Kletba Měsíčního údolí

• Maďarsko Holdhercegnő (více)
Fantasy / Dobrodružný / Rodinný
Maďarsko / Velká Británie / Francie / Austrálie / USA / Nový Zéland, 2008, 103 min

Fantasy rozprávka, nakrútená podľa knižnej predlohy Malý biely koník, anglickej spisovateľky Elizabeth Goudge. Rozpráva o obyvateľoch tajuplného Mesačného údolia a dávnom spore dvoch znepriatelených rodov. Keď malej Márii zomrie otec zanechá ju celkom samú a opustenú. Spolu so svojou vychovávateľkou tak musí opustiť blahobyt centra Londýna a začať svoj nový život na vidieku u čudáckeho strýka Benjamina, ktorý navyše ani sám nevie, že malá Mária existuje. Po príchode na jeho nádherný statok objaví magický svet údolia, kde je Mesiac väčší ako kdekoľvek na svete. Spozná strýkových nepriateľov, ktorí ju unesú a uväznia vo svojom temnom zámku. Postupne sa začnú diať naozaj čudné veci a Mária veľmi skoro zistí, že je poslednou princeznou, ktorá tam prišla, aby zachránila Mesačné údolie pred prastarou kliatbou. Do najbližšieho splnu bude musieť nájsť čarovné perly, ktoré nikto už stáročia nevidel, a skôr než Mesiac zapadne za horizont, ich vrátiť moru. Pri svojom pátraní nebude sama, ochráni ju čierny lev a cestou ju povedie biely jednorožec. (STV)

Týnkaa

Od doby Hvězdného prachu jediná pohádka, která se mi FAKT líbila. Přišlo mi to hoodně dobrý a jsem ráda, že jsem nedala na zdejší hodnocení ani komentáře :P ()

Kamkon

Velmi jsem tento film chtěla vidět, již z toho důvodu, že mě Dakota Blue Richards zaujala ve Zlatém Kompasu. Tady je to už velká slečna, která částečně zachraňuje film, na kterém jsem konečně pochopila, co to znamená "odfláknutý". Tak trestuhodné nevyužití herců jako (včetně Dakoty samozřejmě) Tim Curry či Juliet Stevenson, neskutečně špatné dialogy a celkově děj snímku, no hrůůůůza! A to ještě, když si to dělá takové ambice velkofilmu. Nelogičnosti, které film neposouvají ani dopředu, ani dozadu a které, jakmile vás ohromí, tak vám dojde, že vlastně k ničemu nejsou, viz trpaslík v kuchyni či pokojíček ve věži. Co dodat? Není nad české pohádky a jak prohlásila moje mamka: "Všechny filmy už od dob Letopisů Narnie a ještě dál jsou pořád na jedno brdo stejně (špatné) divné. A já dodávám: Až na výjimky, kterou toto rozhodně není. ()

Karush

Báječný rozprávkový príbeh, ktorý vyniká nefalšovaným príbehom a s dokonale prepracovanou audio-vizuálnou stránkou, ktorá sa miestami vyvyšuje nad samotným príbehom. Nepochybne je film určený pre mladšie publikum, ale aj starší diváci túžiaci po riadnej fantasy si určite prídu na svoje. Podobný film: Most do Krajiny Therabithia. ()

lennyd

Po smrti svého otce se malá Marie Merryweatherová (Dakota Blue Richards) se svojí chůvou paní Heliotropovou (Juliet Stevenson) stěhuje ke svému strýci Benjaminovi. Už na cestě jsou ale přepadeni záhadnými povaleči, a pak ze staré knihy Marie zjišťuje, že mezi její rodinou (Merryweatherovi) a sousední rodinou De Noirů panuje po staletí válka, protože se obě rodiny obviňují ze ztracených perel matky přírody. A to se ještě blíží den, kdy budou perly buď navráceny, nebo bude celé údolí zničeno. To Marie za pomoci Robina De Noir samozřejmě nedopustí... V poslední době se podobných filmů vyrojily desítky - ať již několikrát vzpomínaná Narnie, nebo Csupova Terabithia, ale zdá se, že tento pohádkový žánr (zvlášť s přibývajícími možnostmi vizuálního zpracování) jen tak nevymře. A tam Kletba měsíčního údolí nepřináší zhola nic nového, prostě příběh o záchraně světa malou slečnou trošku šmrcnutý Romeem a Julií. Dakota Blue Richards do své role skvěle zapadla (stejně jako ve Zlatém kompasu), ostatní jsou zde jen jako kompars, včetně Nataschy McElhone a Ioana Gruffudda. Až mi bude takových 12, tak se na tuto pohádku rád podívám znovu ... ()

skretik

Keď to človek vezme ako rozprávku / fantasy pre mladších, je to super... Náhodou, fakt príjemný oddych, občas sa človek d toho aj poriadne vžil... Určite je tam x nedostatkov (kniha ako dedičstvo a celá zaprášená? alebo naopak, úkryt pod stromom, kde nikto nebol x rokov a takmer čisto?)... Ale mne sa to fakt páčilo :). ()

Mr.Dogman

Je to mezi dvěma a třemi. Jako hudba, výprava a to všechno krásný, ale děj neoriginální a nudný...A přitom byl Most do země Terabithia krásnou, svižnou fantasy. No berte to tak, že kdyby se hodnotilo 0-10, tak by to bylo 5/10:) ()

Gurtha odpad!

