poster

Pozemšťan

 • USA

  Man from Earth, The

Drama / Sci-Fi

USA, 2007, 87 min

Scénář:

Jerome Bixby
 • petero
  *****

  - Ty máš obraz od Van Gogha s venovaním? – Je to len dosť dobrá napodobenina originálu od priateľa. – Prečo zrazu po 10tich rokoch odchádzaš? – Robím to stále. – Kam pôjdeš? – Ešte neviem, niekde ďaleko... Takto začína príbeh učiteľa s ktorým sa v deň odchodu prídu rozlúčiť jeho kolegovia a kamaráti. Ľúbil sa vám K-Pax? Máte radi dialógové filmy? Nie, ani ja nie. Ale keď som na taký film dostal chuť voľba padla práve na The Man From Earth. Pútavé rozprávanie fantastického príbehu o človeku, ktorý tu je už 14 000 rokov, je mierne povedané filozofickou záležitosťou. Je to možné aby telo nepodliehalo starobe? Stačí pristúpiť na túto hru a o zábavu máte postarané. Ako by človek z prehistorickej doby dnes vyzeral? Čím by bol? Čo všetko by dokázal povedať o histórii Zeme? Ako to prežíval a ako vníma sám seba? Ako vidí vývoj ľudí, ich vzťahy, civilizácie ako takej? S akou významnou osobnosťou sa stretol? Stal sa on takouto z dejín známou osobnosťou...? V podstate na každú vec čo ma v priebehu pozerania napadla, a to som nevedel do čoho sa púšťam, sa tu téma rozobrala aj keď len okrajovo, no o to viac toho ostalo na premýšľanie. Škoda že je to posledný film tohto scenáristu Jerome Bixby (Fantastic Voyage, Star Trek, The Twilight Zone).(9.2.2010)

 • Dever
  *****

  // Distribútor: Anchor Bay Entertainment, Shoreline Entertainment, //(26.9.2013)

 • Hellboy
  ****

  Film, který leckterému divákovi zřejmě připomene film Svět podle Prota, Benjamina Buttona nebo třeba Starmana (a vzdáleně i 12 opic). Velmi komorní snímek, ve kterém se jen konverzuje, ale dokonale to postačuje k naprostému vtažení diváka do děje. Je to děsně zajímavý a chytře vymyšlený, ale sám jsem při sledování našel několik málo velmi zásadních otázek, na které se nikdo nezeptal... ale jinak musím přiznat scenáristovi, že většinu otázek, které jsem si v hlavě kladl, zodpověděl. No a taky to je tím, že se ve filmu probírá tak neskutečné dlouhé časové období a film trvá jen hodinu a půl. První půlka je poháněná především profesorovým prvotním vyprávěním, po chvíli jsem se skoro už začínal strachovat, co se bude dít až do konce (aby se to nezvrhlo v nudu a opakování se), ale přibližně v polovině přišel velmi zajímavý, byť ne nečekaný zvrat, který spolehlivě popoháněl zase druhou část. Skoro celou dobu až do konce je to především snímek o představivosti a schopnosti argumentace, čímž mi zase připomněl 12 rozhněvaných mužů. Blbý je (a to je jeden z důvodů proč jsem nedal 5***** - ne, není to kvůli neznámým hercům nebo technické kvalitě), že film se tváří chytře, přitom ale ve spoustě věcí jen klouže po povrchu - velmi zajímavá myšlenka je prezentovaná tak jednoduchým způsobem, aby to pochopil i člověk, který si myslí, že filosofie je nějaká nemoc a historii lidstva zná jen do takové hloubky, jako výrobu atomové bomby. Čímž se rozhodně nehodlám nad nikým povyšovat, jenže zároveň to tu nehodlám víc rozebírat, abych nespoileroval... A vím, že se najdou lidi, kteří právě kvůli tomuto nebudou váhat film potopit (Morien...) Nicméně furt lepší, než ignoranti, kteří se zmůžou jen na: Celkem dobrý námět, špatné zpracování - tady jmenovat nebudu, naštěstí tu takovýchto lidí moc není. Konec mi úplně nesed, ale zase vím, že to mohlo skončit asi tisícovkou horších nebo dokonce strašných způsobů, takže jsem vlastně spokojen. Rozhodně film komukoliv doporučuji, i kdyby jen pro ten důvod, že je to "napínavý" film, jehož veškerý děj je formován jen dialogy a který se celý odehrává v jedné místnosti. (Tzn. jako rozhlasová/divadelní hra by to fungovalo okamžitě, bez jakýchkoliv problémů). PS: Potěšila zmínka o indiánském kmeni Hopi na 35. minutě. Však ty víš:) PPS: Jednoznačně doporučuji nečíst komentáře a snad ani obsah filmu! Zbytečně se připravíte o různá překvapení...(6.9.2009)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • - Režisér Richard Schenkman se nikdy nesetkal s autorem hudby k tomuto filmu Markem Hintonem Stewartem, který žije ve Velké Británii. Komunikovali spolu pouze po telefonu. (Kreeki)

 • - Jerome Bixby začal scénář psát již v roce 1960. Dokončil ho na smrtelné posteli v dubnu 1998. Jedná se tak o jeho poslední scénář. (Terva)

 • - Celý film bol natočený na filmovom ranči Aqua Dulce, ktorý sa nachádza v Kalifornii. (MikaelSVK)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace