Mé srdce pohřběte u Wounded Knee (TV film)

Bury My Heart at Wounded Knee

Moje srdce pochovajte pri Wounded Knee

Western / Historický / Drama

USA, 2007, 127 min

Už je tomu opravdu dlouho, co jsem naposled viděla film s indiánskou tématikou a tenhle tevizní počin od stanice HBO byl tak trošičku trefa do černého. Vynikající příběh pojednávající o úpadku indiánských kmenů a podrobení se bílým lidem byl pro někoho, kdo lidi podle barvy pleti nesoudí, jako jsem já, poměrně smutnou podívanou. Herci i neherci se rolí ujali velmi přesvědčivě, jakmile se náčelník objevil na scéně, v jeho očích jsem opravdu viděla onu bolest a smutek, jako by náčelníkem opravdu byl. Mile mě překvapila přítomnost Anny Paquin, tu jsem zde nečekala, stejně tak jako mnohé další herce. Známými tvářemi se to v tomhle snímku jen hýřilo. Ono celkově i námět tohodle filmu je neskutečně zajímavým materiálem, bohužel si ale troufám tvrdit, že dál jak do TV se filmy tohodle typu dostanou jen málo kdy a je to škoda, množná by nebylo od věci, aby distribuce opustila od mnohých nesmyslných rádoby komedií a vpouštěla do kin tyhle menší, byť ale kvalitnější počiny, které člověka chytnou za srdce a nepustí. Vždyť přeci i s malým kašpárkem se dá zahrát velké divadlo a ať už to lidé používají v jakékoli souvislosti, já to mám nejraději v té filmové. Dokonce jsem u tohodle snímku ani nečekala, že byl natočen podle knihy, která popisuje skutečné události. Nebo ne přímo nečekala, spíše jsem si myslela, že to bude jen inspirováno určitými historickými fakty, ale ono je toho trošku víc. Opravdu silný a překrásný příběh .. kdo ví, jak by to bylo, kdyby z toho vlaku byl tenkrát Charles vyskočil, přála bych mu, aby šel vrátit čas.(18.9.2008)

Projekty z produkcie HBO sa stávajú čím ďalej, tým viac synonymom výraznej kvality. Aj tu ide totiž o perfektný film s príbehom hodným akejkoľvek ceny, prihliadajúci na historické fakty. Dojemné, drsné a pravdivé výpovede o osudoch červených tvárí. Ale nakoniec všetci hrajúci Indiáni sú jasným dôkazom toho, že práca ľudí presadzujúcich ich práva v minulosti nevyšla nadarmo, za čo im patrí obrovská vďaka. Kvalita je však nielen v príbehu, ale aj v hercoch a vyspelom spracovaní, ktoré ani prinajmenšom nepripomína črty televíznej produkcie, čo sa prejavuje na dobre vyzerajúcich kulisách, kostýmoch a dobre pracujúcom komparze. Takisto aj suprová práca s kamerou, filtrami a strihom. Bez týchto by to asi nebol taký vysoký nadpriemer. 85%.(11.7.2008)

Film samozřejmě zachycuje pouze zlomek vynikající dějepisné knihy Dee Browna "Bury my heart at Wounded Knee". Pokud by tak nečinil, musel by čítat alespoň deset hodin. Publikace se na vysoké historické úrovni detailně zabývá (nestydím se říci) genocidou severoamerických Indiánů v druhé polovině 19. stol. až do krvavého vyvrcholení u Wounded Knee. Coby děcko žeroucí Mayovky ať už knižní či filmové, sáhl jsem po knize, že si trochu rozšířím obzory a četba znamenala v tomto ohledu ztrátu ideálů a nevinnosti. Podobně se tak daří i filmu, který zachycuje zvěrstva a ujařmení páchané na původních obyvatelích Ameriky, ale zároveň se vyvarovává romantizujícího znázornění Indiánů. Navíc se velmi dobře podařilo zachytit bezvýchodnost situace těchto lidí, pro které byla jakákoliv volba cestou do pekel. Jen více takových filmů, protože rány jsou živé ještě dnes (např. velký incident v roce 1973). "Žádný indiánský jazyk nezná výraz pro vlastnictví půdy."(6.12.2009)

Dojemný a pravdivý film o pohnutém osudu amerických indiánů. Děj až občas nabírá dokumentaristických rozměrů, jak moc se drží faktů. Celý film doprovází skvělá hudba a krásné scenérie. Až na občasné nudné pasáže a malý prostor pro Annu Paquin nemám, co vytknout. Film, který člověka rozhodně nutí k zamyšlení.(22.8.2009)

Nejsem antropolog a v tomhle životě jím už ani nestihnu být. Navíc sem byl upozorněn, že ne všechny „detaily“ jsou z vyprávění patrný, kor je-li to můj první seriózní kontakt s rudokožci. Tak či tak jsem při projekci jednu navýsost fundovanou, prériemi v Jižní Dakotě ošlehanou antropoložku k dispozici měl a neprojevoval-li se zrovna její notně zvýšený index lenivosti, pomáhala i s překladem :) Formálně vynikající, po obsahové stránce prej docela věrný – místy samozřejmě upravený dynamice vyprávění, v celkový stopáži stejně malinko přepálený … a pro mě zcela jistě obohacující. Na závěr snad jen... anpetu wašte yuha ye (tříkrát běda, jak si to někdo přeložíte, to já jen, že umím lakotsky… a little bit :)(10.4.2008)