Kletba Měsíčního údolí

• Maďarsko Holdhercegnő (více)
Fantasy / Dobrodružný / Rodinný
Maďarsko / Velká Británie / Francie / Austrálie / USA / Nový Zéland, 2008, 103 min

Fantasy rozprávka, nakrútená podľa knižnej predlohy Malý biely koník, anglickej spisovateľky Elizabeth Goudge. Rozpráva o obyvateľoch tajuplného Mesačného údolia a dávnom spore dvoch znepriatelených rodov. Keď malej Márii zomrie otec zanechá ju celkom samú a opustenú. Spolu so svojou vychovávateľkou tak musí opustiť blahobyt centra Londýna a začať svoj nový život na vidieku u čudáckeho strýka Benjamina, ktorý navyše ani sám nevie, že malá Mária existuje. Po príchode na jeho nádherný statok objaví magický svet údolia, kde je Mesiac väčší ako kdekoľvek na svete. Spozná strýkových nepriateľov, ktorí ju unesú a uväznia vo svojom temnom zámku. Postupne sa začnú diať naozaj čudné veci a Mária veľmi skoro zistí, že je poslednou princeznou, ktorá tam prišla, aby zachránila Mesačné údolie pred prastarou kliatbou. Do najbližšieho splnu bude musieť nájsť čarovné perly, ktoré nikto už stáročia nevidel, a skôr než Mesiac zapadne za horizont, ich vrátiť moru. Pri svojom pátraní nebude sama, ochráni ju čierny lev a cestou ju povedie biely jednorožec. (STV)

david666

Pohádka bez nějakých výrazných emocí. Je zde hodně cítit anglická sterilnost na sto honů. Napětí téměř žádné, nadpřirozené bytosti nevyužity. Jedině černý lev je majestátný, bohužel je tady málo vidět ()

HAssAN

***- Chlapci z mechanického pomaranča behajú po lese a naháňajú princeznú... Ešteže sa tam usmievala na mňa Natascha aj keď toho hereckého umenia moc nepredviedla. Keby to celé do rúk dostal Burton bolo by to celkom zaujímavé. Niektoré kulisy sa mohli zrovnávať aj so slovenskými inscenáciami. Keby to bol TV film tak mu dám snáď aj 4*. ()

gpx odpad!

Na scénu přichází černý lev, který kulhá na obě zadní nohy. Jedna z postav temně deklamuje: "To je černý lev". Šokující! Nu, nejspíš jsem sledoval verzi pro nevidomé. Záhy přichází další velkolepá a výchovná scéna. Holčička skáče ze skály, protože tatínek nemá rád souseda. Musím si tu někam poznamenat, že až budu mít děcka, tohle bych jim radši neměl pouštět. ()

bittersweet

Film má sice předvídatelný příběh, ale je to milá oddychovka, která mě u obrazovky udržela po celou dobu bez náznaku nudy. Pro děti, zvláště dívky, bych řekla, že dokonalé, vždyť se v příběhu objeví i jednorožec! Musím ocenit skvělé kostýmy od Beatrix Aruna Pasztor, inspirované viktoriánskou dobou, které jsou však punkově dekonstruované, takže je vidět konstrukce turnýry nebo některé prvky šatů jsou "přehnaně" zvýrazněné. S přihlédnutím k tomuto faktu se proto ani nedivím, že přívěsek, který hlavní postava nosí je od punkové babičky Viv Westwood. Vizuální zvláštnost kostýmů filmu podtrhly i kostýmy bandy mladíků v černém, ještě někomu chlapci v buřince asociovali Mechanický pomeranč? Příběh filmu mě vlastně natolik zaujal, že jsem neodolala a sehnala si knihu od Elizabeth Goudge, která film inspirovala. Ačkoliv to bývá málokdy, v tomto případě více oceňuji filmové zpracování. Film má zajímavější příběh kolem kletby, navíc do pohádky, když už zkousnete náboženské úvahy, podle mě prostě nepatří *SPOILER* postupné odejití na věčnost hlavních kladných postav příběhu v závěru příběhu, když už vše bylo zdárně vyřešeno. Navíc řešení některých věcí v knize mi přišlo velmi neuvěřitelné (á la: strejdo, sice vím, že z těch ovcí, co se támhle pasou, máš velké příjmy, ale protože jsem se rozhodla to místo vrátit původnímu majiteli z dávné doby, tak s ním mu předám i ty ovce - a strejda v pohodě souhlasí). ()

