Neznámá

• Itálie La Sconosciuta (více)

Příběh mladé Ukrajinky žijící v italském městě brzy odhalí její smutnou minulost plnou násilí a ponižování. Ve snaze dosáhnout svých snů se snaží za každou cenu dostat práci. Stane se domácí hospodyní v bohaté rodině a stále více se jí rodina stává bližší. Ale jednoho dne přichází někdo z její minulosti a přináší nové zlo a násilí. (oficiální text distributora)

major.warren

Neznámá je silný film. Tornatore je mistr, i přesto, že už natočil ještě o chlup oslnivější díla. Baví mě ale jak přirozeně umí dohromady propojit lidské drama, temný thriller, nádhernou hudbu Ennia Morriconeho a vlastní poetiku. Je to perfektně napsané (De Rita/Tornatore) a skvěle zahrané. Ksenija Rappaport v hlavní roli je naprosto excelentní. Rovnocenným partnerem je jí i Michel Placido, byť tentokrát ne jako komisař Cattani. Fabio Zamarion zase kouzlí skrze objektiv své kamery. Přestože má Neznámá nejblíže k thrilleru, kombinuje v sobě i prvky romance či sociálního dramatu, čímž se předem vymyká jakémukoli zaškatulkování do určité skupiny. Od začátku do konce je to napínavé, v závěru pak velmi překvapivé. Giuseppe Tornatore je vynikající režisér a Neznámou to jen potvrdil. 80%. Ale finální scéna je jednou z nejúžasnějších, co jsem kdy viděl. ()

(mOnkey)

Tahle trýznivá výpověď jedné ne zcela obyčejné emigrantky nabývá na síle hlavně díky pozor(uhod)né Tornatoreho režii, detailní kameře a nepřekvapivě také silné Morriconeho kompozici. Takže i kdyby to bylo vše, co by tento příběh nabízel, rozhodně by to nebylo málo. Ono je toho ovšem mnohem, MNOHEM víc. ()

Caminzind

Říkám si, jaká to nádherná hudba a pak koukám, že jejím autorem je ten největší z největších. Poměrně silné drama a hlavně precizně zpracované. Druhá půlka již byla slabší, ačkoliv na druhou stranu poskytuje rozumné, uspokojivé a docela nepředvídatelné rozpletení příběhu a vyjasnění motivů hlavní postavy. Největší pointou však pro mě bylo zjištění, že roli pasáka ztvárnil Michele Placido!!? ()

Aljak

Môže existovať skutočný sen medzi tak mnohými nočnými morami? S Irenou sa život veru nemaznal! Scenár bol fakt skvelý a potenciál nesmierne vysoký. Trošku ťažšie sa v tom orientovalo, keďže Irenu sprevádzali počas jej života záblesky z minulosti, ktoré dali zmysel až v pokročilej fáze filmu. No musím bohužiaľ skonštatovať, že potenciál to malo určite vyšší a ako aj pri iných Tornatoreho filmoch si bolo treba domýšľať, čo mi inde až tak nevadilo, ale tu bohužiaľ áno. Ale inak to bola Tornatoreho klasika - bez servítky a ostychu. S hodnotením váham medzi 3 a 4 hviezdičkami, ale keďže moje očakávania boli uspokojené len tak zo 65%, tak dávam tri - čo však v tomto prípade určite neznamená, že by išlo o priemerný film. ()

peiton

Toľko percentuálne ospevovaný filmový kúsok..poviem Vám,pri sledovaní som z neho bola riadne v rozpakoch,no nie v takých tých skutočných.Kam sa pozriete samá nuda.Tak špinavá minulosť hl.hrdinky filmu sa predsa musí celkom logicky podpísať pod jej duševné zdravie,si budete vravieť.Omyl!Musím konštatovať,že jej osud mi bol ľahostajný a nezmenilo sa to ani ked pravda vyplávala na povrch..Pomaly napredujúci a nikam sa neponáhľajúci sa snímok,je určený skôr pre veľmi trpezlivých pozorovateľov.V opačnom prípade sa môže stať,že to vzdáte možno i blízko pred cieľom,čo by bola celkom škoda,pretože tu na Vás čaká ako už tradične pointa,lenže skvelá pointa ešte výborný film nerobí + ubrať čo to zo stopáže a snímok by razom dostal inú príchuť.Suma sumárum,francúzi nenapáchali až také škody,ale vedia to daleko lepšie. ()

