Tichý Američan

• USA The Quiet American (více)

Dva muži a žena, pro něž je milostná vášeň důležitější než události kolem nich. Saigon, 1952. Stárnoucí a poněkud skeptický reportér deníku London Times Thomas Fowler podléhá sladce dekadentní atmosféře exotického velkoměsta. Pokouší se udržet osobní neutralitu a odmítá se angažovat v komplikované politické situaci země. Saigon ovládají Francouzi usilující o podrobení Vietnamu. Oficiálně zemi ovládá generál Thé, ale Ho Či Minovi komunističtí povstalci ze severu přitom získávají stále větší vliv. Zatímco v ulicích propuká otevřené násilí, Fowler se zoufale upíná k poslední lásce svého života, k osmnáctileté vietnamské tanečnici Phuong. Jeho situaci nečekaně zkomplikuje zdánlivě slušně smýšlející mladík Alden Pyle, který přijel z USA s úkolem pomoci zbídačené zemi... Film natočil režisér Phillip Noyce (Vysoká hra patriotů, Jasné nebezpečí, Svatý). Kromě silného příběhu nabízí zajímavý portrét jednoho místa v jednom konkrétním čase, jenž zároveň zůstává působivou úvahou o odvaze čelit morálním a citovým otřesům. Není to první adaptace stejnojmenného románu britského spisovatele Grahama Greenea, již v roce 1958 jej převedl na filmové plátno Joseph L. Mankiewicz. Postavu Thomase Fowlera ztvárnil Michael Caine (Pravidla moštárny), Aldena Pylea hraje Brendan Fraser (mohli jsme ho vidět v nezávislých snímcích Ještě dýchám, Bohové a monstra nebo v komerčně pojatých titulech Mumie a Mumie se vrací). (Česká televize)

Greg25

Musím se přiznat, že více než samotný příběh mě zaujalo vykreslení doby 50. let ve Vietnamu. Právě to je dle mě na snímku vůbec to nejlepší. Samotný děj sice byl zajímavý, ale příliš unylý scénář a v podstatě i režie celkový dojem ze snímku tak nějak zhatili. U mě velké plus za již zmíněné vykreslení "předválečné atmosféry." Jinak chválím skutečně dobré herce, hlavně pak Michaela Caine. ()

Gore

Skvěle řemeslně natočený politický thriller (asi nejlepší od Noyce, co jsem z 8 filmů od něho viděl), má patřičnou atmosféru, Caine jako obvykle nezklame a přesvědčivý je i Fraser, do kterého jsem do teď moc hereckých nadějí nedával. ()

Vesecký

Kdybych chtěl hodnotit uměleckou a technickou stránku filmu, tak bych dal pět hvězdiček. Kdysi jsem Greena četl, ale je to řada desetiletí. Jistý antikomunismus je z tohoto filmu cítit (proto ta hvězda dolů), ale zároveň musím pochválit tvůrce tohoto filmu, že roli CIA za války v Indočíně ukazují v celé své nahotě. Američanům nešlo ve Vietnamu o nic jiného, než vystřídat Francouze a přinutit Vietnamce, aby přijali "svobodu" dle svého chápání. Žel bohu, dělají to všude dodnes. Fowler tomu špionovi, který se vydával za odborníka na oční choroby, řekl hned zpočátku jasně - vývoz demokracie a svobody v "západním" smyslu je v jiném kulturním prostředí nesmyslem. Jako kostra příběhu je láska obou mužů ke krásné Vietnamce, vyvrcholením je masakr zorganizovaný skupinou kolem generála Thieua (tak byl vždy správně psán) ve spolupráci a koordinaci se CIA. A pro ni, jak říká Tichý Američan, účel světí prostředky. ()

Tomislav

Velmi dobře odvedená práce, zároveň však nic převratného. Pokud nejste Američan/ka, snímek vás neurazí. A pokud těžko snášíte americký intervencionismus dá vám film víceméně za pravdu. Na Brendana Frasera ve vážné roli se dá díky překvapivě dobrému výkonu poměrně rychle zvyknout. ()

kaze

Michael Caine klasický dobrý, viac som bola zvedavá na Brendana Frasera. Musím povedať, že svojej postavy sa zhostil celkom dobre, ale film na mňa pôsobil až príliš pomaly a smutne... ()

theSaint

Ohromně podmanivé. Téměř brilantní vykreslení atmosféry jak historické, tak romantické. Úžasný soundtrack jen podtrhává onu nevšední podívanou, která svým tempem zanechává až omamný pocit spokojenosti. ()

Wolvie

Film,který svými oku lahodícími záběry občas připomene krásu Wellesovy Dámy ze Šanghaje.Krásné pokoukání a famózní Michael Caine. ()

