Neznámá

• Itálie La Sconosciuta (více)

Příběh mladé Ukrajinky žijící v italském městě brzy odhalí její smutnou minulost plnou násilí a ponižování. Ve snaze dosáhnout svých snů se snaží za každou cenu dostat práci. Stane se domácí hospodyní v bohaté rodině a stále více se jí rodina stává bližší. Ale jednoho dne přichází někdo z její minulosti a přináší nové zlo a násilí. (oficiální text distributora)

hans500

Velmi drsný snímek, patřící v současnosti ke špičce. Citlivá režie Giuseppe Tornatoreho v kombinaci s úžasnou hudnou Ennia Morriconeho (jeho hudba k tomuto filmu se může řadit k tomu nejlepšímu co kdy stvořil) vytváří brilantní temnou atmosféru, střih a kamera tento dojem jen podpoří. Film má perfektní příběh a propracovaný scénář (tak realistický scénář se moc často nevidí) a společně s famózními hereckými výkony všech představitelů (vyzdvihnout musím naprosto excelentní výkon Kseniya Rappoport a výborně uvěřitelného zloducha v perfektním podání Michela Placida) jde o jeden z nejlepších filmů posledních let. ()

Karush

Nie veľakrát sa môžme stretnúť s takýmto filmom, ktorý je tak šikovne a rafinovane spracované, a pri ktorom sa dá bez problémov sledovať dianie. Veľmi jednoduché, a predsa pútavé a napínavé. ()

asirtes

Placido je teda fakt hotový "ďábel" a pre túto rolu stvorený snáď viac ako pre Koráda Katániho. Dúfam, že mi za toto nebudú srať v noci do huby nemŕtvy fandovia Chobotnice. Hlavne nežne, please. ()

neoBlast

Neznámá nemá k dokonalé náladě daleko. Tu se mrkne na Kubricka, tu na Lynche a támhle třeba i na Hitchcocka s Gasparem Noém... a k tomu navíc vyhrává Ennio Morricone. Znepokojující dusná atmosféra dá zapomenout na CGI, zvláštní efekty a další fidlátka, když potřebujete jenom přesné herce a pevnou režisérovu vizi k ukázkové filmové depresi. 80 % ()

rockwoman

"Až trochu povyrosteš a naučíš se psát, napíšeme si spoustu dopisů. A třeba mi napíšeš i o tom, jaké to je, stát se ženou. To bys měla vědět sama. Víš, já jsem na to v životě neměla tak nějak dost klidu." ...Tak tady jsem na konci i slzu uronila. Ponížená, zlomená, doháněná minulostí na každém kroku. S bolestí v srdci a s mateřským instinktem, bojuje dál se svým osudem za lepší budoucnost. Žena dokáže vydržet opravdu hodně. Ksenija Rappaport v hlavní roli předvedla působivý herecký výkon. ()

OHI

Výborně zrežírovaný a zahraný, ale hodně krutý a naturalistický snímek. Nic pro slabší povahy. ()

shantim

Giuseppe Tornatore je bezpochyby jedním z nejlepších současných filmařů Itálie, což potvrzuje i svým snímkem La sconosciuta (Neznámá). Propojit silně realistický příběh s velkou dávkou sentimentu tak, aby konečný film nevyšel jako kýčovitý kalkul či trapná sentimentální limonáda, je opravdu umění. Tento snímek tyto kvality má a režisérovi je třeba zatleskat. K příběhu samotnému stačí jen dodat, že v současné Itálii (a nejen tam) je podobné jednání vůči cizincům běžné a můžeme ho vidět každý den. Další odvrácenou stranou téhož problému je pak kriminalita cizinců jako vzdor těmto příkořím. Ať hodí kamenem, kdo je bez viny! Mimochodem je také třeba pochválit herečku v hlavní roli (Ksenija Rappoport), která ztvárnilala svou roli tak věrohodně, až je těžko uvěřit, že nic podobného sama neprožila. Silný prožitek podtrhuje filmová hudba Ennia Morriconeho, která je, jak jsme u něho zvyklí, velmi emocionálně laděna a zároveň kompozičně dokonalá. Mimojiné hlavní hudební motiv velmi blízce připomíná jiný jeho opus, a sice hudbu k filmu z roku 1975 Soudce a jeho kat (režie M. Schell). 92% hvězdiček ()

blackJag

Výborně vystavěné kriminální drama s výtečnou představitelkou hlavní hrdinky, jejíž osud je daleko tíživější, než počáteční napětí a brutální flashbacky dávají tušit. Za zmínku samozřejmě stojí i slizký Placidiho záporák, který vám dá lehce zapomenout na šarmantního inspektora Corrada Cattaniho. Vše rámcováno skvělým hudebním doprovodem Ennia Morriconeho, který vám svými smyčcovými výpady div že nevypíchne oko. Jeden z nejlepších italských filmů poslední doby. Jsem zvědav, kdy se od amíků dočkáme remaku... 85% ()

