Kurz negativního myšlení

• Norsko Kunsten å tenke negativt (více)

Geirr má tridsaťtri rokov. Pred dvoma rokmi mal autonehodu a od tej doby nemôže chodiť a je impotentný. Jeho žena Ingvild v snahe zachrániť manželstvo pozve na návštevu svojpomocnú skupinu telesne postihnutých, ktorých vedie agilná psychologička Tori. Doposiaľ samodeštruktívny milovník Johnnyho Casha a vojnových filmov sa vzbúri proti nevítanej invázii "pozitívnej" energie a za pomoci miestami až brutálnej úprimnosti sa pokúsi ovládnuť situáciu. V priebehu jednej noci tak prichádza k zúčtovaniu s falošnou úprimnosťou, dusivým súcitom, i zdanlivo osvedčenými metódami liečby duše...Debutujúci režisér spojil známu formulu škandinávskej psychologickej drámy so sarkastickou čiernou komédiou. Originálnemu výsledku pridáva na atraktívnosti hudobný sprievod pre rockových fajnšmekrov (Steppenwolf, Johnny Cash, Nina Simone...). (RTVS)

DannyBoy80

Další super černá komedie severské provinience. Partička pozitivních kriplů jede napravit jednoho negativního. Samozrejme to dopane jinak. Skvělá sestava postav, perfektně zahráno. Královsky jsem se pobavil. ()

Piškotka

Není nad upřímnost, která podemlela ostrost hran a vedla k rozhození těch, kterých se bezprostředně týkala. Všichni účastníci se chovali tak, jak jim bylo přirozené. Výrazný posun od okamžiku, kdy se snažili namlouvat, že se cítí výborně, že myslí pozitivně, že jsou povzneseni nad svůj handicap. Nebáli se destrukce obývacího pokoje či experimentovat s alkoholem a hašišem a dostat se do rauše, kdy vozíčkář cítí končetiny. Lektorka mě dráždila chladným klidem a jak okázale dávala najevo, že ona drží otěže jejich bytí a osudu. Zaslouženě dostala jednu pěstí. I manželé vozíčkářů prošli zátěžovou zkouškou, vždyť mají také právo trpět a být krutí. Herecky autentické, jakoby dokumentární. ()

Abiosis

*NEGATIVITA NA ENTÚ* Pre mňa veľmi ťažko stráviteľný žánrový mix. Počas celého filmu som si nedokázal vybudovať odstup, ktorý je pre pozeranie tohto a jemu podobných filmov tak potrebný. Svojské názory a správanie postáv mali slúžiť na celkové odľahčenie nepríjemnej atmosféry, a niekoľkokrát to aj fungovalo, ale väčšinu času to bol smiech cez slzy, keďže do utrpenia postáv som sa vžíval naplno. Film doslova obsahoval panoptikup rôznorodých postáv, ktoré boli zámerne netypické a nevšedné a do veľkej miery hyperbolické, kde každá mala svoj životný príbeh, ktorý by nik z nás nechcel zažiť... ja som ich s nimi prežíval všetky a môj deň bol napokon rovnako pochmúrny ako ten ich. Verdikt v 1 vete: Depresívny film o (ne)prijatí svojej inakosti. 19.07.11 ()

Bingos

Jen když je člověk upřímný sám k sobě a sám sebe akceptuje, může pak místy nasadit nasraný škleb namísto nalajnované zubící se grimasy made in USA. A každý kdo popírá to, že je vlastně jen mrzký sebestředný zmrd, si akorát tak lže do kapsy! Negativní pocity se dají celkem potlačovat, ale ne na furt. A čím větší hráz, tím větší potopa, až rupne. On je to vlastně takový velice ošklivý film, u kterého se ale člověk musí pochechtávat (někdy až mlátit smíchy) od začátku až do konce. Jak tvrdší humor, tak až divadelně minimalistický styl sociální dramedie mi brutálně sednul. A stejně tak nakopávající muzika či vrcholné scény jako "ruská ruleta ala Deer Hunter" dělají z Kurzu ryze osobní srdcovou záležitost. ()