LencaN

Taková horší Narnie nebo Terabithia. Mrzel mě vizuál. Nevím, jestli měli míň peněz, ale měla jsem z toho televizní dojem, ne jako film na plátna kin. Nutno uznat, že ty kostýmy byly sice krkolomné, ale za to neokoukané a zajímavé. SPOILERY. Nemohla jsem ale překousnout scénář. Jedna nelogičnost za druhou. Nepochopila jsem, zda současní zástupci obou znepřátelených klanů byli potomci nebo byli ti původní z příběhu v pohádkové knížce. To by jim bylo několik set let. Přitom vypadali stejně. Taky jsem nepochopila, proč se ten pes jmenoval Wrolf, když to bylo jméno fešáka ze začátku filmu. Pak jde mimo mě celé to kolem perel, co se s nimi mělo dělat a proč to měla dělat zrovna ta holka. Scénář stál za pendrek a triky jakbysmet. ()

Radek273

Sdílet názor, že se jedná o velký propad po Mostu do země Terabithia, toť na hony vzdálené od pravdy. Ba právě naopak, velký posun s mnohem zdařilejšími efekty a krásnou Dakotou Blue Richards si určitě zaslouží uznání. Ovšem i tak se jedná o průměrnější a někdy poněkud zdlouhavou fantasy pohádku, která sice oplývá nápadem, nicméně ani to, jak vidno, nezaručuje to pravé vítezství. Každopádně v jednom případě nakonec zdejší odpůrci mají pravdu, Zlatý kompas byl o několik tříd jinde! A snad jen malé postesknutí závěrem, protože i v dnešní době sehnat snímek v kvalitní podobě, to je bohužel úkol nesplnitelný. Škoda! ()

Severina

Nijak zvlášť originální zápletka, zakotvená na starém známém "jedinci", který je předurčen všechny zachránit. Postavy mě nijak zvlášť neupoutaly, přišly mi tak nějak naivně hloupoučké, bez nějakého hlubšího smyslu. Ale pravda je, že jsem nic zvláštního od filmu neočekávala. Jako plus beru, že "princezna" měla řadu opravdu krásných šatů, černý lev se jim povedl na jedničku. Kluk z lesa mi malinko připomínal smutného klauna a věčně grkající chůva... no řekněme si to upřímně, jednou to mažná vtipné bylo, ale časem mi to říšlo spíš vulgární. Jinak klasický film, na který se stačí podívat jen jednou. ()

WHMMD

Dávam jednu hviezdičku za nádhernú Nataschu McElhone, ale zvyšok filmu je (s prepáčením) na piču. Jediné, čo ma tu zaujalo je EMO štýl celej rodiny De Noirs. Ak chcete naozaj dobrú detskú fantasy, odporúčam Bridge to Terabithia. ()

Pavlo

Mám rád fantazijne filmy, ale tento film je tak moc strašný až hrôza. Špatný príbeh, špatne zahrané, sprosto nakrútené! Ruky preč...... (zlatý Stardust a podobné skvosty). ()

teseth

Trochu ubohé zpracování 100x okoukané story. Nepodařilo se vykřesat z námětu ani jiskřičku inovace. Prostě dopředu jasná zápletka, která je plitká stolní deska. A za tu ukrkanou "slečnu" bych nejraději dal odpad. ()

gezko

Rieši sa tu infantilnosť a rozvláčnosť tohto filmu. Ale vážení, veď tu ide predsa o rodinný film do zameraním na detského diváka. Čo, vy ste nikdy nemali 12 a nehrýzli si nechty pri dobrodružstvách princeznej Fantaghiró? Teraz máte 35 a Shrek je pre vás tým top. Pre mňa teda nie. Je to slušne natočený film s Rómeovsko-Júliovskou zápletkou o dvoch znepriatelených rodoch so štipkou magickosti Stardustu. ()

