Příběh se odehrává ve válkou zničené Čečně. 12 porotců bojuje s rozhodnutím o osudu čečenského teenagera, který údajně zabil svého ruského otčíma. Porotci: rasistický taxikář, nedůvěřivý lékař, nerozhodný televizní producent, člověk, který přežil holocaust, vášnivý muzikant, ředitel hřbitova a další reprezentují rozpolcenou společnost současného Ruska. Film byl nominován na Oscara za nejlepší zahraniční film, na Zlatého lva na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách a byl součástí Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Režisér Nikita Michalkov patří mezi špičky ve svém oboru a jeho dalšími filmy jsou např. Lazebník sibiřský nebo Unaveni sluncem. (oficiální text distributora)

Joachim36

Film z doby kdy to vypadalo s Ruskem vypadalo nadějně. Naprosto famózně natočený divadelní film, který tedy končí premisou, že schopní Rusové bohužel nemají čas a ani ochotu o věci veřejné. Naštěstí je tady bývalý důstojník služby... no ono ale nic takového jako bývalý příslušník v Rusku neexistuje... a ten se už postará o to, aby to s Ruskem nadějně i dopadlo. Opravdu dobrý film na podívání ve světle posledních dní. A film je to fakt dobrej. ()

LAZZiO

wau , zo zaciatku sa mi to zdalo trosku lacne , ale az do vystupenia "fyzika" , skvele myslenie a spravny pristup k pozeraniu sa na veci ktore su jednoznacne na prvy pohlad no na druhy naberaju iny rozmer.Asi najlepsia postava filmu . Kazdym dalsim pribehom film stupnoval na kvalite , pan doktor s nozikom nemal chybu , rovnako ako nudny hrobar bol nakoniec samaritan. Co vsak dava kvalitu tohto filmu je , previazanost 12 porotcov a ich pohladu na svet s osudom cecenka. Kavkaz style rulez:-) . Very good. 89% Original som nevidel. Najvyssi cas ;-) ()

lumi1

Ani neviem slovami vyjadriť čo všetko sa vo mne odohrávalo počas pozerania tohto filmu. 5 hviezdičiek nerozdávam len tak, nie som si istá že či vôbec som už niekedy dala takéto hodnotenie.... No toto čo som práve teraz videla si to 100% zaslúži. Úplne geniálne spracovaný film, a pritom sa odohrával v podstate len v jednej telocvični ale tie príbehy ktoré rozprávali a rozoberali to skutočne vedelo chytiť za srdce. Ja osobne som (priznávam sa) slabšej povahy no mala som problém dopozerať film do konca, no zvládla som to. A som veľmi rada, že tak dokonalý film vznikol práve v Rusku a dúfam, že sa knám dostane viac takejto tvorby a nebudeme zaplavený len americkými hlúposťami.... Super!!! ()

Aceboris

Po dlhej, ale dlhej dobe som si pustil film z Ruskej produkcie, bol som predovsetkym zvedavy preco bol tento film menovany na oskara a urobil som dobre. V podstate som ani nevedel, ze rusi maju obdobne pravo poroty napr. ako v Amerike, ktora rozhoduje o vine a treste obzalovaneho. Tento film zachytava jeden sudny proces o vrazde nevlastneho otca cecenskym mladikom. Skupinka ludi. resp. porota je uzatvorena do telocvicne v jednej skole, tu sa ma rozhodnut o buducnosti cecenskeho chlapca. V porote je Dvanast ludi, kazdy je iny a kazdy je presvedceni o svojej pravde. Spociatku sa zda, ze obzaloba bude rychla, iba taka rutina a mladik pojde sediet, no neskor sa situacia zacina vyhrocovat. Aby bol rozsudok platny porota musi byt jednohlasna. Hlasovanie vsak narusi jeden clen, ktory vyhlasi, ze je mladik nevinny a tu to zacina. Dve a pol hodiny vyborneho divadla. Kazdy z poroty ukaze svoju pravu tvar a povie svoj pribeh, ktory v podstate suvisi s pripadom, ktory prave riesia. Aj ked sa zda, ze film je nudny opak je pravdou, cas tu nehra rolu a aj dlzka filmu je velmi kratka. Nikita Michalkov musim sa priznat, pre mna dost nezname meno a vobec som nevedel co mozem od neho ocakavat, no uz len pri pohlade na jeho predchadzajucu tvorbu Vas musi presvedcit o svojich reziserskych schopnostiach. Prave filmy ako tento ma nutia pozriet si aj dalsie s jeho produkcie comu som rad. Ak mate radi aj inu tvorbu okrem americkej tak vrelo odporucam, nudit sa urcite nebude. ()

bocy

Tak tento film patrí medzi filmy, ktoré sa mi po dlhej dobe sucha páčil. Tento film je nevšedný a zaujímavý, porota v ňom je teatrálna a presvedčivá. Každopádne odporúčam pozrieť si. ()

___Tuco

Mám rád tydle divadelní filmy, humorné postavy a zvraty každých pár minut, navíc celou dobu sem se cítil jak jeden z porotců a přemýšlel jsem jak bych hlasoval, takže parádní interaktivní filmový zážitek. ()

