Kletba Měsíčního údolí

• Maďarsko Holdhercegnő (více)
Fantasy / Dobrodružný / Rodinný
Maďarsko / Velká Británie / Francie / Austrálie / USA / Nový Zéland, 2008, 103 min

Fantasy rozprávka, nakrútená podľa knižnej predlohy Malý biely koník, anglickej spisovateľky Elizabeth Goudge. Rozpráva o obyvateľoch tajuplného Mesačného údolia a dávnom spore dvoch znepriatelených rodov. Keď malej Márii zomrie otec zanechá ju celkom samú a opustenú. Spolu so svojou vychovávateľkou tak musí opustiť blahobyt centra Londýna a začať svoj nový život na vidieku u čudáckeho strýka Benjamina, ktorý navyše ani sám nevie, že malá Mária existuje. Po príchode na jeho nádherný statok objaví magický svet údolia, kde je Mesiac väčší ako kdekoľvek na svete. Spozná strýkových nepriateľov, ktorí ju unesú a uväznia vo svojom temnom zámku. Postupne sa začnú diať naozaj čudné veci a Mária veľmi skoro zistí, že je poslednou princeznou, ktorá tam prišla, aby zachránila Mesačné údolie pred prastarou kliatbou. Do najbližšieho splnu bude musieť nájsť čarovné perly, ktoré nikto už stáročia nevidel, a skôr než Mesiac zapadne za horizont, ich vrátiť moru. Pri svojom pátraní nebude sama, ochráni ju čierny lev a cestou ju povedie biely jednorožec. (STV)

josieaddms

Ne tak špatné jako žánrově podobný Zlatý Kompas, ale vůbec ne tak dobré jako třeba Letopisy Narnie. Mám ráda Britské fantasy, ale musí mít určitou myšlenku, nebo nějakou metaforu skrytou mezi těmi všemi jednorožci, mluvícími zvířaty, kouzly, a spanilými princeznami. Tohle mi přišlo jako od každého trochu, jako by se režisér nemohl přesně rozhodnout co zamýšlí. Líbila se mi výprava, a přistihla jsem se jak si pozorně prohlížím kostýmy, nevím jestli byli dobré, nebo špatné, ale mě zaujali a líbili se mi. Právě díky své zvláštnosti. Žel ale, Dakota mi připadá jako neskutečně nevzhledná mladá dáma, a celý film jsem měla dojem že je to převlečený nehezký mladík. Ostatní herci mi nijak nevadili, a vůbec v celém příběhu nebylo nic co by se mi nějak hnusilo, nebo co by se mi vyloženě nelíbilo. (Vyjma Českého dabingu který se mermomocí snažil z této pohádky udělat nesledovatelnou frašku) Ale na druhou stranu tam nebylo ani nic co by mě nadchlo, nebo ve mě nechalo nějaký hlubší dojem. Taková oddechovka na jedno použití. ()

Acrobat odpad!

Hex, Helsing a Ja sme netrpezlivo čakali kto kam pôjde. Báli sme sa len jedného. Na koho padne Mesačné údolie. Po akčnosti bažiacich ľudí to bola nudou obrastená nezáživná vec, plní sterility a absencie deja. Pripadla mne. Lúčil som sa slovami, že nič to, aspoň sa stretnem s Hornblowerom. To bola len jediná náplasť na mizerný príbeh, s mizernými hercami ale hlavne prevedením. Von Trierov Mesiac nezničil údolie, lebo som sa aj s perlami hodil do vody, no morské panny ma vytiahli. Nezabudli na moju agitáciu v Zátoke panien. Ráno makovník s mliekom a Grankom, potom tajomný kuchár, otravná pani. Beh lesom bol ničotný, v bukovom som nemohol nájsť ani ten dubák. Pani spisovateľka sa priživila na všetkom inom a Maďar, či čo to je za „režiséra“, predstavil kŕčovité chvíle bez akejkoľvek atmosféry, ktoré najviac charakterizuje padajúca hlava dozadu alebo dopredu, podľa toho ako zaspíte... (videné 01.01.2015, STV1 archív) ()

Izz

Po vkusné a zajímavě řešené Terabithii jsem se na Csupoův návrat k fantasy látce moc těšila,výsledek ale představuje značné zklamání,protože Kletba je jen unylá pohádečka bez vnitřní logiky a jakéhokoliv náznaků emocí,která mě v režisérově předchozím fimu tak okouzlily.Tohle se těžce nepovedlo. ()

