Milionář z chatrče

• Velká Británie Slumdog Millionaire (více)

Džamal Malik pochází ze slumu v Bombaji, ale i tak se náhle ocitá ve finále indické adaptace soutěže „Chcete být milionářem?“ Ve finále bude Džamal hrát o 20 milionů rupií, ale moderátor ho po skončení prvního večera a získání 10 milionů rupií obviní z podvodu, a tak Džamala odváží policie k výslechu. Džamal je mučen a pak vyslýchán. Inspektor s ním prochází záznam pořadu a chce, aby mu Džamal vysvětlil, jak mohl znát všechny odpovědi. Díky tomu se dozvíme životní příběh Džamala. Džamal vyrůstal se svým bratrem Salímem a kamarádkou Latíkou. Vše začíná, když je Džamalovi přibližně 9 let a při nepokojích zahyne jeho matka. On, Salím a Latíka před nepokoji utekli a chvilku žili na ulici, ale pak se jich ujal jeden muž, který se o ně začal starat. Děti pro muže žebraly a ze Salíma se stala mlátička. Jednou v noci ale měli Džamalovi popálit oči, takže mu Salím pomohl utéct. Latíka chtěla utéct také, ale Salím ji schválně opustil. Bratři se jistou dobu živili prodejem a drobnými krádežemi ve vlacích, ale pak se dostávají k Tádž Mahalu, kde rozjedou byznys s kradenými botami a jako falešní průvodci. I když se jim daří dobře, po nějaké době se vrací do Bombaje a vyhledají Latíku, která pracuje stále pro stejného muže jako tanečnice. Džamalův bratr tohoto zločince zastřelí a všichni tři společně prchají. Salím se pak ale přidá k jinému gangsterovi a přivlastní si Latíku. Džamal je vyhnán. Džamal už pak dvojici nikdy neviděl, ale když začal pracovat jako nosič čaje v telefonní společnosti, podařilo se mu zkontaktovat svého bratra, se kterým se pak i sešel. Salím stále pracuje pro stejného muže, ale Latíka je prý navždy pryč. Salím chce, aby se Džamal nastěhoval k němu, čehož Džamal využije, a Salíma sleduje. To ho zavede za Latíkou, která žije se Salímovým šéfem. Džamal se pokusí Latíku osvobodit, ale Salím jí nedovolí utéct. Džamal se rozhodne využít soutěž „Chcete být milionářem?“, aby ho Latíka našla, protože ta na soutěž ráda kouká. Džamal je ve hře úspěšný a policii na svém životním příběhu dokáže, že nepodvádí, on ty odpovědi prostě zná. Jakmile se Latíka dozvídá, že je Džamal v soutěži, za pomoci Salíma uniká ze svého vězení... (TV Prima)

capák

Na jedné straně zajímavé prostředí, chytlavá hudba a velmi slušné tempo od začátku až do konce. Danny Boyle má vše pevně v rukách, k tomu dobří herci, skvělá dětská dějová linka a klasický bollywoodský tanec v závěrečných titulkách. Na straně druhé místy až příliš laciná a naivní pohádka, navíc s předvídatelným závěrem. Pro mě Slumdog Millionaire filmem roku 2008 není a domnívám se, že několika soškám by to v jiných rukách slušelo více. I tak jde ale o zdařilý snímek, který vás na dvě hodiny přiková k obrazovce (či plátnu) a někoho navíc možná i dojme a pohladí po duši. ()

Honzíno

Líbivá záležitost s celkem příjemně osvěžujícím scénářem, který není tak extrémně lineární, avšak může začít nudit, jelikož jediné vybočení z jeho rytmu přijde na konci, kde se servíruje klasický závěr z nejklasičtějších. Toho je škoda. Jinak vše příjemně odsejpá a hlavně .... Danny Boyle, to je energie sama. Jeho způsob vyprávení, servírování obrazů zbožňuji. Ten člověk každou chvíli natočí něco jiného ale stejně dobře. Nejlepší film 2008 je pro mě na oscarech stejně Ben Button. Příjemné pokoukání, čekal jsem trochu něco jiného. ()