Erinye

Tak na tomhle skvostu jsem byla v kině, a náležitě jsem si ho vychutnala. Je to sice hóóódně černá komedie, ale rozhodně bych neřekla, že autor měl v úmyslu tropit si žerty z postižených, ba právě naopak. Celý film je vlastně o tom, jak se mi "zdraví" snažíme pomoci handicapovaným, i proti jejich vůli. I když je tento film o lidském utrpení, už dlouho jsem se takhle nezasmála. Geirr i s tou svou negativitou mi byl navýsost sympatický a moc se mi líbilo, jak snahu všech okolo proměnil v jeden velký zmatek. Prosím, víc takových filmů. ()

bloodcountes

Ničím mě to neoslovilo, tyhle skupinový terapie mě moc nebaví a filmy podobnýho typu taky ne. Nejenže nebaví, ale ani mi nic podstatnýho nedávají. A tenhle film dokonce o ničem jiným než o skupinový terapii není. Říkala jsem si že když je to severský, nemuselo by to být tak schématický, didaktický, předvídatelný a nudný. Ale bylo. Ani k smíchu to nebylo - ten humor byl černý nějak křečovitě, nepřirozeně, možná dva tři momenty byly směšný a to není dost. Tři hvězdy je skoro moc, ale řekněme za erotickou scénu v koupelně, za pěknej interiér a za slušnou hudbu. ()

Rejže

Docela mi překvapuje, že poslední dobou trend negativních názvů a témat dokáže vytvořit docela prima filmy. Myslela jsem, že dám 5 hvězdiček, ale budu šetřit a zasloužené 4 stačí pro obhajobu žánru. ()

orkadimenza

Ve stylu podobné třeba s Rodinným štěstím, ale v principu úplně odlišné, protože mezi všedností a skupinkou ochrnutých lidí je sakra rozdíl. Kurz je opravdu hořká komedie, které je fakt těžké přijít na kloub (kladete si sebemoralizující otázku smát se tomu postiženému nebo ne), ale když se vám to povede, tak to není vůbec špatná podívaná. Mám takové kecací filmy rád, protože se často najde nějaké moudro, které je dobré si z toho vzít a tady to platí jakbysmet i přes druh žánru. Není to vůbec klasická hořká komedie, ale takto to mají seveřani rádi a mě tady ten styl opravdu sednul. P.S. Navnadil tag marihuana. ()

rybitvi

Terapie ruskou ruletou ala Lovec jelenů u mě vysloužila tomuto filmu hvěždičku navíc a tím pádem absolutní hodnocení. ()

Nebešťan

Miluji severskou kinematografii - a převážně příběhy ve kterých se neopouští jeden byt a ždímá se scénář až na dřeň.Hodně mluvení a velká katarze.Tenhle film vám udělá dobře. ()

kapibara

Film o uzavřené skupině lidí s různými problémy. Zaběhnutou rutinu naruší návštěva u vozíčkáře Geirra,který si své myšlení nechce nechat ochočit. Celé se to zvrtne a dopadne to jednou velkou party. Někdo v tom možná uvidí lehkou paralelu s "kukaččím hnízdem" někdo třeba něco jiného. Každopádně tento druh filmů je stále v oblibě, i když konkrétně tento ty ostatní nijak zvlášť nepřevyšuje. Severský humor i styl si však zachovává i přes značná klišé a přes jasně čitelné a odhadnutelné jednání všech chrakterů. ()

dehlie

hustá klasická severská dráma s prvkami čierneho humoru. scény s ruskou ruletou, a nielen s tou nemajú chybu ()

chim.chim

Nejlepší film svého druhu! Tahle vážná tragikomedie okořeněná černým humorem mě upoutala na začátku a nepustila až do konce. ()

Vejrrr

Tak především základní myšlenka neotřelá a postavy skvěle napsané, zahrané a hlavně reálistické. Když se vzbouří partička lidí nabitých negativismem a ještě si k tomu parádně zahulej ... tak je skutečně co točit. Film je plný nezáviděníhodných emocí, složité lásky a to vše při krásné vystihující hudbě... byl to skutečně zážitek. ()

sona123

Brilantní film vypilovaný až do konce (ostatně oni ti Seveřani konce prostě umějí), do poslední tečky a tónu. Skvěle vykreslené postavy, báječné herecké výkony, dobrá hudba, kulisy, dialogy, kamera, drama a napětí, ale i uvolňující smích a vygradovaný závěr, ten si mě prostě získal. A samozřejmě že to vůbec nebylo až tak negativní...naopak. ()

Eruntano

Místy vtipná a místy dojemná komedie vystavěná na vynikajícím nápadu a postrádající jakoukoli míru ve vášni k černému humoru. Je setsakramentská škoda, že tak skvěle nastavený projekt sráží nešikovnost tvůrců, sklouzávajících velmi často do křečovistosti, nevypointovanosti a hluchosti. Zaseklo se to v půli cesty. ()