Isidor9

Strhující, s brilantním scénářem, fascinující práce s kamerou i zvukem, a k tomu velmi velmi ruské. Tohle dílo se snad ani nedá nazvat remakem. ()

gius

Mám pocit, že šlo o dva filmy: ten čečeský vážný, dobrý, znepokojivý, ten tělocvičný veselý až groteskní, neuvěřitelný a povrchní… Tedy: ano: -exteriérové scény z Čečny, povstalci, klučík, okouzlený dýkou, čekání na útok na vesnické navsi, přestřelka v ulicích, scény z cely-4 hvězdy. Kromě zbytečně jalovému konci s lidskou rukou a prsteny (!!-jsme tak naivní?) v tlamě psa..proč?) -výborná kamera (především exteriéry a cela obviněného) -uvěřitelný herecký výkon chlapeckého hrdiny -jistý kritický pohled na současné ruské politické a společenské neduhy, ale velmi opatrný. Že by fungovalo to „po kámošovi nebudeš plivati“? ne: -stopáž (každá historka jednotlivých porotců by šla zkrátit na polovinu, některé mojí předvídatelnou pointu, jiné stěží uvěřitelnou) -herecké výkony (naprostá šílenost a největší režijní omyl-skvělí herci stále na detail a když vidíte na plátně nejen chyby v líčení a účesech, ale hlavně úpornou snahu předvést, jak mi ta obličejová mimika funguje-až komické!) -velká „uřvanost“-chybí dynamika, chybí ticho, ticho k hercovu přemýšlení o zločinu a obviněném -celková teatrálnost ve výrazu-nikdo mi nenamluví, že je to ruská filmová „slabost“. Viděl jsem desítky ruských filmů a v těch dobrých hrají herci ukázněně a „spoře“, dvě hvězdy Já mám fakt rád ruské filmy (knihy, písně atd.) A film pana režiséra o zbitém generálovi, který se dívá na stoupající Stalinův portrét zvláště. Tak jsem se těšil na „12“ jako na velký zážitek. Nekonal se. Pár minut po začátku jsem zjistil, že („díky“ exaltovaným výkonům některých herců) nejde o další díl svérazných ruských lovů a rybolovů a pokusil jsem brát herce a děj vážně. Někdy to šlo, někdy ne a určitě ne dvě a půl hodiny. Umělecký zážitek však nepřišel, dávám průměr... ()

Hanscz

Kvalitní film pouze mě příjde že osa filmu je obšlehnutá od klasického filmu "Dvanáct rozhněvaných mužu". Jinak vřele doporučuji shlédnout. ()

MR.Lolofon

12 rozhnevaných mužov na ruský spôsob, určite nie zlé. Remake klasiky.Ruská kinematografia ponúka v poslednom období dosť kvalitných snímkov. Niektoré z nich ďaleko predčujú americké. Zatiaľ síce iba historické a vojnové ale verím, že sa to dostane aj do drámy, čím viac takýchto-podobných, alebo aspoň rovnako kvalitných snímkov hoc aj z iného žánru bude, tým lepšie. ()

JARDAHONDA

Skvělý syrový snímek se zajímavým tématem : lidské osudy, právo, trest, korupce.. Místy mrazivé drama rozhodně nenachá diváka klidným. Ruský remake filmu 12 rozhněvaných mužů je zasazen do ruské školy v Čečensku, kde rozhoduje dvanáctičlenná porota o osudu čečenského mladíka obviněného z vraždy nevlastního otce. Dvanáct různých mužů, dvanáct různých pohledů na pravdu a spravedlnost. Závěr = 85 % ()

KOLMI odpad!

Bliju, po hodině odporně nudné sračky jsem znechuceně 2x překontroloval, jestli se opravdu jedná o daný film. Nevěřím vlastním očím, že jsem strávil hodinu života takovou sračkou, před kterou bych chtěl varovat všechny. Ultimátní totální šit, který směle zařadím do TOP 10 filmů, co jsem se ani nedodíval, jaká mizérie to byla. Tohle má podle vás 80%, jste se zbláznili, nebo hodnotíte podle ostatních aby jste se náhodou neodlišovali a nesklidili kritiku? 80 za co? Hudba 0, efekty 0, příběh 0, scénář 0, totálně sračkózní výblitek nějakého opilce a pár lidí co se plácá po ramenech, že tohle je nadčasové? ()

andy60

Zajímavý námět pohřbívá přepálená stopáž. Ty nekonečné monology mně přiváděly k zoufalství, stejně tak prostřihy do dětství, které měly zřejmě odlehčit atmosféru. Jako plus musím uvést, že po skončení filmu jsem o něm ještě dlouho přemýšlel, což se mi často nestává. 12 lidí, 12 různých povah, kteří mají moc nad jediným člověkem - odsoudit ho a nebo nechat žít. ()

jjbaraque

Jen jedna hnidopišská poznámka na úvod: příběh se neodehrává ve válkou zničené Čečně a natožpak v Beslanské tělocvičně. Ano, tělocvična to je, ale moskevská. Ono by to jinak totiž nemohlo mít tu pointu, kterou to má. Ovšem to není podstatné. Podstatné je, že je to skvělý film i když jsem silně váhal, zda se mám pustit do ruského filmu. Ale právě proto, snad abychom pochopili, jaké Rusko je, jak patetická slova a gesta Rusové považují za běžná, je dobře se na film podívat. A to nejenom proto. Pro otázky, které vám vytanou na mysli, pro zpracování tématu, který byl již dříve natočen a přesto je v mnohém nový. ()

Milsa

Celkom mi nie je jasný ten koniec a preto jedna hviezdička dole. Ale nakoľko tento komentár píšem až po zhliadnutí originálu, tak tú jednu hviezdičku neľutujem. Ak by som videl tento film až po origináli, možno by mal dole až 2 hviezdičky. ()

Český herecký úspěch v Karlových Varech

Český herecký úspěch v Karlových Varech