JimmyII

Z filmů nominovaných na Oscara jsem čtyři viděl ještě před udělováním, jen Milionáře jsem opomněl, a to až do teď. A udělal jsem dobře. Pro mě je Milionář naprosto nefungující film, kdy každou v soutěži položenou otázku ilustruje epizoda ze složitého Džamálova života. Jenže je to celé tak naprosto nepravděpodobné a nepřesvědčivé, až je to špatné. Kdybych z Boyla vycítil, že to není tak vážné, že je to opravdu jen pohádka pro dospělé, pak ok, film bych strávil. Jenže v Milionáři nic takového není, a tak jsem dvě hodiny mžoural na klišé vršené na sebe, poslouchal tu podivnou muziku, abych si potvrdil, že vím, jak to dopadne. Velké zklamání a slabé tři hvězdičky. ()

Jizni Tlapa

To jsem zase jednou dostal kulturní pecku přímo do vykuleného gesichtu. Bylo to: A)fascinující B) vynikající C) geniální D) úchvatné. S lehkým úsměvem ve tváři alá Vladimír Čech konstatují správnou odpověď skládající se ze všech těchto variant a předávám s pokorou šek, nikoliv s vydělanou sumou (8 Oscarů ), nýbrž s gratulací a slovy díků D.Boyleovi! PS: Trainspottingu dvojko, pojď do mně!! ()

farmnf

Naprosto souhlasím s Legasem. Předem odhadnutelná poetická sračka s aranžmá ala Bolywood, nesmírně nudná. Pouze kamera je za povšimnutí. Hudba rádoby styl ale taky sračkoidní. Vydržel jsem až do konce ale byl jsem totálně vysílen. Film natočený na objednávku hry Chcete být milionářem. A to dostává i ceny? Svět se zbláznil. ()

Kamkon

Chvilemi mě film nudil, svou prvoplánovostí a stále stejnými barvami, ale od zhlednutí na něj hodně myslím. Jedna velká reklama na globální soutěž a bollywoodský sen, který mi barvami, tempem a střihem hodně připomínal Amores Perros. Ale proč ta brutalita hned od začátku? To někdo prostě nemůže vědět všechny otázky jako Rain Man vyhrát nad casinem v Las Vegas? A když, tak proč takovýto přístup? Nebo je tohle fakt v Indii normální? Nebo bylo potřeba nějak zhurta začít, protože i pro splnění snu musíte projít peklem? I když nevíme, co přesně si hlavní mužští představitelé jako malí kluci povídají, tak to později vyčteme či zjistíme, ale to s tím předávání batolete jsem jako jediné nepochopila. Jinak všechno je to podřízené hlavní lásce, tedy že se to vždy nějak, mnohdy nepochopitelně, skoulí, i za cenu jistý ztrát, morálních i lidských. Alespoň že se konec nesmyslně nerozpatlává, nesmí ale chybět obvyklá žádost o polibek. Oba milenci i herci jsou z toho v transu asi ještě teď, uvidíme, jak dlouho jim bude šťastná hvězda svítit-já se na to kouknu ještě jednou a odškrtnu si všechny znaky typického klišé. Vy ostatní sněte dál, vždy tohle je typický únik do kina před nepřejícím světem, od prakticky ničeho jiného tady film není... ()

DaUr

Nebýt režie Dannyho Boylea, upadne Slumdog v zapomnění mnohem rychleji, než tomu dle mého bude nyní. Boyle již zde naznačil (a ve svém dalším filmu dokázal), že i z průměrného námětu dokáže udělat dynamickou a stylovou podívanou. Zde mu navíc hraje do karet atraktivní prostředí a přirozená napínavost všech soutěží na způsob Milionáře, stejně jako neokoukanost všech zúčastněných herců. To vše dohromady tvoří celek, který si toho Oscara možná i zasloužil, ale má tolik děr, že pro pátou hvězdičku to neplatí. ()