Hees

Veľmi zaujímavý, napínavý a krutý film o živote jednej ženy, ktorá nemala moc na výber a robila vždy to čo musela, alebo k čomu ju donútili, keď chcela prežiť. Takto špinavo sa zarábajú peniaze vo svete a niekto radšej o tom ani nevie, aby mohol spávať. Vo filme sledujeme osud jednej ženy, ale v skutočnosti je príbeh viac komplexnejší a tiež sa vo filme občas vrátime do minulosti. Minulosť je odhalená postupne a tak divák čoraz viac všetko chápe a tiež čo je pre tento film dôležité striedajú sa vo filme miesta napínavé, s tými čo sú menej napínavé, takéto striedanie filmu veľmi prospieva a divákov to ešte viac pripúta k deju. Kedže ja pred krutosťou sveta nezatváram oči dokázal som si tento film "vychutnať" taký aký je. Treba pri tomto filme myslieť aj na vzťah diváka k hlavnej hrdinke, ktorý sa môže počas filmu veľmi zmeniť (a to je rozhodne veľmi zaujímavé). ()

Martin741

La Sconosciuta /v nasich nizinach a kotlinach zname ako Neznama/ je masakrozny film. Ma v sebe prvky depresie, erotiky, znepokojujucich scen, nasilia a nervydrasajucich scen. Ta hoplka bola proste skvela jaxa do toho vlozila a ako hrala. Dialogy na urovni, kulisy tiez a vyborny fascinujuci vizual. Tornatore /Bio Raj, Malena/ ako reziser sa teda predviedol . 94 % ()

tomtomtoma

Poutavý a silný příběh o chladnokrevnosti i lásce, o násilí, sadistické brutalitě a využívání a zneužívání žen z chudého východu. Film o vzepření se zvrhlému násilnickému životu a zaslepené cestě za svou vysněnou zářnou budoucností, která je svou podstatou jedinou spojnicí s temnou minulostí. Ukrajinská přistěhovalkyně Irena (dobrá Xenia Rappoport) jde chladnokrevně a tvrdě za svým snem i budoucností v podobě své domnělé malé dcery. Je to pro ní jediný životní cíl, pro který je schopna udělat vše, a to i s tragickým vývojem pro ostatní lidi. Do její úspěšné cesty se vrací temně krutá minulost v podobě Molda (dobrý Michele Placido), kuplíře a násilníka využívajícího takřka dokonalým způsobem řízené těhotenství svých otrokyň. Špatně zavražděný chamtivý člověk chce nazpět své ukradené peníze a neváhá podniknout jakoukoliv zákeřnost. Z dalších rolí: domnělá dcera Tea (Clara Dossena), která k Ireně přimkne nebývalým poutem, Teininy navždy poznamenaní adoptivní rodiče Valeria (Claudia Gerini) a Donato Adacherovi (Pierfrancesco Favino), původní služka Gina (Piera Degli Esposti), násilně odstraněná z cesty, domovník Matteo (Alessandro Haber), ziskuchtivě pomáhající Ireně, a kuplířova spolupracovnice Lucrezia (Ángela Molina). Příběh hbitě a zajímavě ubíhá a člověk mu promine i tu jistou dávku nepravděpodobnosti. Ale kdo ví, co vše se může přihodit. ()

zette

Velice dobry film se silnym pribehem. Chvili mi sice trvalo nez mi to vse secvaklo, ale povedlo se:-)! Nepamatuji si film, kde by byla dokonalejsi doprovodna hudba, opravdovy zazitek. Jedine, co nemohu odpustit je, ze Ukrajinku hraje Italka s dokonalou italstinou, coz trochu tento film degraduje a ja jej musel obrat o hvezdicku... ()

