Tichý Američan

• USA The Quiet American (více)

Dva muži a žena, pro něž je milostná vášeň důležitější než události kolem nich. Saigon, 1952. Stárnoucí a poněkud skeptický reportér deníku London Times Thomas Fowler podléhá sladce dekadentní atmosféře exotického velkoměsta. Pokouší se udržet osobní neutralitu a odmítá se angažovat v komplikované politické situaci země. Saigon ovládají Francouzi usilující o podrobení Vietnamu. Oficiálně zemi ovládá generál Thé, ale Ho Či Minovi komunističtí povstalci ze severu přitom získávají stále větší vliv. Zatímco v ulicích propuká otevřené násilí, Fowler se zoufale upíná k poslední lásce svého života, k osmnáctileté vietnamské tanečnici Phuong. Jeho situaci nečekaně zkomplikuje zdánlivě slušně smýšlející mladík Alden Pyle, který přijel z USA s úkolem pomoci zbídačené zemi... Film natočil režisér Phillip Noyce (Vysoká hra patriotů, Jasné nebezpečí, Svatý). Kromě silného příběhu nabízí zajímavý portrét jednoho místa v jednom konkrétním čase, jenž zároveň zůstává působivou úvahou o odvaze čelit morálním a citovým otřesům. Není to první adaptace stejnojmenného románu britského spisovatele Grahama Greenea, již v roce 1958 jej převedl na filmové plátno Joseph L. Mankiewicz. Postavu Thomase Fowlera ztvárnil Michael Caine (Pravidla moštárny), Aldena Pylea hraje Brendan Fraser (mohli jsme ho vidět v nezávislých snímcích Ještě dýchám, Bohové a monstra nebo v komerčně pojatých titulech Mumie a Mumie se vrací). (Česká televize)

sepp

Nadherna adaptace klasickeho dila G.Greena, kteremu ale chybi jakasi jiskra. Presto ale vykon M.Caina je dokonaly a B.Fraser dokazuje, ze umi zahrat i vazne role. ()

Anderton

Kvalitný historický film, ktorý je zaujímavý predovšetkým svojimi exotickými kulisami a dvoma silnými hereckými predstaviteľmi dvoch generácií. Áno, aj Fraser je dôveryhodný, keď chce. Každopádne si film ukradol pre seba Michael Caine. No a keď vie hrať Fraser, tak treba povedať, že ak chce, tak vie poriadne točiť aj Noyce. Oproti takému Svätému je toto úplne iné kafe. ()

swamp

Určitě se budu opakovat, ale The Quiet American je především "tichý" snímek. Vše je rozvláčné, nikam to nespěchá. Nemít to v hlavní roli Michaela Cainea, který hraje výborně, těžko by to udrželo mou pozornost až do konce. Brendan Fraser už je trochu horší, ale to celkem působivě kompenzuje nádherná Do Thi Hai Yen, kolem jejíž postavy Phuong se vlastně celý snímek točí. ()

nascendi

Greenovu knižnú predlohu som nečítal, iba viem, že je známa a slávna. Noyceov film sa asi nestane známym, ani slávnym. Napriek tomu ma zaujal. Michael Caine bol dokonalý, jeho vietnamská láska bola pôvabná, i keď bez charizmy a Brendan Fraser mi do úlohy nesadol. Nemám chuť mudrovať na tému, či to bol vojnový film s nevýrazným milostným trojuholníkom alebo milostný film s nevýrazným vojnovým pozadím. Dokonca sa mi takéto nevýrazné rozhranie páčilo. A nesmiem ešte zabudnúť na realisticky nakrútené akčné scény, dobrú hudbu a pôsobivú atmosféru. ()

Slarque

Lepší než cokoli, co Phillip Noyce předvedl v Hollywoodu. Podivné vztahy netradičního trojúhelníku jsou zajímavější než jsem čekal. Michael Caine je standardně dokonalý, ale Brendan Fraser mě příjemně šokoval. ()

FrodoF

Hodně jsem váhal mezi *** a ****, nakonec dávám "jen" ***, protože mě tichý američan ničím výrazně neoslovil, je takový moc akademický. Ale Caine je každopádně hodně dobrý a Fraser mu zdatně přihrává. ()

Chrustyn

Specialista na thrillery Phillip Noyce, (2x Jack Ryan Harrisona Forda) se tentokrát vydal do vod romantiky ve válečném prostředí. Standardně výborný (ačkoliv překvapivě odtažitý až nesympatický) Michael Caine, zdatně sekundující Brendan Fraser ale bohužel nepříliš výrazný a unavený Noyce. Typický film na jedno podívání a rychlé zapomenutí. ()

Sawy

Elegantní skloubení politického thrilleru s romantickou zápletkou,kterému vévodí tradičně výtečný Michael Caine a omamná atmosféra Saigonu 50. let.Na Tichém Američanovi je osvěžující jeho nepředvídatelnost a práce s postavami,z nichž žádná není démonizována ani glorifikována,divák si k nim musí najít cestu sám a sám je i posoudit.Film neoplývá originalitou,ale je výtečně odehraný,jistě zrežírovaný a technicky velmi na úrovni.Kamera kouzlí úžasné obrazy,do toho hraje decentní hudba,takže je Tichý Američan pastvou pro uši i oči.Velmi příjemný,trochu staromódní film,který je radost sledovat. 80 % ()