Tohle nemá ani patos dětství ani pořádný příběh. Barvy se zde míhají bez jakékoliv příčiny a mladý Robin je ubohou parodií na Deppovské figurky (nebo to měl být spíš první emoprinc?). Pro přehnanou kouzelnochtivost se kouzlo jaksi vytratilo. ()

klima777

Je strašně těžké natočit dobrou fantasy. Respektive natočit fantasy počin alespoň tak, aby nechutnal jako x-krát použitý sáček čaje. V tomto případě se ne jen dlouho vyluhovalo, ale též šilo a zapošívalo velmi horkou dratví. Jako pozitivum beru účast kvalitních herců. Jinak pociťuji značné rozpaky (vždyť i poměrně nudné Inkoustové srdce mělo větší drive). Dobře mi tak... P.S. flanker.27 má pravdu. ()

jenik71

Měl jsem pocit, že se scénář nějak nemůže rozhodnout co to vlastně má být za žánr. Pohádka ? Fantasy ? Dobrodružství ? Nebo snad všechno dohromady ? Ať tak či tak, příliš povedené to není. Dakota Blue Richards jako Maruška mi tam ani nějak moc neseděla, působila na mě nějakým protivným dojmem. Když tohle neuvidíte, nejspíš o nic ani nepřijdete. ()

giovanni3

Zajímavá pohádka o záchraně světa/údolí malou princeznou. Jako velký klad považuji to, že pohádka si na nic nehraje a vše je zde kvalitně ztvárněno a hlavně zde nic není "přeplácáno". Hlavní hrdinka působí velmi sympaticky a byla tedy zvolena opravdu ideálně. Herecké obsazení se celkově povedlo. Efekty někomu přišly mdlé až slabé mě přišly dostačující. Příběh někdo řekne ohraný, ale jaký příběh lze očekávat od filmu, kde je hlavní hrdinkou dítě? To je jak kritizovat pohádky, že vždy skončí šťastně a vždy mají podobný průběh. Tudíž na celý film se dá příjemně koukat a závěrečná pasáž od vstupu do stromu po titulky mne vyloženě nadchla. Dávám 4z5 možná to je trošku nadhodnocené, ale 3* mi přijdou málo s ohledem na okolní kritiku. ()

made1

Vadila mi tam více méně hlavně jedna věc, SPOILER pro ty, co to neviděli, tak pozor. Proč ten Robin nehópnul do té vody za ní. ()

LadyVader

Natočený v krásné krajině, Maďarsko je dost podobný České Republice v typu krajiny. Takže aspon něco se mi v tomhle filmu líbilo, ikdyž ten tryskovej kuchař a koncová scéna s koňma vybíhajícíma z moře byla fajn :-). EDIT: Když o tom tak premšlím, tak jsem se u toho docela bavila, takže měním hodnocení na tři, byl to pro mně docela průměr. ()

DavidS.

Most do země Terabithia byl příjemným překvapením. Nemalou zásluhu na tom měla i dívčí představitelka AnnaSophia Robb... Teď se režisér Gabor Csupo vrací do žánrových vod Kletbou měsíčního údolí, ale není to žádný návrat ve velkém stylu. Spíše jen zoufale ohraná a nudná kostýmní pohádka, na které je najzajímavější věcí asi to, jakou "konstrukci" bude mít na svých šatech zrovna hlavní hrdinka, která už fantasy okusila ve Zlatém kompasu... ()

Elerrina

Něco tak intenzivně dementního se opravdu jen tak nevidí. Určeno pouze dětem s těžkou obrnou mozku nebo čerstvě po lobotomii. ()

Teg

Fajn nastavená pohádka, být méně náročný tak to beru. Nicméně musím opravdu říct že scénář je taková donebevolající kravina, že bych se ji dokonce nestyděl dát u nás v televizi o vánocích. Režie atd, atd herci jsou fajn, ale taková blbost ... :) P.S: to, že se z kluka co od začátku vypadá jak vystřiženej z mechanickýho pomeranče vyklube klaďas bych nečekal :) ()

orkadimenza

Zhlédnuto v autobuse na výletu do Anglie. Přesně ten typ filmu, který někdo pustí z donucení pro ostatní, a jelikož během svého života viděl asi 10 filmů, nemá ani ponětí, jaký je rozdíl mezi dobrým a špatným filmem. Tohle je ten špatný. Nemá nic, čím by vynikal, až na mizerné zpracování. Přesně ten typ filmu, který ve druhé polovině dokoukávám už jen z povinnosti, abych mu zde mohl udělit hodnocení, jaké si zaslouží. ()

Alf

vizuálně místy docela pěkné, ale scénář, režie tak na úrovni podprůměrné televizní pohádky... ()