Tichý Američan

• USA The Quiet American (více)

Dva muži a žena, pro něž je milostná vášeň důležitější než události kolem nich. Saigon, 1952. Stárnoucí a poněkud skeptický reportér deníku London Times Thomas Fowler podléhá sladce dekadentní atmosféře exotického velkoměsta. Pokouší se udržet osobní neutralitu a odmítá se angažovat v komplikované politické situaci země. Saigon ovládají Francouzi usilující o podrobení Vietnamu. Oficiálně zemi ovládá generál Thé, ale Ho Či Minovi komunističtí povstalci ze severu přitom získávají stále větší vliv. Zatímco v ulicích propuká otevřené násilí, Fowler se zoufale upíná k poslední lásce svého života, k osmnáctileté vietnamské tanečnici Phuong. Jeho situaci nečekaně zkomplikuje zdánlivě slušně smýšlející mladík Alden Pyle, který přijel z USA s úkolem pomoci zbídačené zemi... Film natočil režisér Phillip Noyce (Vysoká hra patriotů, Jasné nebezpečí, Svatý). Kromě silného příběhu nabízí zajímavý portrét jednoho místa v jednom konkrétním čase, jenž zároveň zůstává působivou úvahou o odvaze čelit morálním a citovým otřesům. Není to první adaptace stejnojmenného románu britského spisovatele Grahama Greenea, již v roce 1958 jej převedl na filmové plátno Joseph L. Mankiewicz. Postavu Thomase Fowlera ztvárnil Michael Caine (Pravidla moštárny), Aldena Pylea hraje Brendan Fraser (mohli jsme ho vidět v nezávislých snímcích Ještě dýchám, Bohové a monstra nebo v komerčně pojatých titulech Mumie a Mumie se vrací). (Česká televize)

tatopulos

Doporučuju knihu. Scénárista filmu knihu příliš osekal, v knize Phuong Fowlera z ničeho nic opustí a ve filmu ho opustí, protože jí lhal, že se rozvede. Přičemž knižní zápletka a kniha je daleko hlubší, nemluvě o melancholii, která v knize tak mocně působí a na plátně se ji nepovedlo převést. Dále dialogy mezi Fowlerem a Pylem jsou ve filmu povrchní, jejich vztah působí naaranžovaně- tyhle dva se jednoduše musí stále potkávat. ()

vasek.raul

Tak na mě tento film udělal opravdu velký dojem. Michael Caine jako obvykle předvádí brilantní charakterní výkon, kterému skvěle sekunduje Brandon Fraser. Konec filmu je perfektním vyvrcholením toho, na co jsem celou dobu, co jsem film sledoval, čekal. Podle mě jde o výborné zpracování knižní předlohy (Graham Greene), které na nás působí komorním dojmem, jenž tomuto filmu opravdu sedí. ()

Caj

Tvůrci zřejmě chtěli skvělý příběh Grahama Greena natočit s "meditativní" atmosférou, ale výsledkem je bohužel otravná nuda. Protože ta atmosféra tam je přidaná uměle a odpoutává pozornost od příběhu i postav, které pak nutně působí neživotně. Takže jakoukoliv zajímavost, jakékoliv vnitřní napětí (plynoucí z předlohy) si člověk musí domyslet, z toho filmu cítit není. ()

Shim-my

Příjemný film, který ve svém poklidném, ale pečlivě proyšleném rytmu ukrývá konstantní napětí, zdařile využívá archetypů dobových žánrů (především idealizovaně exotickou atmosférou romanticko-dobrodružných snímků a šerosvitnou nejednoznačnost filmu noir) a zaujme bezproblémovým vybalancováním romantické a politické dějové linie. Jejich jednotlivá vyústění jsou ale bohužel naprosto triviální a z Tichého Američana tak právem dělají polozapomenutého představitele staromódního politického thrilleru. ()

gizi

Pěkně zachycený Vietnam se svými poválečnými problémy, k tomu i trochu romantiky a celkově velmi dobrá atmosféra. 75%. ()

kinoholik

film o tom, že americký export demokracie nefunguje, přesto si to nepřipouští. leda by demokratizace, byla jen zástěrkou. tenhle film je spíš politický thriller než drama/válečný/romantický. kdo tyhle popisky vymýšlí? ()