Tichý Američan

• USA The Quiet American (více)

Dva muži a žena, pro něž je milostná vášeň důležitější než události kolem nich. Saigon, 1952. Stárnoucí a poněkud skeptický reportér deníku London Times Thomas Fowler podléhá sladce dekadentní atmosféře exotického velkoměsta. Pokouší se udržet osobní neutralitu a odmítá se angažovat v komplikované politické situaci země. Saigon ovládají Francouzi usilující o podrobení Vietnamu. Oficiálně zemi ovládá generál Thé, ale Ho Či Minovi komunističtí povstalci ze severu přitom získávají stále větší vliv. Zatímco v ulicích propuká otevřené násilí, Fowler se zoufale upíná k poslední lásce svého života, k osmnáctileté vietnamské tanečnici Phuong. Jeho situaci nečekaně zkomplikuje zdánlivě slušně smýšlející mladík Alden Pyle, který přijel z USA s úkolem pomoci zbídačené zemi... Film natočil režisér Phillip Noyce (Vysoká hra patriotů, Jasné nebezpečí, Svatý). Kromě silného příběhu nabízí zajímavý portrét jednoho místa v jednom konkrétním čase, jenž zároveň zůstává působivou úvahou o odvaze čelit morálním a citovým otřesům. Není to první adaptace stejnojmenného románu britského spisovatele Grahama Greenea, již v roce 1958 jej převedl na filmové plátno Joseph L. Mankiewicz. Postavu Thomase Fowlera ztvárnil Michael Caine (Pravidla moštárny), Aldena Pylea hraje Brendan Fraser (mohli jsme ho vidět v nezávislých snímcích Ještě dýchám, Bohové a monstra nebo v komerčně pojatých titulech Mumie a Mumie se vrací). (Česká televize)

Cheeter

Nedokážu říct, na kolik jsou události pravdivé nebo nejsou, ale co na mě z tohoto filmu dýchalo, byla atmosféra doby, ta tu je zachycena dobře, přímo tak, že to na člověka sálá. V tomto směru dobře odvedená práce. Navíc, nikdy jsem si nedokázal Frasera představit ve vážný roli, a tady ji zahrál dokonale, jako by to byl někdo jiný. ()

Radiq

Do bombovýho atentátu to byla dost nuda. Pak to bylo zajímavější, ale Brendan Fraser zůstal pořád stejně nesympatickej a po herecké stránce hrozně topornej (a s tím jeho hlasem už taky asi nikdo nic nenadělá). Dnes jsem po chlastačce, takže inteligentnější hodnocení už ze mě nedostanou... ()

danoo

Graham Greene napísal Tichého Američana ako tzv. katolícky román, ktorého však celkový potenciál ostáva v podaní Philipa Noycea využitý tak na 50%. A to som ešte mierny, pretože Greenovu tvorbu si veľmi vážim. ()

Bobik9

Dost pčeceněný film. Pro mě slabých 40%. Caine a Frauser jsou jistě dobří herci, ale tady to má tak malý spád a nudnou zápletku (myslím tu romatickou, ne válečnou). Dalším neskutečným mínusem je totálně nesympatičnost, všech hlavních postav. Anglickej dědek, co si nabrnknul vietnamskou zlatokopku a v klidu nechal zabít svého přítele. Potom americký sympaŤák, který ovšem bezostychu stojí za vraždami nevinných lidí. A nakonech vietnamská děvka, která jde jen po tom, co je pro ni v tu chvíli dobré. Velmi slabý a nudný snímek. ()

OHI

Michael Caine je skvělý, ale z tak silného příběhu mohl režisér vytěžit daleko víc. Výsledek je poněkud plytký a vyznívá do ztracena. ()

mandlova

Komorní příběh, ano to je to spojení, co jsem hledala k popsání tohoto snímku...Jediným silným prvkem je herectví Michaela Cainea, Brendan Fraser mi tam proste nesedi. Pribehu chybi jista jiskra, stava, kterou nedoda ani milostny trojuhelnik. ()

PALINO

Ani neviem prečo, ale od TICHÉHO AMERIČANA som čakal veľa, no dostal som "iba" dobrý film, z ktorého som cítil sklamanie. Hneď úvod vo mne zanechal rozpačitý dojem, kedy sa Phillip Noyce posúva v čase a ukazuje nám záber na mŕtve telo Aldena Pylea a tak som mal spočiatku problém nepozerať sa na Brendana Frasera ako na chodiacu mŕtvolu. Neviem síce ako to bolo v knihe Grahama Greena, ale z filmového hľadiska to nepovažujem za najšťastnejší ťah. Samotnému filmu dominuje (spolu so skutočnosťou, že je po formálnej stránke pekne natočený) vynikajúci Michael Caine, ale pochváliť musím aj Frasera, ktorého snahu o prechod k charakternému herectvu treba oceniť. Trochu ma prekvapuje, že filmové spracovanie Greenovho románu nedosahuje ani 100 minútovú stopáž a aj napriek tomu dej neplynie moc rýchlo, čo je bohužiaľ spôsobené absenciou nezabudnuteľných, resp. bravúrnych filmových momentov. A to je veľká škoda. ()

BlueZero

Dobre spracovaný príbeh lásky dvoch mužov k jednej žene v čase žačiatku vojny vo Vietname. Ale okrem spracovania ma nenadchlo vôbec nič. A už vôbec ma nenadchlo, že sa tu objavila istá politická pointa ohľadne Vietnamskej vojny. To do filmov podľa mňa nepatrí. Tak maximálne do dokumentov Michaela Moora. ()

GREGOIRE

Působivý snímek, který se mi dlouho rozkládá v hlavě. Velmi zajímavý námět i podání. Brendan Fraser je zvláštní úkaz. Hodí se do Mumií, ale kdo jej viděl v Bozích a monstrech vedle koncertujícího Iana McKellena, tak dobře ví, že má na víc. A zde to vedle Michaela Cainea jen potvrzuje. Film si člověk musí skládat z jednotlivých střípků. Vzniká tak jiný, intimnější prožitek vietnamského konfliktu, než na jaký jsme zvyklí z válečných dramat. Na konci jsem měl zřídkavý pocit, že film byl až příliš krátký. ()

Terezinka198

Ta jejich úchvatná romantika zas a opět všechno zkazila. Proč nemohl být větší záběr a detail na válku? Pro úplně nezasvěcené, aby věděli, o čem je vlastně řeč, protože je mi jasné, že mnoho lidí ani neví, o čem ta Vietnamská válka vlastně byla. Na druhou stranu z toho jde nehezky cítit jak amerikánská nátura se do všeho vecpat, tak i "úsměv" asijské strany... ()

Jacek

Podceněný film, řekl bych. Má svou sílu, má velké téma. Jen je třeba dívat se trochu důkladněji a trpělivěji, než je dnes zvykem. Ale vyplatí se to... ()