campix

Takhle má vypadat silný film. Režiséru Giuseppemu Tornatoremu se naprosto podařilo budovat během celého filmu hutnou atmosféru s pomocí skvělého hudebního doprovodu Ennia Morriconeho. Výborný výkon hlavní představitelky Kseniya Rappoport mě velmi zasáhl. Hloubka příběhu a drsnost některých scén je až na hranici únosnosti, přesto výborné a koho to nechá chladným, tak opravdu nevím. ()

gabin(a)

Film, který mě fakt dostal. Můj oblíbený GiuseppeTornatore dokazuje, že neumí bravurně točit jenom retro. Silný brutální příběh s šokujícím rozuzlením (aspoň pro mě, tohle jsem nečekala), natočený bez zbytečných opiček a americké doslovnosti. Podezření, že ten Pohlreich je Michele Placido jsem začala mít, až když si nasadil čepici jako pán v parku a pak mě přiznám se trochu rušilo, že jsem študovala, je-li to on či není. Jako vždy krásná hudba Ennia Morriconeho. Čekala jsem, že to bude dobrý film, ale ne tak dobrý. ()

Dannysek4U

Drsnej, tvrdej a prisnej film, kterej ale bohuzel vinou prepaleny delky a rekneme zbytecny prekombinovanosti, snazici se o neprichazejici presah, trochu moc pripomina emocionalne preexponovany italsky serialy behajici kolem jedny rano na CT. A jo, ani me tentokrat Morricone nesedl a predchoazejici dojem jen po celou dobu trvani filmu umocnoval. Ale mozna to bylo jen umocneny faktem, ze pro nas relativne okoukany tema umoznovalo az prilis snadno prejimat, co se budeš dit. Kazdopadne kloboucek pred Rappoport. A Pohlreich - Cattani rozhodne potesil:o) ()

sulimo

Pokud někdy budete mít nutkavou potřebu dostat se velmi rychle do velmi kvalitní deprese a současně marně hledat dolní čelist, potom vřele doporučuji tuhle záležitost. Sakra povedenej a dobře divnej film, na kterej se prostě nezapomíná. Předpokládám že asi nemusim zmiňovat, že Morricone je fakt Bůh. ()

ceskyhonza

Silný, emotivní příběh, který je nevhodný pro konzumní diváky. Příběh, jakých nepochybně reálný svět vytváří mnoho. Vždy se, když si to uvědomím, musím ptát, kolik bolesti je schopno vydržet lidské tělo a kolik jí může snést duše. Nutí mne to i k zamyšlení, zda existuje nějaká spravedlivá a laskavá síla ve vesmíru, o které slýcháme pod pojmem Bůh. Film je nejen silný svým obsahem a příběhem, ale i kamerou, střihem, nepochybně výkonem Ksenije Rappaport, ale také představitelky v dětské roli. Neodcházejte ani od titulků. I tam ještě můžete procítit výbornou hudbu "Pana Skladatele" Morriconeho, v které je opět vše. Výborný film, jakých není až tak mnoho. ()

MJMilan

Pokud máte rádi spíše romantické komedie, film Neznámá asi nebude nic pro vás. Kombinace drsného příběhu, rychlých sestřihů a ponuré hudby udělal z tohoto snímku velice depresivní záležitost. On samotný ten film je dost chaotický. Já osobně jsem až po hodině začal chápat, oč tu vlastně jde. ()

Susinnon

Neviem, kde zohnali to nádherné dievčatko, ale chcem ho! Inak fakt silný príbeh, hlavná hrdinka úžasná, napätie počas celého filmu, smútok a ľútosť a koniec tak bolestivý, že sa neubránite slzám. Minulosti sa nezbavíš... ()

Deyw

nvm no...divny.. 🙁 nic to semnou nedela a pusobilo to divne a zastarale..asi sem necitlive hovado 🥺 ()