Dado

Poriadne naivný a od reality až na zobrazenie chudobných indických slumov vzdialený snímok, ktorý až na to, čo predviedol Anil Kapoor, nevyniká ani žiadnymi svetobornými hereckými výkonmi. Napriek tomu je však natočený a zrežírovaný jednoducho vynikajúco a nejaké zápory si človek začne uvedomovať až po istom časovom odstupe od zhliadnutia, kedy opadne prvotné nadšenie z filmu. Na Oscara za najlepší film som mal osobne iného favorita (stačí sa pozrieť na rebríček mojich obľúbených filmov) a nepáčili sa mi niektoré pasáže, z ktorých priam sálala istota tvorcov, že týmto počinom bez problémov zalepia oči poroty pri inak oprávnenej kritike (podobný pocit som mal napríklad u Forresta Gumpa). Nemám však problém rešpektovať názory tých, ktorý zlatú sošku Milionárovi z chatrče prijali, keďže sa aj napriek vyššie spomenutým negatívam jedná o film, ktorý si zaslúži minimálne označenie výnimočný. (75%) ()

hallelluja

Malo to lacné momenty? Áno. Predvídateľné? Iste. Naivné? No a čo!!! Tri cípaté za každý vysmáty detský fejs (ovulácia, no…), štvrtá za indie rytmy a piata? Za ten nezabudnuteľný jump z latríny! ()

Lachtaan

Hodně lidem se nepozdával Lion, protože roztomilé indické děti v nesnázích, kterým nerozumíte ani slovo, viděli už právě ve Slumdog Millionaire. Mně naopak nezaujala tato linka právě v Milionáři z chatrče, protože jsem dokonalého Liona viděl dříve. Tahle Oscarovka má tak netradiční vyprávění, až mi nesedlo tak, jak jsem si dle jejích ohlasů představoval. Film je to chvályhodný a místy neskonaně originální. Dev Patel je borec a teď se zase o ždibec více těším na jeho Hotel Mumbai. ()

marvan

Danny Boyle je bezesporu jeden z nejschopnějších filmových řemeslníků současnosti a nyní se konečně dostal ke scénáři, na který čekal už od Trainspottingu. Chladnokrevný útok na divákovy city se nese v duchu popové estetiky MTV, která svou nablýskanou uhlazeností koresponduje s příběhem rámcovaným soutěží Chcete být milionářem a s nečekaným tanečním číslem v duchu Bollywoodu v závěru. Tyto popkulturní odkazy míří na širokou diváckou obec a především mladší diváky, kteří opět dostali "svůj" cool film. Musí to být síla, ale nesmí to bolet. ()

_DAVE_

Danny Boyle natočil dost možná svůj nejlepší film. Originálně vyprávěný životní příběh chudého Inda skrze populární soutěž, to se jen tak nevidí. Dokonce i ono typické napětí před vyslovením správné odpovědi moderátorem soutěže je do filmu přeneseno výborně. Dále se vám nejspíše do povědomí zaryje scénář a fantastická hudba. ()

M6i6r6e6k

Úžasný film. Boyle natočil krásnou indickou pohádku, která mi trochu připomíná Město bohů. Neznámí herci toho předvedli daleko víc než hollywoodské hvězdy. Můj favorit pro Oskara za nejlepší film. ()

Maki89

Jednoznacne spolu s Dark Knightom najlepsi film roku 2008. Danny Boyle opat dokazal, ze je to pan reziser. Film ma putavy pribeh, ktory vam proste nedovoli odist od obrazovky, ma akciu, dobry strih a vybornu hudbu. A toto vsetko zasadene v exotickom prostredi indickeho slumu. To je prave to co tomuto filmu dodava tu nezamenitelnu atmosferu. Love story na pozadi rozpravania nieje natolko vyrazna aby niekoho urazila, no zaroven je jadrom pribehu. Prelinanie casovych a dejovych rovin je zvladnute velmi dobre a po chvilke sa v tom clovek uz bez problemov orientuje. Myslim,ze tento film ma vsetky PRE a asi ziadne PROTI. Obsadenie hercov taktiez velmi dobre, najma Frieda Pinto musi zahriat pri srdci kazdeho muzskeho divaka :). ()

