Nejzářivější hollywoodské hvězdy se sešly na natáčení největšího a nejnákladnějšího válečného filmu všech dob, v němž Američané konečně vyhrají válku ve Vietnamu. To překvapivě není charakteristika filmu Tropická bouře, ale úvod k jeho příběhu, který slibuje mimořádný zážitek pro fanoušky všech forem humoru... Tugg Speedman (Ben Stiller) je klonem Bruce Willise, který chrlí kasovní trháky, ale ne a ne dosáhnout na Oscara. Kirk Lazarus (Robert Downey Jr.) by naopak mohl cenami dláždit chodník a s vírou ve vlastní schopnosti hledá stále nové a větší výzvy. Třetí hvězdou do party je pak komik Jeff Portnoy (Jack Black), který má hodně společného se svým představitelem, jenž by rád prchnul od pověsti fekálního humoristy k charakternímu herectví. Zásadním krokem jejich kariéry měl být výše zmíněný válečný velkofilm, jenže během natáčení se něco zadrhlo – náklady stoupají, atmosféra houstne a primadony ne a ne se vpravit do rolí vojáků v hlubinách vietnamské džungle. Na radu válečného poradce (Nick Nolte) vtáhne zoufalý režisér (Steve Coogan) své herce do skutečného pralesa, aby z nich stvořil chlapy. Žádný z nich netuší, jak je tahle výprava zocelí. Během cesty totiž narazí na militantní domorodou bojůvku, která chce proti americké invazi bojovat zuby nehty. A tak zatímco domorodci pálí ostrými, nicnetušící herci si myslí, že vše je součástí natáčení a plánu ďábelského režiséra na jejich „převýchovu“... Tropická bouře režírujícího, hrajícího a pod scénářem podepsaného Bena Stillera je revoluční komedií, která používá fóry, na které by většina hollywoodských studií neměla odvahu (a žaludek), a ty jsou navíc opravdu originální – a tak Kirk Lazarus posouvá mantinely vlastního herectví tím, že podstoupí operaci, jež z blonďatého Australana stvoří černocha od Mississippi, Tug Speedman touží adoptovat domorodého chlapečka, z něhož se vyklube zuřivý dětský zabiják, a jedna z postav se jmenuje Alpa Číno. Že je Tropická bouře skutečně „in“ potvrzují i dobrovolná sebezesměšňující camea slavných herců, kteří se ve filmu mihli, jen aby byli při tom. Ben Stiller pracoval na scénáři přes pět let. „Inspirovali mě herečtí kolegové, kteří absolvovali přípravku před nějakým válečným filmem a brblali, že to bylo k nepřežití. A tak jsem si představoval, jak by jim asi bylo ve skutečném válečném konfliktu. Tehdy se zrodila Tropická bouře,“ říká režisér, scenárista a herec v jedné osobě. (oficiální text distributora)

Trainspotter

My ass! My ass! My ass! That was motherfucking piece of holy shit, dude! A nejlepší role Toma Cruise (jako jediná dobrá) ever! I luv tha pussy, hell yeah! Ale byla tam i hluchá místa, kdy kino se zdálo být úplně prázdným. AR: 2,35:1 - Super 35 ()

cubajz

film mě dostal hned ze začátku fiktivními trailery, zbytek bohužel (až na fuckujícího Cruise, kterého jsem poznal až tak v půlce filmu) žádná sláva není a na jeden povedený a fungující vtípek připadá pět nepovedených nebo trapných. ()

nithiel

Když nad tím pořádně přemýšlím, tak nemůžu najít nic, čím by byla tahle parodie tak kulervoucí, ale popravdě řečeno jsem se naposledy u filmu takhle zasmál při Žhavých výstřelech; A to mi bylo 12, takže nebylo nijak těžký mě poslat pod gauč i slabším vtipem. Plešatej Cruise je naprosto perfektní a kupodivu ani nikdo jiný ve své roli nijak zvlášť neskřípe. Konečně jsem se taky dozvěděl, kde se Pitt inspiroval k přestřelení svého přízvuku v Hanebnejch parchantech...a musím říct, že na Downeyho NEGRA s velkým N nedosáhl. ()

dubinak

Hovadina na entou, nechápu, co tady na tom všichni vidí. Jediné, co na tomto snímku stálo za to byl Robert Downey Jr, který zařídil tu jednu hvězdičku, co tu pochybovačně udávám. Na tyhle sprosté trapárny nejsem stavěná. ()