KlonyIlony

Velice dobré drama, které balancuje mezi čistým psychodramatem a žánrovým krimi. Mně osobně se hlavní postava jeví jako psychologicky dobře vykreslený tragický hrdina krimifilmů. Narativ je velmi pěkně vykonstruovaný, odhalování motivací hlavní postavy skrz flasbacky z minulosti je velmi efektní a dělá to film napínovým. Poklona patří herečce Kseniji Rappaport - jejímu hereckému umění a její skvělé italštině. Chvílemi jsem si myslel, že se jedná o Italku napodobující ruský přízvuk. ()

MI-380

Drama, které díky pozvolnému odhalování minulosti pomocí brutálních flashbacků přechází do kvalitního thrilleru. Výborná představitelka hlavní role, 90% (jsem 1213. hodnotící, dosavadní průměr je 81%). ()

Kurikmoon

Veľmi pútavý film. Napätie, výkony, príbeh. Všetkého plné hrste. Na začiatku človek poriadne hmatá, o čo vlastne ide. Postupne však svitne. Rozhodne nehľadajte popisky o čom je film. Rozhodne za svoju neinformovanosť budete odmenený. ()

Autogram

Krutý osud, krutý film, a krutý aj k divákovi, keď mi dlhý čas nedal odpoveď na to, o čo vlastne ide. Bleskové flashbacky do farebnej a blonďavej minulosti stále iba naznačovali, ale celá pravda prišla až v poslednej polhodine. No ale veľké veci potrebujú dlhú prípravu, v tom mala hlavná hrdinka jasno. Hudba od Mirriconeho v každom prípade nešla prehliadnuť, bez nej by bol film iba polovičný. –––– Ale co ten příběh, jak se v něm říká, že když tě někdo uhodí do tváře, tak mu máš nastavit tu druhou? – To se hodí jen těm, kteří si začínají. –––– Měla jsem pocit, že svou minulost už mám vyřešenou, ale moje minulost nemá vyřešenou mně. –––– Velké věci potřebujou velkou trpělivost. ()

milancecil

Jsou takové filmy, při jejichž sledování trpím, nepotlačitelně a hluboce, vždy když v příběhu vládne tak velké bezpráví, surové násilí, taková bezmezná zvůle, když obětí takového až zrůdně odlidštěného jednání se stane žena, ještě mladá i pohledá, přesto bez jakýchkoliv vyhlídek na slušný, důstojný život, bez východiska, zotročená, zneužívaná, týraná, ano, toto není film, který by si citlivý a vnímavý divák vybral pro nějaké své povznášející potěšení, spíše pro hořké uvědomění si v jakém že to světě a hlavně s kým spolužije, kolik zla a zhoubné neúcty k lidskému životu tady s námi tak životaschopně spoluexistuje, kolik žen právě takové neštěstí jako Ukrajinku Irenu postihlo, ona si sice dokázala svým mimořádným odhodláním, riskantně, prolomit bezvýchodnost své situace, vybojovat si zpět svojí svobodu, skoncovat s hrůznou každodenností, uniknout pryč, daleko, daleko tak, jak jen to bylo pro ni tehdy možné, najít si pro sebe práci, usadit se v novém místě, sžívat se pomalu s novým, lidštějším prostředím a pokusit se hlavně co nejvíce zapomenout, utišit v sobě prožitou bolest, ale vývoj dalších událostí bohužel neztrácí nic z dramatičnosti, Irena pro sebe nenachází klid a bezpečí, naopak, poznává, kam až, do jakých mezí, může zajít zášť a odhodlání pomstít se jí, že pro ni nikdy nebude žádné slitování, žádné milosrdenství, jedině další, ještě zoufalejší boj, ano, je to velmi silné a přesvědčivé dílo, stejně jako herecký výkon Kseniji Rappaport v roli Ireny. ()

Daddko

Som rád že to mám za sebou, pár krát som rozmýšľaľ radšej nedopozerať, ale nedalo mi to. A nikdy viac. To nemôžu byť ľudia ktorí nútia ženy k prostitúcii a navyše povýšiť to na obchod s novorodencami. Osobne by som im dával rovnaké tresty ako za vraždu, ()

Sdoom

Neustálé napětí, výborní herci, tíživá atmosféra, skvělý scénář a hudba Morriconeho - výsledkem takových ingrediencí nemůže být nic jiného než brilantní pětihvězdičkové psychologické drama. Co si však na snímku cením nejvíce, je jeho realističnost, protože se nesnaží diváka nijak oblbnout, nemoralizuje, jen servíruje syrové hody s excelentně vypointovaným závěrem, který vše objasní. Po dlouhé době ve mně film vyvolal smutek a úzkost. ()