MickeyStuma

Milostný trojúhelník na pozadí narůstajícího konfliktu ve Vietnamu okupujícího Francouzi. Michael Caine, Brendan Fraser a Do Thi Hai Yen. To jsou představitelé hlavních rolí, kteří svůj úkol splnili velice profesionálně a hlavně citově. Herecké umění Michaela Cainea je všeobecně známé. Zato Brendan Fraser mile překvapil. Je znám zejména jako komediální herec, ale tady dokázal, že i vážné role mu dokonale sednou. Každý tu má určité poslání, které je převážně u B. Frasera opředeno jistým tajemstvím. Všudypřítomná smrt a politické napětí. Nikdo nikdy neví, co a kde zrovna exploduje. A přeci se tu dokázala zrodit láska. Atmosféra snímku je svou podstatou temná, říznutá kapkou romantismu a citového rozpoložení. Vynikající soundtrack už jenom podtrhuje soudnost a tragédii. Ano. Scéna vraždy jednoho z tohoto trojlístku (záměrně neprozrazuji) je ukázka dokonale ztvárněné velkorysosti a tragédie, jaká kdy byla k vidění. City dávají zabrat, ale pochopení už si je jaksi nejisté. Snímek může svojí syrovostí a nespěchajícím tempem připadat nudně, ale pouze pro toho, kdo očekává nějaké válečnictvo. Ne, občas něco vybuchne, ale to jenom proto, aby se ukázalo, že místo, kde se příběh odehrává je skutečně nebezpečné a nepředvídající. Snímek si zaslouží ocenění. ()

dakarin

Lidsky velmi silný a zároveń zvláštně jemný film. Výborně a s nadhledem zpracován dotyk různých kultur, neskutečně reálně vykreslena atmosféra dané doby. Američan s Francouzem se již zase nedomluví a Angličan se na to s jistým despektem a pohrdáním musí dívat - jak to dopadlo (téměř) všichni víme :-( Pohledem z jiné strany vidíme i neskutečně zdařile vykreslenou lidskou křehkost některých místních lidí. Klobouk dolů ;-) ()

E lan

Pro američany velmi zajímavý film, pro evropany nepostihnuté vietnamským syndromem o něco méně. Určitě vynikající výkony obou hlavních představitelů nezachraňují ne příliš dobrý příběh, který přecijenom na konci překvapí. Prostě průměr, který měl být lepší... ()

bono22vox

Nám českým divákům bude politické téma v pozadí Tichého Američana trochu cizí, přesto však režisér Noyce vytvořil především působivé milostné drama pro starší a pokročilé. Skvělé herecké výkony v tajemné atmosféře dusných saigonských nocí... ()

Rodin

Nebyl to špatný film, ale byl prostě plný tak hluchých míst, až hanba. Caine a Fraser prostě všechno neutáhnou, i kdyby se na hlavu postavili. 65%. ()

Tormentor665

Tak na tohle jsem se podíval nejprve jen proto, že jsem nestihl dočíst Greena. Podruhé jsem zjistil, jak je film ve skutečnosti dobrý. Té atmosféry krásy Vietnamu se podařilo v několika místech skutečně dosáhnout a Michael Caine předvádí jednu ze svých nejlepších rolí. ()

TommyDiamond

Anglický novinář (M.Caine) a Americký agent (Brendan Fraser) vydávajícího se za diplomata jsou hlavními hrdiny gentlemanského válečného dramatu plného přetvářky, lásky a intrik odehrávajícího se v Saigonu v 50. letech minulého století na počátcích vietnamského boje za svobodu. I když film působil v pozadí orientálního východu a solidních hereckých výkonů dobrým dojmem, tak věřím, že kniha Grahama Granta nabízí hlubší proniknutí do celého příběhu a přináší ještě větší zážitek. Po knize se sháním a snímku udělím tři hvězdy.... ()

PeterJon

Žiarlivosť, zúfalý milostný vzťah, dva kohúty a jedna samička. Dobre vykreslená atmosféra Vietnamu 50. rokov. Táto krajina má pre mňa obrovské vnútorné čaro. Hudba slabšia, ako z TV filmu, trochu mi liezla na nervy. Tá ľavicová myšlienka v pozadí, ktorá sa prejaví ku koncu filmu bije do očí, prišlo mi to rušivé a nevhodné. Škoda, mohol to byť skvelý film. ()

RobbieM@N

Ze začátku "tichá" a mírně působivá režie a kamera rozhodně velice dobře naladí, ale film jakoby nedokázal vystoupit z toho unylého tempa a prakticky nikdy není schopen trochu přitlačit na pilu, kdy je to nutné, jinými slovy - filmu hodně škodí, že se stává vůči divákovi postupně sterilnější a emocionálně plošší. A vůbec celá romantická linie je zobrazená trochu podivně. Tichý Američan je tak hlavně o hercích. ()