FuLister

Neřekl bych, že je to vyloženě špatný film. Celou dobu mě to i celkem bavilo v rámci možností. Co mi ale hodně vadilo, jak to bylo hrozně předvídatelný, většinou mi bylo jasný co se v další scéně stane. To, že hlavní padouchové byli taky docela hloupí na příběhu taky moc nepřidalo. Ale tak co, jinak se dalo. ()

Jrk

Prijemna pohadka ladena na mladsi publikum. Dobre zvladnute propleteni rise kouzel a reality, take se hned od zacatku vi kdo je ten zly. Nijak prekraslene kostymy, ale naopak dokreslujici atmosferu. Filmu se dle meho neda nic vytknout, mladsi publikum a dospelejsi kteremu nevadi ciste pohadkovy pribeh se jiste pobavi. ()

Hystory

Gábor Csupó pripravil podobný neslaný a nemastný (charakterom televízny) rodinný film ako pred niekoľkými rokmi, hoci ten mal aspoň dramatický spád a slušné efekty. Začiatkom celkom sľubne nastolené rodinné fantasy, ktoré ihneď po úvodnej vsuvke prechádza k stereotypnosti. Divák je plný očakávaní, že po tom ako naša hrdinka odcestuje na vidiek do tajomného kaštieľa bude mať možnosť spolu s ňou spoznávať záhadnú a strašidelnú históriu tohto izolovaného „chrámu“ a jeho okolia. To sa však nestane. Dokonca tá "pevnosť" je plná debilov a po čase sa zistí, že ani pestúnka vždy dodržujúca anglickú etiketu nijak nevyniká z kolektívu. Napokon sa dozvieme, že údolie je zakliate (čo už vieme od začiatku) a aj omnoho viac (aj na toto sa posvieti v úvodnej sekvencií). Ďalšia problematika vychádza zo samotného vizuálneho materiálu. Csupóov les je vyschnutý, bez nadprirodzených tvorov, bez pekných scenérií (pomerne krajší svet stvárnil vo filme Most do krajiny Therabithia). V tomto príliš realistickom prostredí sa pohybujú jeho postavy, ktoré sú nenápadné, rýchlo sa strácajú v príbehu a sú veľmi typizované (viď. napr. pestúnku našej hlavnej hrdinky) a bohužiaľ bez štipky humoru. Ani rodinný majetok (kaštieľ) nie je bohvie akým zázračným príbytkom, lež len klasickým domom bez relikvií, bez zaujímavých doplnkov, bez starých listín (je tam knižnica, no jej priestory ostanú nevyužité). Všade, kde by mohol byť odtienok fantázie sa kvôli všedným dialógom medzi sivými postavami a nerozhodnosti scenára vytratí, hoci príbeh priam volá po tej fantastickosti, ktorá tam nie je. O archaickom rozprávkovom prvku o čistom klade a zápore v ktorom badať slabé siluety Shakespearovskej drámy Rómeo a Júlia ani netreba hodiť reč. Csupó myslel dosť materialisticky. Odbavil príbeh od zázračnosti a naservíroval vizuálne slabý (o tom godzillovskom mesiaci budem hádam aj snívať) a príbehovo jednoduchý film, ktorý po zhliadnutí nezanechá ani jeden moment vhodný na spomenutie. To je asi skutočná kliatba Mesačného údolia. ()

libka.s

Mně se to líbilo, k tomu ale nemusím být dítě a přilepilo mě to na hodinku a třičtvrtě k televizní obrazovce, což už je u mě docela úspěch. Jinak se celkem ztotožňuji s komentáři Eawy a flanker.27. ()

sarah_w.

Nech je už príbeh akokoľvek ohraný a nech už máte výčitky akékoľvek (uznávam, že oprávnené), mne zobrala dych pre mňa úplne nádherná kamera, ktorá si u mňa vyslúžila krásnu štvorku. Na niektoré typy zobrazení mám proste slabosť :) ()