sedm.1

80% hodnocení? 4-5* od všech mých oblíbených uživatelů? Komentáře, ze kterých slintám blahem. Pane jo, to musí být darda, říkám si, já starý, nepoučitelný, popletený naiva. Takže co já na to? La Sconosciuta je nezáživná, nevýrazná, televizní nuda, kde za pozornost stojí snad jen famózní Morriconeho hudební doprovod. Zbytek šel ale mimo mě. Zápletka, respektive původní námět tohoto snímku, skutečně budí pozornost a očekávání, nicméně výsledné zpracování mě vůbec nechytlo. Filmu se tedy jistě nedá upřít vytříbená stylovost, vychytané„evropské“ atmosférično a samotné tvůrce určitě také nelze považovat za břídily, nicméně to tematické ploužení se po povrchu, celková nepřístupnost k postavám, chladné a ne vždy upřímné emoce a v jistých ohledech divný závěr, to vše mi strašně ubíralo z možná jinak působivého zážitku, kterým mohla tato podívaná být. Každopádně já Neznámou nepovažuji za až takový artový počin, jak se tu o něm jinak všeobecně mluví, divácky jde totiž o poměrně stravitelnou a ne až tak vyumělkovanou záležitost, ikdyž asi nelze ani popřít nemalé tvůrčí umělecké ambice, které ale rozhodně nejsou rušivé či jinak odrazující. Herecké obsazení pak odpovídá celému pojetí filmu, takže kvalita nekompromisně dominuje nad sympatičností, vytýkat něco v tomto směru by ale byla hloupost. Já mám z tohoto snímku zkrátka pořádně pomotané dojmy, kdy vím, že jsem byl sice svědkem výjimečného filmu, na druhou stranu jsem ale i přesvědčen, že spousta, respektive v místním měřítku většina diváků, v něm vidí ještě něco mnohem víc, co mě buď uteklo, anebo to prostě jen zmiňovaným zpracováním není můj šálek kávy, a já to tak nedokážu nejspíš odpovídajícím způsobem celé docenit. Takže za mě zklamání. ()

Maynard.

V neděli dávali lahůdku – Nejvyšší nabídka (kterou už sem párkrát viděl), a hnedle v pondělí sem si střelil další kousek od stejnýho rejži. Znělo to podle názvu docela podobně, takže sem se právem měl nač těšit. Jako, vostrej snímek hned od prvního záběru – 3 ženský v tangách, který se říděj pokyny – otoč se, pomalu atd :o). Prostě obchod s bílým masem jak zvon! Je to takovej ten film, kde se všecko dozvídáš pomaličku a přesně tak, jak ti to rejža předhazuje. Hudba je tady fakt taková hodně psycho, takže to dělá z docela normálního příběhu, napínavej biják. Do toho všeho vzpomínky hlavní aktérky v podobě rychlo prostřihů, ve kterých se co jinýho než šous.á :o). No, a teď vzhůru makat :o)) ()

klukluka

Předevčírem jsem si gecnul na zadek z Nejvyšší nabídky a logicky jsem se začal zajímat o další Tornatoreho filmy. Těšil jsem se, že by se mohl stát mým objevem podobně jako Fatih Akin, Tom Tykwer nebo Majid Majidi. Neznámá mě ale totálně otrávila. Na těch dvou hvězdách se jistě podepisuje moje nadšené rozechvění z Nejvyšší nabídky. Jinak bych tomu klidně dal jednu, pravděpodobně bych to ale vůbec nedokoukal a napálil tomu odpad. Nejvíc mě totiž iritoval začátek, přičemž za začátek v tomto případě považuji prvních 100 minut. Tvůrci mě tady celou tu dobu tahali za fusekli, neměl jsem nic vědět, abych si myslel něco jinýho a vydržel do rozuzlení. Vydržel jsem. A co? A poslední scéna, kdy dnes už dospělá holka přijde za chůvou před kriminál? Hmmm... Neměla ta paní náhodou podíl na smrti její matky? Netýrala ji, nazývajíc to jakousi školou života? Nedělo se to všechno v době, kdy z toho to dítě nemělo rozum a na milou, odpornou chůvu už naštěstí dávno zapomnělo? Tohle mi nesedlo, fakt ne. ()

Hanys_

Guiseppe Tornatore je pro mě pořád ještě docela neprobádaný tvůrce. Před pár lety jsem sice viděl jeho hodně zajímavou Malenu (a objevil tak pro sebe i krásu Monici Belluci), ale jinak jsem na jeho filmy nikde nemohl narazit. Až teď se mi dostala do rukou "Neznámá" - smutný příběh ukrajinské prostitutky, která se snaží začít nový život, ale minulosti se nemůže jen tak lehce zbavit. Opravdu parádní podívaná, lehce depresivní a se silným koncem, s výbornými herci a (jak jinak než) úžasnou Morriconeho hudbou... 8/10 ()

Giggs

Ďalši Giuseppeho famozny snimok. Drsny, originalny, dobre vystupňovany a hlavne bez zbytočne prehnanych emocii a kliše. Je to fakt majster svojho remesla. Aj režiserskeho, aj scenaristickeho. ()