Reklama

Reklama

Zima za války

všechny plakáty
Trailer

Ke konci druhé světové války pomohl třináctiletý Michiel zraněnému britskému vojákovi. Nedlouho poté se stal součástí odboje, kde zjistil, že surovost války se velmi odlišuje od jeho původních představ. Píše se rok 1945 a Holandsko okupují nacisti. V jedné zasněžené vesničce pomáhá třináctiletý Michiel (Martijn Lakemeier) zraněnému britskému výsadkáři a stane se tak součástí odboje. Michiel je plný chlapeckého vzdoru a touze po dobrodružství, jenže to se brzy změní. Michiel je nucen jednat, ale netuší, komu z dospělých může věřit. Chlapec se v nebezpečných situacích necítí dobře a začíná ho sžírat pocit zoufalství. Realita války je krutá a nemilosrdně ničí jeho dětskou nevinnost. Michiel se musí postavit dobru i zlu, sebrat odvahu, čelit pokrytectví i vlastnímu břemenu odpovědnosti. (HBO Europe)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (57)

Lottr 

všechny recenze uživatele

Konečně! Téma války je asi nevyčerpatelné, ale konečně to někdo podal s takovou grácií. Opravdu hezký film z období války, ze kterého je cítit evropská tvorba na místo amerického patosu. Válka z pohledu malého chlapce, který se náhodou zaplete do místního odboje a okolnosti ho donutí dospět mnohem dřív, než na to byl připravený. Detektivní zápletka a zimní atmosféra dávají filmu závoj napětí a já tomu klukovi prostě strašně fandil. PS: Skvěle zahrané. Jo, a jsi debil :) ()

Morholt 

všechny recenze uživatele

Pohled na válku očima dospívajícho chlapce, pro něhož je odboj pouhým dobrodružstvím. Deziluze se dostaví až mnohem později, když se tragédie pramenící z němeké okupace dotkne jeho nejbližších. Evropský pohled na válku mi bude vždycky bližší ať už svou atmosférou nebo specifičností podávání. Nezklamal jsem se ani teď. 80% ()

Reklama

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Dospívání v lednu 1945 v Holandsku mělo jiné parametry než dnes. 1) Snímek je příjemně vyvážený. Scénář je dobrý, stejně tak režie, dobré jsou herecké výkony. V tom je současně problém - vše je dobré, nic není vynikající. 2) Představitel hlavní role Michiela, hezký 15letý Martijn Lakemeier, zcela opomenutý v přehledu herců, ve své debutové roli předvedl pěkné čisté civilní herectví. ()

kinderman 

všechny recenze uživatele

Tohle absurdní "odbojářské" drama snad bylo stvořeno na lysohlávkách, stejně jako většina zdejších pochvalných komentářů. Nehodlám se unavovat vypisováním všech směšností (vrcholy byly pád na kole pod led, když měli autoři dojem, že se jim to začíná vléct, indianajonesovská lesní honička, "nečekané" odhalení a ručkování po mostě), snad jen tolik, že představitel hlavního hrdiny chvílemi připomínal patnáctiletého Standu Grosse, což celou podívanou činilo ještě o kapku zvrácenější. ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Nizozemí, časné jaro, poslední rok války. Dospívající chlapec Michiel jedné noci z okna svého pokoje zahlédne na noční obloze klesající Mosquito RAF s hořícím motorem. To nouzově přistane na nedaleké louce u lesa. Jeden ze členů osádky nevyskočí a zahyne ve vraku letounu, druhému se ač je raněn podaří vyskočit. Uvízne však na padáku v koruně jednoho smrku. Shodou okolností jde kolem německá hlídka a letec Skopčáka zastřelí. To však Michiel neví. Ráno se jde s kamarádem podívat k doutnajícímu vraku, odkud je však vyžene německá hlídka hlídající letoun. Hoch je čím dál více frustrován chováním otce, který je starostou vesnice a který se k Němcům chová až přátelsky. Proto se zaraduje, když mu jeden starší kamarád předá tajemný balíček s tím, že když se večer pro něj nevrátí, má jej adresátovi předat Michiel. Zima za války je dalším z mnoha snímků o dospívajícím chlapci, který ještě není mužem, válku vnímá spíše jako dobrodružství a rád by vykonal nějaký statečný čin. Vše bere s nadhledem do doby, kdy je poprvé zaskočen německým terorem. Incident se zastřeleným vojákem totiž postupně nabírá na obrátkách a německé zuřivosti. Jak film dopadne, nebudu spoilerovat. Přes zprvu se slibně vyvýjející se válečné drama jsem však v polovině musel občas kroutit nechápavě hlavou... Ještě bych zavřel oči nad neohnutými vrtulemi Mosquita, nezatemnělými světlomety německých aut v noci... Ale ta honička dročky s BMW sajdkama s těžkejma MG, nebo závěrečný až Houdiniovský útěk pod mostem... Němci nebyli pitomci. Na okupovaných územých západní Evropy se jim prakticky podařilo zlikvidovat domácí odpor. Proto mne výše zmíněné ve filmu iritovalo. Něco takového bych čekal ve Velkém flámu (1966), ale to jsme někde jinde... Škoda. Za mne to jsou jen tři píkové karty s pinups girls. * * * ()

Galerie (2)

Zajímavosti (5)

  • Film je natočený na motívy románu "Oorlogswinter" od Jana Terlouwa, niekdajšieho vysokopostaveného holandského politika. (MikaelSVK)
  • Režisér Martin Koolhoven je velkým fanouškem spaghetti westernů, což byl důvod, proč do filmu obsadil Dana van Husena. Ten v začátcích své kariéry v Itálii hrál ve více než dvaceti spaghetti westernech. (-bad-mad-wolf-)

Reklama

Reklama