Terva

Dva muži uprostřed války o svobodu jedné země a vlastnictví jedné ženy. Michael Caine a Brendan Fraser v adaptaci legendárního románu Grahama Greenea. Ocenění: Oscar '02 - nominace: hlavní herec (M. Caine) Zlaté glóby - nominace: herec v dramatu (M. Caine) BAFTA - nominace: hlavní herec (M. Caine) MFF Bangkok - herec (M. Caine) London Critics Circle Film Awards - herec (M. Caine), režie (zároveň za film Rabbit-Proof Fence) National Board of Review - režie (zároveň za film Rabbit-Proof Fence San Francisco Film Critics Circle - herec (M. Caine), režie (zároveň za film Rabbit-Proof Fence Satellite Awards - herec v dramatu (M. Caine společně s D. Day-Lewisem za film Gangy New Yorku) ....Scénář : Christopher Hampton a Robert Schenkkan. Kamera : Christopher Doyle. Hudba : Craig Armstrong - Ocenění 2003 - World Soundtrack Awards - nominace (za píseň "Nothing In This World") http://www.youtube.com/watch?v=2wyOpoaw08k CITÁT - Mrtví jsou nezanícení, nemají zaujetí pro nic.......... ()

Una111

Díky za ten zvláštní dáreček od naší veřejnoprávní k 72. výročí konce války. Jen je třeba dodat, že praktiky americké zahraniční politiky se nikdy nezměnily a pokračují ve stejném duchu dál. Film tak nějak průměrný, něco mu chybělo, aby byl opravdu strhující, jak by si tohle téma nepochybně zasloužilo. Nevím, kde je chyba. Předlohu jsem - zatím - nečetla. ()

Lamiczka

Děj filmu nás uvádí do prostředí Saigonu v období francouzské kolonizace Vietnamu. Stárnoucí žurnalista si zde našel mladou a krásnou místní vietnamskou milenku, o které ví, že si ji nikdy nebude moci vzít za ženu a přivést sebou zpět do Londýna, kam se dříve či později bude muset vrátit. Saigon, jakožto koloniální město , poskytuje mnoho možností, jak se seznámit s dalšími cizinci. A jednoho dne náš novinář potkává velmi zajímavého a zároveň tajemně působícího Američana. Postupem času zjišťuje, že elegantní muž vůbec není tím, za koho se považuje a přes síť pletich a intrik, se zdá být úplně jiným člověkem. Navíc udělá tu chybu, že se zamiluje do stejné ženy. Je jen otázkou času, kdy se ho někdo pokusí umlčet nadobro. Hned na začátku musím bohužel napsat, že jsem se zklamala. A to především hereckými výkony, které jsou naprosto ploché, bez emocí a vnitřního náboje. Protože se především jedná o dramatický a válečný film, čekala jsem, že promítnuté katastrofy nejen na lidských životech mnou otřesou. Nestalo se tak, dokoukala jsem vše s jakýmsi neosobním odstupem. Naprosto tím bohužel ztrácí jinak perfektní kulisy starého Saigonu a trikové zpracování válečných masakrů. Jako čistě válečný film by to bylo výborné, romantická linie nicméně vše dobré spolehlivě pohřbívá. ()

Vojcl

Romantické drama, které zaujme herecky i netradičním exotickým prostředím, kde se odehrává. Jasná volba pro milovníky milostných trojúhelníků. Jinak ostatním divákům nemá navíc moc co nabídnout. Věrný svému názvu, je to takový "tichý film", který sice stojí za vidění, ale za týden si na něj nevzpomenete. Delší stopáž by tentokrát neuškodila. ()

Tirion

Na tenhle film jsem se moc těšil a možná tolik, že jsem byl nakonec dost zklamaný. Příběh byl sice velmi dobře zpracovaný, ale pro mě dost předvídatelný. Nenašel jsem navíc žádný vztyčný bod v celém filmu, kterého bych se mohl chytit. Navíc spoustu důležitých momentů postrádalo bližší souvislost či jinou indicii, které by je osvětlili. Oporou filmu byl určitě skvělý Michael Caine a velmi dobře mě překvapila Do Thi Hai Yen, naopak Fraser byl jen svým vlastním stínem... ()

Maq

Podle mého film znamenitě zprostředkuje ambivalentní charakter předlohy, právě tak jako Greeneho román byl výrazem dobrého porozumění pro situaci v Indočíně. Příběh umně propojuje rovinu vnímání obyčejných lidí, pragmatických Asiatů (Phuong oddaně miluje jednou toho, podruhé onoho, podle toho jak hodnotí své vyhlídky), hříček v rukách mocných, s vnímáním oněch mocných, kteří chtějí Indočínu přetvořit podle svých krátkozrakých představ. Tísnívá atmosféra oportunní deziluze převládá. --- A právě tak jako Indočína samotná, tak i Greeneho román byl zdrojem mnohých misinterpretací. I film vyžaduje pozorného a obezřetného diváka, nic nepodává polopatě, protože jakákoli jednoduchá interpretace příběhu - a zprostředkovaně indočínské situace - je naprosto nesprávná. Je to téměř, téměř mistrovské dílo. ()

YURAyura

Majkl je dobry jako vzdy. Tecka nic vic - zbytek je sterilni spletenec, ktery je dalek knizni predloze jako Bay dobremu filmu... ()

Vědma

Michael Caine byl vynikající jako vždy. Brendan Freaser mi nijak výrazně nevadí, ale určitě by se našel lepší a tak nějak tišší Američan pro tuto roli. Bylo zajímavé se podívat do Vietnamu před válkou s Amerikou, ale dost jsem se nudila. ()

Beagle

Velmi pěkný a seriózní výkon Brendana Frasera. Nevím, proč se živí pitvořením a souboji s nemrtvými egypťany. ()

Crawler-D

Poutavé drama z období nepokojů ve Vietnamu, které jsou zastíňeny vykreslením vztahů jendotlivých postav, jejich skutečných záměrů, životními myšlenkami a retrospektivním způsobem vyprávění. ()