Lady Chatterley

• Česko Lady Chatterleyová (více)

Málokdo ví, že kdysi tak skandální román D. H. Lawrence Milenec lady Chatterleyové měl dvě mladší literární verze. Režisérka si pro svůj film vybrala tu druhou, vydanou ve Francii pod názvem Lady Chatterley et l´homme des bois. Na rozdíl od adaptací britských, francouzských, amerických i od české televizní adaptace z roku 1998 (se Zdenou Studenkovou, Borisem Rösnerem a Markem Vašutem), jež vycházely z oné nejslavnější třetí verze, tato neakcentuje tolik sociální, společenské ani vypjatě erotické motivy, ale klade důraz na příběh vášně, z níž se zrodí osudová láska dvou osamělých lidí. Třiadvacetiletá Constance se provdala za důstojníka a majitele dolů Clifforda Chatterleye. Píše se však rok 1917 a novomanžel se vrací z války jako mrzák. Mladý pár se uchýlí na venkovské sídlo Wragby, vzdálené veškerému společenskému dění. A tam se osamělá, nešťastná lady setkává s hajným Olivierem Parkinem a vzplane mezi nimi vášnivý hluboký cit. (MFF Karlovy Vary)

marvan

Zcela chápu důvody, proč se ten film tak nelíbil, je to pořád víc literatura než film a ty dvě a půl hodiny jsem se musel skrz film protrpět. Přesto to byla přínosná námaha, popis zrodu vztahu od erotického okouzlení po vznik pevného pouta byl prostý jakýchkoli klišé. ()

greetchen

Co mě na tomto filmu iritovalo nejvíc, byly neuvěřitelně dlouhé pasáže bez jediného zvuku - žádné dialogy, žádný hudební podkres, nic. 168 minut je navíc vážně přehnaná stopáž pro film bez nějakého výraznějšího děje a zajímavějších obrazů. Od adaptace skandálního erotického románu bych vážně čekala trochu větší vzrůšo. ()

Kacounek

Běhání v dešti, zdobění bříška květinami, postupné okouzlení svým i partnerovým tělem, i vnímání nahoty jako přirozenosti se člověk musí naučit...Hlavní hrdince se v citlivém muži promítne sepjetí s přírodou i "sociální nespravedlnosti"..Je pravda, že Sean Bean je větší fešák, ale pro mě toto filmové zpracování mnohem více erotické než od pana Russella, který je tímto překonán. ()

Bohemák

Pro mě zatím nejslabší zpracování slavného a vynikajícího románu. Je naprosto potlačeno jednání postav mimo pobyt na panství. Ale pořád je to během týdne pro televizního diváka jedno z větších přičichnutí k filmařskému umění. ()

kolemjdouc

ohodnotila bych více hvězdami ale ono se to tak příšerně tááááááhlo.A čas se evidentně nastavoval dlouhými záběry na rozkvetlé louky a zurčící potůček.I ten kdo má špatné usínání rozhodně usne. ()

Sairina

Začátek vypadal nadějně, předlohy se jakžtakž držel, hrdinka taky docela ušla. Po dlouhé chvíli se konečně ukázal i očekávaný hajný, trošku mě zklamal ale i přesto jsem čekala, že film bude - nemůžu najít vhodné přirovnání - "zábavný". Čekala jsem a čekala, pomalu se mi začly klížit víčka, a furt nic. Pak došlo k dějovému očekávenému zlomu. V tu chvíli mi ale došlo, jaké kouzlo měla třetí varianta knihy, která dokázala popsat akt tak nemravně, že žádné natočené porno se tomu nevyrovná. Po chvílích vzdychání se zase vše vrátilo do nudných kolejích, doplněné občasnou souloží, která v poměru dnešních seriálů (Game of Thrones, True Blood, ....) ani moc nezujme. A to je vlastně vše, nechápu proč to tvůrci museli natočit tak neúnosně dlouhé. ()