Teebo

Danny Boyle je kouzelník. Z naprosto obyčejného námětu s pomocí neznámých herců a opravdu jen trochou peněžního základu vyčaroval film, který uchvátil nejen veřejnost, ale i odborné publikum, které s nominacemi na Oscara rozhodně nešetřilo. Režisérsky opravdu precizní práce, velmi by mě zajímal výsledek, kdyby se Milionář dostal do jiných rukou. Technicky znamenitě natočené, má to styl, výbornou hudbu, v neposlední řadě také výtečné herecké výkony. Ale to co se ukrývá pod touto excelentně zabalenou nafouknutou bublinou je jen prosťoučká, klišovitá a naivní pohádka. Proboha! A btw poslední otázka... no nezlobte se na mě, ale to je moment, který uhodil hřebíček na hlavičku. ()

July

Přeceňovaný film, řekla bych. Ne že by nebyl dobrý, ale už před nějakou dobou jsem četla knižní předlohu, a ta se mi líbila víc. Nejenže v ní bylo víc scén z života hlavního hrdiny (které byly zde navíc podány poněkud chaotičtěji) a méně lovestory, ale také zajímavá pointa, kterou zde tvůrci vypustili. Slumdog Millionaire je rozhodně podařený film, ale nezdál se mi nijak výjimečný (což o to, kniha přímo také ne, ale zaujala mě víc :)). Q & A (v českém překladu Kdo chce být miliardářem) mohu každopádně doporučit. Nebojte se, že byste se nebavili, když už jste viděli film, je to o něčem úplně jiném :-). ()

wer4

Otázka od Tomca za milión: Aký teda je tento film? A. tento film je sračka, B. priemerné orgie Dannyho Boyla, C. zaujímavý a svižný počin, D. excelentné predstavenie, Danny si Boh! .. Minuli sa všetky nápovede: pomoc publika (z toľkých komentárov človek stráca nadhľad), môjmu druhému Ja som sa nedovolala a z 50/50 mi zostali možnosti B. a C., ale stále váham. Momentálne je to na B, ale cítim, že je to nejaký chyták .. hmm .. ten milión asi nevyhrám .. ()

BS

Slumdog millionaire bohužel není ničím jiným než jen úžasně natočenou novodobou pohádkou o hledání osudové lásky, zasazenou do pro nás Evropany exotického prostředí. Je to univerzální dílo pro všechny, podobně jako v Cidade de Deus sledujeme cestu mladých hochů k vrcholu, podobně jako v tisících romantických filmů čekáme až se ti dva dají dohomady a podobně jako v dalších filmech čekáme na usmíření dvou bratrů... Milionář tohle všechno má a plnými doušky nabízí hltajícímu divákovi, který prostě musí být unešen tou formou podání, kterou nám Danny Boyle naservíroval. Přiznám se i já sem nemohl od obrazovky spustit oči a sledoval tu nádheru. Po skončení tohohle veledíla (nebojím se to slovo použít, protože tenhle film má sílu oslovit masy lidí) ve mě ale nic nezbylo (kromě touhy poslechnout si zajímavý soundtrack, kde je k nalezení třeba i moje oblíbená zpěvačka M.I.A.). Dávám 4, protože už si to asi víckrát nepustím, jelikož mi tenhle film nemá možnost nabídnout ani z mála srovnatelný zážitek jako při prvním puštění. ()

Zemřel herec Irrfan Khan

Zemřel herec Irrfan Khan

29.04.2020

V 53 letech zemřel hvězdný indický herec Irrfan Khan. Příčinou byla infekce tlustého střeva. Od roku 2018 zároveň bojoval s rakovinou. Herce mohou diváci znát nejlépe z rolí jako Pí a jeho život,… (více)

Annaud našel černé zlato

Annaud našel černé zlato

20.12.2010

Po Souboji titánů vypukne Válka bohů

Po Souboji titánů vypukne Válka bohů

03.04.2010

Samozřejmě, o tomto filmu u nás nečtete poprvé. Starořecká fantasy War of Gods (resp. Dawn of War, pořád je v tom trochu zmatek) měla původně bezprostředně konkurovat Souboji titánů, ale díky… (více)