Pozemšťan

Man from Earth, The

Drama / Sci-Fi

USA, 2007, 87 min

Jerome Bixby

Scénář: Jerome Bixby .. - Jsi věřící? -– - Ne, co se náboženství týče. Kdysi jsem věřil. Jako většina lidí. Některé to ještě nepřešlo. ___ Kromaňonec, Jesus Kristus, Jacque Borneo, Richard Alpert, John Oldman. Jedna osoba napříč tisíciletími ve výtečném konverzačním scénáři sci-fi autora Drexel Jerome Lewis Bibxy. Prostředí a výrazové prostředky jsou minimalistické, ale filozoficky neskutečně silné a vyvážené - jenže pokud se nechytnete již v úvodu, zbude vám jen naříkání nad levným zevnějškem a průměrnými hereckými výkony. Tedy nad zde nepodstatnými věcmi. ___ Silný intelektuální zážitek, plná palba.(16.3.2009)

Pokud by autoři v závěru nechali TO čemu chci uvěřit na mě, kdo ví ..... ;-) pozor spoiler! ale, když takle zmrdali ten konec :´/(20.9.2010)

Dost zvláštní a docela zajímavá komorní podívaná, která zvedne ze židle leckoho: vědce, katolíka, pohádkáře i komika... Rozhodně odvážné téma, snad i filosofující, snad i pobuřující... Nicméně chování jednotlivých aktérů na mě působilo dojmem, že se jedná o zkoušku divadelního (ne)dramatu, což hodně srazilo můj požitek z jinak originálního a poutavého námětu. Nebudu tady polemizovat nad uvěřitelností životního příběhu Johna Oldmana, ale nad uvěřitelností účastníků téhle dráždivé konverzačky: a pardon, jejich diskuze na mě působila jako jedna velká křeč. Ať už bych uvěřila nebo neuvěřila tomuhle čtrnáct tisíc let starému příběhu, chtěla bych věřit alespoň těm přítomným oné konfrontace... Pro někoho nepodstatná záležitost, pro film (bych řekla) jaksi nutnost.(8.2.2010)

Člověk se tak nějak naladí na nějaké sci-fi. Já sám jsem teda očekával od filmu The Man from Earth s tímto plakátem něco o chlápkovi, který přežil armagedon a sám jediný bude brousit ulicemi opuštěného města a aby to nebyla úděsná nuda, tak na něj z trosek domů budou skákat hladový zombíci, anebo poctivé sci-fi o nějakém ztraceném kosmonautovi na exotické planetě. To všechno jsem očekával a pln dychtivosti pustil. Dokoukal a říkám si, že akce tam moc tedy nebyla, na mezigalaktické dobrodružství také nedošlo, byl to ale po čertech zajímavý příběh. Alespoň do půlky. SPOILER. Jakmile z pána vylezlo, že dělal i Ježíše, bylo to už na mne zase moc sci-fi.(8.12.2011)

• EdaS

Námět (byť ne nezajímavý) na povídku roztažený do 90 minut, amatérsky (no dobře, tak televizně přinejlepším) zfilmovaný i zahraný. Jako rozhlasová hra by to snad obstálo, ale takhle?(29.1.2008)