C0r0ner

Bez výjimky každá komedie se nějak pozvolně rozjíždí. Tropická bouře ne. Ta do diváka opravdu od první vteřiny sype haldy gagů, které sice někdy kolem poloviny trochu poleví, ale i tak jich je ve filmu víc, než v deseti jiných dohromady. Já osobně tuhle šílenou sračku považuji za jednu z nejvtipnějších věcí všech dob a při každém shlédnutí se řehtám stejně jako napoprvé. Že teda Cruise nijak moc nežeru, tak tady si zahrál nejlepší roli svého života. A to samé vlastně platí o spoustě dalších herců. Totálně kreténská genialita, která nemá obdoby. 100% ()

lakikaki

Benovi Stillerovi sa podaril husársky kúsok - dostal na výslnie takmer mŕtvy žáner paródie, ktorý bol v posledných rokoch jedine zahanbovaný jedným veľmi neschopným režisérskym duom. Je však škoda, že sa mu nepodarilo udržať vyvážené tempo a Tropic Thunder tak diváka hneď v prvých minútach úplne dostane najprv neskutočne vtipnými fiktívnymi trailermi a vzápätí zbesilou akciou, no po jej skončení tempo spomalí, začne sa vysvetľovať príbeh, po jeho objasnení príde opäť na rad akcia (a humor - ten je však všadeprítomný, takže mi pripadá zbytočné spomínať ho osobitne), tá je však počas celej minutáže prerušovaná viac či menej pokojnou konverzačnou scénou. Okrem toho mi trochu prekážala už len klišéovitosť niektorých scén: vyzerá to síce tak, že sa niečo stane, skúsený divák však očakáva, že sa stane niečo iné a ono sa aj tak stane to, na čo to vyzeralo, že sa stane - seržant Osiris (Kirk Lazarus) mi asi spôsobil nejakú dočasnú mozgovú disfunkciu... A keď už je reč o postave Roberta Downeyho Jr., tak tá je hlavným hrdinom snímku (a môjho srdca - minimálne pre dnešný deň), aj napriek snahe Stillera urobiť svoju postavu tou hlavnou. Ben je ale aj napriek tomu vynikajúci, rovnako je na tom Jack Black (ostatným komentárom neverte, Jack hrá síce debilnú postavu, ale hrá ju perfektne a svojím spôsobom je tak vtipný ako to len šlo) a plno známych tvári vo väčších či menších vedľajších rolách tiež poteší - smrteľne vážne sa tváriaci Nick Nolte je nesmierne vtipný, mňa osobne potešil aj Bill Hader (hoci dostal trochu málo priestoru) a na vrchole vedľajších postáv stojí a veselo fuckuje na nespoznanie zamaskovaný Tom Cruise (záverečný tanec si síce odpustiť mohol, ale Stiller má podobné "srandičky" asi rád - viď. scéna na konci záverečných titulkov k Dodgeballu). K technickej stránke filmu dodám len toľko, že je fakt špičková, Stiller by zvládol aj seriózny (vojnový veľko)film a 92-miliónový rozpočet je fakt vidieť. Celkovo som síce trochu sklamaný, Tropic Thunder stál totiž na vrchole rebríčka mojich najočakávanejších filmov pre rok 2008, ale aj tak sa jedná o skvelú komédiu a vynikajúcu paródiu. A možno práve to parodovanie je mojím kameňom úrazu - keď si Tropic Thunder pustím o nejakých desať rokov, keď budem mať napozeraných viac vojnových filmov (tento žáner totiž nemám až tak rád a videl som len zopár "zásadnejších" snímkov), som si istý, že sa budem baviť kráľovsky. A možno bude stačiť len druhá projekcia a tú neplánujem odkladať veľmi dlho... EDIT: Druhá projekcia mi nepripadala zábavnejšia či vtipnejšia než tá prvá, ale zistil som počas nej, že kvalita filmu je omnoho vyššia než som pôvodne zaregistroval. Stiller si dal fakt záležať a po technickej stránke filmu nemôžem vytknúť nič, s výnimkou záverečného Cruisovho tanečného čísla, ktoré sa však vďaka vydarenému strihu strieda s maximálne štýlovými záverečnými titulkami a jeho prvoplánové vyznenie sa tak viac-menej stráca. Ako som už spomenul, technická stránka je v podstate dokonalá a po druhej projekcii mám chuť vidieť Tropic Thunder znova. Teda, ani nie tak "znova", ale skôr "ešte veľakrát". A to je, myslím si, dostatočný dôvod na prihodenie piatej hviezdičky. P.S. Jedným z dôvodov, prečo ma druhá projekcia zaujala ešte viac než tá prvá mohol byť aj "dokument" Rain of Madness. Ten totiž rozširuje svet Tropic Thunderu tým, že nám sprostredkúva informácie o natáčaní, ktoré vo filme vidíme. Ak sa vám Tropic Thunder páčil alebo ak sa na jeho pozretie ešte len chystáte, odporúčam vám zohnať si aj tento 30-minútový doplnok. () (méně) (více)

agathon

Slabších, protože někdy tlačí na pilu přece jen moc (hlavně Jack Black nemusel pořád prdět...), ale za Roberta Downeyho asi ani jinak nemůžu. A na Meltdown se fakt těším;) ()

