak mohu konečně pochválit, že natočili skutečně dobrý film. Není zde sice ta ponurá a skličující atmosféra Zemanova animovaného klenotu, ale to už dnes zřejmě stejně nikdo nesvede. Kdo si chce odpočinout od laviny únavných vyvraždovaček a hordou fádních hororů, Krabat by měl být zcela jistě to správnou volbou. A když o tom teď tak přemýšlím, dávám 80%, protože si tuhle krásnou pohádku po čase znovu rád připomenu. ()

arthur.22

Fantastický výchozí materiál, ale výsledek nijaký. Kde jsou kouzla a čáry, kde je hudba? Necelé dvě hodiny filmu mi zabraly celý den, najednou to nešlo, jak se to táhne. Ale mlýn se povedl. Nebýt toho apokalypticky vyhlížejícího konce, možná by to bylo za dvě. ()

BathoryMan

Skvelá atmosféra,napínavý dej,dobrý herci,nádherná kamera,trefná hudba,nádherná Paula Kalenberg,démonický Christian Redl..A mohol by som pokračovať donekonečna s kladmi tohto filmu ale nebudem a zápory sa mi v nom nejako nepodarilo nájsť!Proste vydaréné dielko,ktoré sa vyrovná a v hocičom dokonca prekonáva nudnú a blockbusterovú americkú produkciu. ()

Axident

Asi jsem nečekal úplně to, co jsem dostal. Ponurá, autentická atmosféra přesně tak, jak se hodí na Čarodějova učně, ač Zemanovu krajní strašidelnost nedostihuje ani náhodou. Celé se to vleče dokumentární plíživostí, což je na jednu stranu ocenění hodný risk, který ovšem ubírá filmu na přitažlivosti a tempo je až příliš nijaké. Na pár tricích, co jich ve dvou hodinách(!) je, nelze nepoznat nedostatek financí (animace havranů je hodně špatná). Mistr (Christian Redl) je asi nejsilněji zvládnutou a prokreslenou postavou, Daniel Brühl je hodně slibný (což potvrzuje objevením se v Panchartech), ostatní jen statují, Krabat David Kross, výborný v The Reader, mi nesedl. Špatné to rozhodně nebylo, poctivé, ale přeci jen se nemohu zbavit dojmu, že možnosti nebyly zdaleka využity a cítím zklamání. ()

burton

JJ, černá magie není úplně nejlepší způsob, jak trávit chlapské mládí. Nota bene ještě bez dívek a s divnym úchylem, který si hraje na dobroděje, při zatmění měsíce mele kosti na mouku a jako každý správný tyran, čas od času někoho z chlapců zavraždí a sežere (= pochlapí si ego) aby mohl, opět plný síly, řádit v mlýnici. Naštěstí tu máme loajalitu mladých mužů, což je skvělé a také nebojácnou dívku, zamilovanou do Krabata. Suprová pohádka, viděla jsem jí už několikrát a vždy si to užiju. Líbí se mi střídání ročních období, nenásilné barvy, uvěřitelné kostýmy a bezva herci, vše je pěkně sladěné. Mrkněte se, bude se vám to líbit. ()

Ombak▼Penari

Snímek vládne skvělou atmosférou, někdy bych řekl téměř hororovou, ale bohužel se tam toho mnoho nestane a to co se stane, se stane bez většího vzruchu. Opravdu by snímku seděla kratší stopáž a poněkud vyhrocenější okamžiky, takhle to plyne jak voda a ani odbyté finále na tom bohužel nic nezmění. Ale je to pěkně zahrané a jak jsem již psal - krásně provedená je především atmosféra starého mlýna kdesi na historickém venkově, který klidně může být plný přízraků z legend. ()