High Rise (festivalový název)

High-Rise

High–Rise

(festivalový název)

Drama / Sci-Fi / Thriller

Velká Británie, 2015, 112 min

// Dekonstrukce společnosti, za kterou by se ani Kubrick nestyděl? Skoro. Něco tomu schází, některé charaktery nejsou tak úplně dotažené, ale jako celek to je mnohem zajímavější, než jak to na první pohled vypadá. A konečné pasáže jsou pak přímo předávkované vizuálními nápady, na které byla radost se dívat. Takový dvouhodinový videoklip s přesahem. Místy nuda, jinak ale mimořádně povedený experiment. 7-8/10(1.8.2016)

• maddy

Trailer na High-Rise skutočne nevnadil, bohužiaľ všetci ktorí sa taktiež na film tešia iba na základe vizuálne úchvatného traileru nech si radšej nechajú zájsť chuť. Vizuálne je film síce zaujímavý, ale rozhodne nie až tak akoby mohol byť, no Ben Wheatley opäť dokazuje, že jeho tvorba je .... no asi iba pre veľmi úzku skupinu divákov. Samotné jadro filmu a to metaforické vyobrazenie spoločnosti v jednej noblesnom paneláku od tej snobskej vrstvy na najvyšších poschodiach až po spodinu na najnižších je síce zaujímavé, avšak ostalo tak iba pri tom. Tú nemravnosť, povrchnosť, nevraživosť a celkovo kritiku súčasnej spoločnosti sa Wheatleymu predať vôbec nedarí a neutiahne mu to ani skvelý Hiddleston v hlavnej úlohe. Film by chcel tak strašne kritizovať a divákovi všetko hádzať priamo „in-your-face“, že nakoniec sa celá tá kritika míňa účinku. Nakoniec to tak vyzerá ako chabý výkrik amatéra, než akokoľvek sofistikovaný pokus o kritiku. Po pár minútach je tak z High-Rise iba neskutočná otrava, v ktorej nezaujme dej (lebo tu takmer žiaden nie je), ani postavy, ani nijako premyslené dialógy, ani absolútne nič. Vo výsledku tak zbytočne okázalý, strašne nasilu pokus o „art“, ktorý nemá čo povedať. CELKOVO: 2* (4/10) ... s prižmúrenými očami za tých pár vizuálne efektných scén a nápadov. Väčšinu, ktorú nalákal trailer však varujem, ruky preč! Toto nemá s tými svižnými dvomi minútami v ukážkach nič spoločné.(6.5.2016)

• sidzej

Veľmi zvláštne dielo. 2* dávam za skvelého Hiddlestona a úžasné vizuálne spracovanie. Výprava je skutočne famózna obzvlášť pri 4 miliónovom rozpočte. Hlavná dejová myšlienka úpadku mrakodrapu a ľudskej morálky tiež nie je zlá ale scénaristicky je to skrátka totálny nezmysel. Film kladie priveľa otázok a nedáva žiadne odpovede (prečo keď niekto skočí z okna polícia nič nevyšetruje? Prečo nájomníci po počiatočných problémoch s elektrinou a neskorším vraždením budovu neopustia?) Premena ľudí v pudové zvieratá je skrátka plná logických nezmyslov a divák sa nezmôže na nič iné len WTF.....je to škoda lebo tá forma je skutočne famózna. P.S: zaujímalo by ma na aké kamery sa to natáčalo....pretože celkovou štylizáciou to vyzerá jak film ktorý natočili niekedy v 70. rokoch- takú retro atmosféru som naozaj dlho nezažil.(13.7.2016)

Tak tu máme jeden mrakodrapček, kde na horných poschodiach žijú tí vyvolení a na dolných poschodiach tí obyčajní. Potom im začne blbnúť elektrika a nastane chaos a mela .... a všetko možné, čo sa deje v skazenej spoločnosti. Ti obyčajní sa vzbúria a tí vyvolení sa správajú ako zvieratá. Človek sa niekedy nestačí čudovať na čo sa pozerá. Vďaka fantastickému vizuálu, retro farbám, zaujímavej muzike, dobrým hereckým výkonom (predovšetkým Evans) sa tá prehnaná dĺžka tohto filmu dala vydržať. Ja som spokojná s touto divočinou.(27.6.2016)

Jasné vítězství formy nad obsahem.(6.7.2016)

• - Producent Jeremy Thomas se pokoušel o zfilmování již v 70. letech. Projekt obnovil v roce 2000, ale ani tehdy nebyl jeho pokus úspěšný. V roce 2013 se o novelu začal zajímat režisér Ben Wheatley a právě až spolupráce Thomase a Wheatleyho vedla ke vzniku filmu. (Pria)

• - Elisabeth Moss sa vyjadrila, že najťažšou vecou pre ňu pri natáčaní bolo rozprávať s britským prízvukom, pretože je rodená Američanka. (beso74)

• - Aj keď to nie je nikde vo filme uvedené, dej sa odohráva v rokoch sedemdesiatych. Chýbajú tu moderné veci, ako mobilné telefóny, internet a podobne, a navyše, oblečenie či dopravné prostriedky sú typické práve pre túto dekádu dvadsiateho storočia. (beso74)