Wormboy

Kopec skvelych napadov v parodii nielen na more vojnovych ci akcnych filmov, ale na samotne fungovanie tovarne na sny. Musim vsak povedat, ze napriek velkej miere vtipnosti a nadnesenosti som bol v podstate z Tropickej burky sklamany, pretoze tak obrovsky potencial, ci uz herecky (najma absolutne /z/neuzity Jack Black), ale aj dejovy a scenaristicky, zostal nevyuzity. Niekollko krat som si hovoril, ze ten ktory vtip nebol dotiahnuty, hlasky neboli vypointovane a pod. Na druhej strane, pri niektorych som sa rehotal ako male decko, retardovany Stiler, "stanislavský" Downey, Jr. a plesaty Cruise, su absolutne skveli a akcne sceny su natocene velmi umne a efektne. Mozno na druhy krat to bude o nieco lepsie. Takto "len" 3,5/5* ()

pakobylka

Z tohoto režijního počinu Bena Stillera mám především strašně rozporuplné pocity. Čekala jsem veskrze sympatický úlet podobný „Zoolanderovi“, a ten se nekonal. Některé scény jsou naprosto úchvatné - jiné se ze všech sil snaží být vtipné, ale mně při nejlepší vůli nijak zvlášť veselé nepřipadají. Navíc si myslím, že přisprostlý slovník není vždycky zárukou té největší legrace. Kvalita tak po celou stopáž neuvěřitelně kolísá - přesto film jako celek kupodivu (!) funguje, takže 3* jsou tak akorát. ()

Flynn

Klasická Stillerovina :o) docela jsem se bavil, byla to sice kravina, ale ty dialogy stály za to :o) a hlavně odkazy na starší filmy, Robert Downey Jr. je protě masér a stejně tak je tomu v tomhle filmu i u Toma Cruise :o) tyhle dvě postavy mě prostě dostaly..... ()

Redík

Po shlédnutí traileru jsem ze všech stran slyšel, že půjde o neskutečný komediální nářez a útok na naše bránice. Já sám však toto nadšení nesdílel. Teď po shlédnutí filmu všude slyším, že tento film zklamal. Nebyl to takový nářez jak všichni čekali. Příliš mnoho hluchých míst, matný Stiller, Downey Jr. a prachbídný Black. Na druhou stranu film měl opravdu povedený začátek (fiktivní trailery a kritika Hollywoodu) a vcelku povedený konec. Ale to co bylo mezi tím příliš komediální nebylo. Jediné co mě mile potěšilo a jistě stojí za zmínku je plešatý, obtloustlý a vulgární milionář Tom Cruise při jehož výstupech jsem se opravdu bavil. Při celkovém hodnocení filmu jsem se nakonec dostal na hodně slabé, ale stále ještě tři hvězdy. ()

danecek24

66. Zlatý Glóbus za rok 2008 - nominace (2) - Nejlepší herec ve vedlejší roli - Tom Cruise, Nejlepší herec ve vedlejší roli - Robert Downey Jr. ()

Andre3000

Hej, Bene co to vyvádíš. Děláš skopičiny a pak to takhle dopadá. Radši bys měl jen hrát a ne i režírovat. Krom toho tady ani o to hraní nejde, prostě je to takový paskvilek co nic neřeší. Tom Cruise vypadá naprostě hrozně a hraje starou bačkoru. Jediná scéna co se mi líbila byla zabitá pandy a to mám pandy rád, vlastně už ani nevím proč se mi líbila. jinak jeden velkej točící se zmetek, kterej ukazuje jedno klišé za druhým a scény jsou málokdy vtipné. ()

gabin(a)

4 a půl a hotovson! U nás doma kultovní film, který umíme nazpaměť, snad jenom kromě těch úplně nejsprostších pasáží (Jack Black a jeho absťák, to už bylo i na nás, co nejsme moc cimprlich, trochu moc). Vynikající trailery, hlavně Satanova pěšinka s Lazarusovými chlípnými pohledy a výkřikem mě vždycky spolehlivě rozřehtá. A věta "Tady planoucí drak!" mě napadne vždycky, když mi volá někdo nepříjemný, třeba telefénní společnost nabízející slevy zadarmo (dobrííí dééén, hovořím prosím s majitelém tohotó telefonů?", všichni to určitě znáte, ta rozzářená sluníčka na druhém konci drátu). A když jsme u toho telefonování, u scény s nadávajícím Lesem Grossmanem mě při dalších zhlédnutích pobavil právě nejvíc ten drogista, jak se hlásil do telefonu a přitom do něho tak krásně skepticky čuměl. Stejný efekt má na mě masér v Oskarovi. Nesměju se ani tolik Funésovi, jako masérovu bezradně tupému pohledu. Klobouk dolů před překladatelem, ten se teda fakt vyřádil, takže mi český dabing vůbec nevadil. No a taky samozřejmě před Tomem Cruisem, strašně u mě stoupnul v ceně, v životě bych neřekla, že je takový tanečník! Kam se na něj hrabou Travolta nebo Patrick Swayze! ()