prezdivaka

To co tady čtu mě (bez urážky) utvrzuje v naprosté nepatřičnosti přisuzování nějakého významu tomuto serveru. Málokdo tu posuzuje žánr, a když je to zrovna něco co nemá rád, hodnotí to podprůměrně. Komedie jsou zde nadsazovány psychologickým dramatům a české filmy jsou tady nepochopitelně adorovány. Pak jsou tady lidé s několika tisíci body a přesto nerozeznají dobrý film od braku. Další kritérium jejich hodnocení je potom podle nich stopáž. Když se nedejbože nudí, film je špatný. U knihy se známým názvem by si to nedovolili, protože by se v intelektuální společnosti shodili. Tady si na intelektuály hrají. Máločemu rozumí, ale hodnotí filmové profese, to tak nějak patří k znalosti kritika. Když už si troufnu hodnotit obsáhlý a literárně převratný román, měl bych k tomu přistoupit s pokorou a maximálně napsat, jak to na mě působilo. ()

rivah

Úplně jiná verze než ty ostatní, je v ní cítit ženský postoj, její poznávání a prožívání, žádné šílené vášně, ale přirozenost, tělesnost, něžnost a ze sblížení vznik citového pouta. Kdyby to bylo o hodinu nebo hodinu a půl kratší, oproštěné od zbytečností a soustředěné jen na vztahy, tak by to bylo skoro dokonalé. Tak je to "jen" 85%. ()

_aandyy_ odpad!

Nehorázné utrpení, tohle mi přijde, že ani není myšleno vážně - předlohu jsem nečetla, a po tomto šoku ani číst nebudu... Naprosto průhledné, nebylo tam nic neočekávaného, všechno naprosto všední a obyčejné, sice se zde vyskytovalo pár zajímavých filmařských postupů, i když si v podstatě pamatuju jen ten, jak tam služka (?) sedí a vypráví, což má být dopis, jak jsem pochopila, ale dál je to zkrátka úplně o ničem, kdo si libuje ve filmech, které ho třeba někam posunou nebo nad nimi musí aspoň chvilku přemýšlet, ať si tento "skvost" skutečně nepouští! ()

cinema_cz

Film klade důraz na emoce a explicitními erotickými scénami nijak neplýtvá. Kvůli pečlivé psychologii postav ustupuje do pozadí epická linka a z díla, kdysi považovaného za skandální, se stává tradiční romantické drama. (Kristýna Pleskotová, Ci 08/2008) ()

Dr.dogous

Lady Četrlejová sdílí lože s bohatým Lordem, vojenským vysloužilcem, paraplegikem. S jarní přírodou se v ní začínají probouzet spodní proudy ženské sexuality. I ženy mají své sexuální fantazie. Zamiluje se do místního myslivce, na samotě u lesa, ženské zbraně ho dokonale odzbrojí a podmaní si ho. Lord Lady vyzve at mu opatří potomka.?! Lady si vezme jeho radu k srdci a brzy s lesákem otěhotní. Krásný erotický příběh, z dob probouzející se ženské sexuality a tabuizovaného světa viktoriánské Anglie. Dnes věda dokáže paraplegikům pomoci i s početím, tak by možná příběh dopadl jinak. Až na tu 165 min stopáž 85% ()

Rajca

Kvôli tejto adaptácii som si dala námahu a prečítala si po rokoch opäť originál a musím konštatovať nasledovné. Áno v origináli bol Mellors, Wragby bolo oveľa pochmúrnejšie miesto na život a Constance rozhodne nepôsobila ako žena, ktorá vyšla po rokoch z kláštora. Ale o tieto detaily až tak veľmi nejde. Skutočná podstata románu je znovuzrodenie ženy prostredníctvom spočiatku erotickej príťažlivosti muža, ktorá neskôr prerastie do súzvuku dvoch duší, napriek rozdielnemu spolocenskemu statusu a minulosti. Constance je ochotná obetovať všetko, aby žila v mene tohto vzkriesenia a hájnik je zase ochotný bojovať s typicky mužskou tvrdosijnostou a falošným pocitom hrdosti, pretože našiel ženu, ktorú vždy hľadal. A tuto podstatu sa režisérovi podarilo vykresliť. City nie sú nadnesene ani vybičované do extrému ale plynu pomaly a zľahka, tak ako sa vzťah postupne vyvíja a napreduje. Koniec ostáva otvorený, tak ako kniha a dáva prísľub svetlým zajtrajškom a nádej tým, ktorí stale dúfajú, že je niečo podobne možné aj v reálnom živote. A verte, že je, ale to je uz iný príbeh :-) ()

Konev

Možná to je hezký film, ale když jsem viděl první sexuální scénu, kdy se pan hajný na krásné lady udělal bez jakéhokoli mazlení a předehry, tak jsem to vypnul. Na podobný druh sexu si můžu zajít do ZOO. ()