Pozemšťan

Man from Earth, The

Drama / Sci-Fi

USA, 2007, 87 min

Jerome Bixby

Scénář: Jerome Bixby .. - Jsi věřící? -– - Ne, co se náboženství týče. Kdysi jsem věřil. Jako většina lidí. Některé to ještě nepřešlo. ___ Kromaňonec, Jesus Kristus, Jacque Borneo, Richard Alpert, John Oldman. Jedna osoba napříč tisíciletími ve výtečném konverzačním scénáři sci-fi autora Drexel Jerome Lewis Bibxy. Prostředí a výrazové prostředky jsou minimalistické, ale filozoficky neskutečně silné a vyvážené - jenže pokud se nechytnete již v úvodu, zbude vám jen naříkání nad levným zevnějškem a průměrnými hereckými výkony. Tedy nad zde nepodstatnými věcmi. ___ Silný intelektuální zážitek, plná palba.(16.3.2009)

Dost zvláštní a docela zajímavá komorní podívaná, která zvedne ze židle leckoho: vědce, katolíka, pohádkáře i komika... Rozhodně odvážné téma, snad i filosofující, snad i pobuřující... Nicméně chování jednotlivých aktérů na mě působilo dojmem, že se jedná o zkoušku divadelního (ne)dramatu, což hodně srazilo můj požitek z jinak originálního a poutavého námětu. Nebudu tady polemizovat nad uvěřitelností životního příběhu Johna Oldmana, ale nad uvěřitelností účastníků téhle dráždivé konverzačky: a pardon, jejich diskuze na mě působila jako jedna velká křeč. Ať už bych uvěřila nebo neuvěřila tomuhle čtrnáct tisíc let starému příběhu, chtěla bych věřit alespoň těm přítomným oné konfrontace... Pro někoho nepodstatná záležitost, pro film (bych řekla) jaksi nutnost.(8.2.2010)

• EdaS

Námět (byť ne nezajímavý) na povídku roztažený do 90 minut, amatérsky (no dobře, tak televizně přinejlepším) zfilmovaný i zahraný. Jako rozhlasová hra by to snad obstálo, ale takhle?(29.1.2008)

• Morien

"Hodinky neměří čas, hodinky měří jenom samy sebe." Zajímavá myšlenka přežvýkaná přístrojem na vyrábění hloupých filmů. Škoda. Po takových berličkách, jaké mi snímek naservíroval, nemůžu vůbec nic z toho brát vážně. Bylo by zajímavé, kdyby si tohle vzal do pácu můj oblíbený mistr blábolivých snímků Linklater.(7.8.2009)

Film, kterej moh bejt klidne natocenej prakticky zadarmo behem jednoho vikendu nekde na chate a presto dokaze naprosto dokonale zaujmout. Je sice fakt, ze zpracovani je lehce televizni, ale spis to filmu pomaha, protoze to vypada, jak kdyz proste sledujete par lidi, co si spolu povidaj. Celej film se totiz nedeje nic jinyho, nez ze parta znamejch se prijde rozloucit s pritelem, kterej se stehuje pryc a ten jim 90 minut vypravi jednu netradicni historku a oni na nej maj otazky. A film presto ani na minutku nenudi, je vysoce zajimavej, navic zni i celkem pravdive a clovek se nemuze dockat, co dal z vypravece vypadne. Navic je fajn, ze na konci je vse jasne vyreseny. Z posledni doby jedno z nejoriginalnejsich sci-fi, co jsem videl, i kdyz film lehce pripomina K-Pax.(21.5.2008)