Juto

Je to inteligentná satira na hollywoodske a filmové herectvo. Herecké obsadenie má veľký podiel na tom, že film funguje. Najviac ma bavil Jack Black, ktorý hrá skvelo. A prinajmenšom drogová závislosť jeho postavy ho robí hodnotným v rámci satiry. 8,5/10 ()

Martrix

Dnes už nejspíš trezorový film. Hysterická hyperkorektnost, která v posledních letech zamořila Hollywood, totiž vykastrovala většinu tvůrců, kteří měli na podobné filmy koule. Stiller s Cohenem se v Tropické bouři zcela bez zábran, naváží do kde čeho...parodování rambožánru je asi to nejmenší. Ne vždy je to povedené, ale i tu snahu dnes musí člověk ocenit. Pustil jsem si prodlouženou verzi, ale nejsem si jistý, že jsem udělal dobře. Protože v těch dvaceti minutách navíc, divák o nic zásadního nepřichází. Dobrých fórů ovšem není ani v kinoverzi zadaleka tolik, jako třeba ve Žhavých výstřelech II. Z námětu by se toho dalo vytřískat o dost víc, protože ta premisa je sice jednoduchá, ale zato divácky vděčná. Zamrzí to o to víc, že taková parta herců, se už nejspíš nesejde. Dialogy jsou napsané velmi zdařile; i díky nim jsou tím nejlepším na celém filmu herecké výkony, které jsou opravdu luxusní. A tohle tvrzení se netýká jednoho, nebo dvou herců...týká se úplně všech, což je unikum. Samozřejmě jsou tady dva, kteří z toho ještě vyčnívají a to je Cruise a Downey. Kdyby šlo hodnocení herců oddělit, dal bych jim bez váhání 5*. Min. dvě hvězdy z hodnocení, jdou za nimi. ()

c.tucker

Ty pičo!!! Nadopované až k prasknutí. Trailery na začátku mě rozsekaly a potom jsem to už jen přikrmoval dalšíma a dalšíma šílenostma a hláškama. Střed trochu níže než začátek a konec, ale stále na úrovni. Uplně jsem zapomněl na Toma Cruise, kterého jsem poznal až na konci. "Check it out. Dustin Hoffman, 'Rain Man,' look retarded, act retarded, not retarded. Counted toothpicks, cheated cards. Autistic, sho'. Not retarded. You know Tom Hanks, 'Forrest Gump.' Slow, yes. Retarded, maybe. Braces on his legs. But he charmed the pants off Nixon and won a ping-pong competition. That ain't retarded. Peter Sellers, "Being There." Infantile, yes. Retarded, no. You went full retard, man. Never go full retard. You don't buy that? Ask Sean Penn, 2001, "I Am Sam." Remember? Went full retard, went home empty handed..." ()

Blíží se návrat Lese Grossmana?

Blíží se návrat Lese Grossmana?

09.08.2022

Zatímco Top Gun: Maverick nedávno překonal hranici 1,3 miliardy dolarů a vyšplhal se na 13. místo na celosvětovém žebříčku historických tržeb, hlavní hvězda filmu Tom Cruise a producent a režisér… (více)

Josh Brolin a Peter Dinklage budou bratři

Josh Brolin a Peter Dinklage budou bratři

01.03.2019

V Hollywoodu už pár let koluje nápad natočit film Trojčata, který by fungoval jako duchovní pokračování osmdesátkové komedie Dvojčata s Arnoldem Schwarzeneggerem a Dannym DeVitem. Zatímco výše… (více)

Cruise a Tatum zachraňují prezidenta

Cruise a Tatum zachraňují prezidenta

16.05.2012

Ale ne spolu, nýbrž každý v jiném projektu. El Presidente bude akční komedie od scenáristy Dana Goora (populární seriál Parks and Recreation) a v režii zkušeného Jaye Roache. Ten by chtěl do hlavních… (více)

Mission: Impossible – Ghost Protocol

Mission: Impossible – Ghost Protocol

30.10.2010

Tak zní oficiální název právě natáčeného čtvrtého dílu akčně špionážní série. Prozradili to režisér Brad Bird a hvězdy Tom Cruise a Jeremy Renner během tiskové konference v Dubaji, kam se produkce… (více)