Scraffy

Vcelku zaujímavý film, ktorý má pekný dej a príjemnú animáciu. Herci tu sú tiež dobrý. Napríklad taká Dakota Blue Richards je výborná a veľmi pekná. Emócie to dokonca tiež má a nie zrovna málo. Nebyť toho konca, tak by bolo hodnotenie lepšie (možno). ()

Cortesz

Žánr fantasy patří mezi mé oblíbené. Ovšem v tomto případě jde o naivní dětskou fantasy s hodně tupým dějem, a občas i nelogickými zvraty. Po celou dobu jsem se více méně nudil. Bavit jsem se začal až v samém závěru, který ovšem byl přeplácaný a samozřejmě skončil happy endem. Dětem se to moná bude líbit, ale já jako dospělý divák dávám palec dolů. Most do země Terabithia byl mnohem lepší a nebyl tak okatě určen jen pro jednu cílovou skupinu a dokázal pobavit i dospělé, v případě tohoto filmu to rozhodně nehrozí. ()

Bobofon

Hlavní hrdinka má zřejmě být sympatická ale není, chůva má zřejmě být mile potrhlá ale není, strýček má být zřejmě charismatický, ale charisma má stejně jako hadr na smetáku v komoře. Děj se vleče a kouzelná atmosféra se ne a ne dostavit. A hlavně: bez peněz do fantasy nelez, pane Csupo. ()

BradleyT

Čistý průměr. Té holčině jsem její roli vůbec nevěřil, jinak ostatní hráli velmi dobře. Některé prvky byly až příliš kýčovité. Mno dá se říct, že bych si ten film už asi nikdy nepustil. ()

mr.bredok

Filmy tohoto typu sleduji s dcerou. No asi se příště předem mrknu na čsfd než něco koupím. Příběh je povrchní a nápady kterými se snaží blýsknout jsou ohrané. Škoda, má to pěkný obal. ()

kenny79

Celkem zajímavý příběh z kterého šlo vytřískat mnohem více, ale to by tvůrci museli být odvážnější a nebo by museli vlastnit v kapse nějaký ten finanční obnos navíc. Filmek spíše pro děti. 40 % ()

aiv

Ač je ve filmu mnoho seků co se týká historického zařazení, líbí se mi pohodový, pohádkový děj. Pro mne to bylo osvěžení a vždy se na film ráda podívám. herečka je příjemná a líbí se mi udělaný konec, když skočí do té vody a vyvezou ji koně ve vlnách. sentimentální. proto dávám 4* ()

aaanicka

Lidi, je to pohádka pro děti... Je tam princezna, s králíčkem vévodkyní, jednorožci a černý lev. Myslím, že je mnoho, pro děti méně poutavých, a někdy i hloupých pohádek... Alespoň osmiletá Rozárka, fascinovaně koukala od začátku do konce,,, a já s ní... ()

semti

Nevím proč, ale i přesto, že se mi film moc nelíbil, mě docela nadchl. Vždycky si na něj vzpomenu jako na skvělý film, ale když se pak na něj podívám, zjišťuju že se mi ani moc nelíbí. ()

AneMKa

Pohádková fantasy odehrávající se ve viktoriánské Anglii. Autorkou je Elizabeth Goudge,v Anglii velmi oblíbená, u nás málo známá spisovatelka. Četla jsem knihu, viděla jsem film. Film se od předlohy liší,ale zachoval tajuplné kouzlo,anglický humor, atmosféru anglického venkova. navíc přidal i nádherné kostýmy a výborné herce, kromě Dakoty Blue Richards se mi velmi líbila dvojice Natascha McElhone a Ioan Gruffudd. Pro mě 5 hvězdiček. ()

Insomniac

Nehorázne naivná a nudiaca blbosť. Sám sa čudujem, že som vydržal skoro až do konca, ale len tak - tak... Vypol som to asi 15 minút pred koncom a už som sa k tomu nevrátil. Ale vrelo odporúčam pre deti do 12 rokov, 7-10 ideál. ()

FincherD.

Jako kdyby jsem tahle prostá fantasy dorazila z přelomu 80 a 90.let, je to možná i díky omezenému rozpočtu a minimu digitálních triků. Přesto se film mojí 9-leté sestřenici velmi líbil a právě malé dívky jsou nejspíš cílovka téhle fantasy. Gabor Csupo(Most do země Terabithia) jinak ukazuje, že je slibný režisér - umí to s charaktery postav, ale dialogy jsou tentokrát velmi slabé. Film má solidní obsazení a i když D.Blue Richards zdaleka není AnnaSophia Robb, skvěle se umí nosit v krásných kostýmech, kterých vyzkouší hned několik. Přesto, kdo čeká něco stejně povedeného jako Terabithia, bude pravděpodobně dost zklamán. ()